Ako sa stravujeme my? Podľa prieskumu Datank pre spoločnosť NaturaMed Pharmaceuticals v bežných dňoch roka dbá na pestrú stravu s dostatkom živín a vitamínov približne štvrtina Slovákov.
Za celkom vyvážený však svoj jedálny lístok považuje len 1 % opýtaných. Prevažná väčšina ľudí (60%) sa zaradila do stredu škály.
Svoj jedálny lístok nepovažuje za predpisový, ale ani vyložene zdravý. K jednostrannému stravovaniu sa priznalo 15% slovenskej populácie. To znamená, že traja ľudia zo sto neriešia, či majú v strave dostatok živín a vitamínov.
Prečo sa stredomorská kuchyňa považuje za zdravú? Stravovacie návyky prislúchajúce tomuto typu kuchyne boli takto pôvodne označované na území Kréty a južného Talianska.
„Štúdia siedmich štátov“ odštartovala v roku 1960 a priniesla zistenie, že ľudia, ktorí konzumujú stredomorskú stravu sa v dobrej kondícii dožívajú vyššieho veku a majú nižšie riziko výskytu civilizačných chorôb, akými sú obezita, hypertenzia, srdcovo-cievne ochorenia či cukrovka.
Základom ich stravy sú polysacharidy a vlákina – obilniny, zelenina, strukoviny, ovocie, ale aj mononenasýtené mastné kyseliny – olivový olej a kvalitné bielkoviny – ryby, hydina, kyslomliečne výrobky a syry.
Zloženie stredomorského jedálneho lístka: denná konzumácia mlieka a kyslomliečnych výrobkov preferencia celozrnných obilnín vysoká spotreba zeleniny, ovocia, strukovín olivový olej – zdroj mononenasýtených omega9 mastných kyselín vysoká spotreba rýb - zdroj polynenasýtených esenciálnych omega-3 mastných kyselín preferencia hydiny nižší konzum bravčoviny a mäsových výrobkov konzumácia stolového vína s obsahom flavonoidov preferovanie potravín z domácich zdrojov so zárukou čerstvosti a optimálnej zrelosti
Čím by nás malo Stredomorie v stravovaní inšpirovať? zvýšiť spotrebu zeleniny, ovocia a strukovín – spotreba je stále deficitná používať kvalitné jednodruhové oleje určené pre teplú alebo studenú kuchyňu dbať na aktívny pohyb, pobyt na slnku Zvýšiť spotrebu kvalitných, čerstvých rýb (v porovaní so Španielskom, ktorého priemerná spotreba na človeka za rok je 45 kg, Slovák za rok spotrebuje 5 až 10 kg rýb) správne ryby pripravovať aktívne vyhľadávať recepty konzumovať radšej čerstvé než mrazené ryby