SME

Dokážete na dovolenke skutočne oddychovať?

Naučte sa dovolenkovať a zabudnúť na starosti počas dovolenkového obdobia.

(Zdroj: Fotolia.com)

Možno sa vám to už stalo. Tešili ste sa, že si konečne oddýchnete na vysnívanej dovolenke, vycestovali ste k moru, ľahli ste si na pláži – a namiesto vnútorného mieru zaplavili vašu myseľ starosti.

Myšlienky sa vám začali točiť okolo nezaplatených účtov, despotického šéfa alebo neistej budúcnosti, ktorá je pred vami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doma ste možno v návale povinností venovali týmto obavám len chvíľkovú pozornosť, oslabovali ich rôzne podnety z vonkajšieho sveta.

Teraz, keď ste v pokoji, akoby nabrali na intenzite. Nedokážete sa od nich odpútať. Ak máte pocit, že vám niečo podobné hrozí aj tento rok, je najvyšší čas niečo s tým urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy o prežitie

Podľa psychologičky Eleny Tomkovej sú častým spúšťačom chronického stresu, ktorý nám nedovolí poriadne vypnúť ani v čase voľna, existenčné obavy.

Pre bežného Slováka je dnes ťažké zarobiť toľko peňazí, aby dokázal zabezpečiť pre seba a svoje deti dobrý životný štandard.

Ľudia splácajú celé desaťročia hypotéky, lízingy na autá, školy pre deti, rôzne poistky a na to všetko priemerný príjem nestačí.

„Bežne sa stretávam s rodičmi, ktorí takmer nie sú so svojimi deťmi, lebo pracujú vo dvoch alebo troch zamestnaniach,“ vraví Elena Tomková a dodáva, že tento jav je čoraz častejší najmä spustenia ekonomickej krízy.

Je to síce už nejaký ten rok dozadu, občas počujeme správy o zlepšení hospodárskych ukazovateľov, ale hrozba nezamestnanosti a s ňou spojená existenčná neistota v ľuďoch prežívajú ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Iste, nie u každého rovnako. Niekto znáša ťažkosti s ľahkosťou, iný má väčší sklon k strachu a úzkostiam. Zvyčajne to súvisí s tým, čo si v sebe nosíme z detstva.

Ak boli naši rodičia odvážni ľudia, ktorí brali problémy ako výzvy a to isté naučili aj nás, máme to určite ľahšie ako niekto, kto odmalička počúval len ponosy, aký je život ťažký.

To, čo z nás robí úzkostlivého človeka, je akoby mimo našej vôle, často si ani nevieme uvedomiť, čo všetko sa pod tento stav podpísalo.

Dovolenka ako príležitosť

Dobrá správa je, že keď sme už dospelí a vieme o sebe, že máme hlavu chronicky zavalenú starosťami, môžeme sa pokúsiť zmeniť to.

A dobrým začiatkom môže byť práve dovolenka. „Konečne máme čas na seba, môžeme prehodnotiť svoje priority a naplánovať si čo ďalej,“ tvrdí Elena Tomková.

SkryťVypnúť reklamu

Lebo ak je naša myseľ ako pokazený počítač, nestačí ju len na chvíľu vypnúť a reštartovať. Potrebujeme ju dôkladne vyčistiť a naučiť sa s ňou pracovať.

Voľné dovolenkové dni sú na takúto sebareflexiu ako stvorené. Teda, ak sme si ich naplánovali tak, že počas nich budeme mať skutočne priestor pre seba.

Mali by sme na to myslieť už v čase, keď si dovolenku plánujeme. „Dôležité je stráviť dni voľna tak, aby sme si počas nich zbytočne nepridávali ďalší stres,“ upozorňuje Elena Tomková.

„To znamená, že ak napríklad ťažko znášame riziko spojené s tým, že nevieme, ako sa budeme cítiť na neznámom mieste, ako sa nám tam bude spať a či nám tam bude chutiť, možno by bolo lepšie ísť niekam, kde to už poznáme.“

Niekto miluje adrenalín spojený s objavovaním nových miest, iného to môže unaviť. Sú ľudia, ktorí milujú aktívny oddych, aj takí, ktorí vypnú lepšie pri pasívnom relaxe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri výbere dovolenkovej destinácie je dôležité počúvať svoj vnútorný hlas a nepočúvať rady iných ľudí. Každý si totiž pod pojmom ideálna dovolenka predstavuje niečo iné.

„Pre mňa je napríklad ideálny relax, keď môžem robiť veci svojím tempom a nemusím byť pod tlakom termínov,“ dodáva Elena Tomková.

Keď vieme, čo potrebujeme na to, aby sme si oddýchli, nemali by sme ísť sami proti sebe. Dôležité je aj to, s kým dovolenku strávime.

Ísť k moru s osamelou tetou, ktorá nás dráždi svojou ustavičnou kritikou, asi nebude to pravé. Nemali by sme sa nútiť tráviť vzácne chvíle voľna s niekým, kto nám nesedí, len preto, že je to napríklad príbuzný.

