SME

Ako vyzerá život desaťnásobnej majsterky sveta v kulturistike Jany Purdjakovej

Prísne diéty, tvrdý tréning a odriekanie. Predstavujete si takto ideálny spôsob života? Kulturistka Jana Purdjaková si ho vybrala sama a zožala úspech.

(Zdroj: A. Lodes)

Prečo ste sa rozhodli práve pre kulturistiku, páčia sa vám svaly?

Svaly sa mi páčia, ale niekde musí byť určitá hranica. Pre kulturistiku som sa rozhodla z dvoch dôvodov. Chcela som mať peknú vyšportovanú postavu, ako desaťročná som bola dokonca najtučnejšia z triedy. Veľmi rada som jedla, to je paradox, pretože teraz jem málo, len toľko, aby som prežila. A ten druhý dôvod? Chcela som spoznať môjho priateľa a trénera. (smiech)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A podarilo sa?

Mala som 17. Zbadala som ho na ulici a zapáčil sa mi. Bol o osem rokov starší, čo bol dosť veľký vekový rozdiel. Iné zmýšľanie, iné priority... Ja študentka, on už pracujúci...

SkryťVypnúť reklamu

Venoval sa pretekársky kulturistike a hľadal partnerku na súťaženie v kategórii „páry“. Tak sme sa spoznali a tak sa aj začala moja súťažná kariéra. Stále to bol ešte „pracovný vzťah“. Asi až po dvoch rokoch sa to zmenilo na normálny vzťah, ktorý trvá až dodnes. Keď prišli moje prvé úspechy, juniorská majsterka sveta, ukončil súťaženie a stal sa mojím trénerom.

Zdá sa, že vždy dosiahnete, čo chcete...

Skôr by som povedala, že v určitých veciach mám pevnú vôľu a ak je nejaká reálna možnosť to naplniť, tak si idem za tým, hoci to niekedy trvá dosť dlho. (smiech)

Asi nie je jednoduché fungovať vo vzťahu aj pracovne.

Ľuboš je mojím partnerom, trénerom, psychológom, otcom. Občas povie zo žartu, že si ma vychoval ako prototyp, tvaroval ma fyzicky aj duševne od sedemnástich.

SkryťVypnúť reklamu

1

Desať zlatých medailí z majstrovstiev sveta si vyžaduje asi poriadnu disciplínu. Nechceli ste niekedy skončiť a na všetko sa vykašľať?

Chcela som skončiť hneď po prvej súťaži, ale priateľ Ľuboš ma stále hnal dopredu, dával mi ciele. Vedel ma správne motivovať, nastaviť na cestu, ktorou mám ísť. Vždy keď som vyhrala, tak som išla ďalej, za ďalším titulom. Motiváciou je aj môj zamestnávateľ VŠC Dukla Banská Bystrica. Pre mňa je dôležité, že ma šport nevyčerpáva, ale je mojím životným štýlom. Keby som aj skončila, budem stále trénovať.

A kedy teda chcete skončiť?

Už som taký inventár našej asociácie SAKSFT, lebo všetci končia, prichádzajú noví a ja som tam stále (smiech). Tento rok si chcem dať pauzu, potrebujem mentálne zregenerovať. Lebo som neustále pod tlakom. No a na budúci rok by som chcela opäť nastúpiť.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí športovci sa doslova ničia, vy to robíte s radosťou?

Nie som typ na extrémy. Veľa športovcov má obdobia, keď netrénujú a potom zasa trénujú na maximum, to je pre telo obrovský stres. Vtedy prichádzajú zranenia. Ja trénujem stále, ani moja hmotnosť súťažná a mimosúťažná sa veľmi nelíšia a to je vlastne môj smer, idem zlatou strednou cestou, ale dlhodobo. Preto sa mi darí aj vyhýbať sa zraneniam.

Ako vyzerá váš deň, týždeň, rok?

Jedálny lístok dodržiavam v podstate po celý rok, tým že trénujem dvojfázovo, tak tréningy absolvujem predpoludním, k jedlu sa ani nedostanem a prvé jedlo mám až potom. Dopoludnia mám len proteínové kokteily a poobede zeleninu. Takto to vyzerá od pondelka do piatka a cez víkend si dám aj palacinky, víkendy sú povolené. Pred súťažou však mám prísnejšiu diétu, tri - štyri mesiace predtým si kontrolujem aj víkendy, všetko je presne rozdelené na čas, sledujem si príjem bielkovín, minimum sacharidov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2

Dá sa to vydržať, nemáte chuť rebelovať a zjesť, čo sa dá?

Keď dodržiavam diétu, tak som na seba prísna a nič ma nezlomí. Keď som v mimosúťažnom období, je niekedy problém, ale nesmiem mať nič také doma. Ak je to doma, už je z toho pokušenie. Nie som typ na rezne, skôr zhreším sladkým.

Prezraďte nejaké vaše zdravé recepty.

Väčšinou jem ľadový šalát s olivovým olejom a vaječnými bielkami. Druhá kombinácia je paradajka, cuketa a nič viac. Keď niekomu radím, čo má jesť, tak sa ma pýtajú: „To mám jesť stále to isté, nemám si tam ešte niečo pridať?“ A ja hovorím, nie, to stačí. Mne to chutí. Hlad je najlepší kuchár a ja keď som hladná, tak zjem, čo treba.

