Inkontinencia je klinický príznak, ktorý poukazuje na poruchy dolných močových ciest. Jeho riziko sa zvyšuje s výskytom niekoľkých rizikových faktorov.
U žien je častým problémom obezita, ktorá napomáha výskytu a intenzite tohto zdravotného problému.
Priama úmera
„Obézne ženy majú zvýšené riziko vzniku nedobrovoľného úniku moču približne dvojnásobne,“ hovorí urológ Jozef Marenčák a podkladá svoje tvrdenie údajmi: „Každé zvýšenie BMI o 5 jednotiek býva spojené s 20 % až 70 % zvýšením rizika inkontinencie u žien stredného veku. Pravdepodobnosť nového výskytu inkontinencie stúpa o 30 % až 60 % u žien so zvýšeným BMI v priebehu 5 až 10 rokov od začiatku nárastu ich hmotnosti.“
Obezita prítomná v mladšom veku niekoľkonásobne zvyšuje riziko inkontinencie v strednom veku.
Pritom nedobrovoľným únikom moču „trpí“ až 10 % obéznych dievčat už v období dospievania.
Inkontinencia patrí medzi významné komplikácie obezity u dospievajúcich žien. Závažnejšie formy inkontinencie a zvýšená frekvencia úniku moču boli zaznamenané u žien s výraznejšou obezitou.
Rizkové faktory
Tieto rizikové faktory zvyšujú pravdepodobnosť vzniku inkontinencie
Ženy:
Tehotenstvo a vaginálny pôrod
Diabetes mellitus
Obezita
Vek
Muži:
Zvýšený vek
Príznaky dolných močových ciest
Infekcie
Neurologické ochorenie
Prostatektómia
Stačí málo
Obezita býva častejšie spojená so stresovou inkontinenciou moču, napríklad pri kýchnutí, či kašli. Želaný úbytok hmotnosti môžete dosiahnuť úpravou životosprávy a zvýšením fyzickej aktivity.
Takáto zmena významne znižuje úniky moču u obéznych žien. Viaceré údaje potvrdzujú, že už aj mierna (5 % až 10 %) strata pôvodnej hmotnosti má vysokú efektivitu a odporúča sa ako liečba prvej línie u obéznych jedincov s inkontinenciou.
Pravdepodobnosť vyriešenia inkontinencie sa zvyšuje so stupňom redukcie telesnej hmotnosti.
Päť faktov o obezite:
V roku 1995: 200 miliónov obéznych jedincov (> 15 rokov)
V roku 2 000: 300 miliónov
V roku 2015: 700 miliónov (predpoklad)
Najviac obéznych ľudí je v USA
Slovenská republika: nadhmotnosť u 45 % žien a 60 % mužov; z toho 14 % reálne obéznych žien a 16 % mužov; 17 % detí má rizikovú hodnotu indexu telesnej hmotnosti (BMI: 26), nadhmotnosť zistená u 4, 5 % a obezita u 6 % detí
Je to aj mužský problém
Iná situácia je pri hľadaní súvislostí medzi obezitou a inkontinenciou u mužov. U starších jedincov s nadváhou bolo zaznamenané zvýšenie únikov moču ako u starších žien, tak aj u mužov.
„Inkontinencia je najčastejšou a kvalitu života znižujúcou komplikáciou napríklad po radikálnom odstránení prostaty pre rakovinu predstojnej žľazy. Bolo potvrdené, že fyzická aktivita a hmotnosť pred operáciou sú významnými faktormi ovplyvňujúcimi kontinenciu, teda schopnosť udržať moč, pacienta po takomto chirurgickom zákroku," vysvetľuje Jozef Marenčák. Muži, ktorí nie sú obézni a sú fyzicky aktívni majú oveľa menšiu pravdepodobnosť byť inkontinentní po operácii v porovnaní s obéznymi a pohybovo neaktívnymi jedincami.