Pesimisti majú ďalší dôvod na zlú náladu. Podľa amerických vedcov žijú totiž kratší život a svoj organizmus vystavujú viacerým ochoreniam, ako ľudia, ktorí sa pozerajú na svet z lepšej stránky a vidia pohár poloplný a nie poloprázdny.
Vedci na Univerzite v Pittsburghu sledovali množstvá úmrtí a výskytu chronických ochorení na účastníčkach výskumu, ktorý iniciovala organizácia Women´s Health Initiative.
Zúčastnilo sa ho viac ako 100 000 žien vo veku 50 a viac rokov a boli vystavené pozorovaniam od roku 1994. Prieskum bol ukončený v roku 2009.
Ženy, ktoré mysleli pozitívne a očakávali, že sa im v živote udejú dobré veci, mali o 14 percent nižšiu pravdepodobnosť úmrtia v skorom veku a o 30 percent menší predpoklad úmrtia na ochorenie srdca.
Znižoval sa aj predpoklad problémov so zvýšeným krvným tlakom, nástupom cukrovky či závislosti na nikotíne.
Podľa doktorky Hilary Tindle však tento výskum nie je jediný a výhradný ukazovateľ toho, ako sa spôsob myslenia odráža na našom zdraví.
Výskumníci vytvorili prepojenie medzi zdravotným stavom a pohľadom na svet, nie však jasný dôvod vzniku chorôb či úmrtí.
V čom tkvie záver prieskumu pittsburghských vedcov? „Optimistickí ľudia túžia po zdraví a viac sa snažia, aby bol ich život lepší, to vo všeobecnosti súvisí aj s ich kvalitnejším zdravím. U tejto skupiny ľudí je pravdepodobnejšie, že sa snažia byť štíhli, fyzicky aktívni a fajčia menej“, hovorí Hilary Tindle, ktorá výskum viedla.
Podľa nej sa takíto ľudia snažia viac pochopiť svoje zdravotné problémy a poslúchnu rady lekárov. Obklopujú sa priateľmi a sú sociálne aktívnejší. Aj preto bojujú menej s chronickým stresom.
Pesimisti však nie sú odsúdení na život plný chorôb. Tento výskum je len jeden z mnohých, ktorý však jasne ukazuje, že práve pozitívne myslenie nemôže nijak uškodiť, práve naopak, môže pomôcť vášmu zdraviu aj mysli.