SME

Stres bombarduje aj deti. Štyri rady ako ho zmierniť a zvládať

Najmenší dokážu prežívať stres rovnako intenzívne ako dospelí. Naučte sa rozpoznávať takéto situácie u vašich detí a efektívne ich riešiť.

(Zdroj: Fotolia.com)

Žijeme v hektickej a uponáhľanej dobe a deti navštevujúce základné školy, dokonca aj škôlkari sú čoraz vyspelejší.

Podľa psychologičky Dominiky Černej veľmi dobre chápu význam slova stres.

„Dnešné deti vedia a chápu význam tohto stavu, pretože sa s ním stretávajú pomerne často. Často krát sa s ním stretávajú a sú s ním konfrontované práve v domácom prostredí. Je ale vhodné, aby rodičia deťom vysvetlili, čo to znamená a že je to vec, s ktorou sa budú stretávať celý život, no dá sa proti nej bojovať a zmierňovať ju,“ vysvetľuje odborníčka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nevyhne sa mu nikto z nás, ani tí najvyspelejší a najdôkladnejší. Dôležité je dokázať sa s ním vyrovnať a zmierňovať ho.

Byť v strese znamená byť vystavený rozličným tlakom a preto sa cítime v tiesni. Akýkoľvek nový podnet, čokoľvek, čo je pre nás nové a neznáme nám spôsobuje stres.

Stres u detí sa prejavuje úplne rovnako ako u dospelých, takže je možné tieto formy prirovnať k stresovému stavu dospelých.

Čo stresuje najmenších?

„Najväčší stres pre deti predstavuje najmä smrť rodiča alebo blízkej osoby. Stres však môžu u detí vyvolať a spôsobiť aj také veci, u ktorých by to nám dospelým hneď nenapadlo.

Môžu nimi byť udalosti ako je narodenie súrodenca, sťahovanie rodiny, zmena denného režimu, neúspechy v osvojovaní si nových zručností a návykov.

SkryťVypnúť reklamu

Stres sa dá pozorovať

Aj bežné udalosti ako sú vysvedčenie, zlá známka, konflikt s učiteľom či láska môžu byť pre deti stresujúcimi. Príčinami stresu u detí môže byť taktiež časová tieseň, zvýšené riziko a tlak okolností ako aj sťažené podmienky na prípravu do školy,“ opisuje Dominika Černá, z klinického pracoviska Salvus.

Rozpoznať príznaky detského stresu nie je vždy jednoduché. Jednoznačnými ukazovateľmi toho, že dieťa prežíva stres či psychické napätie, sú krátkodobé zmeny v správaní dieťaťa.

Takto sa prejavujú:

  • zmeny nálad
  • hojdanie sa
  • náhle výbuchy hnevu
  • nočné pomočovanie
  • nespavosť

Psychologička opisuje aj ďalšie sprievodné znaky prežívania stresu či psychického napätia: „Niektoré deti trpia bolesťami brucha a hlavy, iné začnú mať problémy s učením v škole, či sústredením sa na vyučovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Môžu mať taktiež pocity straty kontroly, menejcennosti a nepochopenia, prežívať citovú labilitu a mať zvýšené očakávania neúspechu.

Pre mladšie deti je typické, že si začnú cmúľať prst, obhrýzať nechty alebo krútiť vlasy. Staršie deti môžu začať šikanovať svojich spolužiakov, alebo odvrávať a vzdorovať učiteľom.“

Problémom možno predísť

Tak ako u dospelých, aj u detí platí, že najlepším pomocníkom a prevenciou je pohyb a šport.

Stres vzniká v hlave a preto je dôležité odbúrať negatívne myšlienky príjemnými formami trávenia času.

Najbežnejšou metódou je podľa psychologičky priateľský rozhovor. Zvážte, či vaše dieťa nemá toho na pleciach príliš veľa, možno by bolo správnym krokom ubrať z mimoškolských aktivít a nahradiť ich nenáročným športovaním alebo jedným dňom „nič robenia“ v týždni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stresovým situáciám, ako je pre dieťa napríklad návšteva lekára, môžete predísť tak, že dieťaťu vhodným spôsobom poviete a vysvetlíte, čo sa bude v ambulancii u lekára diať.

Stres môže prerásť až do depresie

Následky dlhodobého stresu môžu dieťaťu spôsobovať vážne problémy.

„V citovej oblasti sa môžu začať objavovať príznaky skľúčenosti, apatie, zmeny nálad, ktoré môžu prejsť až do detskej depresie. V sociálnej oblasti sa prejavujú zmeny v správaní, absencie od povinností, strata priateľov, nezáujem o predchádzajúce koníčky a aktivity. Stres môže taktiež spôsobovať zlý spánok, stratu energie, tiky a iné ďalšie telesné problémy,“ upozorňuje odborníčka.

