SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Ako vyrovnať krivú podlahu?

Zbaviť sa bubnov, vysokých či nízkych rohov a hrboľatých vrstiev sa dá aj bez toho, aby sa z opravy stal veľký stavebný projekt.

Krivá podlaha je časovaná nepríjemnosť. Zvyčajne podložíme nábytkové nohy prehnutými novinami a privykneme si na to, že stoličkou treba chvíľu hľadať miesto kde sa nekýva. Nedostatky podlahy si odôvodníme záľubou vo vidieckom životnom štýle a tešíme sa zo života. Takáto drobnosť nás nerozhádže.

Ak však príde situácia, keď treba naklikať lamelovú podlahu, rozvinúť nový koberec, alebo oživiť steny tapetami s vodorovnými prúžkami, jej vyrovnaniu sa nedá vyhnúť. Problém, ktorý sme roky tolerovali a tlačili pred sebou treba vyriešiť. V takomto okamihu sa vyroja tisícky myšlienok, ktoré nás znepokoja náročnosťou riešenia. Vyrovnanie podlahy však môže byť jednoduchšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Skryť Vypnúť reklamu

Výzvy, ktoré vzbudzujú obavy

Nech sa deje čokoľvek, vyrovnanie podlahy sa nezaobíde bez kompromisov. Čím dlhšie uvažujeme o možnom riešení, tým viac úskalí sa vynára z nepoznania. Začína to zmenou výšky. Každá nová vyrovnávacia vrstva pridvihuje podlahu nahor a to vidno nielen pod dverami ktoré treba skrátiť, ale aj v priechode do vedľajšej miestnosti. Niekedy môžeme pred vyrovnávaním niektoré z pôvodných vrstiev odobrať, nie je to však pravidlom.

Pomyslenie na vodnú hladinu, ktorá sa rovná do vodováhy silou prírody je príjemné, akonáhle však preskočia myšlienky do sveta poterov, anhydridov či penobetónov, vynoria sa desiatky drobných obáv a nejasností. Zrazu je všetko akési komplikované a vyžaduje omnoho viac snahy, ako sme ochotní podstúpiť. Z drobnej nepríjemnosti sa stáva veľký stavebný projekt, ktorý pýta viac peňazí ako sa na prvý pohľad zdalo.

Skryť Vypnúť reklamu

A ak príde rad na váženie, niekedy zaváži každý nový kilogram navyše. Obzvlášť ak ide o podkrovie, pri ktorom sa nikdy neuvažovalo o tom, že by sa mohlo stať obytným priestorom. Strhnúť strechu a začať znovu od múrov nedáva zmysel. To už si radšej povieme, že podlaha zostane nakoniec predsa len krivá. Bez boja sa však vzdávajú iba slabšie nátury.

O všetkom rozhodne meranie

Aká krivá je vlastne podlaha? To prezradí iba meranie. Najprv len orientačne. Dlhá lata alebo sadrokartonársky profil odhalia na podlahe „jamy a kopce“, ktoré značíme ceruzou na podlahe. Zrazu, akoby bola posiata kruhmi a oválmi, v ktorých svietia značky + a -. Vieme kde pridať a kde ubrať, ale to sme už možno tušili aj predtým.

Po chvíli merania máme úplne jasno v tom, ktoré miesto je najvyššie a aké výškové rozdiely sú v miestnosti. A ak k tomu pridáme aj vodováhu, akékoľvek experimentovanie s laserom je zbytočné. Aj sedliackym rozumom vieme spočítať o koľko musí podlaha vyrásť do výšky, aby sme ju vyrovnali. Práve toto je moment, od ktorého sa začína odvíjať ďalšie rozhodovanie. Už to nie je iba túžba po riešení, ale jasná predstava o situácii.

Skryť Vypnúť reklamu

Sololit preklenie nerovnosť dosiek

Túto skúsenosť majú za sebou mnohí, ktorí sa snažili dať do poriadku rodinný dom z 50-tych až 70-tych rokov. Na zemi sú nabité dosky, medzi ktorými zívajú tmavé škáry. Hoci kedysi boli v jednej rovine, po rokoch akoby niektoré vystupovali nahor a iné sa utápajú. Azda preto, že trámy pod nimi sú uložené pririedko a škvara s popolom postupne ustúpili.

