SME
Štvrtok, 20. február, 2020 | Meniny má Lívia

Pripravte sa na príchod jari

Slnečný víkend je ideálny čas, keď môžete drobné práce na dvore a v záhrade skombinovať s relaxom.

(Zdroj: Ilustračné - freeimages.com)

Kým pod horami sa ešte belejú zvyšky snehu a zem je miestami stále zamrznutá, slnečné pláne nížin sú už obsypané kvetom jarného šafranu. Pred nami všetkými však slabnúca zima odhaľuje rovnakú výzvu. Treba dať do poriadku dvor a okrasnú časť záhrady, aby jar mohla prísť v plnej sile.

Práve pre mozaiku týchto drobných prác padne vhod slnečný víkend, ktorý so sebou prinesie bezvetrie. Hrejúce slnko nás pobáda odložiť sveter na priečku starého rebríka a vyhriať si stuhnutý chrbát v jeho mocných lúčoch. Bez ohľadu na to, či sa púšťame do obnovy plota, alebo zhrabávame lístie prikrčené v škárach a kútoch.

Článok pokračuje pod video reklamou

Preč so spomienkami na jeseň

Čo má spoločné plsť odumretých stebiel v trávniku a lístie napadané pod živým plotom? Oboje splnili poslanie už vlani a pre tento rok s nimi máme nové zámery. Chceme ich premeniť na prírodné hnojivo. Hoci by to príroda dokázala aj priamo na mieste, našim dvorom chýba pestrosť života, aby to fungovalo správne.

A práve to je úloha pre hrable všetkých druhov. Tie, ktoré majú namiesto zubov nožíky a k tomu ešte dve kolieska na odľahčenie, dokážu s trávnikom zázraky. Prerežú plsť, ktorá dusí svojou hustotou zem, popretŕhajú kolónie machu a podráždia trsy trávy natoľko, že dostanú chuť na rozrastanie do šírky. Akoby si chceli rany zaceliť tým, že narastú mocnejšie.

Švédske hrable s dlhými pružnými drôtmi sú zasa majstrami vo vyčesávaní. Vytiahnu z trávnika všetok narezaný neporiadok a spolu s ním aj listy, steblá spálené plesňou a neporiadok, ktorý sa zo strechy zosypával po celú zimu spolu so zamrznutým snehom.

A samozrejme, sú tu aj hrable obyčajné, s pevnými kovovými zubami. Tie sa celou svojou silou zanoria do kyprej zeme v okrasných záhonoch, aby z nich vytiahli mŕtve byle vlaňajšej pýchy, ktorá kvitla od jari do jesene.

Kým na jednom konci dvora sa kopí všetka táto mŕtva šeď, pohľad na uprataný dvor odhaľuje čisté štruktúry sviežej jari. Akoby tento fliačik zeme ktosi prečesal veľkým hrebeňom, aby bolo všetko ustrojené a tvorilo kontrast sviežej zelene a zemitej farby hliny.

Kompost na striedačke

Naše dvory sú primalé na to, aby sme v nich kopili na hnojiskách záhradný odpad. Ten vlaňajší je už nadobro rozložený a patrí do vriec až do chvíle, keď príde čas jeho úžitku. Sitom delíme jemný kompost s vôňou lesa od hrubých zvyškov a igelitové vrece sa plní jedno za druhým hmotou, ktorá nemá ďaleko od rašeliny alebo lesnej hrabanky. Hoci už dnes vieme, že podporia naše záhony v kvete, zatiaľ ešte neprišiel ich čas. Poputujú do záhradného domčeka.

Vďaka tomu je kompostér opäť prázdny a môžeme do neho navŕšiť všetko, čo sme nahrabali vo dvore a záhrade. Hrabaním však jarné upratovanie nekončí. Stále sú tu ovocné stromky, zátišie z kríkov či nízky živý plot, ktorý cloní pohľady susedov, aby nám doprial trochu súkromia. Všetky treba postrihať skôr, ako sa začnú nalievať rujnou miazgou jari. Jarnému strihu však neuniknú ani ozdobné, vysoké trávy, ktorých steblá sa týčili zo snehovej periny.

Aby z toho opäť nebola kopa, ktorá bude prekážať, pomôže drvič záhradného odpadu. Náš vlastný, spoločný patriaci celej obci, ba možno aj z požičovne. Má disk s dvojicou nožov, ktoré nasekajú všetok pevný materiál na drobnú rezanku. V priebehu minút sa kopa konárov mení na malú debničku jemných plátkov dreviny. I tie poputujú do kompostéra, aby neskôr robili spoločnosť pokosenej tráve.

So štetcom v ruke

Dreviny sú ustrojené, zem je vyčesaná, ale stále to nie je ono. Staré betónové múriky vyzerajú ako na rumoch hradiska a drevený plot tiež neprekypuje sviežosťou. Skôr, ako si na ne začnú na jarných vychádzkach ukazovať prstom susedia, s neveľkým úsilím môžu vyzerať tak, ako sa patrí.

Svietivo biely, šedastý alebo belasý – všetky tri odtiene svedčia betónovým múrikom, na ktorých nás zunovali farby machu, lišajníka a rias. Tú bielu mu dokáže prepožičať vápenný hydrát – čiže hasené vápno zarobené vo vode. Každý ťah štetca za sebou zanecháva belavú stopu, ktorá na slnku získava na svojej sile. Piliere, stĺpy, oporné múriky či lem predzáhradky svietia čistotou, ktorá ladí s farbami prírody.

Šedasté tóny vyčaríme, ak vo vode rozmiešame Unimalt. Táto zmes cementu a vápna po vyschnutí pripomína farbu čerstvého betónu. Vyhladzuje staré zrno a póry, aby múriky vyzerali tak, akoby ich iba predvčerom ktosi postavil. Pri takomto natieraní sa zabavia aj deti. Nie je tu žiadna zodpovednosť, nežiada sa umenie nadpájania ťahov, všetko vyzerá prirodzene. Aká to príjemná kratochvíľa.

Vo vidieckych dvoroch však často vídať aj farby belasé. Aj tento krát patrí do vody hasené vápno, avšak popri ňom aj modrá skalica. Vznikne tak „beláska“, ktorá oživí sokel starej kamennej stodoly alebo priečelie podstienku.

Všetky tri sú úzko späté s prírodou a všetky majú čosi spoločné. Svojim pôsobením dokážu na rok či dva zastaviť rast machov, lišajníkov a rias. Sú ako krém proti vráskam, ktorý udrží betóny fit.

Olejová lazúra na kráse netratí

Ak treba vynoviť drevený plot, bránku, obelisk pre hrachor a filagóriu, vo výhode sú tí, ktorí sa nenechali zlákať vidinou hrubovrstvej lazúry, ako to vidíme na celom našom vidieku. Trend, ktorý vznikol z nevedomosti prináša viac trápenia ako radosti.

Drevo napustené olejovou lazúrou hravo osviežime v priebehu minút. Bez akejkoľvek prípravy, hoci aj zašednuté, rozpraskané či zamazané blatom len napustíme novou vrstvičkou náteru. Kým olej obnoví odolnosť dreva voči vode a slnku, primiešaný pigment opäť osvieži farby, ktoré vybledli rokmi.

Je to údržba, ktorá funguje spoľahlivo a nič sa nestane, ak ju na rok, dva či päť vypustíme. Neprináša žiadne povinnosti, iba radosť. Nič sa nelúpe, nič nazahníva, všetko odoláva času.

Vtáčie búdky treba vyčistiť

Hoci ruch na kŕmidlách utícha, predsa len jar prináša nové divadlo. Spozná ho každý, kto so zatajeným dychom sleduje šantenie sýkoriek. Zimný výstražný piskot sa mení na jarné trilkovanie a na konároch drevín začína byť rušno. To sa však len samčekovia predvádzajú samičkám skôr, ako začnú so svojimi rivalmi bojovať o teritóriá.

