Od dermatológa k chirurgovi
Chirurgické a neinvazívne skrášľovacie metódy nájdete väčšinou pod jednou strechou. Dermatológovia a chirurgovia sú kolegovia na klinikách krásy, spolupracujú a navzájom si posúvajú pacientov.
Postup je zvyčajne taký, že ak vám už nedokáže pomôcť dermatológ, pošle vás k chirurgovi.
Ale môže sa stať aj to, že estetická operácia vyrieši váš problém len čiastočne, a vy poputujete z chirurgickej ambulancie do dermatologickej.
Napríklad operácie viečok sa bežne dopĺňajú laserom alebo kyselinou hylaurónovou, aby sa zvýraznil a predĺžil ich výsledný efekt.
Omladenie očí
K zákrokom, ktoré dokáže riešiť lepšie plastická chirurgia, patrí korekcia poklesnutých horných viečok.
„Neinvazívne metódy zväčša neprinášajú želaný efekt,“ upozorňuje plastický chirurg Dušan Guba, aj keď zároveň dodáva, že v niektorých prípadoch môže horné viečka čiastočne podvihnúť botox.
K téme sa vyjadruje:
Primár esteticko-plastickej chirurgie z Ústavu lekárskej kozmetiky Dušan Guba, Ulk.sk
Ak však pokles prekročí istú hranicu, nie je iná možnosť, ako korigovať ho chirurgicky. Botox je však vhodný na korigovanie mimických vrások v okolí očí.
Ak vás trápia vačky pod očami, na ich korekciu vám opäť pomôže len chirurgický zákrok. Nadbytok tukového tkaniva a kože sa dá odstrániť len skalpelom.
Kruhy pod očami sú naopak skôr témou pre dermatológa než pre chirurga. Vyplňujú sa neinvazívne kyselinou hylaurónovou alebo vlastným tukom, čím sa postihnuté miesto opticky vyhladí.
Čelo bez vrások
Vrásky na čele sa môžu objaviť už v pomerne mladom veku a na ich korekciu sa osvedčil botox. Dočasné znehybnenie svalov v tejto oblasti tváre vyhladí pokožku, ktorá bola namáhaná bežnou mimikou.
Vekom však koža zároveň stráca elasticitu, a to môže spôsobiť pokles obočia. Je vhodné riešiť tento problém chirurgicky alebo si môžeme pomôcť aj iným, neinvazívnym spôsobom?
„K výťahu čela by sme mali pristupovať opatrne, aby sme sa vyhli permanentne prekvapenému výrazu po zákroku,“ upozorňuje Dušan Guba.
To sa môže napríklad stať, ak človek prešiel chirurgickou úpravou horných viečok a zároveň podstúpil lifting čela.
Preto sa zvyčajne neodporúča robiť tieto dva úkony súčasne. Chirurgické vyhladenie čela zvyčajne prichádza do úvahy až potom, keď už nestačí na vyhladenie tejto partie botox ani mezonite.
Niťový a chirurgický lifting
Okrem klasického chirurgického liftingu sa na vypnutie tváre používa v posledných rokoch aj takzvaný niťový lifting.
Existujú rôzne druhy mezonití, ktoré sa vkladajú do podkožia a vytvárajú tak podpornú kostru pre pokožku, ktorá sa s ich pomocou viditeľne vypne.
Ako zistíte, či ste vhodným kandidátom na tento neinvazívny zákrok alebo budete potrebovať pomoc plastickej chirurgie?
Bez odbornej konzultácie to zrejme nezistíte. „Výťahy tváre závisia od typológie tváre, charakteru kože, pevnosti a elasticity podkožného väziva, hrúbky podkožného tuku a čiastočne aj veku,“ vymenúva možné kritériá Dušan Guba.
Vo všeobecnosti platí, že keď už vytvára koža výrazné previsy okolo čeľuste, je pre vás zrejme vhodnejší skalpel.
Záleží nielen na veku, ale aj na množstve podkožného tuku. Ľudia s plnšou tvárou bývajú lepšími kandidátmi na niťový lifting ako tí, ktorí majú málo podkožného tuku a tenšie podkožie.
Postupne alebo naraz?
Facelifting, operácia viečok, liposukcia podbradku... Máte chuť dať si urobiť viacero zákrokov naraz, aby ste ušetrili čas potrebný na hojenie?
Takéto riešenie nemusí byť vždy ideálne. Po jednom zásahu možno prídete na to, že ten ďalší až tak veľmi nepotrebujete, lebo s tým, ako teraz vyzeráte, ste vlastne celkom spokojná.
