Leto je už tu a mnohých z vás možno chytá panika.Keď ste si v zime ukrývali nohy do hrubých ponožiek a čižiem, nemusel vás trápiť stav nechtov na nohách či pokožky. Veď kto ju uvidí?
V horúcich dňoch však začínate odhaľovať päty aj prsty na nohách a ak ste sa o ne doposiaľ nestarali, nemusia vyzerať práve ukážkovo.
Okrem správnej obuvi hrá v prípade zvodných nôh dôležitú úlohu aj pravidelná starostlivosť a ošetrenie nôh.
Doprajte svojim namáhaným chodidlám pravidelnú starostlivosť, najlepšie každý deň, no najmenej raz týždenne a verte, že sa vám odvďačia vábivým vzhľadom. Tu je niekoľko rád, ako ich dať doporiadku bez návštevy salónu.
Zverte sa do rúk profesionálov
Manikúra a pedikúra za výhodné ceny na zlavy.sme.sk
Foto: zlavy.sme.sk
Doprajte nohám kúpeľ
Vaše nohy budú istotne jasať šťastím. Do nádob nalejte teplú vodu a pridajte napríklad vašu obľúbenú morskú soľ.
Kúpeľ nielen že povzbudzuje cirkuláciu krvi, jemne čistí pokožku, ale zároveň ošetruje porušené miesta. Výsledkom budú oživené a svieže nohy.
Zbavte ich odumretej a nevábnej kože
Na odstránenie stvrdnutej kože použite pemzu, ktorá je šetrnejšia k vašim chodidlám. Zbavovanie prebytočnej nevábnej kože vám pôjde jednoduchšie po absolvovaní kúpeľa.
„Stvrdnutá koža vzniká nielen nevhodnou obuvou, ale aj genetickými predispozíciami. Hrubá a tvrdá koža je živnou pôdou pre rozmnožovanie baktérií a tým aj vznik plesní,“ hovorí dermatologička Nadežda Suchá a radí: „Zhrubnutú kožu si určite nestrihajte a podľa možnosti absolvujte pedikúru u odborníka, aby ste si na chodidlá nezaniesli infekciu.“
Hydratácia za každých okolností
Po odstránení prebytočnej kože aplikujte na chodidlá aspoňdvakrát denne, napríklad krém na popraskanú a zrohovatenú pokožku, ktorý prinavráti poškodeným chodidlám elasticitu a vlhkosť.
Aj pokožka na chodidlách, tak ako tá na tele, znáša teplo a vodu ťažko. To sa neskôr odráža na jej nadmernom vysúšaní a tvrdnutí.
Hydratáciu by ste jej mali poskytnúť po každom kúpeli. Postačí aj obyčajný hydratačný krém.
Ostrihané a farebné sú príťažlivejšie
Ideálne upravujte dĺžku nechtov pilníkom a pri úprave rešpektujte tvar lôžka, inak sa môže stať, že vám necht bude zarastať.
Nezabúdajte na zatlačenie nechtovej kožičky a na ich nalakovanie. Toto leto „letia“ perleťovo-pastelové farby.
Noste obuv pri presune na kúpaliskách
V opojení slnečnej eufórie vám možno napadne prebehnúť do bufetu bez flip-flopov.
Pozor, cestou vás čaká viacero nástrah ako črepiny, prišľapnutie nohy dvakrát väčšou osobou, špinavé nohy a čo je najhoršie, kúpaliská sú živnou pôdou pre vznik baktérií a plesní.
Plesne netreba podceňovať a radšej podstúpiť preventívne opatrenia obmedzujúce rast baktérií a plesní. Pre domáce ošetrenia existujú balzamy a gély, ktoré zamedzujú vzniku týchto nepríjemností na nohách.
„Prevencia je vždy jednoduchšia ako liečba plesňového ochorenia, ktorá trvá aj 3-4 týždne,“ upozorňuje odborníčka.
Nezabúdajte na ochranu chodidiel ochranným faktorom
Tak ako si chránite v lete pred slnečnými lúčmi telo a tvár, mali by ste venovať pozornosť aj chodidlám.
Doprajte im masáž
Nie je nič lepšie ako si po dlhom a náročnom dni vyložiť nohy a dopriať im masáž. Povzbudíte tým cirkuláciu krvi v chodidlách.
