Kult tela naše sebavedomie narúša na pravidelnej báze. Každý polrok sa na sociálnych sieťach a v médiách objavujú nové príkazy a pravidlá, ako vyzerať aby ste boli dokonalé, aké mať miery a ktorá je tá správna silueta.
Človeku z týchto informácií vybuchuje hlava a kým si zvyknete na jeden trend, ani sa nenazdáte a príde iný, ešte absurdnejší.
Nestíhame držať krok
V minulosti hovorila Jane Fonda ženám po celom svete, ako majú vyzerať a čo majú robiť pre dokonalé telo. Podstatou bolo veľa pohybu.
Modelky ako Claudia Schiffer či Cindy Crawford síce boli neuveriteľne sexi, ale nemali od ostatných bežných žien ďaleko.
Potom prišla Kate Moss a naštartovala mániu extrémne štíhlych tiel, v ktorej sa vyžívali najmä prirodzene chudé ženy a dievčatá. Paralelne s chudými telami nastúpila aj éra silikónov a Pamela Anderson.
Mánia presýpacích hodín
Trendy však v posledných rokoch nabrali na obrátkach a menia sa ešte rýchlejšie. Rok 2015 priniesol asi najnedosiahnutejší trend dokonalých tiel, aký sme tu doposiaľ mali.
Na piedestáli stojí moderná Venuša, ktorej tvary reprezentujú známe krásky ako Beyoncé, Kim Kardashian či Jennifer Lopez.
Sociálne siete zasypávajú fotografie ich postáv, o ktoré sa starajú špičkoví tréneri, výživoví poradcovia, dietológovia, vizážisti, stylisti či dokonca plastickí chirurgovia.
Vytvára sa domnienka, že súčasná žena s dokonalým telom má pekne tvarované poprsie, štíhly pás, širšie boky, štíhle nohy a bezchybnú pleť.
Lenže problémom je, že množstvo žien, ktoré sa snaží dosiahnuť takýto vzhľad, si neuvedomuje, že prirodzenou cestou to nepôjde alebo to pôjde len s obrovskými ťažkosťami, mentálnymi či fyzickými.
Nutričná poradkyňa Eva Blaho pripomína: „Určité veci nezmeníme. Dĺžka nôh, veľkosť pŕs, ak nerátame plastiku či stavbu kostí ovplyvniť nemôžeme. Jediné, čo môžeme ovplyvniť je svalstvo, výkonnosť, sila, pokožka a zdravie orgánov.“
Zľava: Kim Kardashian, Jennifer Lopez, Beyoncé
Čo na to psychologička?
K téme sa vyjadruje Hana Ševčíková, Psychoterapie.sk:
„To, nakoľko tieto nafúknuté a nereálne ideály krásy ovplyvnia psychiku človeka, záleží v prvom rade od samotnej psychiky – nakoľko je silná, pevná, ako je štruktúrovaná. Inými slovami, či si dokáže udržať svoju integritu a sebahodnotu aj bez nasledovania týchto ideálov. Ideály krásy ženy vnímam ako veľmi nezdravé a skreslené, a áno, samozrejme to na ženy vyvíja tlak – ten vidíme hlavne v rôznych reklamách, ktoré sa nám snažia predávať skrášľovacie produkty či služby. Vyvolávajú tak veľmi chybný dojem, že ak niekto dosiahne tento (nedosiahnuteľný) ideál krásy, bude sa cítiť spokojne a šťastne. V skutočnosti to ale funguje opačne – ak je človek spokojný, vyžaruje pokoj a aj fyzicky vyzerá lepšie.“
Foto: TASR