Na takejto nerovnosti by sa už čoskoro na koberci prešliapali pruhy a podlaha naklikaná z lamiel by sa začala lámať v spojoch. Najprv sa pri takomto pokuse ukážu rožky lamiel a po čase to už praská rad za radom. Vytrhať dosky a vymeniť za nové, alebo ich zbrúsiť do roviny? Obe riešenia by boli zbytočne drahé a prácne.

Tým pravým riešením je sololit s hrúbkou 4 milimetre. Je lacný, vyrába sa v tabuliach veľkých formátov a je dostatočne pevný na to, by dokázal plochu vyrovnať bez akýchkoľvek úprav. Stačí ho len narezať na mieru ako koberec, uložiť na povysávané dosky a pripevniť klinčekami v rozstupoch 15x15 centimetrov. Zrazu, akoby vznikla veľká, rovná plocha, ktorá utajila všetky nedostatky. Teraz už nový koberec nebude trpieť a aj lamelová podlaha bude mať dostatočne rovný podklad. Hrozba je zažehnaná.

Skryť Vypnúť reklamu

Panelákové bubny pod PVC krytinou

Kúpite starší byt a prvé čo vám padne do oka sú podlahy pokryté PVC krytinou. Roky boli zakryté kobercami a nik sa nesťažoval na to, že čosi nie je v poriadku. Vo vypratanom priestore však pozornému oku čosi nehrá. Na podlahe sú bubny a hoci nie sú priveľké, nedokážeme sa preniesť cez to, že by tam mohli zostať. Máme na to svoje dôvody. Byt čaká rekonštrukcia a tá žiada podlahy rovné, s novou nášľapnou vrstvou.

Ak sa ide len pokladať lacná plávajúca podlaha, voľba padá na kompromis. Vo veľkej mape ostrovčekov so značkami + a – sa vyreže krytina tam, kde vyčnieva nad pomyslenú rovinu. Pri 3-milimetrovej hrúbke krytiny akoby sa nerovnosti zrazu scvrkli na polovicu. Vo chvíli, keď sa úpravami znivočená podlaha celoplošne prikryje lepenkou, všetko sedí tak dobre, akoby nikdy bubny neexistovali. Už počuť len kliknutie za kliknutím a podlaha môže slúžiť po celé roky. Spolu s jej malým tajomstvom.

Skryť Vypnúť reklamu

Chodba, kúpeľňa a kuchyňa však pýtajú dlažbu a hoci strhnutá PVC krytina už leží pri smetiakoch, podlaha je stále nerovná. Prečo však platiť za vyrovnávaciu stierku ťažko zarobené peniaze, keď na zemi je iba chudobná, mäkká mazanina? Na podlahu sa opäť kreslia ostrovčeky a do rúk berieme škrabák na pórobetón. Hoci je mazanina pevnejšia, predsa len pliešky derú ostrovčeky a vyrovnávacou stierkou postačí vyplniť priehlbiny. Za polovicu ceny, s omnoho menej starosťami.

Drevená paluba ako na Titaniku

A opäť sme na dedine. Krútime hlavou nad podlahou z dosák, ktorá sa z nevysvetliteľných dôvodov utápa v jednom rohu miestnosti. Podlaha zbieha nadol takmer o 5 centimetrov, hoci dom pevne stojí na svojich základoch. Čosi sa muselo stať. Hranol na ktorom sú nabité podlahové dosky nebol správne podopretý a z roka na rok klesal cez škvaru nadol.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvôli takejto nepríjemnosti netreba celú podlahu rozoberať a začínať odznova. Zvyčajne postačí vytiahnuť niekoľko z rohových dosiek a riešenie sa ukáže samo. Obnažený hranol stačí len podložiť klinkom a podbíjať ho dovtedy, kým sa nepodvihne. Niekedy to vyžaduje trochu vytrvalosti a úsilia, inokedy sa ukáže, že namiesto neho je tam iba hrubá foršňa, ktorá sa utopila v popole. Vtedy je pomoc na mieste – teda presnejšie pred domom alebo v garáži. Zdvihák automobilu foršňu podvihne a spolu s ňou i celú podlahu. Už len podložiť ju tak, aby uniesla ťarchu nášho nábytku. Tých pár dosiek sa nabije späť rovnako rýchlo, ako sme ich vypáčili von.