Čo by ste poradili ženám, ktoré si chcú zlepšiť postavu a stále sa im to nedarí?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na cvičenie treba mať fixný čas, deň a hodinu. Nepremýšľať, či sa vám chce, alebo nie, jednoducho ísť. Aj ja som lenivá, ale treba sa prekonať. Zistila som, že najlepšie je cvičiť ráno, klientky si odcvičia a idú do práce, potom aj deň inak vyzerá. Ráno prídu s čistou hlavou a naštartujú sa do dňa, ak chodia popoludní, už sú unavené z práce a myšlienkami inde. To už je únik. Stravovanie treba prispôsobiť presne podľa ich potrieb, ak sú cez deň v práci a nemajú čas si niečo pripravovať alebo majú alergiu na mlieko, treba všetko zohľadniť.

3

Keď poradí majsterka sveta, tak to funguje?

Skôr by som povedala, že som špecialistka na výživu. Pozriem sa na potravinu a viem o nej všetko, hodnotu, zloženie. Moje tréningy sú niekedy stereotypné, ale účinné... Mojou úlohou je klientky správne motivovať, vysvetliť, že postava sa nedá urobiť zo dňa na deň. Som len niekto, kto im dá návod, to ostatné je na nich, musia chcieť. Na každú platí niečo iné, či už v zložení stravy, alebo v tréningu. Ale všeobecne nedávam tvrdé diéty. Učím ich skôr správnym stravovacím návykom. Niekedy sa ma pýtajú: „A kedy už budem môcť jesť tú čokoládu?“ Ale všetko s mierou, musí to byť životný štýl, nefunguje to tak, že teraz mám upravenú stravu a potom budem jesť všetko. Je dôležité rozlíšiť, či je človek hladný, alebo má len chute. Treba nájsť cestu, ktorá im vyhovuje a bude už nastálo. Viem ich však pochopiť, lebo som to sama zažila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hovorí sa však, že jedlom si kompenzujeme emócie...

Je to asi aj o psychike. Ja to kompenzujem nákupmi alebo pozeraním. Baví ma hľadať nejaké pekné kúsky. Je to pre mňa jedna z foriem pasívneho oddychu najmä počas diéty. To mám veľmi rada.

Aký je váš štýl obliekania?

Športovo-elegantný. Rada nosím sukne, šaty, ale musím to prispôsobovať športu, ktorý robím. Napríklad nemám nikdy odhalené ruky, lebo mám svaly. Všetci si myslia, že športovkyňa musí chodiť v teniskách, ja mám len jedny tenisky na tréning. Inak mám všetky topánky na vysokom podpätku a v nich chodím celý rok. Páči sa mi to a zvykla som si. Keď chodím na opätkoch, mám aj iný štýl prezentácie na pódiu.

Všimla som si, že vy medzi ostatnými kulturistkami skutočne vynikáte, máte úžasnú charizmu, ženskosť, jemnosť a ladné pohyby. To je asi nezvyčajné v kulturistike.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hovoria mi to, a je to asi aj jedno plus navyše, vďaka ktorému vyhrávam. Minulý rok som prešla do kategórie physique a nevedela som, ako sa porote zapáčim. Sledovala som súperky a snažila som sa odhadnúť, čo je dôležité, ako ich zaujať. Zamerala som sa na tvrdosť a ostrosť svalov, aby moje svaly pôsobili štíhlo. Keď ma videli tréneri na zrazoch, boli trošku v rozpakoch, pripadala som im priveľmi štíhla, ale ja som vedela, čo robím. Na MS v Montreale som nakoniec zvíťazila s veľkým 20-bodovým náskokom. U každého rozhodcu som bola na prvom mieste a získala som aj absolútny titul MS.

Odmeňujete sa nejako po súťaži?

Posledné majstrovská sveta boli v Kanade a zostávali sme tam ešte tri dni, tak sme s babami pochodili aj nejaké obchody. Ale keď cestujem po svete, všade sa mi zdá, že majú to isté. Mám rada veci, ktoré nie sú všade. Niečo som si však kúpila, neprídem predsa na prázdno (smiech).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaujímalo by ma zákulisie súťaže, máte medzi konkurentkami aj priateľky alebo tam vládne rivalita?

S niektorými sa stretávame každý rok, pozdravíme sa, prehodíme niekoľko slov, ale priateľky tam nemám. Nie sú tam ani negatívne nálady, my sa vidíme len na pódiu.

Kto vám robí styling, vyberá plavky, účes?

Takmer všetko si robím sama, strih plaviek je veľmi dôležitý, dokáže úplne zmeniť koncepciu postavy. Plavky mi šije Danka Kolibarová. Vlasy musia ísť do vrkoča, rozpustené totiž zužujú v ramenách. Líčenie je veľmi výrazné. Doma si všetko pripravím, natrénujem. Nič nenechávam na náhodu. V tom som perfekcionista, všetko robím v predstihu.

Máte ešte nejaké nesplnené sny, vízie do budúcnosti?

Profesionálne ani nie, už som dosiahla všetko. Chcem sa venovať trénerstvu, mať spokojné klientky a vidieť výsledky, ich radosť, že sa zlepšujú, poďakujú. Potom mám radosť aj ja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

VIZITKA:

Jana Purdjaková (38)

Je desaťnásobná majsterka sveta v kulturistike. Na svojom konte má aj ďalšie tituly, dvojnásobná majsterka Európy, víťazka Svetových hier, juniorská majsterka sveta. So svojím priateľom a trénerom v jednej osobe Ľubošom Čapkom žije v Poprade.

Foto: A. Lodes

Styling: Jana Milatová

Vizáž: Hanny Lednar

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 964
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 702
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 357
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 677
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 327
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 601
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 090
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 399
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 145
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 599
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 133
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 068
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 048
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 442
  1. Marcel Rebro: Vojenský kaplán Askold: Machno a jeho chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  2. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  3. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  4. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  5. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  6. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
SkryťZatvoriť reklamu