Keď postrehnete nejaké komplikácie vo videní, navštívte čo najskôr očného lekára.
Po dôkladných vyšetreniach a získaní informácií o vašej dioptrickej chybe, vám bude po konzultácii s lekárom navrhnuté najvhodnejšie riešenie.
Čoraz častejšie ľudia v rôznom veku podstupujú operáciu. Tá dokáže v mnohých prípadoch odstrániť očnú vadu, ktorá vám komplikuje život rýchlo a takmer bezbolestne.
Pre koho je laserová operácia vhodná?
Refrakčné operácie sa vykonávajú od osemnásteho roku života. „Operácie zraku u detí považujem za potrebné v prípade veľkého dioptrického rozdielu medzi očami, ktorý sa nedá korigovať okuliarmi či kontaktnými šošovkami a z toho plynúcu hrozbu vzniku tupozrakosti,“ vysvetľuje očná lekárka Iveta Katuščáková.
Názor odborníčky:
K téme sa vyjadruje odborníčka na excimerové zákroky, detskú oftalmológiu a operácie škúlenia Iveta Katuščáková, UVEA Mediklinik, Uvea.sk
Horná veková hranica nie je určená. „Treba si však uvedomiť, že s narastajúcim vekom stúpa aj pravdepodobnosť výskytu očných ochorení ako je sivý zákal či glaukóm, pri ktorých refrakčná operácia nie je vhodná,“ dopĺňa odborníčka.
Ak trpíte krátkozrakosťou do výšky -10 dioptrií alebo ďalekozrakosťou do výšky + 4 dioptrie, ste vhodným kandidátom na operáciu.
Čo ak je dioptrií viac?
Ak sú mínusové či plusové čísla vašich dioptrií príliš veľké na to, aby ste podstúpili laserovú operáciu, nemusíte strácať nádej.
Iveta Katuščáková vysvetľuje, ako postupujú lekári v takýchto prípadoch: „Pri vyšších hodnotách dioptrií, alebo u pacienta s tenkou rohovkou môže byť riešením implantácia fakickej vnútroočnej šošovky, ktorá je vložená pred vlastnú biologickú šošovku, tá zostáva zachovaná.
U pacientov nad 45 rokov je ideálnou voľbou výmena šošovky za multifokálnu. Implantovaná multifokálna vnútroočná šošovka tak nahradí vašu šošovku, ktorá vekom stratila schopnosť zaostrovať a zbaví vás okuliarov nielen do diaľky, ale aj do blízka.“
Kedy je laserová operácia riziková
Niektorý z týchto javov či zdravotných kontraindikácií môže operáciu skomplikovať:
akútne alebo chronické ochorenie ktorejkoľvek časti oka, ktoré by mohlo skomplikovať operáciu a tým ovplyvniť jej výsledok
gravidita
znížená tvorba sĺz
implantovaný kardiostimulátor
keloidné hojenie rán
celkové ochorenia ako napríklad cukrovka či reuma
Záruka pohodlia
Operáciu pred korekciou videnia okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami volia najčastejšie ľudia, ktorých okuliare obmedzujú či už pri športe alebo pri výkone svojho povolania.
Ak nosíte okuliare, sami dobre viete, že rámy okuliarov majú svoju hranicu, kde sa sklíčka končia a vy máte problém napríklad s videním do strán, čo komplikuje napríklad šoférovanie.
Šošovky sú o niečo pohodlnejším riešením, no sú finančne náročnejšie a nevyhovujú každému oku. Zároveň si vyžadujú starostlivosť, čistenie a každodenné vyberanie a oplachovanie.
„Alternatívou pre tých, ktorí nechcú alebo nemôžu nosiť okuliare alebo kontaktné šošovky je refrakčný zákrok. Refrakčné zákroky delíme na zákroky realizované na rohovke a vnútroočné zákroky.
Úpravu povrchu rohovky možno previesť excimerovým laserom alebo metódou refrakčných nárezov.
Vnútroočným refrakčným zákrokom môže byť trvalé vloženie čírej šošovky alebo implantácia fakickej vnútroočnej šošovky.
Výber metódy závisí od typu a výšky refrakčnej chyby a tiež veku a individuálnych potrieb pacienta,“ vysvetľuje odborníčka.
Trvalo a stabilne
V súčasnej dobe používané laserové operačné techniky smerujú k tomu, aby bola výsledná korekcia čo najtrvalejšia a najstabilnejšia.
Rozhodujúcim kritériom pre stabilitu a úspešnosť laserovej operácie je podľa lekárky výška dioptrií, typ refrakčnej chyby a tiež predoperačná hrúbka rohovky pacienta.
„Zmena zakrivenia rohovky znamená i jej určité stenčenie. Aby bol zákrok pre pacienta bezpečný, je nutné ponechať bezpečnú hrúbku rohovkového tkaniva.
V týchto prípadoch (vysoká dioptria, tenká rohovka a negatívny postoj k vnútroočnému zákroku) je možné po dohode s pacientom vykonať len čiastočné zníženie dioptrií.
Nemenej dôležitým faktom, ktorý nie je možné ovplyvniť a rozhoduje o konečnom dioptrickom výsledku, je individuálne pooperačné hojenie rohovkového tkaniva.
Vo všeobecnosti však možno povedať, že výsledky a stabilita zákroku u pacientov do -6 dioptrií je veľmi dobrá.
Pri vyššej krátkozrakosti a tiež po operácii ďalekozrakosti, môže po čase dôjsť k návratu dioptrií,“ hovorí Iveta Katuščáková. V takomto prípade ponúka väčšina kliník svojim pacientom bezplatné laserové dokorigovanie.
Druhy operačných zákrokov očí
Zákroky samotné nie sú bolestivé, oči máte počas nich znecitlivené očnými kvapkami. Pooperačná bolestivosť je však individuálna a záleží tiež od použitej operačnej metódy.
Povrchové laserové zákroky – PRK, LASEK, EPI-LASIK
Oko počas liečby až do obnovenia sa povrchovej vrstvy rohovky ( epitelu ) slzí, reže a pobolieva. Lokálna liečba kvapkami ovplyvňujúcimi hojenie pri týchto typoch zákroku trvá 2-4 mesiace podľa doporučenia lekára a stabilizácia rohovky a tým aj výsledné hodnoty refrakcie nastávajú po 3-6 mesiacoch od zákroku. Bolesti však budete pravdepodobne pociťovať ešte niekoľko dní po operácií.
Hlboký laserový zákrok - LASIK
Výhodnejším laserovým zákrokom pre človeka, ktorý sa potrebuje čo najskôr zaradiť do bežného života, je hlboký laserový zákrok LASIK. Výhodou je bezbolestný pooperačný priebeh, rýchlejší nástup ostrého videnia (už na druhý deň je možný návrat do práce) a nutnosť kratšieho kvapkania pooperačných kvapiek (2- 4 týždne). Bezbolestný pooperačný priebeh a dobré videnie spozorujete prakticky už na druhý deň po zákroku.