Chodbička s prehnutou podlahou

Čím to je, že operadlo novej lavičky odstupuje v chodbe od steny bez ohľadu na to, či ju pristavíme vpravo alebo vľavo? Nuž, iba podlaha je prehnutá, pretože je jej stred nadobro vychodený. Hoci sú na nej nalepené staré dlaždičky 10x10, pod chvíľou počuť ako tancujú vo svojom maltovom lôžku. Čosi pod nimi povolilo a teraz je podlaha ako plytké písmeno U. Oba okraje podlahy sú v správnej výške, len ten stred je utopený.

Skryť Vypnúť reklamu

Kto ochotne podstúpi zvýšenie podlahy o 18 milimetrov, ten by sa mal určite rozhliadnuť po OSB paneloch tejto hrúbky. Väčšina chodieb je užšia ako 240 centimetrov, takže tento materiál je pre domáceho majstra tým najvhodnejším. Všetko sa zaobíde bez miešačky a je iba na vás, ktorú z dvoch techník podkladania zvolíte.

Tým, čo nie je zaťažko píliť latky siahnu po dreve. Uložia na zem prvý OSB panel a do škáry pod ňou napília latky rôznych hrúbok. Vmestí sa ich vedľa seba približne sedem, aby sa nová, rovná podlaha neprehýbala. A aby nepochodovali sprava doľava, na kachličkách ich udrží lepidlo na podlahoviny.

Komu však chýba trpezlivosť pri vymeriavaní, ten siahne po sadrovej malte a pod každú tabuľu nahádže na zem statné maltové koláče. OSB panel ich roztlačí ako džem medzi lievancami a keď po pár desiatkach minút vytvrdnú, nová podlaha stojí pevne, bez prehýbania. Už len olemovať lištami a chodba je opäť rovná.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je problém spočítať na prstoch svojich rúk, koľko za 6 OSB panelov zaplatíme. Nie je to veľká investícia do rovnej podlahy a výsledok je dokonalý. Na takúto podlahu možno nalepiť dlaždice a hoci aj korkové kazety, ktoré svojou mäkkosťou pripomínajú lesné ihličie pod nohami.

Rošt, ktorý spraví z pôjdu letisko

Je to hit, ktorý sa začal neslávne a stál na počiatku éry, keď betónové deky z cementu začali na dedinách nahrádzať v rodinných domoch drevené „šťukátory“. Hoci boli stropy izieb z liateho betónu, predsa len nevyzerali tak ako tie dnešné. Betón sa na hladkých výstužiach unavil a ovisol. V takomto stave ich nachádzame aj dnes.

Kúpime zachovalý domček a keď začneme uvažovať o zobytnení podkrovia, začne sa trápenie. Podlaha na pôjde je ako z gumy. Pri každom kroku pruží pod nohami a ktokoľvek ustane, cíti kroky všetkých ostatných. Navyše, nad každou miestnosťou poznať ovisnutú vaňu i letmým pohľadom. Bojíme sa betón zaťažiť a predsa ho potrebujeme nejako vyrovnať.

Skryť Vypnúť reklamu

Tu nie je priestor pre žiadne experimenty, ani kompromisy. Nová podlaha musí putovať na samonosný drevený rošt. Ten najtenší by mohol byť z drevených lepených nosníkov s prierezom 80x80 milimetrov, od seba vzdialených nie na viac ako 30 centimetrov. Každý z nich sedí na výstupku obvodového múru a nosnej priečke. Takže pri klasickom dome s chodbičkou v strede, akoby boli naskladané v troch pruhoch vedľa seba. Všetky vypodložené latkami do roviny, čakajúce na záklop z 22-milimetrových OSB dosiek. Toto je riešenie, s ktorým si poradí každý zručnejší domáci majster.

