Aké typy infekcií vám hrozia?
Podľa hlavného hygienika SR Ivana Rovného sa dajú infekcie, ktoré ohrozujú cestovateľov, rozdeliť do týchto kategórií:
1.Nákazy, ktoré sa prenášajú prehltnutím choroboplodných zárodkov, zvyčajne zo znečistenej vody alebo z potravín.
Prejavy: Ide najmä o takzvané cestovateľské hnačky. Príznaky väčšinou ustúpia do dvoch až troch dní a dajú sa zmierniť diétnou stravou a zvýšenou hygienou. Ak neustupujú, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Na vzniku tohto ochorenia sa môže podieľať samotná cesta, zmena klímy, zmena stravy a možnosť kontaminácie potravín a vody niektorými druhmi baktérií, ktoré sú pôvodcami hnačiek, ale aj salmonely, šigely, parazity, vírus žltačky typu A alebo cholera.
Prevencia: Ak sa chcete vyhnúť tomuto typu infekcií, je dôležité dbať na hygienu rúk, vody a potravín. Vyvarovať sa konzumácii jedál, ktoré nepoznáte, jesť len tepelne dostatočne upravenú stravu, piť prevarenú vodu, nekonzumovať zmrzlinu, džúsy a nepasterizované mlieko. Vyhýbať sa aj ľadu, ak si nie ste istí, či je pripravený z nezávadnej alebo z prevarenej vody. Pred pobytom v rizikových destináciách, kde je známy výskyt cholery, vírusového zápalu pečene alebo brušného týfu, je vhodné podstúpiť očkovanie.
2.Nákazy, ktoré sa prenášajú vdýchnutím.
Prejavy: Choroby z prechladnutia, chrípka, záškrt, osýpky, tuberkulóza a čierny kašeľ. Prenášajú sa z človeka na človeka najmä v uzavretých priestoroch, ako sú klimatizované letiskové a hotelové haly alebo prostriedky hromadnej dopravy.
Prevencia: Ideálne je vyhýbať sa uzavretým preplneným priestorom, čo však pri cestovaní nie je vždy možné. Preto je na mieste podstúpiť vhodné očkovanie, najmä ak viete, že v krajine, do ktorej cestujete, je zvýšený výskyt vyššie spomenutých infekcií.
3.Nákazy, ktoré sa prenášajú krvou – bodavým hmyzom, injekčnou striekačkou alebo pohlavným stykom.
Prejavy: Infekcie tohto typu sa vyskytujú najmä v tropických a subtropických oblastiach. Patria k nim malária, žltá zimnica, zápal pečene typu B, dengue a AIDS. Očkovanie je k dispozícii len pri žltej zimnici, pri vírusovom zápale pečene typu B a kliešťovej encefalitíde.
Prevencia: Dôležité je chrániť sa proti bodnutiu hmyzom košeľami s dlhými rukávmi, dlhými nohavicami, účinnými repelentmi a dezinfekčnými prostriedkami na hubenie komárov. Ak cestujete do oblasti s výskytom malárie, odporúča sa užívať lieky jeden až dva týždne pred vycestovaním, počas celého pobytu a pokračovať ešte štyri týždne po návrate. O užívaní antimalarík je dôležité poradiť sa s lekárom. Najúčinnejšou prevenciou proti vírusovému zápalu pečene typu B a AIDS je chránený pohlavný styk.
4.Nákazy, ktoré sa prenášajú dotykom cez kožu a sliznice.
Prejavy: Do tejto skupiny patria ochorenia ako tetanus, besnota, kožné plesňové ochorenia a všetky choroby prenášané pohlavným stykom ako kvapavka, syfilis, trichomoniáza, mäkký vred a AIDS.
Prevencia: Aby sa tieto nákazy nedostali do tela, je dôležité dôkladne vydezinfikovať a ošetriť každé poranenie kože. Vyhýbať sa fyzickému kontaktu s neznámymi zvieratami, ktoré môžu byť nakazené besnotou. Pokiaľ ide o plesňové ochorenia, je dobré nechodiť naboso vo vlhkom teplom prostredí, prípadne použiť na chodidlá preventívne protiplesňové prípravky. Proti tetanu a besnote možno využiť očkovanie. Najlepšou prevenciou pohlavne prenosných infekcií je vyhýbať sa intímnemu kontaktu s neznámymi osobami.
