Tu je niekoľko ďalších mylných domnienok, ktoré hýbu našim intímnych životom. Zabudnite na rôzne mýty a zamerajte sa na svoje individuálne potreby, nebojte sa skúmať svoju a partnerovu sexualitu, rozprávať sa o nej a snažiť sa pracovať na jej skvalitňovaní. Veď je jednou z veľmi príjemných stránok života, ktoré si rozhodne netreba odopierať.
Prečítajte si prvú časť seriálu o mýtoch v sexuálnom živote: 1. Kto nesie vinu za neuspokojivý sex? 2. V akom veku sexuálny život stráca na kvalite? 3. Môže na kvalite strácať? Celý článok >>.
Mýtus číslo 4: Používať sexuálne pomôcky je úchylné.
Kam siaha „normálny“ sex, čo je ešte prípustné a čo už nie? Aké praktiky sú normálne a ktoré sa už vymykajú z bežného repertoáru dvojíc?
Podľa Róberta Máthého sú sexuálne pomôcky doplnením a oživením sexuálneho života, „je to vynikajúci prostriedok práve proti spomínaným stereotypom.
Dokážu vniesť do sexuality niečo nové a veľa ľudí to aj využíva. Videl som v sexshopoch aj mladé dvojice, ktoré si spolu vyberali pomôcky a tešili sa z toho.“
K téme sa vyjadruje:
Psychológ a sexuológ Robert Máthé, Psychoprof.sk
V sexuálnom živote partnerov je dovolené všetko, čo obom vyhovuje. Fantázii sa medze nekladú, avšak akékoľvek praktiky by nemali ani jednému z partnerov spôsobovať nepríjemné pocity.
Mýtus číslo 5: Ak žena nemá bod G, nie je schopná vyvrcholenia.
Štvorcový centimeter na prednej stene vagíny vyvoláva stále veľa polemík. Existuje alebo nie?
Má ho každá žena? Podľa sexuológa je viac než pravdepodobné, že skutočne existuje, „každá žena je však inak citlivá. Sú ženy, ktoré prežívajú vaginálny orgazmus, klitorálny alebo kombinovaný.
Nie je pravidlom, že na dosiahnutie orgazmu treba G bod. Poznám však mužov, ktorí doslova otravujú partnerky hľadaním spomínaného miesta a sú nešťastní, ak ho nemôžu nájsť“.
Koniec koncov, či je žena spokojná, alebo nie, možno poznať aj na jej správaní. A možnosť objavovať, čo všetko jej spôsobuje rozkoš, je tiež cestou, ako si spestriť sexuálny život.
Mýtus číslo 6: Čím dlhšie, tým lepšie.
Máte radi dlhé milovanie alebo rýchlovky? Podľa ďalšieho mýtu sa najviac cení dlhá výdrž. Pre niektoré ženy je však naťahovanie styku doslova otravné.
Ako to teda je? „Je to relatívne a individuálne,“ hovorí sexuológ Róbert Máthé a vysvetľuje, „sú partneri, ktorí mávajú styk dlho, povedzme aj hodinu, a sú takí, ktorých to otravuje.
U nás je priemerná dĺžka pohlavného styku dvadsať minút. Našinci odhadujú tento čas dlhšie ako v iných krajinách.“
V tejto súvislosti sú však zaujímavé aj ďalšie skutočnosti, „napríklad starší muži majú dlhšiu výdrž ako mladí, čo oceňujú práve vo vzťahoch - starší muž, výrazne mladšia žena, mladšie partnerky.
Všetko je však veľmi individuálne, niekto dospeje k vyvrcholeniu rýchlejšie, niekto pomalšie, niekto to chce dlhšie, niekto kratšie,“ ozrejmuje sexuológ. Opäť je teda na partneroch, aby sa otvorene rozprávali o svojich potrebách a dohodli.