SME

Neplodnosť riešia v rovnakom pomere muži aj ženy

Problémy s počatím dieťaťa rieši v súčasnej dobe čím ďalej tým viac párov ako celok, kedy príčiny zníženej plodnosti sú ako na strane ženy, tak aj muža.

(Zdroj: Freeimages.com)

Aktuálna situácia

Neplodnosť, či skôr znížená plodnosť je v súčasnosti asi jedna z najviac mediálne prepieraných medicínskych tém.

Časy, keď sa uvádzalo, že sa jedná takmer výhradne o ženskú záležitosť, sú už dávno preč.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa aktuálnych údajov, ktoré sa síce medzi jednotlivými autormi a štúdiami mierne líšia, sa uvádza, že asi v 30 % sa jedná o čisto ženskú príčinu, v ďalších 30% je infertilita čisto mužského pôvodu a v ďalších 30% sa jedná o príčinu zo strany oboch partnerov.

Zhruba v 10% sa príčinu nedarí určiť. Problematika reprodukčnej medicíny preto stúpa na aktuálnosti a párov, ktoré sa snažia v rámci prevencie na svoje reprodukčné zdravie myslieť, alebo ho riešiť bez pomoci hormonálnej liečby a použitia asistovanej reprodukcie pribúda.

SkryťVypnúť reklamu

„Napriek tomu, že nárast počtu párov riešiacich potiaže s plodnosťou a počatím dieťaťa zaznamenávame na oboch stranách, teda ako u mužov, tak aj u žien, oproti štatistikám z prvej polovice minulého storočia došlo k významnejšiemu nárastu zo strany mužov,“ prezrádza Pavel Turčan.

Najčastejšie príčiny

Jednou z najčastejších kombinácií príčin, ktoré stoja za zníženou plodnosťou či neplodnosťou páru ako celku je z ženskej strany syndróm polycystických ovárií (PCOS) a z mužskej oligo-asteno-teratospermia (OAT).

To, že sa hodnoty spermiogramu v populácií zhoršujú, je všeobecne známy fakt, avšak situácia je menej dramatická, než sa väčšinou dozvedáme z médií,“ vysvetľuje Pavel Turčan,„keď si totiž uvedomíme skutočnosť, že v minulom storočí, zvlášť v jeho prvej polovici, plánovali mladí ľudia počatie potomka v období tesne pred, alebo po dvadsiatom roku života a problémy s plodnosťou sa riešili už aj vtedy – súbory spermiogramov z tohto obdobia pochádzajú od mužov mladšej vekovej skupiny, než je tomu dnes.

SkryťVypnúť reklamu

Nedá sa preto tieto súbory úplne presne porovnávať. Odkladaním počatia potomstva do vyšších vekových kategórií sa však aj bez ohľadu na to dostávame do situácie, kde nachádzame u mužov zníženú kvalitu spermií,“ dodáva.

ŽENY: Syndróm polycystických ovárií

Sydróm polycystických ovárií (ďalej len PCOS) je v podstate najčastejšou príčinou problémov s počatím u žien. Aj tu sa výsledky štúdií rôznia a udávajú počet žien postihnutých PCOS medzi 5-33% žien. Existuje niekoľko teórií, ktoré sa snažia o vysvetlenie vzniku PCOS:

  • Porucha metabolizmu inzulínu, vedúca k hypernizulinémii a inzulínovej rezistencii

  • Primárny neuroendokrinný defekt s poruchou sekrécie luteinizačného hormónu

  • Defekt syntézy androgénov so zvýšenou produkciou androgénov vo vaječníku

  • Porucha metabolizmu kortizolu, vedúca k nadmernej produkcii androgénov v nadobličkách

SkryťVypnúť reklamu

MUŽI: Oligo-asteno-teratospermia

Oligo-asteno-teratospermia, alebo takzvaný OAT syndróm, je jedným z najčastejších dôvodov mužskej neplodnosti, alebo zníženej plodnosti. Nie vždy sa podarí príčinu mužskej neplodnosti odhaliť. Príčiny neplodnosti muža a zhoršenie spermiogramu môžu byť rôzne. Väčšinou ich rozdeľujeme na pretestikulárne, testikulárne a posttestikulárne.

Z pretestikulárnych príčin medzi najznámejšie patria:

  • Postihnutia hypotalamu (Kallmanov syndróm)

  • Izolovaný nedostatok luteinizačného a folikulostimulačného hormónu (LH, FSH)

  • Vrodené hypogonadotropné syndrómy

  • Poškodenia hypofýzy, hyperprolaktinémie

  • Exogénne a endogénne hormóny (androgény, či užívanie anabolík, tumor Leidigových buniek, semenníkov, hyperthyreoidizmus, atď.)

Z testikulárnych príčin sa najčastejšie uvádzajú:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Chromozomálne postihnutia

  • Vplyv systémových porúch (cirhóza pečene, zlyhanie obličiek a ďalšie)

  • Poškodenie semenníka (zápal, torzia, úraz, kryptorchizmus, varikokéla)

Z posttestikulárnych príčin prichádzajú do úvahy:

  • Vrodená či získaná obštrukcia semenovodov (niekedy v súvislosti s cystickou fibrózou)

  • Poruchy funkcie a pohyblivosti spermií a problémy pri pohlavnom styku (erektilná dysfunkcia, hypospádia, atď.)