Cestovateľská lekárnička
Viete, čo by mala obsahovať? Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča vziať si so sebou:
lieky, ktoré bežne užívate,
lieky proti horúčke a bolestiam hlavy,
kvapky do nosa a očí, prípadne ušné kvapky,
lieky proti hnačke,
lieky proti nevoľnosti,
lieky proti zápche,
antihistaminiká proti alergickým reakciám,
antialergický krém pri poštípaní hmyzom,
antimalariká, ak cestujete do oblasti s výskytom malárie,
dezinfekčný prostriedok,
pohotovostné obväzy,
lieky proti plesňovej infekcii nôh,
obväzovú vatu, pinzetu, nožničky, náplasť.
Obsah cestovnej lekárničky závisí od krajiny, do ktorej cestujete, dĺžky pobytu a dostupnosti zdravotníckej starostlivosti. Príbalové letáky všetkých liekov treba ešte doma pred odchodom prečítať, zároveň treba splniť všetky podmienky na skladovanie a uchovávanie liečiv, prísne dodržiavať indikácie, kontraindikácie, zohľadniť vedľajšie účinky a interakcie s inými liekmi. Lekárnička by mala byť v suchu, chlade, tme, aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu.
Ako sa stravovať
konzumujte len dôkladne tepelne spracované jedlo,
nejedzte neumytú surovú zeleninu a ovocie, ktoré nebolo dôkladne umyté alebo ošúpané,
vyhýbajte sa konzumácii surového mäsa, rýb a morských živočíchov, ktoré bývajú napríklad súčasťou studených šalátov,
nejedzte jedlá, ktoré už raz boli zohriate,
vyhýbajte sa majonézam, vajíčkam a studeným misám,
pite radšej originálne balenú vodu než vodu z vodovodu, na kávu a čaj môžete použiť prevarené vodu, vyhýbajte sa ľadu,
na umývanie zubov použite prevarenú pitnú vodu alebo balenú vodu,
nejedzte zmrzlinu,
nekupujte jedlo v pouličných stánkoch.
Ochrana pred hmyzom a zvieratami
Ubezpečte sa, či ubytovanie, ktoré ste si vybrali je v dostatočnej vzdialenosti od liahní komárov. Chráňte sa repelentmi a dlhým oblečením, najmä za súmraku, keď je hmyz najaktívnejší.
Noste bavlnené oblečenie, ktoré dobre pije pot, používajte moskytiéru. A keďže zdrojom nebezpečnej nákazy nemusí byť len hmyz, ale aj zvieratá, nepribližujte sa k nemým tváram, o ktorých neviete, komu patria, prípadne ako kvalitne je o ne postarané.
Cestovanie s deťmi
„Kto cestuje s deťmi do trópov alebo subtrópov, mal by sa predovšetkým informovať o všetkých podmienkach v mieste budúceho pobytu, pretože podmienky vyhovujúce dospelým môžu byť pre deti nevhodné alebo zaťažujúce,“ upozorňuje hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Pri výbere dovolenky s deťmi odporúča dať prednosť ubytovaniu v kvalitnom hoteli v krajine, kde nehrozia vážnejšie infekcie.
S deťmi do troch rokov neodporúča vôbec cestovať do trópov. Pred dovolenkou je vhodné navštíviť pediatra a poradiť sa o vhodnej prevencii.
Neodporúča sa cestovať s deťmi, ktoré sú chronicky choré a vyžadujú si špeciálnu liečbu alebo diétu.
Hygiena na pláži
Vyhýbajte sa umývaniu, kúpaniu, rybárčeniu alebo namáčaniu nôh v neznámych vodách, ktorých kvalitu nepoznáte.
Nekúpte sa v mori v blízkosti kanalizácie hotelov. Nechoďte bosí po pláži, neležte vyzlečení priamo na piesku.
Po návrate domov
Niektoré infekčné ochorenia sa môžu prejaviť už na dovolenke alebo tesne po návrate domov.
Väčšina z nich má však dlhšiu inkubačnú lehotu a ich príznaky sa prejavia až po 6 až 12 týždňoch.
Pri niektorých infekčných ochoreniach, napríklad ak ide o maláriu, sa ukážu až po polroku alebo po roku.
V prípade akýchkoľvek príznakov treba vyhľadať lekára a informovať ho o tom, kam sme cestovali, aj keby už od našej cesty uplynul dlhší čas.