SME

Ako prekonať strach z návštevy lekára

Injekcie, nepríjemné vyšetrenia, operácie, ale i zlé správy o našom zdravotnom stave v nás vyvolávajú nepríjemné pocity, obavy až neprekonateľný strach. Čo s tým?

(Zdroj: Fotolia.com)

Zdravie je to najcennejšie, čo máme. Hovorí sa, že zdravý človek má milión želaní, ale chorý len jedno – byť zdravý.

Avšak veľa zdravotných problémov si spôsobujeme my sami. Nesprávnym životným štýlom a tiež zanedbávaním prevencie a odďaľovaním návštevy u lekára. Jednou z hlavných príčin býva strach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo s nami bude

Podľa psychológa Martina Milera sú ľudia, ktorí nemajú s návštevou lekára žiadny problém, ale i takí, ktorí sa jej cielene vyhýbajú: „Človek môže pred návštevou lekára pociťovať nepokoj, nervozitu, celkový emocionálny diskomfort a môže to dospieť až do takých stavov, že sa mu roky vyhýba. Často sa s tým stretávame napríklad u zubných lekárov.“

SkryťVypnúť reklamu

Názor psychológa:

K téme sa vyjadruje Martin Miller, Klinickypsycholog.sk

martinmiller_r7705.jpg

Doktori nám na jednej strane pomáhajú, na druhej strane si ich pomoc vyžaduje prekonávanie nepríjemných úkonov, ako sú injekcie, ale i rôzne viac či menej nepríjemné vyšetrenia, operácie.

Nevieme, čo nás čaká, čo s nami bude. Lekárka Etela Janeková má z praxe skúsenosti s takýmito pacientmi: „Vo väčšine prípadov ide o obavy o zdravotný stav. Najväčší strach mávajú pri prvej návšteve ambulancie alebo pri očakávaní nejakého výsledku. Ak sa vyskytne pacient so strachom z lekára alebo z vyšetrenia, stačí, ak chodí opakovane a strach pominie.“

Strach z lekára však nespôsobuje len nepríjemné pocity, ale môže dokonca skresliť výsledky vyšetrenia.

„Ak má pacient syndróm bieleho plášťa, tvrdí, že strach ani stres z návštevy lekára nemá, ale vo zvýšenej miere sa napríklad potí a má vysoký krvný tlak. Vtedy na objektivizáciu pomôže tlakový Holter, 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi,“ vysvetľuje Etela Janeková.

SkryťVypnúť reklamu

Určite však závisí aj od osobnosti lekára. Všetci sme ľudia, máme svoje charakteristické správanie, a to nie každému vyhovuje.

Nemusíme si byť ani navzájom sympatickí a tak sa stane, že lekár, ktorého nám odporučila kamarátka, nám jednoducho nevyhovuje. Možno sme citlivejší a on pragmatickejší, a strach je na svete.

Prečo sa bojíme

Prečo sa lekárov vlastne bojíme, kde vzniká tento nevysvetliteľný pocit? Skutočne tá injekcia tak veľmi bolí?

„Táto otázka je zložitejšia, často je to nejaký nepríjemný zážitok povedzme z detstva. Človek zažil niečo bolestivé, na čo nebol pripravený. Rodičia napríklad často hovoria dieťaťu, aby uľahčili situáciu, že to nebude bolieť, nič to nie je. Potom dieťa dostane injekciu alebo ide na nejaký odber a zažíva bolesť. Navyše sa cíti oklamané, podvedené a nepochopené. Je dôležité, aby rodič dieťa primerane pripravil na takéto niečo. Teda povedal mu, bude to trochu bolieť, ale zvládneš to,“ vysvetľuje psychológ Martin Miler.

SkryťVypnúť reklamu

Nechcem to počuť

U niektorých ľudí sa často stretávame s úplným odmietaním lekárskej pomoci alebo akéhokoľvek vyšetrenia. Radšej budú donekonečna skúšať rôzne ľudové recepty alebo trpieť.

Názor lekárky:

K téme sa vyjadruje všeobecná lekárka Etela Janeková, Inclinic.sk

etela-janekova_r6614.jpg

Vyhovárajú sa na strach z lekára alebo jednoducho skonštatujú, že lekár im nepomôže. Veľký podiel na tomto postoji majú aj zlé správy, negatívne informácie z médií.

Žiaľ, o každodenných pozitívnych príbehoch sa veľa nehovorí, ale ak sa stane niečo vážne, prebehne to nielen médiami, ale najmä klebetami. Podľa Martina Milera sa ľudia boja zlých správ na svoju adresu.

„Nechcú byť konfrontovaní s tým, že majú nejakú diagnózu a zdravotný problém. Tým sa v podstate vyhýbajú lekárovi, ktorý by mohol poodhaliť pravdu. Potom to akoby pripisujú strachu z lekára.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to prekonať?

Strach z lekára je nepríjemný a sťažuje nám riešenie svojich zdravotných problémov, podľa psychológa Martina Milera neexistuje na to jednoduchý návod: „Ak si človek takýto problém uvedomuje, je vhodné pátrať po tom kde vznikol a vyhľadať odborníka, psychológa. Možno to znie čudne, že ak sa niekto bojí ísť k lekárovi, mal by to riešiť s iným podobným odborníkom, ale konzultácia s psychológom je potrebná. Pracujeme s človekom, aby sme mu uľahčili fungovanie v oblasti, ktorá je dôležitá“.

