Minulý rok v lete dal angloamerický umelec Thomas Leveritt na YouTube krátky film s názvom Ako nás vidí slnko.
Dodnes má viac ako 15 miliónov pozretí. Čím je taký výnimočný? Pomocou špeciálnej UV kamery ukázal na ľuďoch na ulici všetkých vekových kategórií, ako pôsobí slnko na našu pokožku.
Video zachytilo nefalšované autentické reakcie ľudí, pri pohľade na seba inou optikou.
Cieľ: zodpovedné opaľovanie sa
„Všetci sa rodíme so zdravou pokožkou a slnečná kozmetika jej pomáha, aby zdravá zostala. Chcel som ukázať ľuďom, aké je dôležité chrániť si ju a tým zabrániť jej predčasnému starnutiu,” hovorí umelec Thomas Lveritt a dodáva, že záujem o jeho film ho veľmi milo prekvapil.
Pri pohľade cez UV kameru sa tváre ľudí zobrazia inak, než sme zvyknutí, lebo táto technika dokáže znázorniť neviditeľnú ultrafialovú časť slnečného svetla.
U tínedžerov a mladých ľudí vystúpili do popredia pehy v takej miere, ako ich bežne okom nemáme šancu spozorovať.
U starších ľudí to boli súvislé tmavé fľaky na určitých miestach tváre, zatiaľ čo detská pokožka v podobe jednotnej farby kože ukazovala najmenšie poškodenia od UV žiarenia.
„Chcel som ľudí pomocou UV kamery presvedčiť, aby neriskovali a chránili sa,” vysvetľuje svoj zámer vynálezca UV kamery.
Tento skutok Thomasa Leveritta si všimla nemecká značka Nivea a dohodli sa na spolupráci.
Fotografa poslali na pol roka do Austrálie, kde pracoval na podobnom projekte s názvom Nivea robí neviditeľné viditeľným, s cieľom názorne vysvetliť ľudom, aké následky môžu vzniknúť na pleti bez ochrany pred UV žiarením.
Prieskum MillwardBrown z roku 2013 tvrdí, že krémy na opaľovanie stále nepoužíva 40 % žien a až 70 % mužov.
Ako hlavný dôvod uvádzajú, že nechápu, aké škody dokáže slnečné žiarenie na koži napáchať a ako v skutočnosti fungujú krémy s UV faktormi.
Ako kamera funguje?
Upravená kamera so špeciálnym filtrom ukazuje neviditeľnú UV časť slnečného spektra a interakciu medzi UV žiarením a kožou.
Ide o škody spôsobené slnečným žiarením, ktoré sú okom neviditeľné a nedajú sa zachytiť ani bežnými fotoaparátmi či mobilmi. Tie totiž obsahujú filtre, ktoré práve UV žiarenie potláčajú.
UV kamera zvýrazňuje pigmentáciu kože. V porovnaní s normálnym osvetlením sa preto svetlejšia koža zdá veľmi bledá a tmavšia koža ešte tmavšia.
Nerovnomerná, škvrnitá pigmentácia je príznakom poškodenia vyvolaného UV žiarením a objavuje sa predovšetkým v oblastiach, ktoré sú pravidelne vystavované UV žiareniu – napríklad na tvári v oblasti nosa a líc alebo na rukách.
Keď si nanesiete na tvár krém alebo mejkap s UV faktorom, UV kamera zobrazí pleť akoby potiahnutú čiernym filmom. Tie totiž absorbuju UV žiarenie a dodávajú pleti tmavší vzhľad.
Bežne okom neviditeľný krém cez UV filter ukáže, ako dôkladne ste si ho aplikovali na tvár.
Na vlastnej koži
Keď nám značka Nivea ponúkla vyskúšať si na vlastnej koži UV kameru, neváhali sme ani sekundu. V akom stave je naša pokožka?
Tu sú výsledky: vľavo fotografia bez použitia opaľovacieho krému, vpravo po aplikácii krému
Martin (14)
Na svetlej pokožke s bežne viditeľnými pehami vystúpila pri UV kamere ešte väčšia intenzita pigmentácie.
Hanka (10)
Na mladej pokožke bola vidieť zreteľne jemná pigmentácia v oblasti nosa.
Zuzana (40)
I napriek zodpovednej starostlivosti o pleť a jej pravidelnú ochranu pomocou UV filtrov bolo vidieť tmavé škvrny v dolnej časti tváre a na lícach.
Vyskúšajte si ju aj vy:
Ak si chcete UV kameru vyskúšať, máte šancu to urobiť priamo vo svojom meste. Pozrite si, kde sa môžete dať nasnímať.
Nivea bude celé leto jazdiť po kúpaliskách a jazerách s cieľom podporiť zodpovedné správanie k pokožke a jej ochranu pred slnkom.