Samostatnou kapitolou sú rodičia malých detí, ktoré potrebujú intenzívnu starostlivosť. Ak je to váš prípad, Elena Tomková vám odporúča porozmýšľať o skupinovej dovolenke s inými rodičmi, ktorí majú potomkov v približne rovnakom veku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Má to hneď dve veľké výhody. Deti sa spolu zahrajú a navyše sa môžete s ostatnými dospelými striedať v starostlivosti o ne, takže máte väčšiu šancu, že si predsa len nájdete aj trochu času pre seba.

Keď plány nevyjdú

Môže nás aj dokonale naplánovaná dovolenka sklamať? Odpoveď znie - áno. Vždy sa môžu vyskytnúť nepredvídateľné okolnosti, ktoré nám naše skvelé plány pokazia.

Preto Elena Tomková odporúča nespájať dovolenku s priveľkými očakávaniami. To sa väčšinou lepšie darí ľuďom, ktorí priebežne relaxujú počas celého roka a nečakajú na letné voľno ako na spasenie.

Oddychovať je dôležité vždy, keď sa cítime unavení. Je to určite lepšie, ako čakať na vyhorenie, z ktorého sa pravdepodobne nespamätáme len preto, že sme sa vybrali na týždeň alebo na dva niekam k vode.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stopnite starosti

Myseľ, ktorá sa stále vracia k obavám a úzkostiam, je s veľkou pravdepodobnosťou postihnutá chronickým stresom. Ak sa nedokážete oslobodiť od starostí ani počas dovolenkového voľna, pokúste sa nájsť tiché, pokojné miesto, kde budete len sami so sebou, zavrite oči a chvíľu pozorujte svoj dych. Pokúste sa vedome upokojiť a potom si položte otázku: Čo mi v skutočnosti robí starosti? A čo najhoršie sa mi môže stať, ak sa moje obavy splnia? Prídem o prácu? Dostanem sa do ohrozenia života? „Pravda je taká, že väčšina starostí, ktoré si robíme, nie je ani zďaleka taká závažná,“ tvrdí Elena Tomková. „Ľudia si vedia vyrobiť problém doslova z ničoho.“ Keď si predstavíme ten najhorší katastrofický scenár, aký nás môže postihnúť v prípade, že sa to, čoho sa tak veľmi bojíme, splní, môžeme pouvažovať nad tým, čo by sme v takom prípade urobili. Nejaké riešenie vždy existuje. A keď sa pred nami objaví, náš strach to automaticky zmenší.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako vedome relaxovať

1. Do ničoho sa nenúťte

Počas dní, ktoré ste si vyhradili na dovolenku, robte len to, na čo máte naozaj chuť. Nerobte nič nasilu len preto, lebo to od vás niekto očakáva. Váš oddych bude kvalitnejší, ak budete k sebe aj k druhým úprimný.

2. Nadviažte kontakt so svojím telom.

Možno ste mu počas bežných uponáhľaných dní nevenovali veľa pozornosti. Všímajte si, či je uvoľnené, alebo na niektorých miestach napäté. Ak sa vám svalové napätie nedarí uvoľniť, zájdite si na masáž a precíťte pritom každučký centimeter povrchu svojho tela. Počúvajte jeho jemné signály. Pýta si uvoľnenie vo wellnesse alebo nejakú športovú aktivitu? Naučte sa s ním komunikovať a dajte mu to, čo potrebuje.

3. Naučte sa sledovať svoj dych bez toho, aby ste sa ho pokúšali riadiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dýchate pokojne a plynule alebo povrchne a prerušovane? Pre vystresovaných ľudí je typické plytké chaotické dýchanie. Vedome upokojte myseľ a sledujte, čo to robí s vaším dychom.

4. Robte všetky dovolenkové aktivity na sto percent.

Všímajte si vône, farby a chute, vychutnávajte si všetko, s čím prídete do kontaktu. Zapojte pritom všetky zmysly. Keď sa budete kúpať, vnímajte odlesky slnka na hladine aj to, ako vám voda hladí telo. Ak si dáte na pláži jahody, všimnite si ich farbu, vôňu a napokon si vychutnajte ich chuť. Dôležité je naučiť sa sústrediť na prítomnú chvíľu bez toho, aby vás rozptyľovali spomienky na minulosť alebo predstavy o budúcnosti.

5. Snívajte

Máte chuť zatvoriť oči a oddávať sa dennému sneniu? Využite túto chvíľu na vedomú vizualizáciu. Vytvorte si v mysli obraz, ktorý by ste chceli preniesť do reality. Nezáleží na tom, či to bude sen o štíhlejšej postave, o splatenom úvere alebo o lepšom bývaní. Je dokázané, že to, čo si mozog dokáže predstaviť, aj ľahšie uskutoční.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/sme.zeny"][/content]

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 149
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 096
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 797
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 053
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 887
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 816
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
SkryťZatvoriť reklamu