Teplota tela klesá na svoje minimum
Akonáhle upadnete do spánku, teplota vášho tela začne klesať. Základná teplota tela je udržiavaná v rozmedzí 36 a 38 stupňov Celzia počas celého dňa.
Možno ste niekedy počuli, že keď je niekomu zima, začne zívať. Je to práve preto, lebo ľudské telo je nastavené na spánok v nižšej telesnej teplote a ospalosť či potreba ísť do postele prichádza so znižovaním telesnej teploty.
Najnižšiu teplotu má telo okolo piatej hodiny ráno alebo dve hodiny pred zobudením.
Strácate kilogramy
Aj to je dôvod, prečo sa máte postaviť na váhu ráno a nie večer. Telo sa zbavuje nadbytočnej vody potením a vydychovaním vlhkého vzduchu počas noci.
Deje sa to aj počas noci, ale príjem tekutín je kompenzovaný jedením a pitným režimom. Ak spíte menej ako päť hodín denne, akákoľvek zdravá diéta či pohyb môžu byť zbytočný, pretože telo nemá dostatok času na vyrovnanie hladín telesných tekutín a vyčistenie organizmu.
V noci ste vyšší ako počas dňa
Po kvalitnom spánku sa môžete zobudiť o trochu vyšší ako keď ste si líhali večer do postele. Nejde o žiadny zázrak, ale o gravitáciu.
Tá počas dňa pracuje v niektorých prípadoch proti nám. Aj v prípade výšky. Počas spánku je telo uvoľnené a v polohe ležmo.
Chrbticové platničky medzi jednotlivými stavcami fungujú ako vankúšiky, ktoré sa roztiahnu, keď ležíte a preto ste vyšší. Keď stojíte, jeden stavec tlačí na druhý a stláča zároveň platničky.
Tak nám milimetre z výšky ubúdajú. Kvalitný spánok a pohodlný matrac vám môžu zabezpečiť jemný nárast o niekoľko milimetrov.
Srdce v „úspornom režime“
Keď odpočívate, krvný tlak sa znižuje a tep srdca spomaľuje. Telo nepotrebuje orgány namáhať počas spánku, preto ich prepne do pomalšieho režimu.
Výnimkou nie je ani srdce. Aby mali svaly srdca a srdcovo-cievny systém čas na oddych a regeneráciu, dochádza k tomuto efektu. Ľudia trpiaci ochoreniami srdca by si preto mali dopriať minimálne sedemhodinový spánok.
Ste dočasne paralyzovaní
Už sa vám niekedy stalo že ste sa prebudili uprostred noci a nevedeli ste pohnúť ani prstom? Paralyzácia je normálnym sprievodným javom spánku.
Prebieha počas najhlbšej fázy spánku REM, počas ktorej snívame. Celé telo okrem očí je nehybné. Oči sa nám v tom čase mykajú zostrany na stranu.
Strašidelné, že? Táto fáza nám nedovoľuje zasahovať do prebiehajúcich snov a necháva pracovať len časti mozgu, ktoré tieto sny vytvárajú.
Stúpa vzrušenie
Síce si to ani nevšimnete, ale v hlbokom spánku je vaše telo oveľa citlivejšie a vaše intímne časti sú stimulované. Je známe, že muži zažívajú, aj keď nechcene, počas spánku erekciu.
Keďže počas najhlbšej fázy spánku mozog usilovne pracuje, pretože sníva, krvný obeh sa zrýchľuje a prekrvuje všetky časti tela. Ženské pohlavné orgány sú v tej chvíli nadmerne citlivé.
Bežná je plynatosť
Spánok robí s vašim telom často neplechu. Keďže svaly tela sú maximálne uvoľnené, tento fakt neobíde ani svaly v oblasti análneho otvoru.
Nie príliš príjemný sprievodný jav však kompenzuje fakt, že váš čuch je počas spánku takmer nefunkčný a nič neucítite. Aj z tohot dôvodu boli vymyslené požiarne alarmy, ktoré upozornia na prítomnosť dymu zvukom.
Kŕče a tiky
Možno sa už aj vám párkrát stalo, že pri zaspávaní vaše telo dostalo malé kŕče alebo tiky. Jedna teória hovorí, že šklbnutie počas zaspávania je neškodnou reakciou na prechod do režimu spánku.
Druhá populárna idea sa na tento jav pozerá evolučne. Podľa vedcov, ktorí ju zastávajú, ide o prastarý primárny reflex, ktorým dáva mozog telu najavo, že padá zo stromu a je až príliš zrelaxované, preto ho týmto šklbnutím dáva do pozoru.
Ďalším problémom sú kŕče, ktoré sú nepríjemnejšie. Objavujú sa počas spánku a vytrhávajú ľudí z postele. Postihujú väčšinou dolné končatiny.
Ak vás prebudia, vstaňte, chvíľu sa poprechádzajte a postihnuté miesto pomasírujte. Príčinou môže byť napríklad nadmerná námaha počas dňa, cvičenie, dehydratácia či nedostatok vápnika a horčíka.
V pleti narastá množstvo kolagénu
Spánok pôsobí blahodarne na telo aj myseľ. Pokožka nie je výnimkou. Dostatočný spánok zabezpečuje pleti regeneráciu a zvyšuje sa prirodzená tvorba kolagénu, ktorý pokožku udržuje pevnú a napnutú.
Rastový hormón sa počas nášho spánku prebúdza a dáva signál bunkám, aby začali pracovať. Telo sa regeneruje a zvýšené množstvo rastového hormónu zapríčiňuje zvýšenú tvorbu kolagénu.