Prečo sa ľudia rozchádzajú?
Vzťahy vznikajú, zanikajú a rozchody sú prirodzenou súčasťou života každého človeka. Niektorí ich znášajú ťažko, iní sa z nich spamätajú rýchlejšie.
Terapeutka Mária Kubišová zo svojej praxe potvrdzuje, že dôvody rozchodov sú rôzne.
„Často sú to najmä financie, nevera, odlišné záujmy či postoje. Najčastejším skutočným dôvodom je ale jednoznačne to, že sa ľudia nepočúvajú a nevedia sa spolu rozprávať,“ hovorí.
Niekedy dôjde k odlúčeniu, čo následne pre ženu aj muža znamená šok, nástup neistoty a pocitu samoty. Tieto pocity vedú k presvedčeniu, že sa s rozchodom obaja unáhlili a možno by bolo lepšie skúsiť to ešte raz.
Niekedy to tak skutočne môže byť a pár čaká úspešné obnovenie vzťahu. Musia však zistiť, kde nastal problém a či dokážu vzájomné spolužitie uzdraviť.
Návrat musia chcieť obaja
„Páry sa k sebe zvyknú vracať, ak neboli úplne rozhodnuté pre rozchod a tak si to ešte potrebujú zopakovať, aby sa uistili, či bolo ich rozhodnutie správne alebo nie. Alebo tiež vtedy, keď zistia, že spolužitie bolo pre nich lepšie ako odlúčenie,“ tvrdí terapeutka.
K téme sa vyjadruje:
Mária Kubišová, terapeutka, poradkyňa pre vzťahy a partnerstvo, Vztahovaporadna.sk
Podľa nej návrat do vzťahu funguje tak, že to jeden z nich navrhne a druhý sa buď poteší a súhlasí, alebo je jednoznačne presvedčený, že to nechce.
„Ak jeden druhého presvedčí, obyčajne to nemá dlhú trvanlivosť. Ak má návrat pokračovať do vzťahu, musia to chcieť obaja,“ dokončuje Mária Kubišová.
Ak ešte prechovávate pozitívne emócie k partnerovi, s ktorým ste sa rozišli a pociťujete aj z jeho strany snahu o obnovenie partnerstva, je dobré zvážiť všetky pre a proti.
Rozchod je emocionálne namáhavá záležitosť a nie každý ho zvládne na prvýkrát. Ľudské vzťahy by nemali podliehať jednému negatívnemu pocitu.
Pokúste sa partnera počúvať pozornejšie a snažiť sa ho pochopiť. Ak nenájdete spoločnú reč a cestu, je čas zvážiť rozchod. Na druhej strane, ak cítite potrebu dať sa so svojim bývalým partnerom opäť dokopy, skúste to.
Oplatí sa skúsiť to znova?
V mnohých prípadoch sa stáva, že keď sa partneri dajú znova dokopy, jeden z partnerov si môže myslieť, že jeho polovička je pripravená prijať ho naspäť so všetkými jeho chybami a akceptovať ich.
Druhá strana zas očakáva, že partner je pripravený na zmeny a rozhodol sa eliminovať príčiny vzniku hádok pri „prvom pokuse“.
Ak ste sa už raz rozišli, mali ste na to dôvod a pokiaľ ste ho spoločne neodstránili, konflikty hrozia vo vzťahu naďalej.
Ak ste rozhodnutí znova to skúsiť, uvedomte si, čo vzťahu neprospievalo, prečo dochádzalo k hádkam a ako je možné to napraviť.
Vo väčšine prípadov je potrebná zmena oboch partnerov. Druhou alternatívou je, že si nie ste istí rozchodom.
„Ak ešte uvažujete o návrate, je to pravdepodobne preto, že to v sebe nemáte ukončené. Potom by aj návrat, za ktorým by mal nasledovať ďalší rozchod, mal zmysel,“ hovorí terapeutka.
Druhý pokus vo vzťahu môže byť niekedy potvrdením predošlého rozhodnutia vzťah ukončiť. Nie je to chyba. Podľa Márie Kubišovej však existujú aj páry, ktoré sú zamotané v slučke rozchodov a nových šancí.
„Áno, sú aj takí, ktorí vedia, že ich vzťah nie je dobrý, ale tak veľmi sa boja samoty, že sa radšej dookola schádzajú a rozchádzajú. Pokiaľ ale niečo nezmenia, šancí nikdy nie je dosť.“
Čo robiť po druhý raz inak?
„V prvom rade by mal každý sám za seba zistiť, aký bol jeho alebo jej podiel na tom, že sa vzťah dostal do krízy. Ak sa toto podarí, potom tým už ďalej vzťah nezaťažovať,“ vysvetľuje poradkyňa pre vzťahy.
Ak ste si problémy vyjasnili, je čas začať odznova. V prípade druhého pokusu už máte výhodu, že svojho partnera poznáte dostatočne dobre na to, aby ste vedeli, čo mu robí radosť a čo spôsobuje konflikty.
Základom zdravého vzťahu je otvorenosť, neustála diskusia a reálne očakávania. Pamätajte, že činy o vzťahu a vzájomnej láske vypovedajú viac ako slová.
Vzájomná dôvera je preto nevyhnutná. Predtým, ako vykročíte do takéhoto vzťahu, prechovávajte lásku najmä k vlastnému ja, budujte si sebadôveru a do vzťahu vkročte ako sebavedomý človek.
Deľte sa s partnerom o pocity, no neprenášajte ich na neho. Častým problémom podľa terapeutky býva nedôvera.
„Ľudia sa k sebe vrátia a potom sa dookola motajú vo výčitkách a v pocitoch viny. Obnoviť stratenú dôveru je náročné a chce to čas. Nie je to len úloha pre toho, kto zlyhal, ale aj pre druhého v páre. Dôvera sa nedá získať iba tak, že budete žiadať dôkazy, ale je nutná aj vaša vlastná zaangažovanosť.“
Tieto pravidlá môžu vzťahu na druhý pokus pomôcť:
Ak medzi vami ešte stále existujú staré konflikty, čo najskôr ich vyriešte
Sústreďte sa na to, čo vám vo vzťahu fungovalo
Veľa a neustále komunikujte
Dávajte si pozor na staré zlozvyky
Foto: Fotolia, archív M. K.