SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Čím natrieť drevo, aby vydržalo?

Ak chceme, aby nám lavičky, terasy, ploty či záhradné domčeky slúžili čo najdlhšie, musíme im dať správnu ochranu. Iba tak pribrzdíme čas, aby sa drevo nevrátilo do cyklu života predčasne.

(Zdroj: mg)

Zbavte sa zlozvyku a zapamätajte si to najdôležitejšie. Olej a tenkovrstvová lazúra patria pod vrtochy počasia. Lak, farba a hrubovrstvová lazúra patria vždy pod strechu. Zvyšok je len o kvalite a komforte pri práci. A, samozrejme – napúšťadlo je nevyhnutnosťou, na ktorej neradno šetriť.

Či siahnete po oleji, lazúre, laku alebo farbe, všetky naplnia svoje poslanie. Rozdiely sa však ukážu čoskoro. Vo chvíli, keď príde na obnovu náteru, všetko budete musieť absolvovať znova. Práve tu zistíte, či ste sa pred dvomi, tromi či piatimi rokmi rozhodli správne, alebo vás čaká trest za pochybenie.

Jed musí vsiaknuť do dreva

Nemusí byť silný a nie je nevyhnutné, aby škodil človeku. Svojím pôsobením však dokáže zabrániť tomu, aby sa drevo stalo príbytkom pre huby a hmyz. Jed je podstatou napúšťadla, ktoré je tým najdôležitejším náterom dreva – pod olejom, lazúrou, lakom i farbou. Hoci sa trochu ponáša na záhradkárske postreky proti hubovým chorobám a škodcom, predsa len má jednu prednosť – nezapácha. Keby naši dedovia poznali moc moderných napúšťadiel, všetky ich výtvory by boli dodnes v našich dvoroch.

Odtrhnite sa od predsudkov, že napúšťadlo je zelené alebo hnedé, ako ho roky vídame pri stavbe krovov. To nás len obchodníci so stavebnou chémiou presvedčili, že chceme vidieť prácu, ktorú máme za sebou. Napúšťadlo je vo svojej podstate priehľadné. Ak použijete na nové drevo Balakryl napúšťadlo alebo Lazurol Fungi, budete mať pocit, že pracujete so saponátovou vodou.

Penia pod štetcom alebo valčekom, nezapáchajú a ak vyschnú, drevo vyzerá úplne rovnako ako pred ošetrením. S tým rozdielom, že teraz odolá krátkodobému zavlhnutiu bez toho, aby ho poškodili huby alebo hmyz.

Syntetické napúšťadlá však na rozdiel od vodou riediteľných predsa len dokážu preniknúť hlbšie. Ak chránime terasu alebo obnovujeme ochranu staršieho dreva, ide o prednosť na nezaplatenie. Primalex napúšťadlo či Bondex Preserve sú osvedčenou voľbou.

Kým mávnete rukou, aby ste si obhájili úsporu tým, že napúšťadlo tentoraz vynecháte, uvedomte si, že to môže byť posledná príležitosť. Vo chvíli, keď uzavriete póry dreva lakom alebo hrubovrstvovou lazúrou, napúšťadlo doň už nikdy nedostanete.

Olej chráni pred vodou, vie aj dodať farbu

Nejeden domáci majster má za sebou stavbu dreveného plota, ktorý pre ochranu proti vrtochom počasia napustil využitým motorovým olejom. Ničí to prírodu, zapácha a pravdupovediac, ani s výsledným vzhľadom nebude spokojný každý.

Pravdou však je, že takáto ochrana je trvácna a funguje. Vezmime si tento nepekný príklad za inšpiráciu a hľadajme lepšiu cestu. Ak sa v jednej plechovici stretne vysychavý olej s rozpúšťadlom, hovoríme, že ide o napúšťací olej.

Ponuka sa začína obyčajnou fermežou O1000, pokračuje napúšťacím olejom Lazurol S 1039 a končí kdesi pri Decking Oile od Bondexu. Všetky môžu byť žltkasté vo svojej prirodzenej farbe alebo doplnené pigmentom, aby dokázali natónovať drevo do všetkých farieb dúhy bez toho, aby stratilo na pútavosti svojej kresby.

Hoci oleje vždy spájame so záhradným nábytkom a s drevenými terasami, hodia sa na všetky plochy, ktoré sú vystavené nepriazni nečasu – na ploty, prístrešky či pergoly. Olej chráni proti UV žiareniu a vode, postupne však stráca na svojej sile a stáva sa neúčinným. Zostanú po ňom iba zrniečka pigmentu a drevo opäť saje vodu ako pred ošetrením.

Stačí však obnovovací náter a všetko je v starých koľajach – bez prípravy, stačí len znova natrieť štetcom alebo valcom. Dosky sú stále matné a na dotyk pôsobia pocitom neošetreného dreva.

Napúšťací olej je ochrana bez kompromisu pre dosky drsné, brúsené i hobľované. Stačí však zbehnúť z chodníčka tých osvedčených a vaša snaha sa v priebehu jediného roka premení na márnu. Sójový, slnečnicový či repkový olej vyplaví voda za jediný rok. Nikdy sa nevyrovnajú drahším – trvácnejším.

