Vďaka správne zvolenému pílingu môže byť vaša pleť jemnejšia, hladšia, pôsobiť mladšie a sviežejšie, ale i zbaviť pleť niektorých problémov.
Aj naša pleť potrebuje pravidelné upratovanie. Pomocou pílingu odstránime z pleti odumreté bunky, umožníme jej dýchať a regenerovať sa.
Nezanedbateľné je zjednotenie pleti po pílingu či korekcia niektorých typov pigmentácii. Píling pomáha aj pri liečbe akné.
Je vhodný nielen pre pleť tváre, ale aj na pokožku celého tela. Po pílingu pleť lepšie absorbuje tiež výživné látky a hydratáciu zvonka.
Podľa dermatologičky Ivety Hasovej je dôležité vybrať si správny píling, „treba vedieť prečo píling používam, či je to kvôli aknóznej pleti alebo v rámci bežnej starostlivosti.
Pokiaľ máte jemnú pleť alebo pleť s tendenciou tvorby cievok, tak by ste mechanický píling s drobnými čiastočkami nemali používať, pretože by viac uškodil ako pomohol. Vtedy prichádzajú na rad chemické pílingy.“
Píling môže byť podľa hĺbky prieniku povrchový, stredne hlboký alebo hlboký.
K téme sa vyjadruje:
Dermatologička Iveta Hasová z medicínskeho kozmetického centra Mediskin, Mediskin.sk
Píling doma
V domácom prostredí môžeme využívať mechanický píling, či už pripravený z domácich surovín alebo v podobe kozmetického produktu.
Píling na tvár obsahuje jemnejšie čiastočky, na telo hrubšie.
V domácom prostredí si môžete urobiť píling raz za týždeň.
Zaujímavou alternatívou telového pílingu je aj lufa – rukavica alebo žinka z rastliny Lufa.
V sprche si ňou vydrhnete telo a zbavíte ho tak odumretých buniek, prekrvíte pokožku a osviežite. Má tiež proticelulitídový efekt.
Mechanický píling
Šetrná a pritom efektívna forma mechanického pílingu je mikrodermabrázia. Pokožka je za prítomnosti podtlaku obrusovaná drobnými kryštálikmi korundového prášku.
Zbaví sa tak nielen nečistôt, ale aj prekrví, je stimulovaná tvorba kolagénu a keďže dráhy vedenia zákroku zodpovedajú lymfodrenážnym cestám, odplavujú sa aj splodiny metabolizmu.
Zákrok trvá približne dvadsať minút a je vhodné ho štyri až desaťkrát opakovať so 7-14 dňovými prestávkami. Náročnejšia je dermabrázia.
Chemický píling
Tento druh pílingu môžete absolvovať v ambulancii dermatológa. „Najčastejšie sa využíva chemický píling kyselinou glykolovou v rôznych koncentráciách od 50 do 70%, ideálne po predprípave pleti 15%-ným krémom. Pri intenzívnejších formách liečby sa využíva kyselina trichloroctová s vyššou mierou olupovania.“
Týmto spôsobom sa najčastejšie rieši starnutie pokožky – antiage-ing, vrásky, pigmentové škvrny, akné, jazvičky po akné alebo mastná pleť s rozšírenými pórmi. Podľa Ivety Hasovej je ideálne opakovať štyri až desať ošetrení s odstupom 7 až 14 dní. „Takýto píling je vhodné absolvovať raz za pol roka.“
Pri antiageingu sa využíva ešte laserový píling – skin resurfacing. Po pílingu v závislosti od hĺbky je potrebná primeraná starostlivosť a neodporúča sa pobyt na slnku.