SME

Trendom je radostná záhrada

Nepočítať úrodu na kilá, neplánovať políčka z povinnosti, ale uvoľniť atmosféru počas celej pestovateľskej sezóny. To je trend posledných troch rokov.

(Zdroj: mg)

Pre mnohých je to každoročná rutina. Nakúpiť semienka, rozdeliť hriadky a spolu s predpestovanými priesadami ich vpraviť do skyprenej zeme. Potom už len okopávať, pretrhávať burinu, polievať a chrániť pred pliagou hmyzu a chorôb až do zberu úrody. S pocitom, že sme splnili svoju povinnosť ku zverenému fliačiku zeme.

Ak sa však stane, že sa radosť zmení na nemilú povinnosť, nemali by sme hľadať chybu v sebe. Supermarkety konkurujú našej snahe celoročnou ponukou lacnej zeleniny a ovocia, zamestnávatelia od nás chcú, aby sme im venovali viac hodín zo svojho denného času a popri tom riešime veci, ktoré nás v minulosti neťažili.

Práve záhradka by mala byť miestom, kde si oddýchneme a načerpáme silu. Naplánujte si tú svoju už dnes. S víziou príjemných chvíľ namiesto toho, aby ste sa pachtili všetkými svojimi silami za debničkami plnými úrody.

Semienka len podľa rozpisu

Možno sa to stáva aj vám. Šalát vybieha na hriadkach do kvetu lebo sa nestihol pojesť, prestarnuté kaleráby už nie sú vhodné ani len do polievky a petržlen sa už tretí rok nik neunúva ani vykopať, pretože opäť narástol tenký ako drôtik. A ak sa pozriete v špajze na policu so zaváranou cviklou, pre tú tohtoročnú bude treba opäť vyprázdniť novú poličku. Vlaňajšej sa ešte nik nedotkol, pretože z predvlaňajšej je tam ešte hodná polovica.

Pestovať zeleninu zo zvyku nedáva zmysel, hoci máte už po mnohé roky vysledované, v ktorej časti záhrady sa čomu darí najlepšie.

Zalistujte v spomienkach a s hárkom papiera urobte veľké upratovanie vo svojej záhradkárskej rutine. Vyškrtnite všetko, čo neprináša úžitok, a dopíšte to, čo by vám urobilo radosť. Zaiste sa vám podarí zbaviť sa nepríjemných povinností, hoci aj s neistým pocitom, že kus záhrady by mohol zostať prázdny. Ste iba na začiatku, všetko môže dopadnúť úplne inak.

Spravte si nákupný zoznam a nakúpte iba tie semienka, ktoré potrebujete pre svoj zámer. Bez ohľadu na to, či poslúžia na predpestovanie priesad, alebo poputujú priamo do zeme.
Ak sa poobzeráte po internete, určite vám neunikne ani semenná banka, ktorú prevádzkujú dobrovoľníci. Množia osivá starých krajových odrôd, ktoré na rozdiel od tých dnešných sú omnoho odolnejšie proti vrtochom počasia i škodcom.

Sú to plodiny našich predkov a mnohé sú prispôsobené slovenskej klíme viac ako novinky semenárskych firiem. Aj zmena osív týmto smerom môže odľahčiť vašu prácu v záhradke.

Priblížte zeleninu ku kuchyni

Bylinky, šalát, špenát, reďkovka a jahody majú čosi spoločné. Hoci každé z nich používame v kuchyni odlišne, všetky majú schopnosť vyrásť do krásy aj v debničkách, kvetináčoch a hrantoch. Ak ich uložíte na verandu, terasu alebo v blízkosti východu do dvora, smelo po nich budete siahať i vo chvíľach, keď nebudete mať chuť odkráčať na koniec záhrady.

Takýto spôsob pestovania sa zaobíde bez trhania buriny a ak použijete samozavlažovacie hranty, ani s polievaním to nebude zložité.

Nová skúsenosť vás môže presvedčiť o tom, že mnohé druhy drobnej zeleniny a ovocia možno pestovať bez toho, aby ste sa museli dotknúť rýľa, motyky, záhradných hrablí či iného náčinia. Je to milá kratochvíľa, ktorá sa ponáša na pestovanie kvetov na okenných parapetoch.

Všetko vegetuje na ľahkom rašelinovom substráte v čistote a bez obáv, že zasejete viac, ako spotrebujete. Na rozdiel od priestranných hriadok v záhrade, debničky sú na plochu skromnejšie.

