Môžete ich totiž ozdobiť košíkmi či truhlíkmi s voňavými bylinkami, farebným ovocím či chutnou zeleninou.
Z balkóna sa môže stať vaša vlastná malá záhradka. Ako na ňom vypestovať to najšťavnatejšie ovocie?
Prichádza jar a to je symbolom rozkvetu, očisty a znovuzrodenia po náročnej zime. Ľudia majú tendenciu odľahčovať svoje jedálne lístky, jesť viac ovocia a zeleniny.
To všetko sa ešte stupňuje s prichádzajúcim letom. Záujem o malé sadeničky a semienka ovocných kríčkov rastie. Zasaďte teda svoje rastlinky čo najskôr, aby ste už v lete mohli chodiť na balkón, zdravo si pochutnávať a obohatiť svoju kuchyňu o čerstvé prísady.
Založenie balkónovej záhradky
Ak sa rozhodnete založiť vlastnú ovocnú záhradku, najdôležitejšia je otázka, v čom budete rastlinky pestovať. Ide nielen o nádobu, ale aj o zeminu a prísady.
Z nádob môžete zvoliť hlinené, plastové alebo aj hliníkové. Na balkón sú však ideálne ľahšie nádoby, teda plastové. Riešením sú aj nádoby prútené vystlané igelitovou vrstvou, aby nepresakovali. Na trhu sú v ponuke najrôznejšie tvary a veľkosti.
Hlinu či substrát je ideálne zadovážiť priamo pre rastliny pestované na balkóne a následne s mierou prihnojovať.
Pamätajte, že pri pestovaní v nádobách sa nedá spoliehať na prirodzený cyklus živín v pôde. Je preto dobré vytvoriť drenážnu vrstvu na dne nádoby.
Môže byť z piesku alebo kamienkov. Vďaka nej je substrát odľahčený a zabráni prílišnému odtekaniu vody. Pokiaľ pestujete v malom, postačí vám tekuté hnojivo, ktoré sa pridáva do zálievky.
Pokiaľ sa pustíte do väčších kríkov, napr. rajčín alebo paprík, vyplatí sa zaobstarať si napríklad kompost. Do takejto pripravenej nádoby a pôdy môžete smelo sadiť semienka aj sadeničky.
Ako záhradku zavlažovať
Ako v prípade väčšiny rastlín aj tu je dôležitá zálievka. Skôr ako semienka vyklíčia, zavlažujte ich len rosením, aby sa nevyplavili.
Pokiaľ môžete, využívajte dažďovú vodu, neobsahuje totiž agresívny chlór, ktorý rastlinkám príliš nesvedčí. Okrem toho obsahuje dusík, ktorý pôsobí ako prirodzené hnojivo.
Ušetríte tým svoju peňaženku aj životné prostredie. Pokiaľ k tejto vode prístup nemáte, použite destilovanú s hnojivom alebo odstátu vodu z kohútika.
Rastliny pestované v nádobách rýchlejšie vysychajú, najmä ak sú v určitú dennú dobu vystavené priamemu žiareniu.
Je teda potrebné dbať na častú zálievku. Na druhú stranu sa však nesmú prelievať. Ako strážny mechanizmus funguje otvor na dne kvetináča, ktorý odvádza prebytočnú vodu či samozavlažovacie misy.
Nie všetko ovocie sa hodí na balkón
Všeobecne je vhodné voliť ovocie, ktoré sa dá zastrihávať, zostáva malé a nepotrebuje príliš veľa miesta na korene. Vhodné sú stĺpcovité kríčky a „trpaslíčie“ ovocné kríčky, čo sú minivarianty ovocných stromov.
Môžeme vysadiť aj plazivé ovocie, napríklad vínnu révu alebo kiwi. Použiť sa dajú aj bobule typu čučoriedok či brusníc alebo stále plodiace formy rastlín, akými sú napríklad jahody a maliny.