SME

Sú Južania takí, ako si ich predstavujeme?

Hluční, ohniví, nedochvíľni, príšerní šoféri s uhrančivým pohľadom, milovníci futbalu. Aká je realita a čo je len naša stereotypná predstava? Zobrali sme si na mušku Španielov.

(Zdroj: Fotolia.com)

Stačí porovnať Andalúziu s Kastílskom, a máme dôkaz, že typický Španiel jednoducho neexistuje. Napriek tomu patria Španieli k národom, ktoré často posudzujeme na základe vžitých predstáv.

Po príchode do krajiny však zistíme, že s realitou nemusia mať veľa spoločné. Že Španielky nemajú až taký ohnivý vzhľad, ako o nich píšu v našich časopisoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Že Penélope Cruzovú tu nepokladajú za ikonu. Že stredomorské stravovanie je pre väčšinu Španielov pasé.

Že siesta mnohých otravuje. Že mladšie generácie by monarchiu okamžite zrušili. Že po trpezlivom naliehaní sa Španiel v predsieni predsa len vyzuje.

SkryťVypnúť reklamu

Že ak práve frčí futbalový zápas, v blízkosti štadióna policajt prižmúri oko nad parkovaním na stredovej čiare.

Južanský temperament

Španieli si získali povesť temperamentných a spoločenských ľudí. Milujú ruch a decibely. Chcú mať pocit, že sa žije.

V miestnych reštauráciách, kaviarňach a baroch, v ktorých je vždy zapnutá telka, to v čase špičky vrie. To, čo sa nám môže zdať ako krik, nie je však nič iné ako nezáväzný rozhovor.

Nevyťahujú rodinné záležitosti, nesťažujú sa na prácu, neohovárajú, ale áno, často sa vyťahujú.

Kde strávili dovolenku, kam pôjdu na víkend, na čo naposledy zašli do reštaurácie, aké auto je najlepšie a presviedčajú, že ich názor je najsprávnejší. Ak sa stretnú dvaja špecialisti napríklad na varenie paelly, skupina má o zábavu postarané. Živé diskusie v bare však určite neslúžia ako dôkaz silného priateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

„Ako priatelia sme my Španieli dosť povrchní. Fungujeme v štýle: ja nezaťažujem teba, ty nezaťažuješ mňa. Porozprávame sa o počasí, pozrieme si futbal, dáme si pizzu a ideme každý svojou cestou. V skutočnosti mám len jedného naozajstného kamoša, s ktorým môžem hovoriť o svojich problémoch,“ hovorí 38-ročný Diego.

Postrehy našinca

Počas štúdia dnes 37-ročná Marianna robila au-pairku pár mesiacov v Aragónsku. V pamäti jej utkveli najmä povinné siesty a neskoré večere. „Rodina bola zvyknutá večerať až okolo deviatej, často i neskôr.

Bola prekvapená, že milovanú paellu domáci nepripravujú doma, ale radšej si ju doprajú v reštaurácii. Ako na dievčinu z východu reagovali domáci?

>„Všetci boli milí, nevtieraví a veľmi príjemní. Dodnes mám pocit, že Slováci v pohostinnosti na Španielov nemajú,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Čo hovoria štatistiky?

Podľa Eurostatu ešte v roku 2009 Španieli patrili k európskym národom, ktoré míňali v reštauráciách a v baroch najviac peňazí. Z domáceho rozpočtu takto utrácali 14,8 percenta, pričom európsky priemer bol 6,9.

Po príchode krízy Španieli míňajú v reštauráciách menej. Dokonca sa zriekli raňajšej kávy s toastom či s croissantom v kaviarni. Rada spotrebiteľov uvádza, že až 85 percent Španielov raňajkuje doma, aby ušetrilo.

Od fiesty k sieste?

Svojimi desaťdňovými fiestami sú Španieli povestní po celom svete. O sieste to platí rovnako. Našinci možno netušia, že mnohí sa tradičnému popoludňajšiemu oddychu bránia.

So siestou prichádza nemožnosť zosúladiť pracovný život s rodinným. Dôvodom je rozbitý deň. Prísť do práce na deviatu, o druhej končiť, o piatej prísť opäť a domov sa vracať najskôr okolo deviatej večer, to nie je výhra.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„S výnimkou soboty popoludní a nedele deti vidím o desiatej večer, štvrť hodiny predtým ako idú spať. Keď ráno odchádzam o piatej, ešte spia, keď doma siestujem, ešte sú v škole,“ sťažuje sa majiteľ obchodíka s ovocím a zeleninou Ricardo.