Keď všetko vystužia skrutky, ktoré sú v nosníkoch na 20 centimetrov od seba, všetko je pevné ako skala. Hoci pod letiskom zo štiepkových dosiek spočívajú prehnuté betóny, ktoré netušia o ťarche nad sebou.

Skryť Vypnúť reklamu

Podsyp namiesto roštu

Tam, kde sa však dá spoľahnúť na pevný podklad, akékoľvek budovanie roštov je len mrhaním času. Počuli ste niekedy o liapore? Ak nie, určite ste kedysi so záujmom skúmali hnedasté šúľky v kvetináčoch. Je to vypálený íl, ktorý zostal ľahučký a predsa pevnejší ako škrupina orechu. Hoci neváži mnoho, je ako prírodný kameň, ktorý unesie veľkú záťaž.

Stačí ho len rozhrnúť na nerovnej podlahe do rovnej vrstvy a ihneď sa môže začať s ukladaním novej plošnej podlahy. Môžu to byť OSB panely, sadrovláknité dosky, či akékoľvek iné veľkoformátové podlahové dielce. Uložíte ich, previažete medzi sebou a nová, rovná podlaha je na svete. Hoci by bola pod ňou iba udupaná hlina a na nej plastová fólia.

Suchá renovačná výstavba je ideálom všade tam, kde má ísť práca rýchlo a s minimálnou výbavou. Všetko sa dá zvládnuť svojpomocne. Rošty, podsypy a tabuľové materiály vychádzajú z myšlienok našich dedov, prichádzajú však s technológiami a modernými materiálmi dneška.

Skryť Vypnúť reklamu

Mimochodom, zamýšľali ste sa niekedy nad tým, kde končia vrstvené obaly z mlieka a džúsov? Aj z tých už lisujú panely potiahnuté papierom, že by ste ich nerozoznali od sadrokartónu. Natoľko pevné, aby ste sa na ne mohli postaviť na rovné nohy. Samozrejme, teraz už na vynovenú, rovnú podlahu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Znalec slovenského brandy
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 774
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 227
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 314
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 497
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 511
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 315
 7. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 232
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 177
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 123
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 2 686
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Operný spevák Peter Dvorský.

SND mu pripravilo operné gala.


23. sep

Vykonali viac ako 10-tisíc PCR testov.


1 h
Predseda Smeru Robert Fico.

V prvej vláde odpísané záverečné práce spolustraníkov neriešil.


14 h
Peter Sagan.

Kto sú najväčší favoriti na zisk dúhového dresu?


20 h

Neprehliadnite tiež

Rustikálny hruškový koláč

Pripravte si jablkový pie, pité aj slivkovú galetku.


23. sep
Neochota a strach vrátiť sa po pandémii k starému (teda normálnemu) spôsobu života späť medzi ľudí sa nazýva jaskynný syndróm.

Osobné stretnutia niektorým nechýbajú.


21. sep
ILustračné foto.

Problematický je najmä Prešovský kraj.


20. sep
Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep

Blogy SME

 1. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 2. Michael Achberger: Slovenská superpotravina: výnimočné účinky pre vaše zdravie
 3. Michael Achberger: Takto schudnete bicyklovaním
 4. Zuzana Cascino: Načo si ma porodila!
 5. Martina Hilbertová: Koľko detí na Slovensku je zaočkovaných? Bude prostredie v školách bezpečné?
 6. Michael Achberger: Nadmerné potenie pri cvičení? Toto vám pomôže
 7. Šťastná domácnosť: Viem, že viete umyť okná. A toto ste skúsili?
 8. Michael Achberger: Vyskúšajte tento cvik a uľaví sa vám bolesť chrbta zo sedenia
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 560
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 134
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 038
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 477
 5. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 977
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 863
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 758
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 667
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu