Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že nákupy cez internet sú veľmi obľúbené. O ich rastúcej popularite svedčí aj zvyšujúci sa počet internetových obchodov, ktorých je oproti minulému roku o tisíc viac.
Kto najčastejšie nakupuje a ktoré komodity najviac lákajú?
Za posledný rok zrealizovalo viac ako 5 nákupov prostredníctvom internetu 42 % opýtaných.
Vyhľadávané sú predovšetkým slovenské internetové obchody, v ktorých nakúpila viac ako polovica respondentov. Výhradne zahraničné e-shopy využili iba 4 % z nich.
Na Slovensku existuje celkovo 8 250 online obchodov. Výsledky prieskumov ukázali, že ženy nakupujú približne o 6% viac ako muži.
Čo sa týka vekových a sociálnych skupín, e-shopy navštevujú študenti (19 %), podnikatelia (11 %), nezamestnaní (4 %) a dôchodcovia (3 %).
Prvenstvo v podiele študentov na všetkých obyvateľov kraja nakupujúcich online má Prešovský kraj (29 %), v podiele rodičov na materskej na celkovom počte online zákazníkov má Žilinský kraj (8 %) a v prípade dôchodcov víťazí Trenčiansky kraj (6 %).
Najčastejšie kupované komodity
- oblečenie a obuv (46 %)
- knihy (32 %)
- mobily a iné mobilné komunikačné zariadenia (28 %)
- počítače, notebooky a iný hardvér (26 %)
- kozmetika, parfumy a ďalšie produkty pre zdravie a krásu (25 %)
Najmenej sa cez internet nakupujú potraviny a nápoje (3 %) alebo alkohol (2 %).
Česi verzus Slováci
Výskumy tiež porovnávali online návyky zákazníkov na Slovensku a v Českej republike. Aspoň raz mesačne navštevuje e-shopy 41 % slovenských spotrebiteľov, v Čechách je to rovných 50 %.
Najlepšie zľavy
Pozrite si prehľad najvýhodnejších zliav na zlavy.sme.sk
Foto: Fotolia.com
Česi síce nakupujú častejšie ako Slováci, ale za nákupy oba národy vydajú približne rovnaké sumy. Z toho vyplýva, že Slováci uprednostňujú nákup drahších predmetov.
Čiastky väčšie ako 800 EUR ročne zaplatí približne 26 % Čechov a 25 % Slovákov. V rozmedzí 401 až 800 EUR sa pohybuje 24 % Čechov a 22 % Slovákov.
Zvláštnou kapitolou je otázka osobného odberu tovaru zakúpeného online. Túto možnosť za posledný rok využilo 64 % Čechov a 48 % Slovákov.
Je to predovšetkým vďaka úspore peňazí za dopravu, čo uviedlo 72 % Čechov a 64 % Slovákov. Blízkosť odberného miesta boli motivačným faktorom pre 42 % Slovákov a 38 % Čechov.
Naopak hlavným dôvodom využitia kuriérskych služieb bola pre 78 % Slovákov a Čechov príliš veľká vzdialenosť odberných miest. Zhruba 30 % z nich si necháva tovar doviesť kvôli úspore času.
Platba na dobierku stále prevláda
Zákazníci uprednostňujú spôsob platby na dobierku, takmer 25 % opýtaných platilo za tovar bankovým prevodom, 15 % platobnou kartou cez internet a 5 % z nich využilo platbu priamo na pobočke pri osobnom odbere. Veľmi malý počet zvolil iné spôsoby platby.
Prezeranie e-shopov cez mobil, nákup cez počítač
Smartfóny nie sú len výsadou mladých, ale dnes sú súčasťou života mnohých seniorov. Vlastní ho až 40 % ľudí starších ako 61 rokov, ktorí nakupujú cez internet.
Skúsenosť s online nákupom cez mobil má 7 % z nich. Zákazníci nakupujúci cez smartfóny a tablety však nechávajú v internetových obchodoch výrazne menej peňazí ako tí, ktorí navštevujú e-shopy cez stolný počítač či laptop.
Väčšina však aplikácie v mobilných telefónoch využíva len na prezeranie ponuky online obchodov. Ku kúpe pristúpia zákazníci častejšie v pohodlí sediac za počítačom.
Situáciu ohľadom internetového nakupovania na Slovensku zisťovali prieskumy realizované Mediaresearch Slovakia, NMS Market Research a e-shop Fashion Days.