Vyhovovalo by mi vypustenie siesty, nepretržitý pracovný čas a návrat domov v normálnom čase. Nechať otvorené popoludní sa mu však neoplatí. Zákazníci prichádzajú podvečer, pri návrate z práce.

Zaujímavosti:

• Do roku 1942 sa Španieli riadili západoeurópskym časom, podobne ako Portugalci a Angličania. Zmenu zaviedol generál Franco na znak sympatie k spojeneckému Nemecku.

• Za zrušenie siesty bojuje Asociácia za racionalizáciu pracovného času. Asociácia upozorňuje na stres súvisiaci s rozbitým dňom a tiež zníženú produktivitu pracovníkov po sieste. Presadzuje tiež návrat k západoeurópskemu času.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rodinné klany

O osobnom živote Španieli veľa nehovoria. Problémy zvyknú riešiť v širšom rodinnom kruhu. Krst, prvé sväté prijímanie, narodeniny, svadby, nedeľný obed u rodičov sú samozrejmosťou.

Po zoficiálnení vzťahu si partneri spolu môžu začať značiť do diára, kedy oslavujú členovia početného príbuzenstva na oboch stranách.

Ak sa nájdu rebelanti, zvyšok rodiny ich pokladá za čudákov. María, 34-ročná, si práve preto s budúcou svokrou nesadla.

Tráviť však každú nedeľu od druhej do piatej pri stole s dvadsiatimi príbuznými je nad jej sily. Perličkou je návšteva lekára.

Do ambulancie Španiel spravidla nevchádza sám. Sprevádza ho totiž minimálne jeden príbuzný. Výnimkou nie sú ani budúce mamičky, ktoré s lekárom zvyčajne komunikujú v prítomnosti partnera, rodičov a svokrovcov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Perlička

Španieli pokladajú za svoju povinnosť robiť spoločnosť vo dne v noci príbuznému v nemocnici. Neodpustia si to ani v prípade, že ide o dvojdňovú hospitalizáciu. Z praktických dôvodov nemocnice umožňujú pacientom iba jedného ‚spoločníka‘. Ten v noci drieme v kresle pri lôžku. Takýto prejav rodinnej súdržnosti však znamená zvýšené náklady pre nemocnice. Za tento ústupok preto mnohé zavádzajú poplatky.

Pripravte koridor: vchádza naše dieťa!

Španielskym deťom nechýba sebavedomie. Psychológovia kriticky priznávajú, že Španieli svoje deti najprv zbožňujú, až potom vychovávajú.

Disciplína nezohráva priveľkú rolu. Rodičia svoje deti hrdo prezentujú na fiestach, pred rodinou, pred známymi. Deti sú na zvýšenú pozornosť zvyknuté.

Bez rozpakov nadväzujú rozhovor, skáču do reči, výrazne gestikulujú, občas pritom pôsobia komicky. Premúdrelý desaťročný ‚dospelák‘ je pre našinca trošku na ťarchu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uši trhajúci krik detí znejúci zo školských dvorov, v parku, na ulici, v reštaurácii sa zas berie ako príznak životaschopných jedincov.

Zaujímavé čísla

Minuloročná štatistika venovaná osamostatneniu mladých ľudí od rodičov, ktorú vypracovala Španielska rada pre mládež, hovorí:

• osem z desiatich tridsiatnikov žije u rodičov,

• iba 22 percent ľudí mladších ako tridsať rokov žije mimo rodičovského domu,

• až 25,5 percenta Španielov po tridsiatke sa do svojej 34-ky od rodičov neosamostatnilo,

• u rodičov najdlhšie zostávajú Baleárčania a Katalánci.

O Slovákoch so Španielkou

Aj keď Španieli nás zvyknú hádzať do vreca spolu s ostatnými Východoeurópanmi a spájajú si nás s Československom, sú medzi nimi výnimky. Počas štúdia slovanskej filológie strávila Abigail dva roky v Krakove. Slovensko navštívila niekoľkokrát. Vždy bola milo prekvapená. „Slovákov som si okamžite zaškatuľkovala ako vzdelaný a kultúrny národ. Keďže slovenčinu neovládam, bez problémov som sa dohovorila po poľsky. Neznámi ľudia boli ochotní poradiť mi, pomôcť, vysvetliť.“ Aké jej zostali dojmy z Bratislavy? „Nie je to vyslovene kozmopolitné mesto. Mala som pocit, že ľudia ma pozorujú, pretože som cudzinka. Zdala sa mi drahá a v porovnaní s inými európskymi hlavnými mestami tichá a melancholická.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Dana Miháliková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 440
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 8 204
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 907
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 936
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 322
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 993
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 8
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 695
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 20 152
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 407
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 332
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 042
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 302
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 924
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 496
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťZatvoriť reklamu