Vibračné plošiny
O čo ide
Postavíte sa na vibračnú plošinu, chytíte sa opierky a po zapnutí sa necháte poriadne vytriasť. Vibrácie, ktoré prechádzajú telom, stimulujú rôzne svalové skupiny.
Posilňujete svalstvo bez toho, aby ste sa pri tom zapotili. Pôvodne bola táto technológia vyvinutá na výcvik kozmonautov.
Čo dokážu
Posilniť rôzne svalové partie podľa toho, či na plošine len stojíte, alebo sa aj hýbete. Môžete pokrčiť kolená, využiť rôzne balančné cviky, kľuky, sklapovačky.
Ideálne je poradiť sa s trénerom, ktorý má s vibračnými plošinami praktické skúsenosti, aké cviky a v akom tempe používať.
Pre koho sú vhodné
Vibračné plošiny dokážu uvoľniť bolesť a stuhnutosť niektorých svalových skupín. Majú masážne, posilňovacie a relaxačné účinky.
Hodia sa pre ľudí, ktorí sa venujú rôznym športovým aktivitám ako doplnkové cvičenie. Využívajú sa aj pri rehabilitácii po nehodách a úrazoch.
Ku kontraindikáciám patria tehotenstvo, ťažká migréna, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, kardiostimulátor, umelé kĺby, čerstvé rany a nádorové ochorenia.
Rekondičné stoly a kreslá
O čo ide
Na týchto strojoch sedíte alebo ležíte. Zdvíhajú a ohýbajú rôzne časti tela bez toho, aby ste na nich museli vyvíjať zvýšenú námahu.
Rôzne rekondičné kreslá a stoly sú určené pre rôzne svalové partie. Napríklad na pás, zadok, boky, stehná, brucho, lýtka, ramená, prsné svaly alebo chrbát.
Čo dokážu
Navonok vyzerá toto cvičenie veľmi pohodovo. Sedíte alebo ležíte a stroj cvičí, obrazne povedané, za vás.
V skutočnosti sú však svaly pri takomto pohybe intenzívne stimulované, takže ak to s cvičením preženiete, môžete dostať rovnakú svalovú horúčku ako pri akejkoľvek inej pohybovej aktivite.
K benefitom takéhoto cvičenia patrí spevnenie svalstva, formovanie postavy, uvoľnenie chrbtice, odbúranie stresu, odstránenie svalovej dysbalancie a zlepšenie držaniatela.
Pre koho sú vhodné
Cvičenie na rekondičných strojoch ocenia ľudia s rôznymi zdravotnými obmedzeniami. Odporúča sa napríklad ženám po pôrode, ľuďom s ochoreniami chrbtice a kĺbov, pri poruchách krvného obehu a kŕčových žilách.
Nekladie veľkú záťaž na činnosť srdca a dýchanie, šetrí kĺby a pohybový aparát. Hodí sa aj pre starších ľudí a pre ľudí s nadváhou.
Vážnejšie zdravotné kontraindikácie takéhoto cvičenia nie sú známe.
Prístroje s podtlakom a infražiarením
O čo ide
Na týchto prístrojoch sa venujete kardio cvičeniu, napríklad na bežiacom páse alebo eliptickom trenažéri, spodná časť tela je pritom uzavretá v kabíne, kde pôsobí podtlak alebo infračervené žiarenie.
Efekt je podobný, ako keby ste cvičili v infrasaune. Podtlak aj infražiarenie pôsobia ako urýchľovače spaľovania tukov.
Čo dokážu
Ťah podtlaku intenzívne prekrvuje telo. Vďaka tomu sa spaľovanie tuku dá dosiahnuť rýchlejšie ako pri bežnom kardio cvičení, zvyčajne už po desiatich minútach.
Dôležité je pritom sledovať pred sebou display s tepovou frekvenciou, ktorá by sa mala pohybovať na úrovni mierne zvýšenej intenzity.
Keby bola záťaž priveľká, nemala by na chudnutie žiaduci efekt. Pôsobenie infračerveného svetla prečisťuje pokožku, prekrvuje a okysličuje ju.
Keďže človek sa pri takomto cvičení intenzívne spotí, pomáha vyplaviť vodu z tela a detoxikovať organizmus. To má pozitívny vplyv na liečenie celulitídy.
Pre koho sú vhodné
Pre zdravých ľudí, ktorí chcú urýchliť proces chudnutia, napríklad pred plavkovou sezónou. V takom prípade sa pred cvičením natiera telom špeciálnym krémom proti celulitíde.
Cvičenie sa nehodí pre pacientov s vysokým krvným tlakom, kardiostimulátorom alebo so zápalom.
Neodporúča sa pri užívaní antibiotík, poruchách štítnej žľazy, epilepsii, astme, žilových ochoreniach, v tehotenstve a pri otvorených ranách. Ku kontraindikáciám patria aj nádorové ochorenia a hemoroidy.
Dôležité zásady
Cvičiť treba pravidelne – či už na prístrojoch, alebo bez nich, ak má akákoľvek pohybová aktivita priniesť viditeľný výsledok, mali by ste sa jej venovať aspoň trikrát týždenne.
Obrňte sa trpezlivosťou – ani ten najlepší prístroj na svete nezmení vaše telo na počkanie.
Zmeňte stravovací režim – ozdravte svoj jedálny lístok, aby ste podporili efekt cvičenia.
Hýbte sa aj vonku - cvičenie na rôznych prístrojoch vo fitnescentrách a skrášľovacích salónoch je vhodné dopĺňať pohybovými aktivitami na čerstvom vzduchu. Ak máte mierne zdravotné obmedzenia alebo nadváhu, venujte sa aspoň chôdzi.
Štyri otázky pre odborníka
Odpovedá kondičný tréner a fyzioterapeut Juraj Németh, Zen-shiatsu.sk
Môžu nám vibračné plošiny alebo rekondičné stoly skutočne zlepšiť kondíciu?
Určite dokážu stimulovať svalovú hmotu, no neviem si dosť dobre predstaviť, ako by mohli zväčšiť kapacitu pľúc. Človek sa pri cvičení na nich nezadýcha tak, ako keď beží, povedzme, do kopca. Tieto stroje boli pôvodne vyvinuté na rehabilitačné účely, takže dokážu pomôcť ľuďom s rôznymi zdravotnými obmedzeniami alebo s nadváhou. Zlepšujú pohybovú koordináciu a posilňujú svalstvo trupu, ktoré je dôležité pre správne držanie tela. Zdravým ľuďom by som však určite odporúčal kombinovať takéto cvičenie aj s inými aktivitami.
Na čo by sme si pri cvičení na takýchto strojoch mali dávať pozor?
V prvom rade by sme na nich nemali cvičiť bez pomoci odborníka, ktorý posúdi náš zdravotný stav a kondíciu. Inak sa nám môže stať, že si na stroji navolíme priveľa opakovaní a hoci to navonok vyzerá, že sa pritom veľmi nenamáhame, môžeme dostať svalovú horúčku.
Aký je váš názor na cvičenie na prístrojoch, ktoré zvyšujú teplotu tela?
Môžu zvýšiť efektivitu cvičenia, zlepšiť prekrvenie, mať detoxikačný efekt, ale sú určené len pre zdravých ľudí. Vyššia teplota znamená istú záťaž pre kardiovaskulárny systém, preto by človek nemal takto cvičiť bez toho, aby poznal svoj zdravotný stav a nebol oboznámený s kontraindikáciami takéhoto cvičenia.
Môžeme pomocou takýchto prístrojov efektívne schudnúť?
Každé cvičenie prináša určité pozitíva, pri pohybových aktivitách by nám však nemalo ísť len o chudnutie, ale predovšetkým o harmonické rozvíjanie organizmu ako celku. Jednostranná záťaž, nech by bola akokoľvek účinná, na tento účel nestačí. Ak patríte k aktívnym športovcom, môže vám cvičenie na spomínaných prístrojoch priniesť úžitok v tom, že zaťažíte svalové skupiny, ktoré pri bežnom tréningu ostávajú nepovšimnuté. Ak však patríte k začiatočníkom a doteraz ste vôbec necvičili, nemali by ste od tohto typu cvičenia očakávať zázraky. Mali by ste si vybudovať zdravý tréningový plán, primeraný vášmu veku a kondícii pod vedením odborníka. Môžete pritom využiť aj rôzne technické novinky, ale vaše cvičenie by malo byť pestré a rôznorodé, aby ste pri ňom zaťažili čo najviac svalových skupín.