Práve teraz treba vyčistiť všetky hniezdne búdky a ak staré doslúžili, pýtajú sa nahradiť novými. Hoci majú vtáčatá úžasný zmysel pre vypletanie hniezd v dutinách, na rázsochách konárov či v húští pod kríkmi, predsa len ich príroda nenaučila upratovať. A tak sa každý rok hromadí nová výstelka na starej a búdka je čoraz menšia.

Čistenie je však dobrodružnejšia práca, akoby ste si mysleli. Ak vás prepadne húf drobných parazitov, ktoré číhajú na vtáčatá, akoby sa vám ľudská koža zmenila na zablšený psí kožuch. Jedna sprcha to síce vyrieši, zážitok je to však na nezabudnutie. Možno aj preto tí skúsenejší čistia búdky v zime, keď život drieme pod mrazivou nocou.

Nezabúdajte na chodníčky

Betónovou kockou vsadenou v tráve nepohne ani mráz, ani blatistá jar. Jemnejšie chodníčky z prírodných materiálov však vždy po zime pýtajú drobnú údržbu. Na svahu sa možno zvalilo niekoľko kameňov tvoriacich lem, pri záhone s azalkami sa mohla na chodníku nadobro namrviť kôra, ktorá ešte v minulom lete voňala sviežou živicou. Rovnako skončila aj rezaná slama a pilinové zákutie, na ktorom prinesené vankúše machu plnili pri večernom posedávaní úlohu mäkkého matraca.

Toto všetko žiada doplnenie, výmenu či drobné opravy. Nestoja mnoho, pomáhajú však odvrátiť väčšie škody. Omnoho ľahšie sa zapláta diera na kolene ako sa ušijú nové nohavice. A práve tak je to aj s chodníčkami. Keď si spomeniete, koľko práce dalo ich vytýčenie, vyhĺbenie a olemovanie, určite to nechcete absolvovať ešte raz.

A pri oprave chodníčkov sme už iba na skok od skalky, ktorá by sa mohla tiež blysnúť krásami slovenských končiarov. Ak nemá za sebou desiatky rokov zapestovania, každú jar je na nej čo opravovať. Na jednej strane sa sype kamenie, na druhej sa ukázalo, že táto skalná ruža je predsa len pre slovenskú klímu príliš citlivá a inde sa pretláča pomedzi škáry burina, ktorá objavila nový, neobsadený nános zeminy.

Hoci je na skalke všetko v moci prírody, ľudská ruka musí opraviť to, pri čom pochybila. Pretože skalka sa nebuduje podľa knižiek, ale žije si svojim vlastným životom, ktorý je ochotný prijať usmernenie.

Hadice do dvora a pletivo do zárubní

Vlaha, ktorá sa nahromadila v pôde vystačí ešte na dva mesiace bez toho, aby ktorékoľvek zo zákutí túžilo po osviežení zo záhadnej hadice. To však neplatí pre letničky, ktoré budeme už o chvíľu v našich teplejších končinách vysádzať do hrantíkov a voľnej zeme. Kým sa začne kult chodenia s krhličkou či ťahanie hadice po zemi, všetko si treba pripraviť.

Zniesť hadicu z pôjda, nájsť si čas opraviť všetky tie spojky, ktoré už od minulej jesene pri každom polievaní tiekli. K tomu treba napustiť vodou závlahovú vetvu s vodovodným kohútikom v záhrade a ak sme na jeseň všetko starostlivo ovíjali vrecovinou, všetko treba stiahnuť preč. Po posledných mrazivých dňoch už predsa len hrozby pominuli a komfort vody vo dvore patrí k jeho užívaniu.

