SME

Zápalové ochorenia čriev majú najdramatickejší priebeh u detí

Počet pacientov s chronickým zápalovým ochorením čriev vo vyspelých krajinách sveta, vrátane Slovenska, výrazne stúpa. Čoraz viac však postihuje mladých ľudí a deti.

(Zdroj: Photl.com)

Bolesti brucha, časté hnačky, alebo strata hmotnosti nemusia byť banálnymi prejavmi alergií, či stresu. Môžu byť signálom, ktorý si vyžaduje náležitú pozornosť špecialistu a najmä nutnosť včas začať liečbu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba

Takmer 3 milióny diagnostikovaných v Európe, z toho osemtisíc slovenských pacientov nezriedka už v predškolskom veku, alebo v puberte a mnoho takých, ktorí lekárske vyšetrenie napriek prejavom odkladajú na neskôr.

To je bilancia chorôb, ktoré sú definované ako nešpecifické chronické zápalové ochorenia čriev (IBD – Inflammatory Bowel Disease).

SkryťVypnúť reklamu

Radíme k nim ulceróznu kolitídu a Crohnovu chorobu. Chronický zápal ako ich spoločný menovateľ postihuje rôzne oblasti tráviaceho traktu s rôznym rozsahom aj hĺbkou – či už ide o zápal na povrchu tráviacej trubice, alebo prechádzajúci celou stenou hrubého čreva.

Pri týchto ochoreniach sa striedajú obdobia pokoja s obdobiami, kedy je zápal sprevádzaný silnými črevnými či inými systémovými prejavmi.

Nevyhýbajú sa ani najmenším

Prvý vrchol výskytu ochorenia lekári lokalizujú do 15. až 25. roku života, pričom nie sú zriedkavé ani prípady vzniku ochorenia u dojčiat a batoliat.

„Hoci príčina ochorenia dosiaľ objasnená nie je, vznik u malých detí pravdepodobne podmieňuje silná genetická predispozícia imunitného systému neprimerane reagovať na faktory vonkajšieho prostredia,“ vysvetľuje detská gastroenterologička – hlavná odborníčka pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu MZ SR Iveta Čierna z Centra na diagnostiku a liečbu nešpecifických črevných zápalov u detí z 2. Detskej kliniky LF UK a DFNsP v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladá sa akási súhra dedičnosti a pôsobenia vonkajšieho spúšťača, ktorým môže byť stres, lieky, nesprávna životospráva, vírusová infekcia alebo narušenie mikrobiálnej flóry v čreve.

Spúšťač následne odštartuje kaskádu zápalových ochorení čriev.

Druhé, spravidla menšie prepuknutie zápalu sa pozoruje u starších ľudí medzi 55. a 65. rokom. Prejavy chronického zápalu v črevách môžu byť lokálne, celkové, ale aj mimočrevné.

Typickými príznakmi sú bolesti brucha, riedka stolica, zrýchlené vyprázdňovanie, krv v stolici, zvýšená teplota a úbytok hmotnosti.

Môžu sa pridružiť zápaly kĺbov, šliach, poruchy rastu a oneskorenie pohlavného dospievania, prejavy na koži, pečeni, únava a letargia.

„Klinický obraz Crohnovej choroby je rozmanitý. Môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviacej trubice od ústnej dutiny až po konečník. U detí bývajú okrem čriev častejšie zapálené aj žalúdok a pažerák,“ potvrdzuje pediatrická gastroenterologička Iveta Čierna.

SkryťVypnúť reklamu

„Pri ulceróznej kolitíde zase zápal napáda sliznicu hrubého čreva od konečníka smerom vyššie. Rozsah zápalu býva rôzny, od postihnutia krátkeho úseku v konečníku až po zápal celého hrubého čreva. Práve ten je v detskom veku najčastejší,“ dodáva.

Na rozdiel od Crohnovej choroby je zápal hrubého čreva pri ulceróznej kolitíde ohraničený len na jeho vnútornú vrstvu. U 10 až 15 % pacientov sa príznaky obidvoch ochorení prekrývajú. „Hovoríme o neurčitej, interdeterminovanej kolitíde,“ dodáva detská gastroenterologička.