Tenkovrstvová lazúra je bez záväzkov

Ak k napúšťaciemu oleju primiešajú vo fabrike vosky a posilnia ho malým množstvom živice, razom sa premení na syntetickú tenkovrstvovú lazúru. I od nej sa očakáva, že sa bude správať rovnako ako olej. Otvorte plechovičku Lazurolu Classic od BALu a okamžite viete, na čom ste. Pekne vsiakne do dreva, prepožičia mu svoju farbu a aj po rokoch vyzerá drevo pekne – prirodzene. Až po daždi sa ukáže, či ešte lazúra plní svoju úlohu, alebo nie.

Ak dosky menia farbu od vlhkosti, je čas na obnovu náteru. Nemajte však naponáhlo, tak ako pri olejoch, aj teraz ste podstúpili ochranu dreva bez akýchkoľvek záväzkov. Kedykoľvek ho môžete nechať starnúť svojou cestou bez toho, aby mu to ublížilo. Takáto ochrana svedčí každej ploche, ktorá na slniečku dokonale presychá. Ako staré stodoly a humná, na ktorých aj neošetrené dosky vyzerajú po rokoch zdravo.

Niektoré lazúry sú však navrhnuté tak, aby zasychali omnoho rýchlejšie ako olejové. Riedia sa vodou a zasychajú takým tempom, akým sa voda dokáže odpariť. Tou najdostupnejšou je azda Balakryl Dixol.

Natriete raz a už o dve hodiny môžete opäť, pretože prvý náter medzičasom dokonale preschol. Je to bez zápachu a ide to rýchlo. Ak maľujete plot, filagóriu alebo chatu, práca ide rýchlejšie, ako ste čakali.

Prečo natierať dvakrát? Ak sú dosky hobľované, tenkovrstvová lazúra do nich nasiakne o poznanie slabšie ako napúšťací olej. Aby bola ochrana dostatočná, nanášanie žiada posilu. Pri brúsených si však treba dať pozor. Zvýrazní sa každý škrabanec, ak je povrch brúsený, musí to byť spravené rovnomerne.

Lak nemusí byť iba priehľadný

Kým doposiaľ sme sa snažili ochrániť drevo napúšťaním, teraz prichádza úplne iný prístup. Čo tak vytvoriť na ňom tenkú vrstvičku, ktorá by fungovala podobne ako igelitové vrecúško? Ak bude dobre tesniť, voda sa dnu nikdy nedostane.

Takto ošetrené drevo zostane na dotyk studené a stratí pórovitú štruktúru, bude sa však výborne umývať. Lak zaiste poznáte. Je to živica, cez ktorú sa drevo vyjaví v celej svojej kráse.

Cez akrylový a polyuretánový si zachová svoju prirodzenú farbu, cez alkydový sa zvýraznia jeho žlté tóny. Možno máte lak na parketách, možno ste ním natreli smrekové stĺpiky altánka a možno ste ním v roku 1982 natierali celú chatu. Bez ohľadu na to, ako ho vtedy volali.

Pridajte však do laku pigment, a razom ho môžete pomenovať hrubovrstvovou lazúrou. Hoci môže mať všetky farby dúhy, stále cezeň vidno kresbu dreva. Stále je to lak, ibaže tónovaný. Tu však už netreba pochybovať o úmysle výrobcu, či patrí do exteriéru, alebo nie. Neraz je preto súčasťou aj UV filter, ktorý má náter chrániť pred starnutím.

Všetko sa však zmení, keď doň v továrni primiešajú aj plnivo. To spôsobí, že už nebude vidno drevený podklad, ale navonok sa objaví už len odtieň náteru. Hovoríme o krycej farbe, ktorá je vo svojej podstate biela alebo tónovaná do ľubovoľného odtieňa.

Hoci ich voláme tromi rôznymi menami v podstate ide o to isté. Všetky patria pod strechu, pretože vo chvíli, keď zostarnú a objavia sa na nich prvé praskliny, začne sa diať čosi nečakané. Voda, ktorá cez ne
vsiakne do dreva, nemá ako uniknúť von. Neodparí sa na slnku, kysne pod bariérou. A spolu s ňou začínajú rásť huby, ktoré dokážu drevo nadobro znehodnotiť.

Pamätáte sa ešte na plotové latky, ktoré pod hrubovrstvovou lazúrou vyhnili? Rovnaké by to bolo aj pod lakom alebo pod farbou, pretože tie nové sa už nezvyknú lúpať ako kedysi. Ak prešvihnete termín obnovného náteru, zvyčajne je už neskoro. Práve preto takýto náter patrí vždy pod strechu, kde doň nebude nikdy zatekať. Napríklad na okenné rámy. Ak však patríte medzi pedantov, ktorí sú ochotní investovať svoj čas a peniaze do pravidelného natierania, nemusíte sa báť
použitia ani inde.

