Začíname chápať význam psychohygieny
V súčasnosti si ľudia začínajú uvedomovať význam psychohygieny a jej význam pre bežný každodenný život.
„Dúfajme, že tento trend bude mať stúpajúcu tendenciu. Je to v prospech nás všetkých, pretože stres a psychické vyčerpanie naďalej v našej spoločnosti narastá a na tomto fakte sa v blízkej budúcnosti určite nič nezmení,“ hovorí psychologička Dominika Černá.
Nebezpečným faktorom je už samotný život v dnešnej civilizovanej spoločnosti. Ten môže byť pôvodcom psychickej vyčerpanosti u ľudí.
„Dnešná spoločnosť je prevažne zameraná na neustále rastúce životné tempo, požiadavky na človeka a nadpriemerné požiadavky na pracovný výkon.
Typická je pre súčasnosť nízka samostatnosť pri práci, jej jednotvárnosť. Zo začiatku človek vstupuje do práce s vysokým nasadením a nadšením, zapája sa s elánom pre vec, pociťuje nutnosť byť vystavený chronickému stresu, ale aj príslušnosť k profesii, ktorá zahŕňa profesionálnu prácu s ľuďmi,“ popisuje psychologička.
Ignorácia vyčerpanosti môže viesť k vážnym zdravotným problémom
Ak sa v takýchto náročných každodenných situáciách nebudete starať o svoju psychiku a venovať sa pravidelnej psychohygiene, môže to mať za následok vznik psychických a fyzických problémov.
K téme sa vyjadruje:
Dominika Černá, psychologička, Salvus.sk
„Môže sa u vás taktiež objaviť veľmi známy a momentálne aktuálny a stále viac rozšírený syndróm vyhorenia tzv. burn-out. Naše telo nie je stroj a nedokáže fungovať bez prísunu oddychu a obnovy síl,“ upozorňuje Dominika Černá.
Pokiaľ zistíte, že ste zanedbávali psychohygienu a spozorujete na sebe fyzické alebo psychické príznaky, treba začať konať čím skôr, aby potom nebolo neskoro a tieto príznaky sa vám nerozvinuli do vážnejšej podoby.
Čo najskôr začnite s aktivitami, pri ktorých sa dokážete odreagovať a ktoré vám prinášajú radosť a oddych.
Nájdite a vyčleňte si po práci čas na takéto aktivity, pretože len vyrovnaný a spokojný človek dokáže podávať v práci dobrý pracovný výkon a vie sa naplno venovať aj rodine.
Ak máte pocit, že si nedokážete poradiť sami alebo svoju situáciu neviete riešiť rozumne so svojím okolím, vyhľadajte odborníka.
„Odborníci, ktorí vám môžu pomôcť v prípade, že si neviete sami rady sú psychológovia, psychoterapeuti a stále viac rozšírení koučovia. Títo odborníci vás naučia metódy a poradia tipy, pomocou ktorých sa naučíte relaxovať a dodržiavať duševnú rovnováhu,“ radí psychologička.
Príznaky zlej alebo žiadnej psychohygieny
Ak spozorujete na sebe tieto príznaky, zamyslite sa, či svojej psychike venujete dostatok pozornosti.
Psychická: nepokoj, úzkosť, problémy s koncentráciou pozornosti a pamäťou, poruchy spánku, niekedy únik z reality do denného snenia. Kolísanie nálad, podráždenosť, depresia, egocentrizmus, nerozhodnosť, apatia a vyššia únavnosť. Vzniká tu vyššie riziko zneužívania tabaku, alkoholu a liekov.
Telesná: svalové bolesti a bolesti chrbtice, problémy s trávením, nechutenstvo alebo naopak prejedanie sa, bolesti brucha, problémy v sexuálnej oblasti, bolesti hlavy, búšenie srdca, bolesti bez telesnej príčiny, oslabenie imunity a vyššie riziko vzniku chorôb a úrazov.
Oblasť medziľudských vzťahov: skryté alebo zjavné napätie v rodine, nedostatok času na iných ľudí, nedostatočná komunikácia, zanedbávanie starostlivosti o deti a o ich problémy, partnerské problémy a riziko rozvodu.
Oblasť pracovnej výkonnosti: postupná strata výkonnosti, pokles sebadôvery a istoty, strata energie a apatia, zanedbávanie pracovných povinností, problémy pri tímovej práci.
Základné pravidlá správnej psychohygieny
Podľa psychologičky Dominiky Černej ich môžeme rozdeliť do piatich sfér. Dajte si záležať, aby ste dodržiavali čo najviac z nich počas celého dňa.