Okrem tela trpí aj duša

Chronické zápalové ochorenia sú náročné aj kvôli vplyvu na psychosociálny status pacienta. Ochoreniu sa musí neraz prispôsobovať denný režim, alebo záľuby.

Obzvlášť u detských pacientov sú sprievodným znakom choroby zmeny nálad. Beztak ťažké ochorenie a jeho zvládanie môžu byť prirodzene skomplikované v období dospievania, kedy dieťa veľmi citlivo reaguje na akýkoľvek telesný prejav či zmenu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem depresívneho ladenia sa môžu objaviť ťažkosti v sústredení a učení, rýchla unaviteľnosť, letargia, pocity hnevu, alebo hanby.

Ochorenie môže významne ovplyvniť sociálne vzťahy dieťaťa s okolím, ale aj vzťah k sebe samému a sebadôveru.

Pacienti s ochoreniami čriev neraz minimalizujú svoje spoločenské kontakty a snažia sa pohybovať len na im známych miestach, kde poznajú terén a predovšetkým toalety. Neraz tak pociťujú samotu a stratu životného optimizmu.

„Či už ide o detského pacienta, dospievajúceho, alebo dospelého, pre každého je nesmierne dôležitá podpora okolia, ale aj schopnosť zapojiť svoje vlastné vnútorné zdroje. Podiel psychiky je vo zvládaní ochorenia a liečby veľmi dôležitý a môže zásadne ovplyvniť ako priebeh samotnej choroby, tak aj jej liečbu,“ upozorňuje psychologička Karolína Hlobilová z 2. Detskej kliniky LF UK a DFNsP v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Včasná diagnostika a liečba sú nevyhnutnosť

Aj pre rozmanitosť klinických príznakov a rozsiahle následky na zdravotný stav pacienta je presná a najmä včasná diagnostika ochorenia základ.

„Podcenené, alebo neliečené ochorenie môže mať za následok rozsiahle poškodenia tráviacej trubice a iné zdravotné obmedzenia,“ upozorňuje Iveta Čierna.

Liečba IBD neodstraňuje síce príčiny vzniku ochorenia, ale je zameraná na potlačenie zápalu a predchádzanie jeho opakovaniu, čím ho vie na dlhší čas uviesť do remisie (kľudového štádia).

Ide o udržiavaciu liečbu, pričom základnými liečebnými postupmi je medikamentózna liečba, dietetické opatrenia a chirurgická liečba.

V ostatných rokoch sa nádej vkladá do biologickej liečby, ktorej cieľom je aplikácia látok prirodzenej povahy, ktoré tlmia špecifické miesta zápalovej reakcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tá síce nie je možná u všetkých pacientov a má svoje obmedzenia, jednoznačne je však veľkým prínosom a za posledné dve dekády určite najväčším pokrokom na poli liečby IBD, najmä pri ťažkých formách ochorenia.

Výber liečebných procesov závisí od štádia ochorenia, ale aj od jeho priebehu. „Včasné odhalenie ochorenia a lokalizácia zápalu umožňujú lepšie nastavenie na liečbu a zároveň pacientovi dáva pocit, že svoj zdravotný stav môže mať pod kontrolou,“ zdôrazňuje Iveta Čierna.

Odborníci sa zhodujú v tom, že liečba IBD si vyžaduje veľmi úzku spoluprácu pacienta s lekárom a najmä jeho vysokú disciplinovanosť v dodržiavaní zvolenej liečby.

O IBD v slovenských uliciach a na Dni otvorených dverí

Napriek rôznym metódam liečby IBD a jej dobrej dostupnosti je ešte stále mnoho pacientov, ktorí váhajú, či so svojim ochorením zájdu za odborníkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V máji je v slovenských mestách pripravená osvetová akcia na podporu povedomia o ochorení a liečbe IBD.

Záujemcovia si budú môcť pri informačných stánkoch spraviť jednoduchý samotest vo forme dotazníka, ktorý ukáže, či sú ich obavy z IBD opodstatnené, ako aj konzultovať svoje ťažkosti s lekárom.