Pomýlené Slovensko

Nie je žiadne tajomstvo, že naša škvarka zeme sa stala v Európe unikátom. Niet inej krajiny, kde by sa predávalo viac hrubovrstvových lazúr ako tenkovrstvových. Neinformovanosť spotrebiteľa a silný marketing jednej z firiem spôsobili, že ľudia začali nazerať na lazúry ako na ochranné laky, ktoré zakrývajú drevo ochranným filmom.

Kým noviny a časopisy písali o lazúrovaní v hrubej podstate a bez detailov, spotrebitelia kupovali to, čo im reklama tlačila do výhľadu. A tak vznikla skúsenosť s lakovaním v exteriéri namiesto toho, aby sa drevo napúšťalo tak, ako sa patrí. I dnes nájdeme na našom trhu firmy, ktorým v ponuke tenkovrstvové lazúry chýbajú. Napríklad JUB vám ponúkne iba ich LazurTop, ktorý vám zamotá hlavu nápadnou podobnosťou s TopLazurom od Belinky – tiež hrubovrstvovým.

Drevo + vlhkosť = huba

Ak sa nesie lesom vôňa húb, je to príjemné pohladenie zmyslov nielen pre hubárov. Ak však začnú huby prerastať doskami a hranolmi vo dvore, na vec začíname nazerať inou optikou.

Bojíme sa dôsledkov. Prechádzka vidieckymi dvormi je ako malá exkurzia do sveta drevokazných húb.

Pred novostavbou stojí kopa hranolov, lát a dosiek z bielučkého surového smreku. Všade vonia svieža živica, skúmavému pohľadu však neunikne, že tu čosi nehrá. Dosky, ktoré majú byť bielučké, miestami hrajú farbami. Na kraji sú modrasté šmuhy, ktoré by niekto mohol nazvať sivastými. Obavy sú však zbytočné. To sa len čerstvé drevo zaparilo pod plachtou a prerástlo neškodnou hubou, ktorá ho zafarbila.

Zmenilo farbu naveky, na pevnosti však nestratilo. Tam, kde sú však dosky červenkasté či hnedé, tam rastie mocná huba, spôsobujúca mäkkú hnilobu. Práve jej vinou sa drevo mení rokmi na prach. Na lacnom stavebnom rezive z kalamity je to bežná vec. Vo chvíli, keď sa ocitne v bezchybnom suchu krovu, huba prestane nadobro rásť.

Plotové latky predzáhradky však nemali také šťastie. Hoci boli z kvalitného dreva, pod nevhodným náterom vyhnili. Voda, ktorá do nich zatekala cez praskliny, nemala ako uniknúť. A tak z nich zostala iba šupka so škaredou dierou kdesi hore.

Chybička sa nájde aj na severnej strane kurína. Vo vysokej burine, do ktorej zateká voda z deravého odkvapu, vznikla vlhčina. Dosky sa najprv pokryli riasami a slizom, neskôr ich zachvátila huba. Je iba otázkou času, kedy sa rozpadnú a objavia sa na nich plodnice. Aj drevená lavica je akási divná, nízka.
Nohy jej odhnili na mokrej zemi. Hoci bola natretá farbou, nič jej to nepomohlo v boji so zemnou vlhkosťou.

Huby sú všade okolo nás a kedykoľvek sa drevo ocitne v dlhodobom kontakte s vodou, začne hniť a strácať sa, ako lístie, ihličie a konáriky, ktoré napadali v lese na zem.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Znalec slovenského brandy
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 782
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 086
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 342
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 506
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 516
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 324
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 187
 8. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 167
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 108
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 2 753
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Operný spevák Peter Dvorský.

SND mu pripravilo operné gala.


23. sep

Vykonali viac ako 10-tisíc PCR testov.


2 h
Peter Sagan.

Kto sú najväčší favoriti na zisk dúhového dresu?


21 h
Predseda Smeru Robert Fico.

V prvej vláde odpísané záverečné práce spolustraníkov neriešil.


15 h

Neprehliadnite tiež

Rustikálny hruškový koláč

Pripravte si jablkový pie, pité aj slivkovú galetku.


23. sep
Neochota a strach vrátiť sa po pandémii k starému (teda normálnemu) spôsobu života späť medzi ľudí sa nazýva jaskynný syndróm.

Osobné stretnutia niektorým nechýbajú.


21. sep
ILustračné foto.

Problematický je najmä Prešovský kraj.


20. sep
Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep

Blogy SME

 1. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 2. Michael Achberger: Takto schudnete bicyklovaním
 3. Michael Achberger: Slovenská superpotravina: výnimočné účinky pre vaše zdravie
 4. Zuzana Cascino: Načo si ma porodila!
 5. Michael Achberger: Nadmerné potenie pri cvičení? Toto vám pomôže
 6. Martina Hilbertová: Koľko detí na Slovensku je zaočkovaných? Bude prostredie v školách bezpečné?
 7. Michael Achberger: Vyskúšajte tento cvik a uľaví sa vám bolesť chrbta zo sedenia
 8. Šťastná domácnosť: Viem, že viete umyť okná. A toto ste skúsili?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 570
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 076
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 048
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 479
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 887
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 880
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 769
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 669
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu