Podcenenie mykózy môže spôsobiť jej rozšírenie z chodidiel, prípadne medziprstových priestorov na nechty a ďalšie časti tela.
Pri podcenení infekcie dochádza často k druhotnej infekcii baktériami alebo kvasinkami. Ak obľubujete návštevu fitness alebo wellness centier, mali by ste zvýšiť pozornosť a chrániť sa.
„Prevencia je vždy jednoduchšia ako samotná liečba plesňového ochorenia,“ hovorí dermatologička Nadežda Suchá.
Ako rozpoznať pleseň?
Mykóza je kožná infekcia spôsobená dermatofytmi, čiže vláknitými hubami, kvasinkami a plesňami.
„Prvotná ťažkosť pri ochorení nôh býva svrbenie kože v 4. medziprstovom priestore. Charakteristickými znakmi plesne je sčervenanie, mokvanie, šúpanie, svrbenie a tvorba pľuzgierov. Môže sa vyskytnúť aj zápalová reakcia,“ hovorí dermatologička.
Živnou pôdou pre plesne je teplé, tmavé a vlhké prostredie. „Vznik týchto ochorení je podmienený kontaktom kože s daným pôvodcom, s ktorým môžeme prísť do kontaktu praktický všade.
Spoločné sprchy, termálne kúpaliská, sauny, bazény, ale aj vo vlastnej kúpeľni. Stačí, že je v rodine niekto postihnutý týmto nepríjemným ochorením,“ upozorňuje odborníčka a dodáva: „Ľudia trpiaci cukrovkou, poruchami imunitného systému, obehovými poruchami, dlhodobo liečení ATB a steroidmi, onkologickí pacienti, športovci a ľudia pracujúci vo vlhkom prostredí sú náchylnejší na plesňové ochorenie.“
Prevencia plesňových ochorení nôh:
- Udržiavajte nohy v čistote. Pozorne si ich umyte, ale aj dôkladne osušte.
- Noste bavlnené prádlo, ktoré je potrebné prať pri vyšších teplotách, 60°
- Pravidelne vetrajte a dezinfikujte topánky.
- Do spŕch, wellnessu, na kúpaliská, vo verejných šatniach noste vlastné šľapky.
- Používajte uterák zvlášť na nohy a tiež ho perte pri vyšších teplotách, 60°
- Pri úprave nechtov používajte vlastné nožničky, klieštiky a pilník.
- Pravidelne dezinfikujte kúpeľňu.
- V prípade, že sa vám nadmerne potia nohy, používajte spreje na nohy proti poteniu a zápachu nôh.
Zdroj: Allga San
Pleseň nôh netreba v žiadnom prípade podceňovať
„Liečbu plesňového ochorenia netreba podceňovať, pretože ak prejavy pretrvávajú dlhšiu dobu, sú rizikom prechodu infekcie na nechtové platničky, vtedy hovoríme o onychomykóze.
V tejto fáze sú dermatofyty ťažko dosiahnuteľné a ich eradikácia je veľmi zložitá. Prechod infekcie môže okrem prechodu na nechtové platničky prejsť aj do druhotnej bakteriálnej infekcie, ekzému,“ konštatuje Nadežda Suchá.
Keď sa svrbenie kože utíši, mnoho ľudí prestane s liečbou v domnienke, že sa plesne zbavili. Avšak liečba plesne nie je krátkodobá záležitosť.
„Liečba musí byť dostatočne dlhá, 3-4 týždne, aj po ústupe subjektívnych a objektívnych prejavov. Veľmi dôležité je dôsledné ošetrovanie postihnutých miest a aj kože v okolí do 2-3 cm,“ dodáva na záver odborníčka.