SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Prilákajte do záhradky užitočný hmyz

Drobný život v záhradke, to nie sú iba vtáčatá. Hmyz je neraz omnoho dôležitejší

(Zdroj: mg)

Možno sa to stalo už aj vám. Fazuľa sa vyšplhala po plote do štvormetrovej výšky a priniesla záplavu šarlátových kvetov, aká sa vidí iba zriedkavo. Aj napriek tomu bolo úrody menej ako po iné roky. Odkvitnutá krása opŕchla a iba kde-tu sa začal formovať struk so strakatými fazuľkami. V takejto záhrade čosi nie je v poriadku.

Tento príbeh sa však týka aj egrešov, ríbezlí, cukiet a všetkých plodov, ktoré vyrastú iba z tých kvetov, ktoré opelil hmyz. Aby ste do svojej záhradky prilákali opeľovačov a drobný život z ríše hmyzu, nemusíte na to vynaložiť veľa snahy ani peňazí.

Stačí len urobiť drobné zmeny a začať sa na váš dvor pozerať z inej perspektívy. Teraz je tá najlepšia chvíľa, keď tak môžete urobiť.

Čmeliaky prehľadávajú zákutia

Hoci sa v bláznivom aprílovom počasí striedajú slnečné dni s dažďom i so snehom, kráľovné zemných čmeľov už zacítili vo vzduchu príchod jari. Dosiaľ spali utiahnuté kdesi pod zemou. Teraz však trpezlivo prezerajú lúky, dvory a záhrady, aby našli miesto na založenie svojej sezónnej rodiny.

Preletujú tesne nad zemou, pod chvíľou sadajú a nazerajú do všetkých škár. Hľadajú opustenú myšiu dieru, dutinu pod paletou zapadanú senom alebo opustenú vtáčiu búdku, zavesenú na nevysokom plote. Vidno, ako zúfalo hľadajú v našich dvoroch príhodné miesto.

Príroda im naprogramovala stratégiu, ktorá sa opakuje každý rok. Nájsť bezpečné útočisko, vychovať v ňom prvú generáciu robotníc a potom s ich pomocou založiť rodinku, ktorá s príchodom neskorej jesene uhynie.

Len mladé kráľovné sa opäť zahrabú kamsi pod zem, aby započali nový cyklus v nasledujúcej jari. S poslaním prelietavať z kvetu na kvet, aby rastliny z opelených kvetov zachovali cez semená svoj rod. Mnohé kvety sú priam predurčené pre čmeliaky a niet včely, ktorá by ich dokázala opeliť.

Pripraviť „čmeľník“ pre takúto rodinku nezaberie mnoho času. Je to len neveľká drevená búdka so vstupom, ktorá má tú najskromnejšiu výbavu. Plastovú rúrku s jednou zákrutou imitujúcu myšiu noru a vo vnútri mach, hobliny, seno a kus podstielky po králikoch. To všetko ukryté kdesi v polotieni, hoci aj s maľbou kvetu okolo vchodu. Ak sa takýto domček kráľovnej zapáči, obývaný bude už v každej sezóne.

Včielky, ktoré nebývajú v úľoch

Volajú ich samotárky, pretože netvoria roje, ktoré by do plástov znášali nektár a zahusťovali ho do podoby medu. Každá z nich sa spolieha iba na seba a hoci neprežije zimu, postará a o to, aby mala svojich nasledovníkov. Právom sa o nich hovorí, že sú tými najvytrvalejšími opeľovačmi našich záhrad.

Ak ste už videli poletovať okolo kvetov včely, ktoré boli iné, ako ste zvyknutí, boli to s najväčšou istotou niektoré so samotárok.

Na rozdiel od čmeľov, nehľadajú opustené nory, ale okrúhle otvory. Nechajú sa zlákať na koniec tenkej bambusovej tyčky v kvetináči, poobzerajú si všetky diery so skrutkami na rádiu vo dvore, ale najväčšmi sa zaujímajú o drevo. Ak nájdu po klinci dostatočne veľký otvor, začnú oň súperiť s rivalkami.

Hoci má každý druh týchto včielok svoje vlastné zvyky, pracujú rovnako. V rôznych častiach roka prebudujú prázdne otvory na niekoľko buniek uložených za sebou, do ktorých nakladú vždy po jednom vajíčku. Ku každému pridajú zásobu jedla a zaviečkujú. Takto zanechá každá zo včielok za sebou päť, sedem i desať potomkov v každom otvore. Niektoré pracujú s hlinou, iné stavajú bunky zo zelených listov a ďalšie miešajú drevný prach so živicou.

Takéto včielky sa uspokoja s každou príležitosťou. Ak vezmete staré drevené hranoly a počastujete ich vŕtačkou otvormi s priemermi od 3 do 12 milimetrov, za jediný rok sa zaplnia všetky. Budete môcť sledovať, ako sa rôzne druhy včielok striedajú pri takomto domčeku. Ba neraz sa zdá, že je pred ním rušno ako pred úľom. Obzvlášť v slnečných dňoch.