Mnohí si tento spôsob pestovania tak osvojili, že si drobnolistú zeleninu v záhrade už nevedia predstaviť. Je to akoby ste chodili na hotové do supermarketu.

Iba na priamu spotrebu

Vypestovať si domáce zemiaky je viac nevyhnutnosťou včerajška ako výzvou dneška. Považujeme ich za príliš fádne, aby sme sa tešili z ich úrody a navyše ich možno po celý rok kúpiť v každom obchode.

Sladučká chrumkavá karotka, hrsť sviežich ríbezlí či slnkom zohriata rajčina, ktorá pukne medzi zubami, je pôžitkom pre každého. Alebo mladý hrášok, ktorý svojou sladkosťou vábi nielen deti.

Vypustite fádne plodiny určené na skladovanie a vymeňte ich za tie, ktoré sú určené na priamu spotrebu. Tým sa svojou čerstvosťou zaručene nič nevyrovná. Naše dvory už dávno nie sú gazdovskými, v ktorých dorastajú prasce, večne hladné po varenej švábke z paráku. A ak toho vypustíte viac, možno sa uvoľní aj jedna pivnička, ktorú si môžete prispôsobiť inému úžitku.

Vyvýšený záhon chrbát neunaví

Každému záhradkárovi padne pri sviatku vhod, ak mu okrem zdravia a šťastia vinšovníci zaželajú aj ohybný chrbát a pevné kolená. Obzvlášť ak roky ubiehajú ako voda.

Možno ste o tom nikdy neuvažovali, ale práca v záhrade sa náročnosťou hravo vyrovná návšteve posilňovne či vytrvalostnému behu v parku. Ak však existuje spôsob, ako dostať hriadku do výšky kolien, prečo by ste to nemali skúsiť?

Ak vám hlavou prebleslo pomyslenie na vyvýšený záhon, práve o ňom je reč. Nemusíte hneď plánovať anglickú záhradku, v ktorej chodíte po kamenistých chodníčkoch pomedzi záhony ovenčené trvanlivými doskami z duba. Vyskúšajte to v malom, niekde na začiatku záhrady so zeleninou, ktorej pestovanie sa vám javí najprácnejšie.

Jednotenie mrkvy nebolo nikdy jednoduchšie. Prvý vyvýšený záhon sa v ničom nemusí líšiť od hnojiska. Kolíky nabité do zeme, niekoľko dosiek medzi nimi a navážka hliny. Ak stiahnete časť vrchnej zeminy zo všetkých záhonov, nikde vám nebude chýbať.

Priesady dávajú istotu

Tri zrniečka do jamôčky a výdatne zaliať. To nie je iba návod na vysievanie uhoriek, cukety a ťahavej fazule, ale aj šláger, ktorý si pospevujú slimáky bažiace po sladkej chuti čerstvých výhonov. Hoci ani jedna z týchto plodín nemá pri klíčení vysoké nároky, predsa len priesady predpestované v téglikoch dávajú istotu, že rastlinky zosilnejú skôr, ako si na nich niekto pochutí. Na verande je vždy dostatok priestoru, aby tam týždeň či dva zotrvali na slnečnom mieste.

Nevidí sa to často, ale táto taktika praje aj kukurici, ktorá z predpestovaných priesad dozrieva s predstihom. Ak sa nájde kdesi kútik, môže aj mesiac vyrastať v nádobke, kým poputuje do zeme. Tak zarodí sladkým klasom aj pod horami a vždy vysadíte na záhon iba tie najsilnejšie. Hoci aj medzi kvety, za skalku či k altánku, kde vytvoria súkromie pri posedení. Ako riedky živý plot na niekoľko mesiacov.

Divočina nie je tabu

Nikde v prírode nenájdete hriadky, v ktorých stoja rastliny v zástupoch, medzi ktorými sú plochy holej zeme. Ani vaša záhradka nemusí byť taká, hoci poľnohospodárom to na poliach inak nejde.

Založte v časti záhrady divoký kút a nechajte ho žiť svojím životom. Hoci aj tam, kde sa uvoľní miesto po zelenine, ktorú ste zo zoznamu s úspechom vyškrtli.

Neznamená to, že to musí byť hnojisko zarastené burinou, na ktorom sa prepletajú odstrihnuté konáre zo stromčekov. Spojte v ňom prírodu s úžitkom a krásou. Kým sa fazuľa vyšplhá po zapichnutých konároch so svojím šarlátovým kvetom a bohatým listom nahor, dolu sa môžu krčiť cukety, melóny a tekvice, ktoré svojou ohromnou zeleňou prikryjú divý život.

