Ranné vtáčatá
Spáči doposiaľ známi ako ranné vtáčatá podľa vedcov preferujú vstávanie v skorých ranných hodinách. Do postele sa ukladajú skôr, ešte pred jedenástou alebo dokonca desiatou hodinou.
Toto ukážkové nastavenie biorytmu im zabezpečuje potrebné množstvo energie a vysokú proaktivitu v čase medzi deviatou hodinou ráno a deviatou hodinou večer.
Vstávanie medzi piatou a šiestou hodinou ráno je pre väčšinu ťažká predstava. Mnohí, ktorí si však tento zvyk osvojili, sú schopní oveľa lepších výkonov v normálnom čase počas dňa.
Vďaka skorému vstávaniu majú zároveň viac času na svoje záľuby aj fyzickú aktivitu. Na nočný výjazd do miestnych pubov ich však nahovoríte len ťažko.
Noční vtáci
To, že vám mozog lepšie funguje v noci a cez deň dospávate, nemusí byť vôbec tak zlé, ako by to mohlo vyznieť.
Tento typ spáčov preferuje dlhší ranný spánok a do postele sa ukladá počas hlbokej noci. Ľudia, pre ktorých je takéto vstávanie typické, majú problémy ráno rozhýbať telo aj hlavu.
No najväčšiu produktivitu preukazujú medzi deviatou hodinou večer a deviatou ráno. Byť nočným vtákom má svoje výhody.
Vedci v Španielsku totiž zistili, že oproti ranným vtáčatám sú nočné tvory inteligentnejšie a vykazujú väčšiu úspešnosť v niektorých mentálnych schopnostiach ako je induktívne, koncepčné či analytické myslenie.
Vďaka tomu sú úspešnejší v pracovnej oblasti. Nočné typy sú podľa Jima Hornea, profesora psychofyziológie z britskej univerzity v Loughborough, väčšinou extroverti, kreatívni ľudia, básnici, umelci, vynálezcovia, kým ranné typy sú ľudia v profesiách z oblasti služieb alebo úradníci.
Energetické bomby
Stále ostávame pri tematike vtáctva. A preto sa títo šťastlivci dajú prirovnať ku kolibríkom. Počas celého dňa „trepotajú krídielkami“ a majú stále množstvo energie.
Aby vykročili do nového dňa svieži a plní energie, stačí im na spánok v priemere sedem a pol hodiny.
Únava u nich nastupuje až po desiatej hodine, na rozmedzí časov nočných vtákov a ranných vtáčat.
Večne unavení
Táto skupinka ľudí má na rozdiel od tej vyššie spomínanej smolu. Ak k nej patríte, nech vstanete kedykoľvek, vždy sa budete cítiť letargickí, bez energie a otupení.
Nepomáha ani krátke driemanie. Vedci tomuto typu ľudí neprisúdili žiaden konkrétny názov. Ak však do tejto skupiny patríte, bude lepšie, ak sa to pokúsite zmeniť.
Letargia a permanentná únava môže byť príznakom zdravotných problémov. Trávte viac času na čerstvom vzduchu, nezabúdajte na fyzickú aktivitu a obklopujte sa spoločnosťou, ktorá vás dobije energiou.
Vyhľadávajte slnečné lúče a hľadajte, čo vás skutočne baví. Neupadajte do depresií alebo do pasivity. Ľudia sú často unavenejší z ničnerobenia ako z fyzickej či psychickej námahy.
ANKETA: Do ktorej skupiny spáčov patríte vy?
((anketa))