Pripravte sa na príchod jari

Slnečný víkend je ideálny čas, keď môžete drobné práce na dvore a v záhrade skombinovať s relaxom.

(Zdroj: Ilustračné - freeimages.com)

Kým pod horami sa ešte belejú zvyšky snehu a zem je miestami stále zamrznutá, slnečné pláne nížin sú už obsypané kvetom jarného šafranu. Pred nami všetkými však slabnúca zima odhaľuje rovnakú výzvu. Treba dať do poriadku dvor a okrasnú časť záhrady, aby jar mohla prísť v plnej sile.

Práve pre mozaiku týchto drobných prác padne vhod slnečný víkend, ktorý so sebou prinesie bezvetrie. Hrejúce slnko nás pobáda odložiť sveter na priečku starého rebríka a vyhriať si stuhnutý chrbát v jeho mocných lúčoch. Bez ohľadu na to, či sa púšťame do obnovy plota, alebo zhrabávame lístie prikrčené v škárach a kútoch.

Preč so spomienkami na jeseň

Čo má spoločné plsť odumretých stebiel v trávniku a lístie napadané pod živým plotom? Oboje splnili poslanie už vlani a pre tento rok s nimi máme nové zámery. Chceme ich premeniť na prírodné hnojivo. Hoci by to príroda dokázala aj priamo na mieste, našim dvorom chýba pestrosť života, aby to fungovalo správne.

A práve to je úloha pre hrable všetkých druhov. Tie, ktoré majú namiesto zubov nožíky a k tomu ešte dve kolieska na odľahčenie, dokážu s trávnikom zázraky. Prerežú plsť, ktorá dusí svojou hustotou zem, popretŕhajú kolónie machu a podráždia trsy trávy natoľko, že dostanú chuť na rozrastanie do šírky. Akoby si chceli rany zaceliť tým, že narastú mocnejšie.

Švédske hrable s dlhými pružnými drôtmi sú zasa majstrami vo vyčesávaní. Vytiahnu z trávnika všetok narezaný neporiadok a spolu s ním aj listy, steblá spálené plesňou a neporiadok, ktorý sa zo strechy zosypával po celú zimu spolu so zamrznutým snehom.

A samozrejme, sú tu aj hrable obyčajné, s pevnými kovovými zubami. Tie sa celou svojou silou zanoria do kyprej zeme v okrasných záhonoch, aby z nich vytiahli mŕtve byle vlaňajšej pýchy, ktorá kvitla od jari do jesene.

Kým na jednom konci dvora sa kopí všetka táto mŕtva šeď, pohľad na uprataný dvor odhaľuje čisté štruktúry sviežej jari. Akoby tento fliačik zeme ktosi prečesal veľkým hrebeňom, aby bolo všetko ustrojené a tvorilo kontrast sviežej zelene a zemitej farby hliny.

Kompost na striedačke

Naše dvory sú primalé na to, aby sme v nich kopili na hnojiskách záhradný odpad. Ten vlaňajší je už nadobro rozložený a patrí do vriec až do chvíle, keď príde čas jeho úžitku. Sitom delíme jemný kompost s vôňou lesa od hrubých zvyškov a igelitové vrece sa plní jedno za druhým hmotou, ktorá nemá ďaleko od rašeliny alebo lesnej hrabanky. Hoci už dnes vieme, že podporia naše záhony v kvete, zatiaľ ešte neprišiel ich čas. Poputujú do záhradného domčeka.

Vďaka tomu je kompostér opäť prázdny a môžeme do neho navŕšiť všetko, čo sme nahrabali vo dvore a záhrade. Hrabaním však jarné upratovanie nekončí. Stále sú tu ovocné stromky, zátišie z kríkov či nízky živý plot, ktorý cloní pohľady susedov, aby nám doprial trochu súkromia. Všetky treba postrihať skôr, ako sa začnú nalievať rujnou miazgou jari. Jarnému strihu však neuniknú ani ozdobné, vysoké trávy, ktorých steblá sa týčili zo snehovej periny.

Aby z toho opäť nebola kopa, ktorá bude prekážať, pomôže drvič záhradného odpadu. Náš vlastný, spoločný patriaci celej obci, ba možno aj z požičovne. Má disk s dvojicou nožov, ktoré nasekajú všetok pevný materiál na drobnú rezanku. V priebehu minút sa kopa konárov mení na malú debničku jemných plátkov dreviny. I tie poputujú do kompostéra, aby neskôr robili spoločnosť pokosenej tráve.

So štetcom v ruke

Dreviny sú ustrojené, zem je vyčesaná, ale stále to nie je ono. Staré betónové múriky vyzerajú ako na rumoch hradiska a drevený plot tiež neprekypuje sviežosťou. Skôr, ako si na ne začnú na jarných vychádzkach ukazovať prstom susedia, s neveľkým úsilím môžu vyzerať tak, ako sa patrí.

