Bylinky majú široké využitie. Dôležité je, že sa dajú používať čerstvé, aj sušené. Preto keď nestihnete úrodu spracovať, je možnosť ich skladovať suché relatívne dlhý čas.
Bylinky majú široké využitie v kuchyni, ako korenie, prísada do šalátov alebo napríklad na pizzu. Sú vhodné aj do nápojov, ako sú smoothies alebo do koktejlov, čo dokazuje veľmi obľúbené mojito pripravované z mäty.
Mnoho z nich je tiež vhodných na prípravu najrôznejších čajov, najmä tých liečivých.
Veľa byliniek má totiž nenahraditeľné liečivé účinky a sú hojne využívané nielen v alternatívnej, ale dnes už aj v modernej medicíne.
Môžete ich však aj usušiť a dovoliť im rozvoniavať vo vašom šatníku, byte či dome. Prečo si teda neurobiť bylinkovú záhradku priamo v kuchyni a mať tak bylinky neustále po ruke?
Ako začať pestovať bylinky?
„Ideálnym obdobím je jar, kedy je vhodné začať s výsevom čo najskôr, okrem iného kvôli predlžovaniu dní a zvyšujúcemu sa množstvu slnečného svitu,“ hovorí Dan Brychta, odborník z oddelenia Záhrada v Hornbachu a dodáva: „Pri pestovaní byliniek doma sa zamyslite najmä nad voľbou nádoby a miesta jej uloženia. Tovar vyberajte tam, kde vám pomôžu určiť nádobu vhodnú na vaše podmienky.
Či už vyberiete kvetináč alebo truhlík, najdôležitejšie sú samotné bylinky. Pestovateľom odporúčame kupovať už predpestované bylinky, nie však tie zo supermarketu, ktoré sú určené skôr na okamžitú spotrebu.
Často sú vysadené v nekvalitnom substráte a krátko po tom, ako si ich donesiete domov, ich môže napadnúť pleseň.
Výpestky byliniek nakupujte tam, kde ich predávajú v dobrej kondícií a optimálne zavlažené.
Foto: Flickr.com/CC - Jonas Weckschmied
Začnite od zeme
Na pestovanie byliniek kúpte vhodnú zeminu s prídavkami rašeliny. Zemina pre doma pestované bylinky by mala byť dobre priepustná a bohatšia na živiny, než pri pestovaní na záhonoch.
Bylinková záhrada
Fotky, rady, tipy
Inšpirácie do záhrady a rady skúsených záhradkárov nájdete na Zahrada.Artmama.sk
Foto: Zahrada.Artmama.sk
Vhodné môže byť aj organické hnojivo, ktorým môžete podľa potreby hnojiť raz za dva týždne. S výberom vhodných hnojív aj substrátov vám radi poradia v každom záhradníckom centre.
K tomu odporúčame prikúpiť aj drobné záhradnícke náčinie. Pri pestovaní byliniek využijete záhradnícke nožnice, lopatku aj sádzací kolík.
Len čo sú bylinky zasadené, je potrebné sa o ne dobre starať. Aj napriek tomu nie sú na údržbu ani zďaleka také náročné ako ostatné izbové rastliny.
Slnečno majú radi bylinky ako materina dúška, šalvia, oregano, rozmarín či levanduľa a medovka. Tieto byliny je vhodné zasiať na jar či cez leto.
Tieň alebo polotieň je vhodný pre mätu, šťaveľ, trebuľku a ligurček. Ak sa rozhodnete pre pestovanie doma či v skleníku, môžete na siatbu zvoliť akékoľvek obdobie a akúkoľvek bylinku.
Bylinky pestované doma majú väčšie nároky než tie pestované na záhone. Vyžadujú síce častejšiu zálievku, ale zároveň nie je dobré ich príliš prelievať.
Musíte sami vysledovať, koľko vody bylinky potrebujú, aby nestáli vo vode, ani neboli suché. Je dobré sa riadiť pravidlom často, ale menej.
Na dno nádoby môžete umiestniť vrstvu z hrubšieho piesku alebo štrku. To zaistí dostatok vzduchu pre korene a zabráni trvalému podmáčaniu. Bylinky pravidelne oberajte a zaštipujte.
Foto: Ikea.com
4 rýchle rady Dana Brychtu, ako na bylinky:
Pokiaľ môžete, strihajte bylinky tesne pred použitím.
Zalievajte mierne, ideálne ku koreňom, nie zvrchu kvetináča.
Odstrihávajte vždy celé výhonky, nie samotné listy. Rastliny tak zostanú dlhšie pekné.
Kupujte bio kvalitu. K dispozícii sú bylinky, hnojivá aj substráty.