Bohyňa krásy, sexuálnej a romantickej lásky Afrodita bola vraj taká nádherná, že jej žiadny muž, poloboh ani boh neodolal.
Podľa gréckeho básnika Homéra sa zrodila na ostrove Cyprus, na pláži Petra tou Rominou, ktorá sa nachádza na južnom pobreží medzi mestami Pafos a Limassol.
Dnes na toto miesto chodia turisti z celého sveta, najmä ženy. Podľa legendy každá z nich, ktorá sa na tomto mieste vykúpe, získa od bohyne večnú mladosť a krásu.
Na ženy v plavkách, ktoré sa tu skupinovo vrhajú do mora, dozerá Afrodita v podobe veľkého kameňa, ktorý vyčnieva z vody a má tvar ležiacej mladej ženy.
Po kúpeli turistky hľadajú na pláži kamienok v tvare srdca. Tá, ktorá má šťastie a nájde ho, získa od bohyne požehnanie v láske.
Žena by si ho mala dať v noci pod vankúš a spávať na ňom dovtedy, kým sa v jej živote nezjaví ten najúžasnejší milenec na svete - krásny, verný a bezvýhradne milujúci až za hrob.
Socha Afrodity v cyperskom múzeu
Prelietavá bohyňa
Samotná Afrodita mala každú chvíľu iného muža. Jej manželom bol večne zaneprázdnený boh ohňa a kováčstva Hefaistos, ktorého jej vládca bohov Zeus vybral, lebo ho zaujímala len práca.
Nemal preto kedy sliediť za svojou chronicky nevernou manželkou, ktorá spávala aj s bohom vojny Areom, bohom obchodu Hermom alebo bohom mora Poseidonom.
Vášnivo sa zamilovala aj do krásneho pozemšťana Adonisa, o ktorého sa musela, aj keď veľmi neochotne, deliť s vládkyňou podsvetia Persefonou.
Zakaždým, keď sa zaľúbila, vykúpala sa v zázračnej studničke, kde znovu získala panenstvo. Tá sa, samozrejme, tiež nachádza na Cypre, na konci lesnej cestičky severne od Pafosu.
Výlety na toto legendárne miesto organizujú viaceré cestovné kancelárie, stačí sa informovať v niektorom z informačných turistických centier, ktoré budete mať po ruke.
Kúpať sa v Afroditinej studničke nedá. Je to zakázané, aby sa jej priezračná voda zachovala čistá. A tak sa návštevníci musia uspokojiť s tým, že si v nej len omočia ruky, prípadne sa tam vyfotia.
Víno a orgie
Predpokladá sa, že kult bohyne Afrodity sa zrodil v gréckej mytológii z asýrsko-babylonského kultu bohyne lásky Ištar.
Gréci jej však dali svojskú, veľmi ženskú podobu. Na Cypre, kde bolo v období antiky uctievanie bohyne doslova všadeprítomné, konali sa na jej počesť magické obrady.
Miestne panny na nich slávnostne obetovali svoje panenstvo. Takže na ostrove sa nikto nepozastavoval nad tým, keď v deň svadby nebola nevesta panna.
Sexualita sa v starovekom Grécku bežne využívala ako súčasť posvätných obradov, určených na podporu plodnosti a života, nielen na počesť Afrodity, ale aj pri oslavách boha vína Dionýza.
Archeologický park Kato Pafu
Obyvatelia Cypru neboli nikdy askéti, čo vidno aj na ich chutnej kuchyni, založenej na šťavnatom ovocí, zelenine, daroch mora a skvelých vínach, ktoré patria k najlepším v Stredomorí.
Dovolenka
na Cypre
Nadovolenka.sme.sknájdete ponuky dovoleniek s konečnými cenami, ktoré zahŕňajú všetky poplatky.
Foto: dovolenka.sme.sk
História vinárstva sa na ostrove ráta na tisícročia. Zaujímavosti o nej sa môžete dozvedieť v Cyperskom múzeu vína v Limassole, kde nájdete okrem zaujímavých exponátov aj výbornú vínotéku.
Staroveká minulosť ostrova je podrobne zmapovaná v Archeologickom múzeu v Nikózii, kde môžete vidieť okrem iného aj pôvabnú sochu Afrodity vytesanú z mramoru.
Ak sa chcete inšpirovať antickou bohyňou a urobiť niečo pre svoju krásu, navštívte niektoré z miestnych wellness centier a nechajte sa rozmaznávať luxusnou kozmetikou.
Jedno z najkrajších nájdete v päťhviezdičkovom Columbia Beach Resorte v Pissouri. Nemusíte sa tam ubytovať, keď si chcete vychutnať jeho rozprávkovú atmosféru.
Domov si nezabudnite nakúpiť kozmetiku s panenským olivovým olejom v niektorom z miestnych bio obchodíkov a esenciálne oleje, ktoré vám pripomenú omamnú vôňu ostrova, keď už budete doma z dovolenky.
Odporúčame najmä pomarančový a rozmarínový, tie sú skutočne božské.
Homér verzus Hésiodos
Podľa Homéra bola Afrodita dcérou vládcu bohov Dia a bohyne dažďa Dióny. Starogrécky básnik Hésiodos však prišiel s inou verziou.
Podľa neho sa Afrodita zrodila z morskej peny, keď bohovi nebies Uranovi odrezal semenníky jeho najmladší syn Kronos, aby tak zabránil otcovi mať ďalších potomkov.
Správal sa k nim veľmi kruto, väznil ich v strede zeme, lebo ich z duše nenávidel a nechcel sa na nich pozerať.
Uranovo semeno sa zmiešalo s morskou penou, a tak sa zrodila Afrodita, posledné dieťa boha nebies.
Tip z prvej ruky: Mozaiky v Pafose
Sprievodkyňa Zdenka Serafínová, ktorá žije na Cypre štrnásť rokov:
Ak sa zaujímate o starovekú mytológiu, navštívte archeologický park Kato Pafu v Pafose. Sú tam nádherné mozaiky, ktoré sa našli v ruinách antických šľachtických domov. Jednotlivé vily sú pomenované podľa výjavov, precízne zostavených z drobných farebných kamienkov - Dom Tésea, Orfea, Dionýza, Aiona a Dom štyroch ročných období. Ide o unikátny archeologický nález, jedinečný nielen na Cypre, ale aj v celom Stredomorí.
4 miesta, ktoré musíte vidieť:
Hrobky kráľov v Pafose, miesto posledného odpočinku starovekej šľachty.
Pohorie Troodos s horskými cestičkami a vodopádmi.
Potápačský raj pri myse Greko.
Pláž v chránenej zátoke Lara, kde sa rodia malé korytnačky.
Foto: Katarína Lešková