Ak sa niektoré z týchto prejavov začnú objavovať u detí, rodičia by nemali váhať a čakať s návštevou odborníka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odborník, ktorý vám môže za takýchto okolností pomôcť, je psychológ, ktorý bude pracovať s dieťaťom, ale poskytne aj rodičom užitočné rady a tipy, ako pomôcť a pracovať s dieťaťom doma za takýchto okolností.

Štyri rady, ako naučiť deti zvládať stres

Radí psychologička Dominika Černá, Salvus.sk:

1. Pomenujte nahlas pocity dieťaťa

Prihovorte sa svojmu dieťaťu, keď si všimnete, že ho niečo trápi a ak je to možné, pokúste sa pomenovať pocity, ktoré si myslíte, že prežíva.

Pomenovanie pocitov by nemalo pre dieťa vyznieť ako výčitka alebo obvinenie. Dokážete mu tým, že máte záujem ho počúvať.

Buďte empatický a ukážte dieťaťu, že mu chcete porozumieť a že vám na ňom záleží. Množstvo najmä mladších detí ešte nemá rozvinutú slovnú zásobu, aby vedelo pomenovať svoje pocity. Ak vaše dieťa vyzerá nahnevane a frustrovane, pomenovaním jeho pocitov mu pomôžete naučiť sa rozpoznávať jeho emócie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pomocou prevedenia pocitov do slov pomáhame deťom komunikovať svoje prežívané pocity a rozvíjať ich emocionálne vedomie, ako aj schopnosť rozpoznať svoje vlastné emocionálne stavy.

2. Počúvajte svoje dieťa

Opýtajte sa dieťaťa, čo sa deje a čo ho rozrušilo. Počúvajte ho pozorne, s pokojom, so záujmom, trpezlivosťou a otvorenosťou. Vyhnite sa potrebe hodnotiť, obviňovať, dlho prednášať alebo hovoriť, čo si myslíte, že by vaše dieťa malo urobiť.

Cieľom tejto vašej snahy je, aby dieťa malo pocit vypočutia a pocit, že jeho pochybnosti sú oprávnené. Pokúste sa od dieťaťa získať opis celej situácie. Nenáhlite sa a nechajte dieťa, aby sa Vám vyrozprávalo, doprajte mu potrebný čas.

Niekedy na to, aby sa začala zmierňovať frustrácia dieťaťa, stačí, aby sa s vami len porozprávalo, malo pocit, že ho počúvate a ukázať mu, že jeho pocitom rozumiete a je v poriadku, čo cíti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je vhodné, aby ste sa pokúsili po takomto rozhovore zmeniť tému na niečo pozitívne a relaxačné. Netreba dávať vzniknutému problému viac pozornosti, ako si zaslúži a je vhodné.

3. Pomôžte dieťaťu porozmýšľať a prísť na to, čo robiť

Ak má dieťa vo svojom živote konkrétnu situáciu, ktorá mu spôsobuje stres, porozprávajte sa o tom, čo by bolo dobré a čo môže za takýchto okolností urobiť. Je vhodné, aby dieťa samo prispelo nejakými nápadmi a tipmi.

Nie je dobré, ak ponúkame a vytvárame všetky riešenia takejto situácie za neho. Ak sa aktívne zúčastňuje na riešení situácie a problémov, budujete rozvoj jeho sebadôvery a sebavedomia.

Je dobré, ak podporíte jeho nápady a tipy na riešenie takejto situácie a môžete ich ešte doplniť aj vašimi odporúčaniami, aby dieťa videlo, že ste aktívni a máte záujem sa zapojiť a pomôcť. Ak je to možné, pokúste sa obmedziť stres v živote dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sú v jeho živote situácie, ktoré mu spôsobujú a vyvolávajú stres, pokúste sa porozmýšľať, či existujú spôsoby, ako by sa dali obmedziť, poprípade ako by sa im dalo vyhnúť.

4. Majte trpezlivosť

Rodičov trápi, pokiaľ vidia svoje deti nešťastné a vystresované. Pokiaľ sa dá, pokúste sa odolať nutkaniu okamžite riešiť za svoje deti každý ich problém.

Namiesto toho sa pokúste zamerať svoju pozornosť na rozvoj dieťaťa tak, aby vedelo efektívne riešiť problémy a situácie v živote. Aby vedelo vyjadriť svoje pocity, ako má prežiť vzostupy a pády, s ktorými sa v živote stretne každý z nás, ako sa upokojiť, ak je to potrebné a nutné, vzchopiť sa a začať znova.

Rodičia nemôžu vyriešiť za deti všetky problémy, s ktorými sa počas života stretnú. Avšak tým, že ich učíme ako problémy zvládnuť a vyrovnať sa s nimi, ich pripravujeme na budúcnosť a do života.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 237
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 275
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 091
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 154
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 798
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 258
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 477
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 189
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 182
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 25 667
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 629
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 209
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 123
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 353
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 494
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
SkryťZatvoriť reklamu