Tí, ktorí sa venujú prácam v starej letnej kuchyni, záhradnom domčeku alebo v podsieni vedia, aký nepríjemný vie byť rozbláznený hmyz v čase jeho jarného rojenia. Možno aj preto schádzajú z pôjda s hadicou v jednej ruky a sitovými dverami s jemným pletivom v druhej. Opäť patria na pánty zárubne, aby vytvorili clonu.

Nezabudnite prekontrolovať striešky

Drobné záhradné stavby zvyknú práve v skorej jari ukázať, aké škody na nich napáchala zimná snehová pokrývka. Obzvlášť v prípade, ak sme ich pokryli asfaltovým šindľom. Pod náporom ľadu z neho odchádza nielen kamenivo, ale pri podtekajúcej vode ho pridvihuje aj mráz. Vtedy sa otvorí cestička pre zatekanie vody do drevenej konštrukcie, ktorá začne nepozorovane zahnívať. Ak zmeškáme ten správny moment na opravu, niekedy môže byť už neskoro.

Niektorí vidíme na takéto striešky z pochodia svojho domu, iní musíme vystúpiť na priečky rebríka, aby sme sa o celistvosti asfaltového dáždnika presvedčili sami. Nič na to, že polovica drobného kameniva je už preč a vzor nie je taký pekný, ako v deň montáže. Dôležité je, aby na malom sklone striešky asfaltové šablóny neodstávali, ale tesne priliehali jedna na druhú. Drobné nedostatky možno opraviť bitúmenovým tmelom, ak je krytina krehká a začína praskať, je správny čas objednať si novú. Jej výmena nie je zložitá, obzvlášť ak sa netreba štverať do výšav.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jarné prázdniny na lyžiach? Jednoznačne v Jasnej
 2. ... viac ako vzdelanie
 3. Maturuješ a hľadáš kam na vysokú?
 4. Ktorá farba je tá tvoja?
 5. Naštartuj svoju budúcnosť na EkF TUKE
 6. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 7. Ako si prepojiť auto so smartfónom?
 8. Kto bude ďalší? Hľadajte s nami Učiteľa Slovenska
 9. Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál
 10. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom
 1. Naštartuj svoju budúcnosť na EkF TUKE
 2. Ktorá farba je tá tvoja?
 3. Maturuješ a hľadáš kam na vysokú?
 4. ... viac ako vzdelanie
 5. Študuj matematiku, fyziku a informatiku v Prahe
 6. Prečo je Nitra rajom študentov?
 7. Moderné, inovatívne a praktické štúdium práva? U nás sa to dá!
 8. Fakulta posiela študentov do verejných inštitúcií a vzdeláva ich
 9. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 10. Do BILLA športovej rodiny pribudla biatlonistka Paulína Fialková
 1. Viete aký dôchodok budete mať? Radšej si ho vypočítajte 16 121
 2. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 11 158
 3. Vyrábali kozmetiku, o ktorú nebol záujem. Napriek tomu prerazili 10 328
 4. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 7 152
 5. Darujte od srdca pre rozum 6 754
 6. Bytová kríza. Ako na daňové priznanie? Kam investovať? 6 200
 7. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 5 599
 8. SME proti extrémizmu na školách 5 583
 9. Peniaze z poistky môžete dostať rýchlejšie. Poradíme vám ako 5 363
 10. Iná tvár Turecka: Oplatí sa navštíviť Severný Cyprus? 5 301

Téma: Víkend

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy zo Sme.sk

Pre kontaky s Kočnerom môžu Mamojku z Ústavného súdu vylúčiť

Funkčné obdobie ústavných sudcov je dvanásť rokov.

Mojmír Mamojka.
Podcast Dobré Ráno.
Stĺpček Petra Schutza

Mimoriadna schôdza nie je legitímna

Fico povedal, že schôdza je legitímna. Čo je, najjemnejšie povedané, zavádzanie.

Peter Schutz
Adriana Pašková počas Newyorského Týždňa módy