Osvetová akcia začne symbolicky krátko pred oficiálnym dátumom Svetového dňa IBD (19. 5.), a to vo štvrtok 14. mája v Bratislave.

Následne postupne zavíta do týchto miest: Nitra, Trenčín, Banská Bystrica, Košice a Prešov, kde 21. mája skončí.

„Nakoľko nám veľmi záleží, aby pacient s IBD dostal adekvátnu liečbu, ale aj informácie o ochorení, bezprostredne po ukončení osvetovej akcie v uliciach slovenských miest sprístupníme naše ambulancie a najmä vedomosti počas druhého ročníka Dňa otvorených dverí (DOD IBD). Prebehne 22. mája v jedenástich špecializovaných gastroenterologických ambulanciách, ktoré sú centrami pre črevné zápalové ochorenia,“ hovorí Tibor Hlavatý, vedúci lekár v centre pre črevné zápalové ochorenia v Bratislave – Ružinove.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počas dňa otvorených dverí môžu pacienti navštíviť niektorú z týchto ambulancií v špecializovaných centrách, bezplatne si dať vyšetriť stolicu rýchlym testom a v prípade potreby prediskutovať s lekárom ďalší postup.

Všetky dôležité informácie nájde záujemca aj na stránke Trapiavascreva.sk.

Pacientske združenie Slovak Crohn klub

Osvetové akcie, ako je Deň otvorených dverí, pozitívne hodnotí aj organizácia Slovak Crohn Club združujúca pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou, ich rodinných príslušníkov a sympatizantov.

Prioritou združenia je pomáhať členom ľahšie sa vyrovnať s chorobou, prekonávať obavy z nej, zlepšovať kvalitu života a poskytovať informácie o dostupnej liečbe či kompenzáciách.

„Nakoľko sme si vedomí, že pre rozsah a závažnosť ochorenia je obzvlášť zraniteľnou skupina detských pacientov, rozhodli sme sa téme deti a IBD venovať aj našu osvetovú akciu v Bojniciach,“ hovorí predsedníčka združenia Viola Štverurková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podujatie sa bude konať v sobotu 6. júna v hoteli Regia, Bojnice. „Chceme pre deti s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou pripraviť príjemnú oslavu Dňa detí,“ hovorí Viola Števurková.

Pripravený je bohatý program spojený s návštevou Bojnického zámku a ZOO. Rodičom detí bude predstavená nová kniha kolektívu odborníkov, ktorá je venovaná problematike ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby u detí.

Zoznam Centier pre črevné zápalové ochorenia:

  • Bratislava

Gastroenterologické oddelenie, V. Interná klinika LF UK UN Bratislava – Ružinov, Ružinovská 6

Gastroenterologické centrum ASSIDUO a IBD centrum, Tomášikova 50/C

Gastroenterologická klinika, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, Antolská 11

  • Trenčín

Gastroenterologická ambulancia Internej kliniky FN, Legionárska 28

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Nitra

Gastroenterologické a hepatologické centrum, Špitálska 13

  • Martin

Odd. gastroenterologickej diagnostiky Internej kliniky UN Martin, Kollárova 2

  • Ružomberok

Gastroenterologické oddelenie Internej kliniky, Ústrednej vojenskej nemocnice SNP, Generála Miloša Vesela 21

  • Banská Bystrica

Gastroenterologická ambulancia NOVAMED, Bernolákova 10

Gastroenterologická ambulancia Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta, Nám. L. Svobodu 1

  • Prešov

Gastroenterologická a hepatologická ambulancia, Puškinova 18

  • Košice

I. interná klinika UN L. P. Košice, Trieda SNP 1

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 962
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 339
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 648
  4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 291
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 798
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 776
  7. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 2 381
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 263
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 8 prekvapivých faktov o vzťahoch, ktoré zmenia váš pohľad na lásku
  2. Zdravotní Klauni: Otec, bezpečný prístav dieťaťa v nemocnici
  3. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  4. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  5. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  6. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  7. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  8. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 471
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 336
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 572
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 8 487
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 233
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 837
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 829
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 359
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťZatvoriť reklamu