Odhaliť pôvod strachu je teda veľmi dôležité, často je totiž úplne iracionálny. Napríklad spolužiak dieťaťa bol u lekára a opísal svoj zážitok ako extrémne bolestivý len preto, aby sa „vytiahol“ pred ostatnými.

Dieťa si potom takúto príhodu zafixuje bez toho, aby poznalo realitu a fóbia je na svete. Veľmi dôležité je tiež dostať správne informácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Žiaľ, dnes je pre mnoho ľudí lekárom internet a informácie, ktoré si vyhľadajú, sú zavádzajúce, skreslené alebo nepravdivé.

Ak máte strach z lekára:

  • Nezanedbávajte prevenciu, väčšinou pociťujeme strach zo zlých výsledkov alebo priamo z nejakého zákroku, ktorý môže byť bolestivý. Prevencia vám pomôže predísť nepríjemnostiam.
  • Ak sa bojíte konkrétneho lekára, je vám nepríjemný a jednoducho ste si nesadli, vyhľadajte iného odborníka. Všetci sme len ľudia, niektorí sme si sympatickejší, iní nie. Možno vám vyhovuje iný prístup, komunikácia. Určite sa nájde niekto, ku komu pocítite dôveru.
  • Ak máte vážne problémy a strach z lekára vás premáha, vyhľadajte pomoc psychológa alebo terapeuta.

Autor článku

Bojíte sa gynekológa?

Ženy mávajú často strach alebo obavy z gynekologického vyšetrenia, ktoré je z preventívneho hľadiska veľmi dôležité. Vyšetrenie však zachádza do intímnej zóny ženy a premnohé je veľmi nepríjemné. Sú ženy, ktoré nejdú ku gynekológovi dvadsať-tridsať rokov. Obrovský je tiež strach z výsledkov a konfrontácia s prípadnou diagnózou. Martin Miler zdôrazňuje, že je dôležité, aby žena vedela, prečo jej takéto vyšetrenie spôsobuje traumu. „Či je to niečo z jej osobného života, z jej minulosti, alebo je to nejaký nepríjemný zážitok z konkrétneho vyšetrenia. Tieto informácie sa v rámci odbornej psychoterapeutickej pomoci mapujú a postupne sa s nimi pracuje.“ Pre ženu je dôležité nájsť si gynekológa, u ktoré sa bude cítiť pohodlne, bezpečne a nebude zažívať nepríjemné pocity.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3 otázky pre odborníka

libor-michna_r4398.jpgOdpovedá stomatológ Libor Michna zo stomatologickej kliniky ArtDentistic, Artdentistic.sk

Stretávate sa často so strachom zo zubára?

Strach je u zubára úplne prirodzený jav aj u dospelých, ktorí ho na rozdiel od detí aj reálne vnímajú, teda ho vedia zdôvodniť buď zlou skúsenosťou, alebo bolesťou, ktorú zažili. Často je však aj abstraktný, na ktorý nemajú pacienti reálny dôvod, ale majú jednoducho zo zubára fóbiu ako ma niekto napríklad na žaby alebo pavúky - hoci mu pavúk nikdy neublížil. Spúšťa sa to už pri pohľade na zubára alebo pri počutí zvuku vŕtačky, všetci dobre poznáme napríklad aj ten typický zápach ambulancie, ktorý si ja pamätám z útleho detstva. Takých ľudí je veľmi veľa a my zubári to musíme jednoducho brať, ako to je, teda ako profesionáli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Máte nejaké špeciálne triky, ako zvládnuť pacienta, ktorý má strach?

Zubár musí byť tak trochu aj psychológ s veľkou mierou empatie, ale tá musí byť prítomná napokon u každého dobrého lekára. Dobrý a zlý zubár sa vo vnímaní pacienta často líši tým, ako ho ten doktor vníma, ako ho dokáže počúvať a reagovať na problém. Ja nemám žiadne špeciálne triky, jednoducho chcem poznať pacienta a potom sa nám spolupracuje omnoho ľahšie. Pacienta sa snažím vždy upokojiť, preberiem s ním všetky kroky, čo budeme robiť, rozprávame sa. A v dnešných časoch už návšteva u zubára nebolí.

Čo by ste poradili pacientom, ktorí sa boja ísť k zubárovi?

V týchto prípadoch sa radí veľmi ťažko, lebo niekto si dá poradiť a niekto nie. Ak má niekto veľké bolesti, zrejme ten strach nakoniec prekoná tak či tak, ale možno by mu do budúcnosti pomohla vedomosť, že pri včasnom zásahu by sa tej bolesti veľmi ľahko vyhol. Takže radím aj v týchto prípadoch nepodceňovať prevenciu. Preventívna prehliadka je veľmi dôležitá a od nej závisí aj ďalšia starostlivosť o pacienta. Je ľahšie prekovať strach z preventívnej prehliadky ako neskôr strach z vážneho chirurgického zákroku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 347
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 482
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 276
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 318
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 930
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 465
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 088
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 75 788
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 258
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 16 653
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 643
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 246
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 077
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 385
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 512
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
SkryťZatvoriť reklamu