Prečo sa treba detoxikovať?
Do nášho tela sa denne dostávajú toxické látky. Jednak k nám prichádzajú zo stravy, ktorú konzumujeme a tiež z ovzdušia, ktoré dýchame.
V neposlednom rade k nám prenikajú aj cez kožu. Nebezpečné jedy sa následne hromadia v črevách a krvou prenikajú do celého tela.
Jedinou cestou, ako sa ich zbaviť, je detoxikácia.Hoci sa naše telo dokáže priebežne zbavovať toxínov, občas tomuto procesu musíme pomôcť.
Očistu tela je ideálne vykonávať aspoň dvakrát za rok. Na jar a na jeseň.
Príznaky, keď je telo zaplavené toxínmi
Málo energie, únava
Zlosť, nervozita, podráždenosť
Bolesti hlavy
Prechladnutie
Nadváha
Alergie, ekzémy, kožné ochorenia
Suché vlasy, lámavé nechty
Biely povlak na jazyku
Zlé trávenie, zápcha
1. Kokosový olej
Nie nadarmo sa o ňom zvykne hovoriť, že je to najzdravší olej na zemeguli. Je zložený z kyselín, ktoré veľmi pomáhajú v detoxikačnom procese.
Kyselina laurová má silné antivírusové účinky a kyselina kaprylová je ideálna proti kvasinkám.
Preto si dokáže veľmi jednoducho poradiť s ochorením, ktoré sa v posledných rokoch šíri ako epidémia, s nepríjemnou kandidózou.
Už jedna čajová lyžička tohto oleja denne dokáže poraziť kvasinky. Urýchľuje odplavovanie toxických látok z tela, zlepšuje trávenie a je bojovníkom proti zápche.
Ako na to
Detoxikácia kokosovým olejom by mala trvať tri až sedem dní. Pokiaľ sa rozhodnete pre vnútornú detoxikáciu, mali by ste na začiatok trikrát denne zjesť dve polievkové lyžice tohto oleja.
Postupne môžete počet lyžíc pridávať. Ideálne je, ak ich v priebehu dňa bude štrnásť. Je možné, že po dvoch dňoch sa u vás objavia nepríjemné príznaky ako bolesti hlavy, únava, podráždenosť.
Netreba hneď upadať do paniky. Je to len znak toho, že detoxikácia začala zaberať. Kokosový olej sa nepoužíva len vnútorne. Známe sú masáže kokosovým olejom, ktoré majú čistiace účinky.
Môžete ho použiť aj doma. Ideálne, ak sa po kúpeli natriete teplým rozpusteným olejom, ktorý vyčistí vašu pokožku od toxických látok.
Môžete ho použiť aj na tvár. Vysoký obsah prírodných antioxidantov napomáha pri obnove pleti a chráni ju pred voľnými radikálmi a vonkajšími faktormi.
2. Ľanový olej
Prírodným prostriedkom, ktorý má silné detoxikačné účinky, je aj za studena lisovaný olej z ľanových semienok.
Obsahuje omega 3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, čím sa z neho stáva silný stimulant imunitného systému.
Svojou silou dokáže čistiť bunky, orgány, močové cesty a obličky. Prečisťuje cievy a organizmus od zlého cholesterolu. Pomáha pri zápche a odstraňuje žlčové kamene.
Ako na to
Je to olej, ktorý môžete buď konzumovať, alebo sa ním natierať. Odporúča sa ráno nalačno pridať do jogurtu jednu čajovú lyžičku studeného ľanového oleja.
Pozor, je dôležité, aby ste tento olej nezohrievali, inak sa stáva karcinogénnym.
3. Glauberova soľ
Má rôzne prívlastky a môžeme ju poznať ako Glauberovu, horkú, epsomskú soľ či ako síran horečnatý.
O jej silných čistiacich účinkoch vedia aj mnohé hollywoodske hviezdy, ktoré na ňu nedajú dopustiť a netaja sa tým, že za svoje zdravie a krásu vďačia kúpeľom v tejto soli.
Pomáha pri očiste tráviaceho traktu, pečene, žlčových ciest, hrubého čreva a lymfatického systému.
Pečeň je dôležitým orgánom na detoxikáciu. Toxíny, ktoré zhoršujú činnosť pečene, majú negatívny vplyv na zdravie.
Ako na to
Očista tela horkou soľou môže prebiehať dvomi spôsobmi. Pokiaľ ju chcete piť, nalejte si hneď ráno do pohára dva až dvaapol decilitra nesýtenej minerálnej vody a pridajte do nej 5 až 10 gramov soli.
Po štvrťhodine vypite ďalší takýto pohár. Celý postup by ste mali v štvrťhodinových intervaloch absolvovať v priebehu nasledujúcich dvoch až troch hodín.