Hoci ide stále o priestor dávajúci úžitok, vyzerá úplne inak, ako sme zvyknutí.

Po čase možno prídete na to, že to nie je až taký zlý nápad. Priberiete slnečnicu, ružičkový kel, brokolicu a možno aj kríčky s drobným ovocím. Takéto divoké spolužitie funguje bezchybne a nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Postará sa o seba samo.

Skoncujte so zdĺhavým vyplievaním

Burina bude v úžitkovej záhradke problémom iba vtedy, ak prerastie zelenine cez hlavu. To sa však nemusí stať ani vtedy, ak sa rozhodnete vyskúšať si rok bez pletia.

Ak sú riadky zeleniny od seba vzdialenejšie, ako je zvykom, nepodpíše sa to iba pod vzrast rastliniek a ich výnos, ale aj pod jednoduchosť údržby záhonu. Tam, kde ste na kolenách trhali jednu burinu za druhou, niekedy stačí iba nasypať medzi hriadky slamu alebo natiahnuť textíliu, aby spomalili rast buriny.

V takejto záhradke je to takmer, ako by bol medzi každými dvoma riadkami chodníček. Prejdete sa po ňom, zošliapnete burinu na zem a opäť má zelenina kus miesta, aby využila svetlo a vlahu vo svoj prospech.

V záhradke, kde sa zelenina pestuje pre potešenie, tak dorastie všetko väčšie a krajšie bez toho, aby vás boleli kríže. Možno by to naši dedovia nazvali voľnomyšlienkarskou pomätenosťou, dnes už však všetko chodí inak.

Tak ako slúži textília na zemi proti burine, rovnako pomôže sieť proti škodcom. Postavíte ju ako stan na kolíky nad kapustou, kelom či brokolicou a od húseníc, ktoré sa vyliahli z vajíčok bielych motýľov, máte celú sezónu pokoj. Bez postrekov či zbierania budú kapustoviny v úplnom bezpečí.

Za ovocím sa nemusíte šplhať do koruny

Kompaktné tvary ovocín zašli už tak ďaleko, že koruna útleho stromčeka nemusí zaberať viac ako polmetrový pôdorys. Stĺpovité jablone, kompaktné hrušky, egreše a ríbezle na vysokom podpníku či čerešne na podpníku Gisela5 sú také útle, že by ste ich s odvahou napchali do väčšieho kvetináča. Ak sa rozhodnete pre ich pestovanie, môžete ich v záhradke usadiť aj tam, kde by na iný ovocný strom nebolo miesto.

Neraz z toho vznikne koníček, pri ktorom na malej ploche rastie široká paleta ovocia, ktoré robí radosť. Usadíte sa k takémuto malému ovocnému sadu na lavičku a kocháte sa krásami okolo seba. Tam, kde ste po celé roky kopcovali, okopávali a ryli, zrazu iba oddychujete a vnoríte prst do zeme iba vtedy, ak na to máte chuť. Navyše je z každej vynaloženej minúty úžitok, ktorý stojí zato.

Prilákajte drobný život

Vtáčia búdka v záhrade je rovnakým prínosom ako drevený klát s množstvom vyvŕtaných otvorov. Ak sa v záhradke usadí vtáčia rodinka, razom akoby bolo škodcov omnoho menej.

Z lavičky budete sledovať ich neustále prilietavanie do hniezda a ak budete v magickom okamihu doma, uvidíte aj, ako sa mladé vtáčatá učia lietať. Je to zážitok, ktorý treba skúsiť na vlastnej koži.

Prínosom sú aj drobné samotárske včielky, ktoré sa usadia iba preto, že môžu do klátu naklásť vajíčka, z ktorých každé starostlivo uzavrú do vybudovaných buniek. Prelietavajú z kvetu na kvet, ráno ich vidíte pod listami ukrývať sa pred kvapkami rosy a ak zasvieti slniečko, vždy sa pustia do usilovnej práce.

Stačí uložiť kdesi na voľné miesto zopár skalných ruží a pri ich zlatistých kvetoch budú od jari až do jesene.

Inšpirácie a rady nájdete na komunitnom záhradkárskom webe zahrada.artmama.sk:

Kŕmidlá pre vtáčiky

Domčeky pre hmyz

(mg)

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 843
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 634
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 146
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 994
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 914
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 158
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie