SME

Záhradný domček je korunou každého dvora

Poradíme vám, ako si svojpomocne postaviť hniezdočko pokoja a oddychu.

(Zdroj: mg)

Záhradný domček je ako letohrádok, ktorý dáva terase pohodlné zázemie na leňošenie. Je naším dáždnikom v letnej búrke, keď spara iskrí bleskami, cez jeho pootvorené dvere nasávame vôňu lesnej vlhčiny v jesennej pľušti. Ak však udrie zima, nezostane osamotený. V piecke praskajú polená a my môžeme pozorovať cez okná vtáčatá hodujúce na kŕmidle.

Záhradný domček je korunou každého dvora, ktorý hľadá svoju cestu k oddychovému parku – sanatóriu duše. Stačí jediný víkend a môže vyrásť aj v tom vašom. Je ako drevená skladačka pre veľkých, ktorá môže nadobro zmeniť spôsob, akým si vychutnávate svoje voľné chvíle. V atmosfére, ktorú nemožno zažiť nikde inde.

Obzrite si ho naživo

Mnohé z domčekov vyzerajú na fotografiách v katalógoch utešene. Majú prístrešky na drevo, malé verandičky a kôlničky na záhradné náradie. Ak si ich však obzriete naživo, zistíte, že predsa len im čosi chýba. Sú také utiahnuté, že v každom kúte sa musíte pod strieškou zohýbať a ak si predstavíte, že dnu vnesiete pohovku, koberček a hoci aj malú knižnicu, nemáte sa kam pohnúť. Ak ste niekedy sedeli v pritesnom altánku, v domčeku sa takéto pocity ešte viac znásobia. To, čo na internete pôsobilo útulne a lákavo, je v skutočnosti skôr malým domčekom pre deti, ako skutočným hniezdočkom pokoja.

Nehľaďte na prístavky a ozdoby, ktoré sa dajú pripojiť k domčeku dodatočne. Sústreďte sa na jeho obytný priestor. S pôdorysom 4 x 4 metre je drevený letohrádok ako izba vo vašom dome, v ktorej sa budete cítiť príjemne.

Aby nebol interiér príliš temný, k domčeku patria dvojkrídlové dvere s presklením a okno. Hoci také, ako vidno na domčeku č. 960 Drevodomu Orava. Veľké okná a dvere sú zväčša za príplatok, pretože drevárske firmy akoby nemali cit pre pohodlie. V domčekoch vidia iba skladačku z profilov, ktorá pojme fúriky, kvetináče a záhradné náradie.

Stavba na nohách

Tak ako drevené terasy vystupujú na svojich nohách nad terén, aj drevenému domčeku svedčí takéto osadenie. Pridvihnutý nad zemou nie je vystavený snehu a vode na mokrej zemi a ak sa raz vaši potomkovia rozhodnú kus zeme opäť využiť pre zeleň, nič im nebude stáť v ceste.

Počuli ste už niekedy o zemných skrutkách? Zbavia vás námahy, ktorú by ste museli vynaložiť na kopanie jám, miešanie betónu a jeho vozenie vo fúriku na miesto. Len ich vybalíte zo škatule, zapichnete hrotom do zeme a zakrútite montážnym krížom alebo kusom oceľovej tyčky.

O hodinu sa budú pred vami týčiť rady stĺpikov, na ktorých môžete začať budovať platformu. V tejto chvíli by ste možno ešte len do miešačky hádzali prvú lopatu štrku. Vo dvore je však už všetko pripravené, bez čakania na tvrdnutie betónu.

Ak budeme počítať s tým, že domček s nábytkom, veselou spoločnosťou a tuhou nádielkou snehu bude vážiť 2,5 tony, potom 16 zemných skrutiek Krinner KSFG 66 x 650 alebo BAYO.S A 600 mm, unesie takúto ťarchu i v ľahkej zemine.

Platforma zo stavebného reziva

Domček potrebuje dno, pretože jeho steny nemožno postaviť na piliere zemných skrutiek. Treba preň pripraviť platformu, ktorá pretŕča jeho pôdorys o niekoľko centimetrov z každej strany. Vec je to jednoduchá – štyri hranoly s prierezom 12 x 12 centimetrov a na ne záklop z opílených foršní hrubých päť centimetrov. Takýto materiál vám pripravia na každej píle, kam sa chodí po hranoly a laty na stavbu krovov.

Je veľkou pomocou, ak rezivo ošetria napúšťadlom už priamo na píle. Ak sa chcete vyhnúť zeleným tónom či tmavej farbe hnedého napúšťadla, môžete si to vyriešiť vo dvore bez toho, aby drevo zmenilo svoj vzhľad. Syntetické napúšťadlo Primalex alebo Balakryl napúšťadlo na vodnej báze fungujú spoľahlivo.