Po celý čas by ste mali ležať vo vodorovnej polohe a oblasť pečene si nahrievať termoforom. Procedúru môžete zopakovať aj v noci, najlepšie medzi 23. až 1. hodinou.
Ďalšou možnosťou je kúpeľ, pri ktorom pridáte do teplej vody dva hrnčeky Glauberovej soli. Je detoxikačný, keďže toxíny sa zhromažďujú aj v našom najväčšom orgáne, teda v koži.
Keďže je priepustná, pätnásťminútový kúpeľ ju dokáže účinne vyčistiť.
4. Med
Aj slávna Kleopatra už vedela, prečo si pridáva do kúpeľa hrnček medu. Týmto spôsobom si chcela zachovať nielen večnú mladosť, ale aj zdravie.
O mede už tisícročia vieme, že má silné detoxikačné účinky a zbavuje telo voľných radikálov. Obsahuje celý rad živín, ktoré sú potrebné pre vylučovanie odpadu z tela.
Vitamíny C, B1, B2, B3, enzýmy, bielkoviny, včeliu materskú kašičku a aminokyseliny. Dokáže si poradiť s baktériami.
Ako na to
Med môžete buď konzumovať, alebo si môžete dopriať detoxikačnú medovú masáž, obklady či pleťovú masku.
Počas masáže dokáže med v kombinácii so správnou technikou doslova vysať toxíny z tela. Biologicky aktívne látky v tekutom zlate podporujú rýchle odstránenie jedov z tela.
5. Kurkuma
Korenie, ktoré sa často označuje prívlastkom indický šafran. Obsahuje aktívnu zložku, takzvaný kurkumín, ktorý dokáže s telom urobiť zázraky.
Nielenže pôsobí na imunitný systém, ale zlepšuje aj činnosť pečene, napomáha štiepeniu toxínov a má žlčopudné účinky.
Korenie, ktoré sa čoraz častejšie objavuje už aj v našej kuchyni, je silným antioxidantom, zlepšuje trávenie a činnosť pečene.
Nezabúdajte ho preto pridávať do jedál alebo si štipku kurkumy pridajte do pohára s vodou a vypite ju.
Ako na to
Na vonkajšie čistenie je ideálny ricínový olej s práškom kurkumy, ktoré by si ženy mali natierať hlavne na prsia a pod pažou.
Vtedy vyťahuje škodlivé toxíny z lymfatických uzlín. Kurkuma sa tiež používa aj na čistenie pleti, keď si vodou s kurkumou umývame tvár.
3 otázky pre odborníka
Odpovedá ajurvédsky lekár Robin Raju, Ayur Ganesh, Bratislava
1. Ako by sa správne mala vykonávať detoxikácia tela?
Základom je, aby detoxikácia prebiehala na troch úrovniach. To predpokladá detoxikáciu tela, mysle a duše. Je dôležité, aby sme nepodceňovali prepojenie fyzického a psychického stavu. Pokiaľ sa rozhodnete pre vonkajšiu detoxikáciu, odporúčam očisťujúce masáže, saunu či špeciálne kúpele, do ktorých pridávame soľ alebo rôzne bylinky. Výborné sú breza previsnutá, mäta pieporná, žihľava alebo pestrec mariánsky. Vnútorná detoxikácia je na princípe špeciálnych diét, napríklad ovocná, vegetariánska či z ovocných alebo zeleninových štiav. Dôležité je dodržiavať pitný režim, keď by sme mali za jeden deň vypiť 2 až 2,5 litra teplejšej vody.
2. Ktoré faktory vplývajú na znečistenie nášho organizmu a tvorbu toxínov?
Je to množstvo faktorov. Jedlo, zlá kombinácia stravy a tiež nesprávne načasovanie jedla. To znamená, že strácame režim, kedy máme raňajkovať, obedovať či večerať. Ďalšími zlými faktormi sú alkohol a fajčenie, stres, sedavé zamestnanie, málo pohybu, znížená imunita, teplotné výkyvy v počasí, komunikačné nedorozumenia, zlé a vypäté vzťahy. To všetko sa podpisuje na fyzických a psychických zmenách nášho tela.
3. Ako často by sme sa mali detoxikovať?
Ideálne je dvakrát do roka, to znamená na jar a na jeseň. Na jar aj z toho dôvodu, že počas zimy sme mali iné zloženie stravy, ťažšie a mastnejšie. Organizmus potrebujeme odľahčiť, preto by sme ho v prvom rade mali odbremeniť od ťažkých nánosov, ktoré sme si počas zimy nazbierali. Ľudia, ktorí sa zle stravujú, majú ťažké životné situácie, by sa mali detoxikovať pravidelne v priebehu celého roka.
Foto: Fotolia.com, Freeimages.com, Flickr.com/License CC - Carlos Lorenzo, sean dreilinger
Autor: Ľudmila Lukáčová