SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Čím natrieť drevo, aby vydržalo?

Ak chceme, aby nám lavičky, terasy, ploty či záhradné domčeky slúžili čo najdlhšie, musíme im dať správnu ochranu. Iba tak pribrzdíme čas, aby sa drevo nevrátilo do cyklu života predčasne.

(Zdroj: mg)

Zbavte sa zlozvyku a zapamätajte si to najdôležitejšie. Olej a tenkovrstvová lazúra patria pod vrtochy počasia. Lak, farba a hrubovrstvová lazúra patria vždy pod strechu. Zvyšok je len o kvalite a komforte pri práci. A, samozrejme – napúšťadlo je nevyhnutnosťou, na ktorej neradno šetriť.

Či siahnete po oleji, lazúre, laku alebo farbe, všetky naplnia svoje poslanie. Rozdiely sa však ukážu čoskoro. Vo chvíli, keď príde na obnovu náteru, všetko budete musieť absolvovať znova. Práve tu zistíte, či ste sa pred dvomi, tromi či piatimi rokmi rozhodli správne, alebo vás čaká trest za pochybenie.

Jed musí vsiaknuť do dreva

Nemusí byť silný a nie je nevyhnutné, aby škodil človeku. Svojím pôsobením však dokáže zabrániť tomu, aby sa drevo stalo príbytkom pre huby a hmyz. Jed je podstatou napúšťadla, ktoré je tým najdôležitejším náterom dreva – pod olejom, lazúrou, lakom i farbou. Hoci sa trochu ponáša na záhradkárske postreky proti hubovým chorobám a škodcom, predsa len má jednu prednosť – nezapácha. Keby naši dedovia poznali moc moderných napúšťadiel, všetky ich výtvory by boli dodnes v našich dvoroch.

Odtrhnite sa od predsudkov, že napúšťadlo je zelené alebo hnedé, ako ho roky vídame pri stavbe krovov. To nás len obchodníci so stavebnou chémiou presvedčili, že chceme vidieť prácu, ktorú máme za sebou. Napúšťadlo je vo svojej podstate priehľadné. Ak použijete na nové drevo Balakryl napúšťadlo alebo Lazurol Fungi, budete mať pocit, že pracujete so saponátovou vodou.

Penia pod štetcom alebo valčekom, nezapáchajú a ak vyschnú, drevo vyzerá úplne rovnako ako pred ošetrením. S tým rozdielom, že teraz odolá krátkodobému zavlhnutiu bez toho, aby ho poškodili huby alebo hmyz.

Syntetické napúšťadlá však na rozdiel od vodou riediteľných predsa len dokážu preniknúť hlbšie. Ak chránime terasu alebo obnovujeme ochranu staršieho dreva, ide o prednosť na nezaplatenie. Primalex napúšťadlo či Bondex Preserve sú osvedčenou voľbou.

Kým mávnete rukou, aby ste si obhájili úsporu tým, že napúšťadlo tentoraz vynecháte, uvedomte si, že to môže byť posledná príležitosť. Vo chvíli, keď uzavriete póry dreva lakom alebo hrubovrstvovou lazúrou, napúšťadlo doň už nikdy nedostanete.

Olej chráni pred vodou, vie aj dodať farbu

Nejeden domáci majster má za sebou stavbu dreveného plota, ktorý pre ochranu proti vrtochom počasia napustil využitým motorovým olejom. Ničí to prírodu, zapácha a pravdupovediac, ani s výsledným vzhľadom nebude spokojný každý.

Pravdou však je, že takáto ochrana je trvácna a funguje. Vezmime si tento nepekný príklad za inšpiráciu a hľadajme lepšiu cestu. Ak sa v jednej plechovici stretne vysychavý olej s rozpúšťadlom, hovoríme, že ide o napúšťací olej.

Ponuka sa začína obyčajnou fermežou O1000, pokračuje napúšťacím olejom Lazurol S 1039 a končí kdesi pri Decking Oile od Bondexu. Všetky môžu byť žltkasté vo svojej prirodzenej farbe alebo doplnené pigmentom, aby dokázali natónovať drevo do všetkých farieb dúhy bez toho, aby stratilo na pútavosti svojej kresby.

Hoci oleje vždy spájame so záhradným nábytkom a s drevenými terasami, hodia sa na všetky plochy, ktoré sú vystavené nepriazni nečasu – na ploty, prístrešky či pergoly. Olej chráni proti UV žiareniu a vode, postupne však stráca na svojej sile a stáva sa neúčinným. Zostanú po ňom iba zrniečka pigmentu a drevo opäť saje vodu ako pred ošetrením.

Stačí však obnovovací náter a všetko je v starých koľajach – bez prípravy, stačí len znova natrieť štetcom alebo valcom. Dosky sú stále matné a na dotyk pôsobia pocitom neošetreného dreva.

