Svet je veľmi rozmanitý a každý z nás je iný. Máme iné názory, postoje, predstavy. Zhoda dvoch či viacerých ľudí nie je samozrejmosťou. Veľmi často však od druhých očakávame, že sa budú správať podľa našich predstáv.
Ak to tak nie je, kritizujeme a rovnako kritizujú tiež nás. „Nikto nie je rád kritizovaný,“ hovorí Sylvie Kanahele Chladek a vysvetľuje, „pri kritike sa cítime malí a nedôstojní. Strach z kritiky sa usádza hlboko v nás. Pre mnoho ľudí je ničivý a okamžite spúšťa pocity hnevu a odporu, v niektorých dokonca vytvára zlosť.“
Naše inštinkty sa prirodzene snažia kritiku okamžite odvrátiť. Podľa Silvie je veľmi dôležité si pri kritike uvedomiť, že je len názorom niekoho iného, „kritika je iba odrazom toho, čo sa deje vo vnútri človeka, ktorý kritizuje a čo vyjadruje navonok voči nám. Možno je na tom, čo hovorí aj kúsok pravdy, ale väčšinou to je len o ňom samom.“
K téme sa vyjadruje:
Sylvie Kanahele Chladek, odborníčka na osobnostný rozvoj a facereading, Sylviechladek.com
Sme zodpovední za svoje pocity
Kritika je zväčša spojená aj so silnými emóciami, strach a bezmocnosť vyvoláva hnev človeka, ktorý nás kritizuje, Sylvie zdôrazňuje, že nie sme zodpovední za to ako sa ostatní cítia, ani aký majú pocit z toho, čo robíme, „máme zodpovednosť len za to, ako sa cítime my.
Kľúčom k úspechu je dôverovať sami sebe, že vieme, čo je pre nás najlepšie.“
Nepáči sa niekomu vaše oblečenie? Má právo mať inú predstavu, ale vy máte právo sa obliecť ako chcete. Každý má právo na svoj vkus aj na svoj názor, nie je dôvod sa však cítiť zle, ak nespĺňate predstavu toho druhého.
Pre vás je dôležitá vaša predstava a spokojnosť. Ak má však človek naštrbenú sebadôveru, kritika dokáže doslova rozpútať špirálu negatívnych pocitov.
Zrazu si spomeniete na všetky svoje zlyhania a pocit bezmocnosti je na spadnutie.
Nemusíme všetko vedieť a robiť perfektne
Podľa Sylvie je veľkým omylom, kvôli ktorému nás kritika doslova ničí, presvedčenie, že musíme všetko vedieť a robiť správne, „nie je žiadny dôvod, aby sme očakávali, že urobíme všetko perfektne.
To predsa nie je zmysel života. Nemáme a nepotrebujeme všetko vedieť. Často sme kritizovaní ako malé deti za to, že sme niečo mali urobiť lepšie, aj keď sme sa stretli s daným problémom po prvýkrát.
Každý skutok, ktorý vykonáme je v snahe cítiť sa lepšie ako v predchádzajúci moment. To je skutočná motivácia pre všetko, čo robíme.“
Negatívne pocity pri počúvaní kritiky však okamžite naskakujú, čo s nimi? Podľa Sylvie pomáha zmeniť svoje zameranie, „v momente, keď čelíte kritike, si namiesto zamerania sa na to môžete spomenúť na niečo, čo máte na sebe radi, napríklad váš zmysel pre humor, vkus, starostlivosť o druhých.
Ďalšou z možností je jednoducho odpovedať –ďakujem, zvážim to. Táto reakcia predstiera, že človek, ktorý nás kritizuje, sa nám vlastne snažil pomôcť, navyše to protivníka zvyčajne umlčí.“
Kritika má mnoho podôb, od nespokojnosti až po hnev. Môže nás ničiť, oberať o energiu ale aj nakopnúť k výkonom. Je však veľmi dôležité, aby v nás nezanechala negatívne pocity, bezmocnosť a beznádej.