Dostupné riešenia

Ženská infertilita

Spôsoby liečby PCOS sú rôzne. U žien, ktoré sa nesnažia otehotnieť je ako metóda prvej voľby kombinovaná hormonálna antikoncepcia s progestínom s antiandrogénnymi účinkami.

Liečbu je ale nutné voliť vždy podľa toho, či pacientka aktuálne chce alebo nechce otehotnieť a či môže a chce vôbec hormonálnu liečbu užívať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všeobecne sa odporúča zníženie hmotnosti, antiandrogény, telesná aktivita, chirurgická liečba (śkarifikácia ovárií), indukcia ovulácie použitím antiestrogénov a v poslednej dobe čím ďalej, tým častejšie používané inzulínové senzitizéry.

Mužská infertilita

Pred nasadením vhodnej liečby OAT u mužov je vždy dôležité vyšetrenie spermiogramu s dôkladným andrologickým vyšetrením vrátane podrobnej anamnézy, vyšetrením fyzikálneho, biochemického a mikrobiologického rozboru.

V niektorých prípadoch je možná liečba mužskej sterility za pomoci medikamentov, napríklad antibiotikami, či antiestrogénmi (clomifen, tamoxifen), choriového gonadotropínu a gonadoliberínu.

Pri náleze OAT syndrómu môže byť znížená kvalita spermií spôsobená aj nadmerným pôsobením voľných radikálov, alebo reaktívnych foriem kyslíku (ROS).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Malé množstvo ROS je potrebné pre kapacitáciu a akrosomálnu reakciu spermií, ale pre zachovanie normálnej funkcie bunky musia byť nadbytočné ROS neustále inaktivované. Rolu neutralizátorov tu zohrávajú práve antioxidanty.

Pri nadbytočnom množstve ROS dochádza k poškodeniu spermií oxidatívnym stresom, ktoré sa môže vyskytovať až v 80% mužskej infertility.

V mnohých prípadoch ale špecifická liečba neexistuje. „Naša snaha sa preto zameriava na podporu tvorby a kvality spermií prostredníctvom liekov zlepšujúcich prekrvenie a výživu spermatogénneho tkaniva v kombinácii a doplnkami stravy s obsahom antioxidantov, karnitínu, arginínu, zinku, selénu a ďalších,“ prezrádza andrológ.

S úspechom sa využíva aj ich kombinácia s materskou kašičkou a výťažkami zo žeruchy peruánskej

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedným z riešení môže byť myoinozitol

Myoinozitol v liečbe ženskej infertility

V praxi je tiež možné využitie diétnych opatrení so zvýšeným príjmom fytoestrogénov, napríklad zo sóje, ako aj doplnkov stravy s materskou kašičkou, fytoestrogénmi a antioxidantmi, ktoré taktiež môžu pomôcť k zníženiu inzulínovej rezistencie.

Významnou novinkou v tejto oblasti je využitie myoinozitolu. Účinnosť myoinozitolu bola preukázaná niekoľkými štúdiami.

Jeho využitie je možné nielen v rámci redukcie problémov spojených s PCOS a prirodzenou podporou počatia, ale tiež v rámci asistovanej reprodukcie.

Vďaka zlepšeniu maturácie oocytov dochádza napríklad za použitia myoinozitolu a kyseliny listovej oproti ženám, ktoré užívajú iba kyselinu listovú, k zvýšenému počtu oocytov pri stimulácii vaječníkov, ďalej pri stimulácii znižuje množstvo nezrelých oocytov, redukuje hladinu estradiolu a následne tak znižuje riziko hyperstimulačného syndrómu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Výhodou využitia týchto doplnkov stravy je aj to, že prakticky nemajú vedľajšie účinky. Pri ťažších formách PCOS s nepravidelným cyklom vo svojej praxi s úspechom používam kombináciu prípravkov s materskou kašičkou, fytoestrogénmi a antioxidantmi s myoinozitolom súčasne,“ prezrádza lekár Pavel Turčan.

Myozitol v liečbe mužskej infertility

Novinkou v liečbe porúch mužskej plodnosti je v poslednej dobe využitie myoinozitolu. Ukazuje sa, že zohráva dôležitú rolu ako antioxidant priamo na mitochondriálnej úrovni.

Pre pohyblivosť spermií hrajú mitochondrie dôležitú rolu. Okrem iného má myoinozitol zásadný význam aj pri dozrievaní spermií v okamihu ich migrácie z nadsemenníkov a je potrebný pre stabilizáciu tubulínu, proteínu zodpovedného za pohyb spermií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štúdie dokazujú, že myoinozitol má schopnosť zlepšiť mitochondriálne funkcie u pacientov s OAT syndrómom.

Prakticky vo všetkých publikovaných štúdiách s myoinozitolom boli zaznamenané zmeny v kvalite spermií v zmysle zlepšenia, v počte dosiahnutých gravidít, alebo v obidvoch týchto parametroch zároveň.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 156
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 836
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 440
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 251
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 137
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 075
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 923
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 840
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 916
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 642
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 202
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 749
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 543
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 172
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 072
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťZatvoriť reklamu