Pri postupnom „zlepšovaní“ si navyše na svoj nový výzor ľahšie zvyknete, a ani pre vaše okolie nebudú zmeny, ktorými prejdete, také nápadné, ako keď sa rozhodnete pre celkové radikálne riešenie.
Riziká a kontraindikácie
Určité riziká majú nielen chirurgické, ale aj neinvazívne zákroky. Botox môže spomaliť priechod lymfy alebo vytvoriť syndróm suchého oka, aplikácia kyseliny hylaurónovej vytvoriť nežiaduci opuch, mezonite spôsobiť podkožný zápal, ktorý treba liečiť antibiotikami.
Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, mali by ste odborníka, ktorý vám zákrok urobí, pravdivo informovať o svojom zdravotnom stave.
Chirurgické zákroky si vyžadujú predoperačné vyšetrenia, ktoré treba absolvovať.
Očakávania a realita
Skôr než sa rozhodnete podstúpiť akýkoľvek skrášľovací zákrok, je dobré uvedomiť si, čo od neho vlastne očakávate. Skúste si odpovedať na tieto otázky.
Chcete, aby vám zlepšený zovňajšok priniesol viac lásky alebo porozumenia?
Tak toto nie je vhodná motivácia. Plastická chirurgia alebo estetická dermatológia vám môžu pridať sebavedomie, ale kvalitu vašich vzťahov určite nezmenia.
Chcete omladnúť?
Tento cieľ sa vám podarí splniť len čiastočne. Áno, skrášľovanie zákroky potláčajú vonkajšie prejavy starnutia, ale šesťdesiatnička po liftingu nebude vyzerať ako dvadsaťročná. Jej tvár môže vyzerať o pár rokov mladšie, ale mladistvé vyžarovanie nie je len otázkou výzoru, ale aj životosprávy a vnútorného nastavenia.
Chcete byť niekým iným než ste?
Niečo iné je korigovať známky starnutia a niečo iné zmena prirodzenej fyziognómie. Čím viac sa túžite vzdialiť od toho, čím vás obdarovala príroda, tým väčšie je riziko, že nemusia byť naplnené vaše očakávania.
4 otázky pre odborníka
Odpovedá plastický chirurg Dušan Guba
Ako sa v súčasnosti dopĺňa plastická chirurgia s neinvazívnymi zákrokmi a v čom je jej nezastupiteľné miesto?
Kombinácie invazívnych a neinvazívnych zákrokov sú v súčasnosti mimoriadne časté, a pre konečný výsledok môžu byť veľmi prospešné. Samozrejme, ak sú vhodne zladené, správne načasované a kvalitne vykonané. Medzi výkony plastickej chirurgie, ktoré sú z môjho pohľadu nenahraditeľné, patrí reálny a dobre vykonaný chirurgický lifting. Napriek mnohým posunom v neinvazívnych metódach mu stále patrí nezastupiteľné miesto.
Koľkokrát za život je možné podstúpiť plastickú úpravu jednej časti tváre? Môže sa tkanivo, ktoré je viackrát rezané, horšie hojiť?
Každý výkon na tvári je potrebné dokonale zvážiť. O to viac výkon opakovaný. To však neznamená, že nemôžeme s odstupom rokov vykonať druhýkrát korekciu viečok alebo druhý, či dokonca tretí výťah tváre. Spôsob a mieru výťahu však musí určiť a realizovať erudovaný plastický chirurg.
Do akého veku má podľa vás zmysel podstupovať takéto zákroky? Existuje vôbec nejaká veková hranica?
Veková hranica pre mnohé výkony nie je určená. Máme predsa aj pacientky po osemdesiatke, ktoré sú zdravé a vitálne a starajú sa o seba. Väčšinou je ich záujem o vonkajší vzhľad spojený so stále čulým vnútorným i sociálnym životom. Limitom sú skôr niektoré ochorenia ako samotný vek.
Je možné predvídať, ako bude človek po operácii vyzerať?
Je viacero výkonov, pri ktorých môžeme pomerne presne predpokladať, aký bude obraz tváre po operácii. Dnes sú populárne aj simulácie pomocou počítačových programov, ale mnohí ich používatelia akoby nedoceňovali ich negatívny dosah. Tvár ani ľudské telo nie je možné presne preniesť do počítačového modelu. Pacient môže potom akúkoľvek odchýlku považovať za veľký neúspech. Preto v zahraničí od podobných postupov dávno upustili.