Samotárky odkázané na čerstvý nektár lietajú na kvety aj v daždivom počasí a neraz ich možno za rannej rosy vídať ospalé vysedávať na spodnej strane listov. Čakajú len na slniečko alebo na hlad, ktorý ich vyženie do terénu. To je obzvlášť dôležité všade tam, kde od ovocných stromov očakávame štedrú úrodu. Ak sa konáre prehýbajú pod plodmi, je to výsledok práce samotárok.

Dravé pavúky milujú sucho

Šibko behajú po suchej zemi a zo zálohy vyskočia na svoju korisť. Nespoliehajú sa na lepkavé siete ako ich blízki príbuzní. Neraz vidno, ako skúmajú steny starého kurína alebo králikárne, kde s očakávaním úlovku skáču na hrdzavé hlavičky klincov. Čudovali by ste sa, koľko škodcov sa stáva ich každodennou obeťou. Sú pomocníkmi každého záhradkára.

Ak sa tieto skákajúce pavúky nasťahovali do skleníka, je veľká šanca, že im dokážete rovnaké útočisko vyrobiť i vo dvore. Niekedy stačí drevená škatuľa pri slnečnom múre naplnená riedkou slamou, inokedy pomôže do vyhriateho kúta na betón hodiť za hrsť hliny a vysadiť na ňu veľké skalné ruže. Vo chvíli, keď sa rozrastú, vytvoria labyrint, ktorý bude plný týchto usilovných pomocníkov.

Rady záhradkárov
Domčeky pre hmyz
Tipy, rady o pestovaní a fotografie nájdete na zahrada.artmama.sk. Poraďte sa so skúsenými záhradkármi.
aaa_7.jpg
Foto: lubica.k/zahrada.artmama.sk

Množia sa rýchlo a pod ich patronátom nemá žiadny hmyz šancu premnožiť sa v záhradke či vo dvore. Zavše si však na nich pochutia vtáčatá, ktoré odchovávajú v búdke svoju mlaď. Takže ak splnia svoje poslanie, stanú sa pomocou pre ďalší život – tentoraz okrídlený.

Chrobáky hľadajú vlhčinu

V tienistej časti záhrady, tam, kde to stále vonia vlhčinou, je raj pre chrobáky. Kôpka starého dreva, nastrihaných konárov a čiapka zo slamy dokážu pod sebou vytvoriť malý raj plný života. Nič na tom, že sa takáto skrýša ukrýva za kompostom alebo pod kriakmi.

Chrobáky všetkého druhu si ju objavia. Nájdete tam dravé bystrušky, mnohonôžky a mnoho ďalších predátorov, čo si trúfnu nielen na drobnejší hmyz, ale aj na mladé slizniaky, ktoré v niektorých rokoch dokážu riadne preriediť úrodu šalátu či poobhrýzať listy na funkiách.

Vynechajte preto starostlivé upratovanie každého kúta záhrady a nechajte tam aj trochu prírodného „neporiadku“ pre drobný život. A ak prídete takémuto drobnému životu na chuť, určite ho podporíte aj všade tam, kde budete v tôni mulčovať podrast ozdobnej výsadby smrekovou kôrou.

Lienky, ucholaky a zlatoočky

Kým mravce usilovne budujú farmy plné vošiek, zlatoočky a lienky sa na nich pasú do sýtosti. A to nielen dospelce, ktoré dôverne poznajú aj malé deti, ale aj ich mladšie vývojové štádiá. Všetky v našich záhradách zimujú na suchých, chránených miestach, takže im nejaké môžeme pridať aj my.

Drevený rám plný borovicových šišiek pod pletivom, hustý zväzok paličiek a konárikov či drevená debnička s úzkou škárou uložená kdesi na stĺpiku sú vyhľadávanou skrýšou týchto malých tvorčekov. Možno aj preto meteorológovia často nachádzajú lienky vo svojich bielych meracích staniciach a zlatoočky nachádzame vtisnuté v rámoch netesných okien.

Ucholaky však tiež nepohrdnú pripravenou skrýšou. Keďže sú povestnými predátormi, čo sa pri love vošiek dokážu postaviť aj mravcom, padne vhod, ak sa usadia priamo pod kríčkami ríbezlí a egrešov, na ktorých mravce stavajú farmy rovnako často ako na hruškách. Aj v tomto prípade je skrýša jednoduchá. Otiepka slamy zviazaná v strede povrázkom, ktorý je pretiahnutý cez dieru v hlinenom kvetináči. Pod vlastnou váhou sa pod takýmto zvonom slama zasunie dnu, do bezpečia. V nej si ucholaky hľadajú skrýšu a ich samičky s obľubou vychovávajú omladinu. Netreba ich lákať dlho, o ucholaky nikdy nie je núdza.