PRÁCA
Zložitejšie pracovné úlohy berte ako príležitosť niečo nové sa naučiť, nie ako stresovú situáciu
Za dobre urobenú prácu sa aspoň v malej miere odmeňte
Netreba zabúdať ani na optimálne pracovné podmienky na pracovisku (dostatok svetla, pokoj, čerstvý vzduch a pod.)
Náročnú prácu treba vždy vyvažovať relaxáciou
Chyby a prípadné neúspechy považujte za podnety k ponaučeniu
Vyhľadávajte zaujímavé pracovné príležitosti a zbierajte skúsenosti
Naučte sa pracovať s informáciami a triediť ich
Predchádzajte nadmernému stresu a záťaži efektívnym využitím svojho pracovného času
Užívajte si a tešte sa zo svojich pracovných úspechov
Zarobené prostriedky rozumne a rozvážne investujte
Pracujte organizovane a predchádzajte zabúdaniu a chaosu počas dňa vedením si diára
ODPOČINOK
Myslite na seba a nepodceňujte únavu
Starajte sa o svoje zdravie a majte dostatočne dlhý spánok
Venujte sa aktívnemu oddychu a trávte ho predovšetkým na čerstvom vzduchu
Nebojte sa nájsť si nové záľuby a vyskúšať nové koníčky vo svojom voľnom čase
Nebráňte sa odpočinku osamote, využite ho k svojej sebareflexii a rozmýšľaniu o sebe samom, o svojich cieľoch a prioritách
SPRÁVANIE
Buďte optimistickí a tešte sa zo života
Majte zmysel pre humor
Budujte príjemné rodinné zázemie
Starajte sa o svoje zdravie a dbajte na prevenciu
Buďte k ostatným veľkorysý a odpúšťajte
Ovládajte sa a naučte sa základy asertívneho správania
Zbavte sa predsudkov a žiarlivosti, buďte k druhým ľuďom objektívny, spravodlivý a tolerantný
STRAVOVANIE
Dodržujte pitný režim
Jedzte dostatok ovocia, vlákniny a zeleniny
Kupujte kvalitné potraviny a zamerajte sa na zdravú výživu
Jedzte pomaly a vyhraďte si dostatok času na zdravé raňajky
POHYB
Dýchajte správne, priaznivo to ovplyvní váš krvný obeh, fungovanie mozgu, trávenie aj funkciu svalov
Buďte aktívni každý deň
Nechajte sa motivovať priateľmi, venujte sa kolektívnym športom
Vydržte, pozitívny vplyv na telo a dušu sa určite dostaví
Okamžitá úľava
Pokiaľ pociťujete psychické vyčerpanie, existuje pár trikov, ktorými môžete tento stav okamžite zmierniť a vrátiť telu čiastočnú energiu:
1. Pohyb – počas obednej prestávky sa treba ísť prejsť na čerstvý vzduch, pohyb uľahčuje úzkosť a depresiu aj iné duševné stavy.
2. Strava, vitamíny a bylinky – pokiaľ pociťujete stres, je vhodné, aby ste jedli jedlá, ktoré sú ľahko stráviteľné, pretože trávenie je v takomto stave oslabené. Dobré je dopriať si zeleninu, ktorá obsahuje vitamíny B a C, ktoré napomáhajú zotavovaniu pri strese. Pomôcť vám môžu čaje pripravené z byliniek, ktoré majú upokojujúci účinok. Takouto bylinkou je napríklad medovka. Nevhodné je konzumovať nápoje obsahujúce kofeín.
3. Správne dýchanie - pri pocite stresu a úzkosti je dôležité správne dýchanie. Treba dýchať pokojne a zhlboka do brucha. Takéto dýchanie človeka upokojuje a uľahčuje obnovu síl.
4. Relaxačné techniky - stav pokoja si vieme navodiť pomocou relaxačných techník. Najrozšírenejšími sú jogové relaxačné techniky a relaxačná hudba, ktorá nám vie navodiť pocit pokoja a psychickej pohody.
5. Pomoc druhých ľudí – pri pocitoch vyčerpania a úzkosti je dobré, ak sa o tieto pocity podelíte s druhými ľuďmi. Môže to byť kolega v práci, niekto z rodiny alebo váš známy. Získate tak nadhľad a iný pohľad na situáciu, ktorá vás ťaží a trápi.
6. Vlastné spôsoby, ako zvládať stres - niektoré postupy a techniky fungujú na väčšinu ľudí, ale je dobré a vhodné, pokiaľ človek sám vie a pozná sám seba, čo mu v takýchto situáciách už v minulosti pomohlo. Niekomu môže pomôcť počúvanie hudby, inému prechádzka na čerstvom vzduchu, alebo káva so známym.