Od tejto chvíle, keď osadíte hranoly a nabijete na ne foršne, dôverne známy kút dvora akoby získal novú tvár. Ohromná placka na nohách je prísľubom budúceho domčeka, ktorý bude rásť do výšky ako z vody. Už teraz začnete snívať sen o tom, kam pôjde skrinka s časopismi a kam poputuje pohovka. V takejto radostnej chvíli nik necíti únavu, pretože zvedavosť tlmí jej trpkosť.

Vyrastá z balíka

Na korbe nákladiaka sa balík javí neveľký. Je dlhý ako domček samotný a kôpka nie je väčšia ako meter na meter. Všetky profily sú si náramne podobné, len kde-tu vidno etiketu s číslom či popis tučnou čiernou fixkou. Pri káve, vo vánku vetra sa javí útla knižočka s náčrtkami jasná a zrozumiteľná. Stačí len vyhľadať správne dielce, zasunúť ich do seba a domček rastie ako z vody.

Je to naozaj stavebnica, pri ktorej netreba pri stavbe stien nič klincovať ani skrutkovať. Dielce len zasúvate v rohoch do seba a z minúty na minútu pod vašimi rukami rastie nové dielo. Najprv vyzerá ako záprava pre ovečky, s rámom dvier sa zmení na kolibu a keď prídu na hotový rám celé štíty a hranoly, na ktoré dáme strechu, už je úplne jasné, ako domček vo dvore ukáže.

Len pri montáži palubiek na strechu sa všetko spomalí. Snažíte sa zrovnať ich do línie, každú uchytávate klincami do konštrukcie a ak sa dostanete za polovičku, vyleziete na domček a nabíjate všetko z výšky. Neraz sa stane, že aj niektorý zo susedov chytí do ruky kladivo, aby vám pomohol dokončiť načaté dielo.

Vo chvíli, keď do zárubne zapadnú dvere a okno úspešne osadíte do otvoru, ktorý ste dodatočne vyrezali v celistvej stene, všetko sa dá zamknúť na kľúč. Aspoň do rána, kým naberiete nové sily na dokončenie.

Fínsky šindeľ svaly unaví

Hovorí sa o ňom, že je ľahkou krytinou. Ak však vezmete pod pazuchu balík šindľov, aby ste ho preniesli od brány k domčeku, zapotíte sa pri pohľade na zvyšné balíčky. Nech vyzerajú bitúmenové šablóny šindľov akokoľvek tenko, pravdou je, že by ste ich nechceli mať na programe každý deň.

Nie je pravidlom, že vám výrobca domčeka dodá všetko, čo na pokrytie potrebujete. Ak sú v dodávke iba samotné šindle, chýba vám toho ešte dosť. Od klampiara potrebujete odkvapové plechy, ktoré musíte osadiť na spodnú líniu strechy. So špeciálnymi klincami musíte na strechu nabiť podkladové pásy z bitúmenu a ak založíte prvý odkvapový rad z pruhov rovnakého vzoru, ako ste si vybrali, potom prídu na rad balíčky od predajcu domčeka.

Je to ako koncert, v ktorom kladivo pribíja klinec za klincom cez dve vrstvy šindľov do strechy domčeka. Hoci sa javí, že práca napreduje príliš pomaly, predsa len vo finále vidno kus práce za vami. S pokrytou strechou sa už netreba obávať nečakaného dažďa alebo búrky. Už nikde voda nezatečie a nič sa nezohne a nepokrúti.

Prednosťou bitúmenových šindľov je, že nepotrebujete žiadne zručnosti, aby ste ich upevnili správne. Všetko je na letáčiku v každom z balíkov, nikde nie je priestor na to, aby ste spravili chybu. Len na zemi zostane kopa neporiadku. Na rube pásov sú ochranné fólie, ktoré obnažia holý asfalt bez kameniva. Pri prvých silných lúčoch slnka sa všetko zlepí dohromady do súvislého koberca.

Náter nielen pre pekný vzhľad

V tejto chvíli toho chýba domčeku ešte mnoho. Možno sa mu pritrafí pekná podlaha z palubiek, aby vyzeral k svetu. Zišiel by sa aj elektrický prívod, aby nebol pustý ako Hviezdoslavova horáreň, ku ktorej sa k nevôli Hanky Čajkovej zakráda Artuš Villáni. A aby v nej bolo príjemne aj v zime, nezaobíde sa bez dodatočného zateplenia. To všetko sú však plány, ktoré sa nemusia stať skutočnosťou v tejto chvíli.

Čo však zaváži, je ochrana dreva pred vlhkosťou a hmyzom, ktorý by do jeho premokrených častí rád nakládol svoje vajíčka. Tak ako sme venovali čas napúšťaniu drevenej platformy, rovnakú starostlivosť musí dostať aj domček samotný. S odvahou možno povedať, že ošetriť ho napúšťadlom treba iba z vonkajšej strany. V tejto chvíli to bude zárukou jeho dlhovekosti.

Aby však drevo nestarlo a vyjavilo svoju krásu, treba mu ešte dožičiť dva nátery tenkovrstvovou lazúrou. Tá sa vpije do dreva, prepožičia mu svoj odtieň a zaistí, aby drevo vodu odpudzovalo dovtedy, kým náter nezostarne. Takto ošetrené drevo zostane na dotyk bezo zmien, nemá žiadny nový lesk či vrstvu, ktorá by ho robila chladným.

Drevo ochráni osvedčená tenkovrstvová lazúra Primalex, dobre poslúži aj Balakryl, ktorý nezapácha, či Bondex, pri ktorom možno počítať s tým, že bude starnúť ešte pomalšie. Na dvere a okná však patrí hrubovrstvová lazúra. Nie preto, že by vyžadovali inú starostlivosť, ale preto, že sa pri používaní špinia. Hrubovrstvová lazúra na nich vytvorí lakový film, ktorý sa dá umyť handričkou.

Víťazné víkendové finále

Po dvoch dňoch práce stojí na konci dvora domček, okolo ktorého sa rodí nový život. Z grilu vonia pečený bôčik, vzduchom sa nesie opojná vôňa čaju z čerstvého bazového kvetu a v tejto idylke počuť plány, ktoré pre domček chystajú atraktívnu budúcnosť.

Najviac mu chýba azda drevená terasa, kde by sa všetky tieto chvíle odohrávali v rovnakom pohodlí, aké očakávame od domčeka samotného.

Hoci je v domčeku provizórny stôl, prvý pár stoličiek a zopár kúskov jeho budúcej výbavy, už dnes je jasné, že jeho interiér dostane novú tvár. Všetci sa však priveľmi roja v jeho blízkosti, pretože začal plniť svoje poslanie. Je zárodkom nového pohľadu na dvor, v ktorom začne prekypovať život.

S výsadbou netreba otáľať

Nejaký čas potrvá, kým nový domček splynie s prostredím. Jeho bezprostredné okolie žiada výsadbu, ktorá by ho zapojila vertikálami do okolia. Hoci jarnú výsadbu drevín máme za sebou, kontajnerované výpestky v kvetináčoch môžeme vysádzať po celý rok. Čím skôr ich osadíme do pôdy, tým skôr zmocnejú a poženú do výšky.

Súkromie vyčaria kríčky kaliny, ktoré sa dokážu rozrásť, vyšplhať do dvojmetrovej výšky. Na jar tešia svojimi súkvetiami snehových gúľ, ktoré od zárodku prešli všetkými odtieňmi zelene. Cez leto krášlia zákutie svojím olistením a ak príde pozdná jeseň, zasypú ich strapce červených plodov, ktoré lákajú vtáčatá.

Pekný je aj bršlen európsky, ktorý ste zaiste videli na niektorej z lesných prechádzok. Koncom leta sa na ňom objavujú neprehliadnuteľné ružové plody, v ktorých sa ukrývajú oranžové semienka. Sú ako trojcípe nažky, popísané výraznými farbami.

K tomu ladí baza, ktorá prevonia v máji celý kút a ak príde na liesku, tá dokáže vytvoriť prechod k výšinám. Hoci takáto húština je iba predstavou pri pohľade na kontajnery s drobnými výpestkami, nepotrvá dlho, kým dosiahnu dospelosti. Dve-tri sezóny a užívate si ich v plnej kráse.

Ak je priestor na to, aby ste vyhnali zeleň do výšin, možno sa vám zapáči himalájska breza. S bielučkou kôrou a lístím, ktoré sa na jeseň farbí do sýtych odtieňov žltej, vytvorí malebnú kulisu. Jej koruna je riedka, preto nezatieni nič, čo pod ňou rastie.

Rovnakú atmosféru vyčarí aj jarabina. Nemusí to byť plánka, ktorej plody lákajú iba vtáčatá. Ovocinári majú niekoľko odrôd a medzidruhových krížencov s hlohom, ktorých plody stoja zato, aby ste ich obrali na kompót, džem či likér. Granatina s ružovými bobuľkami či moravská sladkoplodá sú klasikou, ktorú zoženiete kdekoľvek.

(mg)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 036
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 824
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 545
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 941
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 385
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 369
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 913
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Domestikovali ich obyvatelia dnešného Peru približne pred 5000 rokmi.


a 1 ďalší

Obľubujú teplejšie polohy Slovenska.


a 1 ďalší

Čím žije slovenská permakultúra dnes?


a 1 ďalší

Sadzačka musí vyčnievať nad povrch


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu