Hovorí sa, že sme tým, čo jeme. Samozrejme, nikto z nás nie je ani mrkva, ani stejk, ale to, čo máme na tanieri, ovplyvňuje náš život viac, než sme niekedy ochotní pripustiť.
Napríklad sú potraviny, ktoré pomôžu dopracovať sa k potomstvu, a naopak jedlá, ktoré túto misiu komplikujú. Tvorbe zdravých vajíčok a čo najpohyblivejších spermií pomáha celý rad potravín.
Preto sa netreba obávať, že keď chce pár počať potomka, jeho strava bude veľmi obmedzená, jednostranná a nudná.
Opak je pravdou. Základom je zdravý, vyvážený a bohatý jedálny lístok, ktorý pomáha organizmu čo najlepšie fungovať, dostáva do rovnováhy hladiny hormónov, čím podporuje aj tvorbu zdravých a životaschopných vajíčok a spermií, a navyše zvyšuje chuť na milovanie.
„Mnoho žien, ale aj mužov má nevyváženú stravu a neuvedomuje si, že aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo majú problém počať. Pritom potrava a plodnosť spolu úzko súvisia,“ hovorí Michaela Grossová z Centra asistovanej reprodukcie ISCARE.
Jedz, modli sa a miluj
Kto čítal knihu alebo videl film s týmto lákavým názvom, zrejme vie, že pre dobrý život je dôležité mať všetko v rovnováhe. Dušu aj fyzické telo.
K téme sa vyjadruje:
Michaela Grossová, ISCARE - Centrum asistovanej reprodukcie, Iscare.sk
Neznamená to bohémske vyhadzovanie si z kopýtka, kedy jeme od nevidím do nevidím a pauzy na trávenie využívame buď na milovanie, alebo modlenie.
Takto cesta k dieťatku určite nevyzerá. Áno, chce to pohodu, ale aj rozum. „Určite sa oplatí pred plánovaným počatím očistiť a detoxikovať organizmus. Budúcej mamy, ale aj budúceho nádejného otca,“ nabáda doktorka Grossová.
„Z jedálneho lístka treba vylúčiť biele pečivo, sýtené sladené nápoje, jedlá z rýchleho občerstvenia a sladkosti. O alkohole a cigaretách hádam hovoriť ani netreba. Naopak, dôležitý je príjem antioxidantov, ktoré dokážu takpovediac opraviť poškodené bunky, zvýšený príjem kyseliny listovej a potravín bohatých na vitamíny skupiny B.“
Čo naše staré mamy vedeli a výskumy potvrdili
Pomocníkom na povzbudenie plodnosti u žien sú cereálie. Nielenže majú vysoký obsah vitamínov B a E, ktoré sú dôležité na reprodukciu buniek, ale sú aj skvelým zdrojom energie.
Celé storočia sa na liečbu ženskej neplodnosti používal med a ten by nemal chýbať ani v jedálničku súčasných potenciálnych rodičov. Je bohatý na minerály a aminokyseliny, ktoré stimulujú správne fungovanie reprodukčných orgánov.
Tabu by mali byť nízkotučné mliečne výrobky, pretože je dokázané, že ženy, ktoré im dávajú prednosť pred plnotučnými, majú oveľa väčšie problémy s počatím než tie, ktoré si doprajú aspoň jednu porciu plnohodnotnej mliečnej potraviny denne.
Netreba zabúdať, že schopnosť počas potomka znižuje nielen nadváha, ale aj podváha. Na vznik nového života sú potrebné optimálne a vyvážené podmienky, to znamená aj optimálna telesná hmotnosť.
„Rovnako treba byť v psychickej pohode, čo sa často ľahšie hovorí, ako reálne žije, napriek tomu platí, že každé počatie je zázrak a na ten si niekedy treba počkať dlhšie. No netreba strácať vieru, pretože aj zázraky sa dejú!“ tvrdí lekárka, ktorá s tým má mnohoročné skúsenosti.
Nákupný zoznam
Tu je desať „superpotravín“, ktoré podporujú plodnosť.
kokosový a rybí olej - sú to dokonalé zdroje takzvaných dobrých kyselín a zároveň podporujú funkciu štítnej žľazy
ľanové semienka - podporujú hormonálnu rovnováhu a produkciu progesterónu
čierny sezam - zmierňuje príliš silnú menštruáciu
cesnak - obsahuje veľa selénu, ktorý zlepšuje mužskú potenciu a plodnosť, a vitamínu B6, ktorý pomáha regulovať hladiny hormónov a podporuje imunitu
paradajky - jedinečný zdroj lykopénu, ktorý podporuje tvorbu spermií
maca - podporuje libido, tvorbu estrogénu aj menštruáciu
goji - povzbudzuje libido
zelený jačmeň a včelia materská kašička - zlepšuje kvalitu vajíčok aj spermií
Ako vo všetkom platí, že konzumácia potravín, ktoré uvádzame v zozname, musí mať svoju mieru. Veľkú silu majú preukázateľne aj ustrice, nie však preto, že by boli nejako zázračné, ale pre vysoký obsah zinku.
Dopriať by si ich mali najmä muži, pretože primeraný príjem tohto stopového prvku je rozhodujúci pre dostatočnú kapacitu spermií a hladinu testosterónu v krvi.
Životaschopnosť potvoriek s bičíkom zvyšuje aj vitamín E, ktorého je dostatok napríklad v avokáde. Podľa zistení vedcov z University of Wisconsin je však pre mužskú plodnosť zásadný príjem vápnika a vitamínu D.
„Úprava jedálneho lístka a životného štýlu môže významne pomôcť riešiť problémy s počatím. Samozrejme, páry, ktorým sa dlhšie nedarí, by nemali odkladať ani návštevu odborného lekára a mali by absolvovať potrebné vyšetrenia,“ uzatvára tému Michaela Grossová.
Ďalšie vhodné potraviny
Morčacie mäso – je zdrojom kvalitných bielkovín a bohaté na zinok
Strukoviny – cenný zdroj fytoestrogénov
Vajíčka v bio kvalite – zdroj bielkovín, vápnika, zinku, fosforu, síry, luteínu, cholínu, vitamínov D a B12
Kurkuma – zlepšuje hormonálnu rovnováhu
Čokoláda – viac ako 75 % - antioxidant
Pozor však na kuracie mäso, ktoré môže obsahovať zvýšené množstvo estrogénov nevhodných pre mužov.