Svietivo biely, šedastý alebo belasý – všetky tri odtiene svedčia betónovým múrikom, na ktorých nás zunovali farby machu, lišajníka a rias. Tú bielu mu dokáže prepožičať vápenný hydrát – čiže hasené vápno zarobené vo vode. Každý ťah štetca za sebou zanecháva belavú stopu, ktorá na slnku získava na svojej sile. Piliere, stĺpy, oporné múriky či lem predzáhradky svietia čistotou, ktorá ladí s farbami prírody.

Šedasté tóny vyčaríme, ak vo vode rozmiešame Unimalt. Táto zmes cementu a vápna po vyschnutí pripomína farbu čerstvého betónu. Vyhladzuje staré zrno a póry, aby múriky vyzerali tak, akoby ich iba predvčerom ktosi postavil. Pri takomto natieraní sa zabavia aj deti. Nie je tu žiadna zodpovednosť, nežiada sa umenie nadpájania ťahov, všetko vyzerá prirodzene. Aká to príjemná kratochvíľa.

Vo vidieckych dvoroch však často vídať aj farby belasé. Aj tento krát patrí do vody hasené vápno, avšak popri ňom aj modrá skalica. Vznikne tak „beláska“, ktorá oživí sokel starej kamennej stodoly alebo priečelie podstienku.

Všetky tri sú úzko späté s prírodou a všetky majú čosi spoločné. Svojim pôsobením dokážu na rok či dva zastaviť rast machov, lišajníkov a rias. Sú ako krém proti vráskam, ktorý udrží betóny fit.

Olejová lazúra na kráse netratí

Ak treba vynoviť drevený plot, bránku, obelisk pre hrachor a filagóriu, vo výhode sú tí, ktorí sa nenechali zlákať vidinou hrubovrstvej lazúry, ako to vidíme na celom našom vidieku. Trend, ktorý vznikol z nevedomosti prináša viac trápenia ako radosti.

Drevo napustené olejovou lazúrou hravo osviežime v priebehu minút. Bez akejkoľvek prípravy, hoci aj zašednuté, rozpraskané či zamazané blatom len napustíme novou vrstvičkou náteru. Kým olej obnoví odolnosť dreva voči vode a slnku, primiešaný pigment opäť osvieži farby, ktoré vybledli rokmi.

Je to údržba, ktorá funguje spoľahlivo a nič sa nestane, ak ju na rok, dva či päť vypustíme. Neprináša žiadne povinnosti, iba radosť. Nič sa nelúpe, nič nazahníva, všetko odoláva času.

Vtáčie búdky treba vyčistiť

Hoci ruch na kŕmidlách utícha, predsa len jar prináša nové divadlo. Spozná ho každý, kto so zatajeným dychom sleduje šantenie sýkoriek. Zimný výstražný piskot sa mení na jarné trilkovanie a na konároch drevín začína byť rušno. To sa však len samčekovia predvádzajú samičkám skôr, ako začnú so svojimi rivalmi bojovať o teritóriá.

Práve teraz treba vyčistiť všetky hniezdne búdky a ak staré doslúžili, pýtajú sa nahradiť novými. Hoci majú vtáčatá úžasný zmysel pre vypletanie hniezd v dutinách, na rázsochách konárov či v húští pod kríkmi, predsa len ich príroda nenaučila upratovať. A tak sa každý rok hromadí nová výstelka na starej a búdka je čoraz menšia.

Čistenie je však dobrodružnejšia práca, akoby ste si mysleli. Ak vás prepadne húf drobných parazitov, ktoré číhajú na vtáčatá, akoby sa vám ľudská koža zmenila na zablšený psí kožuch. Jedna sprcha to síce vyrieši, zážitok je to však na nezabudnutie. Možno aj preto tí skúsenejší čistia búdky v zime, keď život drieme pod mrazivou nocou.

Nezabúdajte na chodníčky

Betónovou kockou vsadenou v tráve nepohne ani mráz, ani blatistá jar. Jemnejšie chodníčky z prírodných materiálov však vždy po zime pýtajú drobnú údržbu. Na svahu sa možno zvalilo niekoľko kameňov tvoriacich lem, pri záhone s azalkami sa mohla na chodníku nadobro namrviť kôra, ktorá ešte v minulom lete voňala sviežou živicou. Rovnako skončila aj rezaná slama a pilinové zákutie, na ktorom prinesené vankúše machu plnili pri večernom posedávaní úlohu mäkkého matraca.

Toto všetko žiada doplnenie, výmenu či drobné opravy. Nestoja mnoho, pomáhajú však odvrátiť väčšie škody. Omnoho ľahšie sa zapláta diera na kolene ako sa ušijú nové nohavice. A práve tak je to aj s chodníčkami. Keď si spomeniete, koľko práce dalo ich vytýčenie, vyhĺbenie a olemovanie, určite to nechcete absolvovať ešte raz.

