Pre koho sú kontaktné šošovky vhodné?
Ak nosíte okuliare a radi by ste si napravili rozostrené videnie inak, ale nad operáciou zatiaľ váhate, môžete siahnuť po mäkkých kontaktných šošovkách.
Sú riešením, ktoré je zdravotne nezávadné a dokáže napraviť váš problém s videním. Optometrista Michal Krasňanský vyzdvihuje výhody šošoviek.
„Výhodou je najmä neobmedzené videnie a zorné pole. Neprekážajú vám okuliare, obzvlášť pri športe alebo iných aktivitách, kde sú okuliare nežiaduce.“
Ako vraví, pri nosení šošoviek neexistuje ani minimálna či maximálna veková hranica. „Dôležité je, aby bola dodržiavaná správna hygiena a manipulácia s kontaktnými šošovkami,“ hovorí optometrista.
Nemali by ste si ich však kupovať nezávisle. Sú k dispozícií aj v obchodných reťazcoch či drogériách. Správnejšou voľbou však je poradiť sa o možnostiach a správnom type šošoviek s vašim očným lekárom.
„Miesto zakúpenia nehrá zásadnú úlohu. Dôležité je, či dôverujete predajcovi a či má šošovky uskladnené vo vhodných podmienkach. Najistejšia je kúpa od vášho očného lekára alebo optometristu, ktorí majú šošovky priamo od výrobcov a zároveň vedia, aké kontaktné šošovky je potrebné vám majú objednať. Vyhnete sa omylu pri výbere konkrétneho typu šošoviek,“ hovorí Michal Krasňanský.
K téme sa vyjadruje:
Michal Krasňanský, optometrista, očná klinika UVEA Mediklinik, Uvea.sk
Aké typy šošoviek existujú?
Po konzultácii s lekárom zistíte, ktorý typ šošoviek je pre vás najvhodnejší a vyhovuje vášmu životnému štýlu.
Podľa optometristu sú v súčasnosti najviac preferované jednodňové kontaktné šošovky, často používané sú aj dvojtýždňové či mesačné.
V minulosti sa využívali tvrdé šošovky, ktoré však neboli dostatočne komfortné. Dnes sú prirodzenou voľbou pacientov mäkké šošovky, ktoré sú v oku nenápadné.
Ak túžite po zmene farby očí a práve z tohto dôvodu by ste si chceli zakúpiť šošovky bez alebo aj s dioptriami, trh vám dokáže vyhovieť.
Existuje obrovské množstvo prevedení, farieb aj šokujúcich foriem farebných kontaktných šošoviek, ktoré dopĺňajú imidž.
Rovnako však platí, že o ich kúpe by ste sa mali poradiť s lekárom, pretože ovplyvňujú schopnosť videnia oka.
„Farebné kontaktné šošovky nie sú škodlivé. Môžu ale obmedzovať zorné pole v periférií alebo pri zníženom osvetlení, keď sa zrenička zväčšuje,“ vysvetľuje Michal Krasňanský z kliniky UVEA.
Farebné šošovky by ste preto mali nosiť len príležitostne a starať sa o ne rovnako svedomito ako o bežné kontaktné šošovky.
Ako sa o šošovky starať?
Starostlivosť o kontaktné šošovky nie je žiadna veda. Dôležité je dodržiavať zabehnutú rutinu a správny postup.
Najjednoduchšia je manipulácia s jednodňovými šošovkami, ktoré po použití na konci dňa môžete vyhodiť a nemáte s nimi starosti.
Šošovky určené na dlhodobejšie nosenie si vyžadujú iný, no stále veľmi nenáročný postup. Množstvo návodov na čistenie nájdete aj na internete.
„Pokiaľ nepoužívate peroxidový čistiaci systém, je potrebné vždy šošovky po vytiahnutí z očí manuálne vyčistiť. Netreba zabúdať na údržbu puzdra, ktoré sa taktiež musí pravidelne vymieňať,“ hovorí optometrista.
Ak so šošovkami začínate, buďte trpezliví pri prvých aplikáciách. Oko nie je zvyknuté na kontakt a dotyk či cudzie telesá na svojom povrchu, preto sa bude chvíľu prispôsobovať.
Ak máte menšiu slzivosť oka, používajte pravidelne očné kvapky. Aplikácia aj vybratie šošovky pozostáva len z niekoľkých krokov.
Postupom času to pre vás bude rutina, ktorú v kúpeľni takmer nezaregistrujete. So šošovkami by ste nemali v žiadnom prípade spať.
Ak na ne zabudnete a počas noci vám ostanú v očiach, nevyberajte si ich hneď po zobudení. Zbytočne si oči podráždite.
Počkajte, kým vám oči znova navlhnú alebo si nakvapkajte do očí očné kvapky či roztok. Šošovky sa mierne uvoľnia. Snažte sa však vždy kontaktné šošovky z oka pred spaním vyberať.
Ako aplikovať kontaktné šošovky do oka?
Starostlivo si umyte ruky a osušte ich
Ukazovákom vyberte šošovku z púzdra a držte ju na jeho špičke
S prostredníkom na rovnakej ruke si mierne stiahnite spodné viečko oka a pozrite sa hore
Jemne vložte do oka ukazovákom šošovku – ak nie je priľnavá, nakvapkajte na ňu pár kvapiek roztoku
Pomaly odsuňte ukazovák a niekoľkými žmurknutiami „zaistite“ šošovku na oku, oko môžete nachvíľu aj zavrieť
Rovnakým spôsobom vložte aj druhú šošovku
Ako vybrať kontaktné šošovky z oka?
Tak ako pri aplikácii, aj pri vyberaní si najprv umyte a osušte ruky
Pozrite sa hore a stiahnite prostredníkom spodné viečko oka
Ukazovákom sa dotknite spodnej časti šošovky a jemne ju potiahnite na očné bielko
Prstom a ukazovákom mierne stlačte šošovku z oboch strán na bielku, aby sa do nej dostal vzduch a opatrne ju vyberte
Vložte ju do puzdra s roztokom a postup opakujte aj pri druhom oku
3 otázky pre odborníka
Odpovedá Michal Krasňanský, optometrista, očná klinika UVEA
1. Je možné so šošovkami športovať? Môžeme ich nosiť aj pri plávaní?
Jediné oficiálne doporučené šošovky na plávanie sú sclerálne tvrdé kontaktné šošovky, ktoré sa na Slovensku aplikujú len ojedinele. V rámci mäkkých šošoviek sú povinnosťou okuliare a doporučené sú jednodenné šošovky, ktoré po plávaní vyhodíte. Neodporúča sa potápanie, kde musí potápač „preplachovať” okuliare pod vodou. Ak má potápač vysoké dioptrie a vypláchne si šošovku, môže stratiť orientáciu.
2. Čo by sme mali urobiť ako prvé, keď chceme začať s nosením šošoviek?
Začať treba vždy voľbou správneho typu kontaktnej šošovky. Čiže absolvovať vyšetrenie “aplikácia kontaktných šošoviek”, kde nejde len o vkladanie a vyberanie šošoviek z očí ale optometrista či oftalmológ posúdi, či daný typ šošovky oku vyhovuje. Pokiaľ ide o prvú aplikáciu, tak v mojej praxi učím pacientov ako si kontaktné šošovky majú vkladať a vyberať z očí a ako ich majú správne čistiť.
3. Môže byť pacient na šošovky aj alergický?
Mäkké šošovky sa vyrábajú z hydrogelových, poprípade silikon-hydrogelových materiálov. Alergické reakcie sú veľmi zriedkavé.