Týmto chybám sa vyhýbajte
Aby vaše nohy a chodidlá ostali v bezchybnom stave, dajte si pozor, aby ste neprepadli týmto zlozvykom, na ktoré upozorňuje odborníčka a lektorka v odbore pedikúry Zuzana Myšíková Černá.
Topánka nie je len o kráse
Chodidlo sa skladá z 21 kostí a množstva drobných kĺbov, svalov a väzov. Z hľadiska zdravotného je pre ľudský aparát ideálna topánka s opätkom cca 3-4 cm vysokým. Každý centimeter navyše zaťažuje priečnu klenbu o 10% a rovnako nevhodnou obuvou je aj teraz tak obľúbená balerína. Nesprávna obuv môže spôsobiť rôzne deformity chodidla a má vplyv aj na ostatné kĺby (členkové, kolenné, bedrové) či chrbticu.
Myslite aj na zdravé „prezimovanie“ vašich nôh
V starostlivosti o nohy najviac zanedbávajú ženy v zimnom období. Trpia najmä plôšky chodidiel - pokožka na pätách či v oblasti priečnej klenby, alebo v podmalíčkovej oblasti, kde je na chodidlo vyvíjaný najväčší tlak. Sledujte tieto oblasti aj v zime a doprajte im hydratáciu aj peeling v teple domova.
Papuče, uterák a zubnú kefku by mali byť len vaše
Mykotické ochorenia sa často rozmnožujú v spoločných priestoroch, ako sú sprchy, sauny, bazény. Rovnako môže mykotické ochorenie preniesť aj jeden z rodinných príslušníkov na druhého pri použití napríklad rovnakého uteráka, podložky pred sprchovým kútom či vaňou. Jednoduchšie kvasinkové ochorenie dokážeme zničiť aj voľne predajnými antimykotickými preparátmi. Mykotické ochorenia nechtov nôh sú zložitejším procesom a tu sa už do liečby zapája aj riadna diagnóza na základe mikrobiologického vyšetrenia zo sterov.
Ak na to nejdete správne alebo vôbec
Možno sa o chodidlá staráte, ale nerobíte to správne. Alebo si hovoríte, že to zatiaľ nie je nutné. Môže to však priniesť problémy. „V mojej praxi sa najčastejšie stretávam so zarastenými nechtami, dôvodom ktorých je nesprávne strihanie. Rovnako s prasklinami na chodidlách či s veľmi zhrubnutou kožou,“ hovorí odborníčka. Práve tento problém vzniká často z nesprávneho ošetrovania si pokožky chodidiel hlavne na mokro, kedy je pokožka vlhká a mäkká. Žiletkou, britvou či hrubou pemzou si klient odstráni veľké množstvo kože. V domnienke ako dobre ši ošetril chodidlá si neuvedomuje, že si skôr poškodil a sám si spôsobil ryhy, ktoré môžu viesť až k prasklinám. Taktiež opakovaným nadmerným odstránením kože si spôsobí práve jej rýchlejšiu tvorbu.
Najčastejšie ochorenia na nohách
Kurie oká
Tie dokážu človeka dosť potrápiť hlavne keď sa nachádzajú v medziprstových priestoroch. Zväčša vznikajú z abnormálneho tlaku na jednom mieste, čím je vyvolávaná zvýšená tvorba kožných buniek. Kurie oko je v tvare lieviku, pričom samotné oko je zatláčané do hlbšej vrstvy kože. K nepríjemným bolestiam dochádza pri prerastení kurieho oka až k nervovým zakončeniam. Tie sa však dajú odstrániť správnou pedikúrou, prípadne voľne predajnými preparátmi a správnym použitím individuálnych korektorov, kedy zaťažené miesta odľahčujeme a prenášame záťaž na okolité partie.
Bradavica
Bradavica je už ochorenie vírusového charakteru. Často sa stáva, že si človek zamení kurie oko s bradavicou a opačne a v snahe pomôcť si samoliečbou si aplikuje nesprávny preparát. Navštívte radšej pedikéra, ktorý to dokáže rozlíšiť a vie vám poskytnúť dostatočný informačný servis.
Foto: Allga San, Scholl, archív firiem