A pri oprave chodníčkov sme už iba na skok od skalky, ktorá by sa mohla tiež blysnúť krásami slovenských končiarov. Ak nemá za sebou desiatky rokov zapestovania, každú jar je na nej čo opravovať. Na jednej strane sa sype kamenie, na druhej sa ukázalo, že táto skalná ruža je predsa len pre slovenskú klímu príliš citlivá a inde sa pretláča pomedzi škáry burina, ktorá objavila nový, neobsadený nános zeminy.

Hoci je na skalke všetko v moci prírody, ľudská ruka musí opraviť to, pri čom pochybila. Pretože skalka sa nebuduje podľa knižiek, ale žije si svojim vlastným životom, ktorý je ochotný prijať usmernenie.

Hadice do dvora a pletivo do zárubní

Vlaha, ktorá sa nahromadila v pôde vystačí ešte na dva mesiace bez toho, aby ktorékoľvek zo zákutí túžilo po osviežení zo záhadnej hadice. To však neplatí pre letničky, ktoré budeme už o chvíľu v našich teplejších končinách vysádzať do hrantíkov a voľnej zeme. Kým sa začne kult chodenia s krhličkou či ťahanie hadice po zemi, všetko si treba pripraviť.

Zniesť hadicu z pôjda, nájsť si čas opraviť všetky tie spojky, ktoré už od minulej jesene pri každom polievaní tiekli. K tomu treba napustiť vodou závlahovú vetvu s vodovodným kohútikom v záhrade a ak sme na jeseň všetko starostlivo ovíjali vrecovinou, všetko treba stiahnuť preč. Po posledných mrazivých dňoch už predsa len hrozby pominuli a komfort vody vo dvore patrí k jeho užívaniu.

Tí, ktorí sa venujú prácam v starej letnej kuchyni, záhradnom domčeku alebo v podsieni vedia, aký nepríjemný vie byť rozbláznený hmyz v čase jeho jarného rojenia. Možno aj preto schádzajú z pôjda s hadicou v jednej ruky a sitovými dverami s jemným pletivom v druhej. Opäť patria na pánty zárubne, aby vytvorili clonu.

Nezabudnite prekontrolovať striešky

Drobné záhradné stavby zvyknú práve v skorej jari ukázať, aké škody na nich napáchala zimná snehová pokrývka. Obzvlášť v prípade, ak sme ich pokryli asfaltovým šindľom. Pod náporom ľadu z neho odchádza nielen kamenivo, ale pri podtekajúcej vode ho pridvihuje aj mráz. Vtedy sa otvorí cestička pre zatekanie vody do drevenej konštrukcie, ktorá začne nepozorovane zahnívať. Ak zmeškáme ten správny moment na opravu, niekedy môže byť už neskoro.

Niektorí vidíme na takéto striešky z pochodia svojho domu, iní musíme vystúpiť na priečky rebríka, aby sme sa o celistvosti asfaltového dáždnika presvedčili sami. Nič na to, že polovica drobného kameniva je už preč a vzor nie je taký pekný, ako v deň montáže. Dôležité je, aby na malom sklone striešky asfaltové šablóny neodstávali, ale tesne priliehali jedna na druhú. Drobné nedostatky možno opraviť bitúmenovým tmelom, ak je krytina krehká a začína praskať, je správny čas objednať si novú. Jej výmena nie je zložitá, obzvlášť ak sa netreba štverať do výšav.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 2. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 3. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 4. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 7. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 9. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 10. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 801
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 591
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 171
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 363
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 908
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 485
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 459
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 094
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 612
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 2 954

Téma: Víkend


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.

KULTÚRA

Nie je to dosť dobré. Slovenským filmárom chýba niekto, kto by im to povedal

Režisér György Kristóf oslávil úspech v Cannes v policajnej cele.

Neprehliadnite tiež

Svadba pod holým nebom: Odborníčky radia, ako si ju nepokaziť

S príchodom prvých teplých dní sa svadobná hostina častejšie presúva do exteriérov. Na čo všetko myslieť?

Každý by mal byť feminista, radí herečka Helen Mirren o šťastnom živote

Oscarová umelkyňa tiež hovorí o tom, že sa netreba sobášiť príliš skoro.

Spýtali sme sa stomatológa: Ďasná na ústupe a ako sa o ne starať

Odhalené zubné krčky nie sú len estetický defekt. Zachrániť chrup môže v takomto prípade bezbolestný zákrok známy ako gingivoplastika.

Na čo všetko treba myslieť, ak chcete dovolenkovať s domácim miláčikom

Vlastníte psa, mačku alebo iné domáce zvieratko? Pri plánovaní dovolenky musíte myslieť aj na ne.