Napúšťací olej je ochrana bez kompromisu pre dosky drsné, brúsené i hobľované. Stačí však zbehnúť z chodníčka tých osvedčených a vaša snaha sa v priebehu jediného roka premení na márnu. Sójový, slnečnicový či repkový olej vyplaví voda za jediný rok. Nikdy sa nevyrovnajú drahším – trvácnejším.

Tenkovrstvová lazúra je bez záväzkov

Ak k napúšťaciemu oleju primiešajú vo fabrike vosky a posilnia ho malým množstvom živice, razom sa premení na syntetickú tenkovrstvovú lazúru. I od nej sa očakáva, že sa bude správať rovnako ako olej. Otvorte plechovičku Lazurolu Classic od BALu a okamžite viete, na čom ste. Pekne vsiakne do dreva, prepožičia mu svoju farbu a aj po rokoch vyzerá drevo pekne – prirodzene. Až po daždi sa ukáže, či ešte lazúra plní svoju úlohu, alebo nie.

Ak dosky menia farbu od vlhkosti, je čas na obnovu náteru. Nemajte však naponáhlo, tak ako pri olejoch, aj teraz ste podstúpili ochranu dreva bez akýchkoľvek záväzkov. Kedykoľvek ho môžete nechať starnúť svojou cestou bez toho, aby mu to ublížilo. Takáto ochrana svedčí každej ploche, ktorá na slniečku dokonale presychá. Ako staré stodoly a humná, na ktorých aj neošetrené dosky vyzerajú po rokoch zdravo.

Niektoré lazúry sú však navrhnuté tak, aby zasychali omnoho rýchlejšie ako olejové. Riedia sa vodou a zasychajú takým tempom, akým sa voda dokáže odpariť. Tou najdostupnejšou je azda Balakryl Dixol.

Natriete raz a už o dve hodiny môžete opäť, pretože prvý náter medzičasom dokonale preschol. Je to bez zápachu a ide to rýchlo. Ak maľujete plot, filagóriu alebo chatu, práca ide rýchlejšie, ako ste čakali.

Prečo natierať dvakrát? Ak sú dosky hobľované, tenkovrstvová lazúra do nich nasiakne o poznanie slabšie ako napúšťací olej. Aby bola ochrana dostatočná, nanášanie žiada posilu. Pri brúsených si však treba dať pozor. Zvýrazní sa každý škrabanec, ak je povrch brúsený, musí to byť spravené rovnomerne.

Lak nemusí byť iba priehľadný

Kým doposiaľ sme sa snažili ochrániť drevo napúšťaním, teraz prichádza úplne iný prístup. Čo tak vytvoriť na ňom tenkú vrstvičku, ktorá by fungovala podobne ako igelitové vrecúško? Ak bude dobre tesniť, voda sa dnu nikdy nedostane.

Takto ošetrené drevo zostane na dotyk studené a stratí pórovitú štruktúru, bude sa však výborne umývať. Lak zaiste poznáte. Je to živica, cez ktorú sa drevo vyjaví v celej svojej kráse.

Cez akrylový a polyuretánový si zachová svoju prirodzenú farbu, cez alkydový sa zvýraznia jeho žlté tóny. Možno máte lak na parketách, možno ste ním natreli smrekové stĺpiky altánka a možno ste ním v roku 1982 natierali celú chatu. Bez ohľadu na to, ako ho vtedy volali.

Pridajte však do laku pigment, a razom ho môžete pomenovať hrubovrstvovou lazúrou. Hoci môže mať všetky farby dúhy, stále cezeň vidno kresbu dreva. Stále je to lak, ibaže tónovaný. Tu však už netreba pochybovať o úmysle výrobcu, či patrí do exteriéru, alebo nie. Neraz je preto súčasťou aj UV filter, ktorý má náter chrániť pred starnutím.

Všetko sa však zmení, keď doň v továrni primiešajú aj plnivo. To spôsobí, že už nebude vidno drevený podklad, ale navonok sa objaví už len odtieň náteru. Hovoríme o krycej farbe, ktorá je vo svojej podstate biela alebo tónovaná do ľubovoľného odtieňa.

Hoci ich voláme tromi rôznymi menami v podstate ide o to isté. Všetky patria pod strechu, pretože vo chvíli, keď zostarnú a objavia sa na nich prvé praskliny, začne sa diať čosi nečakané. Voda, ktorá cez ne
vsiakne do dreva, nemá ako uniknúť von. Neodparí sa na slnku, kysne pod bariérou. A spolu s ňou začínajú rásť huby, ktoré dokážu drevo nadobro znehodnotiť.

Pamätáte sa ešte na plotové latky, ktoré pod hrubovrstvovou lazúrou vyhnili? Rovnaké by to bolo aj pod lakom alebo pod farbou, pretože tie nové sa už nezvyknú lúpať ako kedysi. Ak prešvihnete termín obnovného náteru, zvyčajne je už neskoro. Práve preto takýto náter patrí vždy pod strechu, kde doň nebude nikdy zatekať. Napríklad na okenné rámy. Ak však patríte medzi pedantov, ktorí sú ochotní investovať svoj čas a peniaze do pravidelného natierania, nemusíte sa báť
použitia ani inde.

