SME

Naučte sa, ako má vyzerať správna starostlivosť o zuby

Len čistý chrup môže byť zdravý. Zoznámte sa s pravidlami dentálnej hygieny.

(Zdroj: Fotolia.com)

Čo je to dentálna hygiena

Rozhodne nejde o žiadnu skrášľovaciu procedúru, ale o liečebný zákrok, ktorý vykonáva dentálna hygienička.

Odstraňujú sa ním najmä príčiny zápalu ďasien a parodontitídy. V minulosti sa nevenovalo dentálnej hygiene toľko pozornosti ako dnes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto veľa ľudí, najmä v staršom strednom veku po päťdesiatke prichádzalo o zuby. Pri návšteve dentálnej hygieničky vám odborníčka najprv zhodnotí úroveň ústnej hygieny.

Ak vám už krvácajú ďasná, znamená to, že zápalové procesy v ústnej dutine nabrali na sile. V takom prípade môže byť odstraňovanie zubného kameňa a povlaku sprevádzané silnejším krvácaním.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho zanedbané ďasná bývajú bolestivé a citlivé. Ideálne je nečakať na takýto akútny stav a navštevovať dentálnu hygieničku preventívne, aspoň dvakrát do roka.

Súčasťou dentálnej hygieny je aj odstránenie zubného kameňa, ktorý sa tvorí pod ďasnami, čo je základnou súčasťou liečby parodontitídy.

Po dôkladnom vyčistení zubov, ktoré sa robí ručne alebo ultrazvukom, nasleduje ďalší úkon, pieskovanie.

Pomocou veľmi jemného piesku vám hygienička odstráni zvyšky kameňa a pigmentácie na zuboch, ktoré vznikli z potravy, pitím kávy, čaju alebo fajčením.

Na záver vám dentálna hygienička vysvetlí, ako sa máte starať o zuby doma a aké hygienické pomôcky pritom používať.

Čo vám odstráni dentálna hygienička

Zubný povlak je organická štruktúra, ktorá vzniká z baktérií a hmoty, v ktorej baktérie žijú. Vytvára sa nielen na zuboch, ale aj na zubných náhradách a slizniciach ústnej dutiny. Baktérie produkujú látky, ktoré prenikajú do tkanív a vyvolávajú obrannú imunitnú reakciu organizmu. Tá síce umožňuje odstránenie cudzorodých látok, ale zároveň spôsobuje aj poškodenie vlastného tkaniva. To sa prejavuje krvácaním ďasien, ich zápalmi, úbytkom kosti a stratou zubov.

SkryťVypnúť reklamu

Zubný kameň je mineralizovaný zubný povlak. Schopnosť vytvárať ho je veľmi individuálna. Záleží na zložení slín, množstve minerálov, ktoré obsahujú. Vysoký obsah minerálov má síce ochranný vplyv proti zubnému kazu, spôsobuje však väčšiu produkciu zubného kameňa. Preto sa stáva, že ľudia, ktorí nemávajú veľa zubných kazov, môžu mať veľké množstvo zubného kameňa a ochorieť na parodontitídu.

Správne čistenie

Viete, čo všetko sa môžete naučiť o čistení zubov u dentálnej hygieničky?

Foneho technika: tento spôsob čistenia je veľmi jednoduchý, a preto vhodný aj pre deti. Najprv pritlačíme hryzáky hranou na hranu a čistíme krúživými pohybmi súčasne horné aj dolné zuby. Postupujeme od stredu chrupu do strán. Potom otvoríme ústa a vyčistíme orálne plochy zubov krúživými pohybmi, Nakoniec horizontálnymi pohybmi čistíme žuvacie plochy zubov.

SkryťVypnúť reklamu

Vertikálna kombinovaná technika: pod uhlom 45 stupňov sa postupuje kefkou vertikálne od ďasna smerom k zubu. Vlákna kefky smerujú na opačnú stranu než korunka zuba. Otáčame osou kefky a docielime tak stierací pohyb od ďasna smerom k zubu. Tento pohyb opakujeme päťkrát, potom pokračujeme k ďalšiemu zubu. Čistenie zakončíme horizontálnymi pohybmi na žuvacích plochách zubov.

Bassova technika: pri tomto spôsobe čistenia smerujú štetiny kefky pod okraj ďasna pod uhlom 45 stupňov. Drobnými vibračnými pohybmi sa odstráni povlak a stimulujú sa ďasná. Takto čistiť je vhodné chrup postihnutý parodontitídou.

Čistenie medzizubných priestorov: na vyčistenie priestorov medzi zubami sa používajú medzizubné kefky rôznej veľkosti. Šírka medzizubnej kefky musí vyplniť celý medzizubný priestor. Je veľmi pravdepodobné, že na dôkladné vyčistenie budete potrebovať niekoľko medzizubných kefiek rôznych veľkostí. Málokto má totiž medzery medzi zubami rovnaké. Tam, kde sú zuby veľmi natesno, takže medzizubná kefka sa medzi ne nedostane, je potrebné použiť dentálnu niť. Čistenie medzizubných priestorov je veľmi dôležité, štatisticky osem z desiatich kazov vzniká práve na týchto miestach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čistenie ťažko dostupných miest: na čistenie miest, ktoré sa nedajú poriadne vyčistiť klasickou kefkou, napríklad v oblasti zadných stoličiek, sa používa jednozväzková kefka. Je výbornou pomôckou aj pri čistení fixných ortodontických aparátov, mostíkov a implantátov.

Zuby si treba čistiť aspoň dvakrát denne, ráno a večer. Veľkú pozornosť by ste mali venovať najmä večernému čisteniu.

Výsledky sú okamžité

Už po prvej návšteve u dentálnej hygieničky sú viditeľné výsledky. Zuby sú hladšie, belšie, medzizubné priestory priechodnejšie.

Pravidelné odborné čistenie dokáže vyliečiť zápalové ochorenia ďasien, čo môže predĺžiť životnosť chrupu o celé desaťročia.

Deti a seniori

Dentálna hygiena je potrebná v každom veku. „Čo sa týka individuálnej ústnej hygieny u detí, začíname prvým dňom narodenia, to znamená, že by sme mali zľahka vytierať ústnu dutinu po každom kŕmení a čistiť zuby po ich prerezaní,“ odporúča hlavná odborníčka na dentálnu hygienu pri Ministerstve zdravotníctva SR Viera Panáková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A kedy by sme mali ísť s dieťaťom prvýkrát na ošetrenie k dentálnej hygieničke? Podľa Panákovej by to malo byť už vo veku päť rokov.

Profesionálne čistenie zubov je dôležité aj pre starších ľudí, ktorí už nemajú kompletný pôvodný chrup.

Dentálna hygienička im poradí, ako sa efektívne postarať o zostatkové zuby, vysvetlí, ako mechanicky čistiť kefkou zubné náhrady, prípadne ako ich ošetriť chemicky tabletami, a zároveň ukáže, ako efektívne náhrady fixovať v ústach.

3 otázky pre odborníka

viera-panakova_r7051.jpgOdpovedá hlavná odborníčka na dentálnu hygienu pri Ministerstve zdravotníctva SR Viera Panáková.

Aké najčastejšie chyby robíme v dentálnej hygiene?

Najčastejšie to býva neefektívne odstraňovanie zubného povlaku najmä v medzizubných priestoroch, nepravidelné čistenie zubov a používanie nesprávnych pomôcok pri čistení, ľudia si zvolia napríklad nesprávnu veľkosť medzizubných kefiek. Ideálne je navštíviť dentálnu hygieničku, ktorá odstráni zubný kameň a povlaky zo všetkých zubných plôch, vyleští povrch zubov a pripraví tak priestor na domácu ústnu hygienu. Takisto vám poradí s výberom hygienických pomôcok a naučí vás ich správne používať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké zdravotné následky môže mať zanedbaná ústna hygiena?

Môže viesť k vzniku kazov, zápalových procesov na ďasnách a celom závesnom aparáte zubov, ku kývaniu a bolesti zubov i k nepríjemnému zápachu z úst. Zápalové procesy spojené s parodontitídou môžu viesť dokonca k zvýšenému riziku mozgových príhod, u tehotných žien vzniká v takýchto prípadoch riziko predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti.

Aké pomôcky na dentálnu hygienu by sme mali mať doma a ako by sme s nimi mali narábať?

Základnou pomôckou ústnej hygieny je zubná kefka, ktorá by mala mať mäkké, rovno zastrihnuté vlákna husto osadené na hlavici kefky. Dopĺňať by ju malo medzizubné čistenie medzizubnou kefkou alebo inou pomôckou podľa odporúčaní dentálnej hygieničky. Zubnú pastu a ústnu vodu odporúčame podľa toho, aký produkt je vhodný pre konkrétneho klienta. Záleží na tom, či má pacient citlivé zuby, zvýšenú kazivosť alebo iné problémy s chrupom. Výborným doplnkom ústnej hygieny je ústna sprcha. Najdôležitejšie je však mechanické vyčistenie zubov vrátane medzizubných priestorov vhodnou kefkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdravý úsmev pre každého

Ak sa chcete bližšie zoznámiť so zásadami správnej dentálnej hygieny, využite akciu Zdravý úsmev pre každého, počas ktorej bude putovať po slovenských mestách špeciálny kamión prerobený na zubnú ambulanciu.

Budú vám v ňom k dispozícii štyri dentálne hygieničky, ktoré bezplatne zodpovedajú vaše otázky a zároveň vám poradia, ako sa starať o chrup.

Akciu organizuje značka Orbit v spolupráci s Asociáciou dentálnych hygieničiek Slovenska. Podrobnosti sa dozviete na Zdravyusmevprekazdeho.sk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 625
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 127
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 833
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 076
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 845
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 817
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
SkryťZatvoriť reklamu