Chronická bolesť alebo krátkodobé bolestivé stavy môžu výrazne vplývať na váš súkromný život, prácu a celkovú pohodu či dokonca vzhľad.
Ak sa cítite dobre, odrazí sa to na vašom výzore a platí to aj v opačnom prípade. Ak zápasíte s bolesťou, váš zovňajšok to okoliu prezradí.
Psychika je s telom veľmi úzko spätá a jedno bez druhého nefunguje. Ak potrebujete svojmu telu uľaviť od bolesti, predtým, ako navštívite lekára alebo zhltnete lieky, vyskúšajte tieto neškodné triky.
Fantázie o jedle
Vedci vo Wisconsine prišli na to, že myšlienka na dobré jedlo alebo vaše obľúbené jedlo môže napomôcť zníženiu pocitu bolesti.
Či už ide o čokoládovú tortu, šťavnatý steak alebo misu ovocia, pomyslenie na ne zmierňuje bolesť hlavy, nôh či menštruačné bolesti.
Aby vedci potvrdili svoju domnienku, využili šesťdesiat dobrovoľníkov, ktorí museli udržať ruku v ľadovej vode dvakrát za sebou.
V druhom kole máčanie rúk v ľadovej vode ich vedci požiadali, aby mysleli na ich obľúbené jedlo, neutrálnu situáciu alebo vôbec na nič.
Preukázalo sa, že tí, ktorí mysleli na jedlo, znášali bolesť v druhom kole lepšie ako po prvýkrát. Tí, ktorí nemysleli na nič, znášali bolesť rovnako problematicky ako pri prvom pokuse.
A čo bolo najobľúbenejšie jedlo? Čokoláda. Až 32 percent účastníkov si ju počas bolestivého zážitku predstavovalo.
Ďalších 31 percent premýšľalo o grilovaných jedlách, 14 percent myslelo na cestoviny, ďalších 14 na pizzu a zvyšné 4 percentá na ovocie.
Foto: Fotolia.com
Meditácia
Meditovanie môže byť jedným z najúčinnejších spôsobov, ako odstrániť bolesť.
Aj s meditáciou vedci experimentovali a zistili, že meditačné cvičenia zamerané na dýchanie redukujú intenzitu bolesti v rozmedzí od 11 do 70 percent a nepríjemné bolestivé pocity odstraňujú v 20 až 93 percentách prípadov.
Ľudia, ktorí sa zúčastnili pozorovania cvičili osemdesiat minút. Vedci sú presvedčení, že čím viac človek medituje, tým účinnejšia je redukcia bolestí.
Foto: Flickr.com/License CC - Mitchell Joyce
Rozptyľovanie mysle
Bolesť je mechanizmus, ktorý si vyžaduje vašu pozornosť na to, aby mohol pretrvať. Čím viac si ju uvedomujete, tým viac ju aj cítite.
Ak sa budete sústrediť na niečo iné, prestanete živiť bolesť svojou mysľou a ona začne ustupovať.
Skúste si čítať knihu, pozerať film, meditovať, relaxovať alebo si spríjemniť večer s intímnosťami s partnerom. Na bolesť okamžite zabudnete.
Foto: Freeimages.com
Opakovanie slov a zvukov
Zvuky, slová, frázy alebo dokonca modlitby môžu boju proti bolesti pomáhať. Aj v rôznych náboženstvách je meditácia či opakovanie rôznych fráz využívané v tomto duchu. Na uvoľnenie vám bude stačiť aj necelá minúta.
Masírujte svoju myseľ zvukmi alebo tónmi piesní, ktoré máte radi. Vyberte si frázu či slovo, ktoré pôsobí pozitívne.
Hromadenie pre vás príjemných zvukov v hlave napomáha tvorbe endorfínov, ktoré dokážu utlmovať bolesť.
Foto: Freeimages.com
Vizualizácie
Skúste si napríklad predstaviť svoju bolesť ako nejaký predmet či oblak a v mysli tento obraz postupne zmenšujte.
Alebo si môžete predstaviť seba na peknom mieste, ktoré vám spôsobuje príjemné pocity. Prvým krokom je vedieť, čo vám robí skutočne dobre a kde sa cítite príjemne.
Ak obľubujete horúci penový kúpeľ a nemôžete si ho práve teraz dať, predstavte si ho od základov.
Myslite na to, ako si líhate do vane s teplou vodou a sviečkami okolo, ako teplá voda obklopuje vaše kĺby a svaly a aj takýmito myšlienkami dokážete telo zrelaxovať.
Foto: Fotolia.com
Počúvanie hudby
Hudba je spôsob, akým môžete myseľ zamestnať alebo rozptýliť. Zároveň sa však využíva ako forma terapie, ktorá má na psychiku pozitívny vplyv.
Potvrdila to aj štúdia, podľa ktorej hudba stimuluje časť mozgu, ktorá na základe jej pôsobenia vypúšťa do tela jeho vlastné látky proti bolesti.
Prieskum sa týkal ľudí trpiacich artritídou, ktorým uľavilo už po počúvaní hudby raz za týždeň.
Podľa vedcov je úplne jedno, či si spievate sami a či je to falošné alebo nie alebo či si hudbu pustíte. Mozog na tieto stimuly odpovedá s nadšením.
Foto: Flickr.com/License CC - Austin Kirk
Objavovanie vlastnej kreativity
Tvorivé dielne, ručné práce a amatérske kreslenie či písanie nemusí byť na profesionálnej úrovni.
Objavte tvorivú činnosť, ktorá vás baví a pravidelne si doma niečo vytvárajte. Tvorivá činnosť a prebúdzanie kreativity efektívne rozptyľuje mozog, bojuje proti bolesti, depresii, únave či obyčajnej zlej nálade.
Využíva sa často aj v zdravotníctve, ako doplnková liečba či súčasť terapie pri liečení rôznych foriem závislostí.
Foto: Flickr.com/License CC - Di_Chap
Smiech
Radosť, dobrá nálada a srdečný smiech sú povinnosťou. Je asi and slnko jasné, že smiech lieči a odkláňa myšlienky tým správnym smerom.
Jednou možnosťou je to, že si zapnite dobrú komédiu či vtipné videá na internete. Ešte lepšia a účinnejšia je však spoločnosť priateľov a blízkych.
Buďte blízko tých, s ktorými je vám dobre, uvoľnite sa a bavte sa. Samotný úsmev len tak pre nič za nič dokáže s vašou psychikou zázraky.
Skúste sa na svet usmievať viac, aj keď máte pocit, že sa vám to nevracia späť. Možno sa to zmení.
Foto: Fotolia.com