Pomýlené Slovensko

Nie je žiadne tajomstvo, že naša škvarka zeme sa stala v Európe unikátom. Niet inej krajiny, kde by sa predávalo viac hrubovrstvových lazúr ako tenkovrstvových. Neinformovanosť spotrebiteľa a silný marketing jednej z firiem spôsobili, že ľudia začali nazerať na lazúry ako na ochranné laky, ktoré zakrývajú drevo ochranným filmom.

Kým noviny a časopisy písali o lazúrovaní v hrubej podstate a bez detailov, spotrebitelia kupovali to, čo im reklama tlačila do výhľadu. A tak vznikla skúsenosť s lakovaním v exteriéri namiesto toho, aby sa drevo napúšťalo tak, ako sa patrí. I dnes nájdeme na našom trhu firmy, ktorým v ponuke tenkovrstvové lazúry chýbajú. Napríklad JUB vám ponúkne iba ich LazurTop, ktorý vám zamotá hlavu nápadnou podobnosťou s TopLazurom od Belinky – tiež hrubovrstvovým.

Drevo + vlhkosť = huba

Ak sa nesie lesom vôňa húb, je to príjemné pohladenie zmyslov nielen pre hubárov. Ak však začnú huby prerastať doskami a hranolmi vo dvore, na vec začíname nazerať inou optikou.

Bojíme sa dôsledkov. Prechádzka vidieckymi dvormi je ako malá exkurzia do sveta drevokazných húb.

Pred novostavbou stojí kopa hranolov, lát a dosiek z bielučkého surového smreku. Všade vonia svieža živica, skúmavému pohľadu však neunikne, že tu čosi nehrá. Dosky, ktoré majú byť bielučké, miestami hrajú farbami. Na kraji sú modrasté šmuhy, ktoré by niekto mohol nazvať sivastými. Obavy sú však zbytočné. To sa len čerstvé drevo zaparilo pod plachtou a prerástlo neškodnou hubou, ktorá ho zafarbila.

Zmenilo farbu naveky, na pevnosti však nestratilo. Tam, kde sú však dosky červenkasté či hnedé, tam rastie mocná huba, spôsobujúca mäkkú hnilobu. Práve jej vinou sa drevo mení rokmi na prach. Na lacnom stavebnom rezive z kalamity je to bežná vec. Vo chvíli, keď sa ocitne v bezchybnom suchu krovu, huba prestane nadobro rásť.

Plotové latky predzáhradky však nemali také šťastie. Hoci boli z kvalitného dreva, pod nevhodným náterom vyhnili. Voda, ktorá do nich zatekala cez praskliny, nemala ako uniknúť. A tak z nich zostala iba šupka so škaredou dierou kdesi hore.

Chybička sa nájde aj na severnej strane kurína. Vo vysokej burine, do ktorej zateká voda z deravého odkvapu, vznikla vlhčina. Dosky sa najprv pokryli riasami a slizom, neskôr ich zachvátila huba. Je iba otázkou času, kedy sa rozpadnú a objavia sa na nich plodnice. Aj drevená lavica je akási divná, nízka.
Nohy jej odhnili na mokrej zemi. Hoci bola natretá farbou, nič jej to nepomohlo v boji so zemnou vlhkosťou.

Huby sú všade okolo nás a kedykoľvek sa drevo ocitne v dlhodobom kontakte s vodou, začne hniť a strácať sa, ako lístie, ihličie a konáriky, ktoré napadali v lese na zem.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Home (ale aj) Office
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Zelená Bratislava
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 443
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 048
 3. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 14 565
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 437
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 620
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 646
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 155
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 8 995
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 948
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 547
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Víkend

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Matovičova predstava dobrovoľnosti

Ak premiér hovorí, že plošné testovanie bude dobrovoľné, tak jednoducho klame.

Koronavírus na Slovensku: Bezpečnostná rada rozhoduje o podobe celoplošného testovania (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 31 400. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Premiér Igor Matovič a prezidentka Zuzana Čaputová na zasadnutí bezpečnostnej rady.

Premiér hovorí o dobrovoľnosti. Kto však nebude mať test, hrozí mu karanténa

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto.

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie.

Polícia zatýkala pre korupciu na pozemkovom fonde

Zadržali aj advokáta Jána Gajana z kauzy Dobytkár.

Neprehliadnite tiež

Čo sa môžu ženy naučiť z vlastnej autoerotiky

Výskum ukázal, že frekvencia nie je až taká dôležitá.

Ilustračné foto.

Pikantné, sladké aj zdravé. Vybrali sme recepty na výborné vaječné jedlá

Vajcia využijete v prílohách aj hlavných jedlách.

Mollie Bloudoff-Indelicatová požiadala svojho priateľa Grega Linchovia počas beztiažového letu na medzinárodnom letisku Dulles.