Nektár je magnetom

Čím to je, že pri posedení v altánku na okraji dôsledne udržiavaného trávnika nevidno žiadne včielky a motýle? Hoci sa nám takýto zelený koberec páči, v skutočnosti v ňom nieto potravy pre nikoho. Hmyz, ktorý opeľuje kvietky, prahne po nektári a ten neraz chýba aj v našich ozdobných záhradkách. Kým šľachtitelia ženú svoju snahu k veľkým kvetom so sýtymi farbami, na nektár a vôňu kvetov nehľadia.

Ak máte aj vy takúto umelú záhradku, takmer bez úžitku, mali by ste sa zamyslieť nad tým, ako môžete všetko zmeniť. Zelený trávnik možno vymeniť za nízku rozkvitnutú lúku, holé pruhy zeme možno posiať kvietím a ani na horizontálach nemusia byť iba holé tehly, ak sa po nich môže šplhať medonosný pavinič. Veru, nič neprekypuje drobným životom hmyzu viac ako pravá vidiecka záhrada so starými odrodami ozdobnej výsadby.

V záhradkárstvach však v posledných rokoch vidno náznak toho, že aj množitelia osív a sadív začínajú ponúkať kvety, ktoré sú priam nabité nektárom. Špeciálne zmesi osív, cibuliek a výpestkov sú označené symbolom včielky, aby upozornili na svoju atraktívnosť. Pochádzajú zo zahraničných trhov, z ktorých ich dovážajú etablované firmy.

Voda znamená život

Hoci dokáže chladná ranná rosa naštartovať každého tvora do nového dňa, s prvými lúčmi slnka sa vyparí ako gáfor. Možno ste o tom nikdy neuvažovali, ale aj lietajúci hmyz potrebuje ku svojmu životu vodu. Obzvlášť, ak sa živí sladkým nektárom. Včely i motýle si nenechajú príležitosť sadnúť na okraj kaluže, aby sa napili do sýtosti.

Takéto napájadlo im môžete v polotieni vyrobiť aj vy. Stará plytká misa naplnená v jednej časti kamienkami je ideálna. Nalejete do nej z času na čas vodu a hmyz si po kamienkoch zostúpi až k hladine. Niekedy sa v zastavanej dedine zbehnú na takomto napájadle stovky motýľov, ktoré si nevedia nájsť napájadlo nikde inde. Je radosť pozorovať ich, ako si voľkajú pri takej fádnej veci, akou je voda.

Vyplatí sa umiestniť takéto napájadlo v dosahu záhradnej hadice alebo závlahového systému. Vždy, keď v suchu polievate kvety, bez rozmýšľania naplníte aj napájadlo. Po rokoch rutiny akoby ste to už brali automaticky ako samozrejmosť. Takéto húfy motýľov neraz vidno i v poliach na poslednej blatistej kaluži v šírom okolí. Akoby si vedeli medzi sebou porozprávať, kde sa možno osviežiť.

Hmyz sa dá aj objednať

Dravé osičky, ktoré v skleníku robia nálety na vošky, ba aj dravé roztočce, ktoré zatočia s roztočmi všetkých druhov na ovocinách, nemusíte lákať na maškrty, ale môžete si ich zakúpiť od špecialistov na biologickú ochranu rastlín. Ide o sezónne ponuky, ktoré prichádzajú vždy vo chvíli, keď je správny čas na ich umiestnenie do záhradky. Doposiaľ sa na ne spoliehali výhradne profesionálne pestovateľské firmy, mnohí záhradkári však už tiež prišli na chuť tejto živej pomoci.

Ak sa povie biologická ochrana rastlín, vinári pomyslia azda na bioTomal. Možno aj preto, že dravé roztočce nie sú žiadnym dovozom z cudziny, ale náš domáci kmeň, ktorý sa z jednej vinice šíri do druhej cez plstené násady. Tento víkend je už na roztočce neskoro, pretože sú rozlezené po všetkých drevinách. Ak však príde na útočné osičky alebo parazity, ktoré dokážu zlikvidovať slizniaky v záhrade, sezóna ešte len klope na dvere.

Drobný život v záhradke, to veru nie sú iba vtáčatá. Hmyz je neraz omnoho dôležitejší.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 2. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 3. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 4. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Budovanie zelenej značky
 9. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 10. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 979
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 652
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 894
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 610
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 230
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 959
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 460
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 313
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 178
 10. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 7 013
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Víkend

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pohľad do miestnosti vo Fakultnej nemocnici v Trnave, v ktorej sa podáva vakcína na prevenciu ochorenia COVID-19.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

12 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Od dnes platia prísnejšie pravidlá.

11 h

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.

9 h