SME

Nepočujúci manželia Heftyovci: Mať občianske združenie je niekedy boj

Založili občianske združenie Myslím, ktoré sa venuje komunite nepočujúcich. Priznávajú však, že v podnikaní musia bojovať so zložitou administratívou a demotiváciou.

Manželia Michal a Angela Hefty s dvojičkamiManželia Michal a Angela Hefty s dvojičkami (Zdroj: Lubie Sutton)

Manželia Angela a Michal Hefty žijú v Bratislave a spoločnými silami založili občianske združenie Myslím, centrum kultúry nepočujúcich.

Založili ho v decembri 2005 ešte predtým, ako sa vzali. Zo začiatku išlo o dobrovoľnícke aktivity a pomoc ľuďom s podobným postihnutím ako mali Michal a Angela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobrovoľníctvu však obetovali všetok voľný čas, preto sa rozhodli, že bude lepšie, ak z týchto aktivít získajú viac ako dobrý pocit a premenia túto myšlienku na spoločný biznis.

„Poznali sme situáciu osôb so sluchovým postihnutím, stav organizácií, vzdelávania, spoločenských udalostí a komunitného života celkovo. Zhodli sme sa, že je to na Slovensku slabé. Našim zámerom bolo priniesť pre nepočujúcich nové aktivity, zvýšiť úroveň komunitného života a podporiť deti a mládež. Podnikateľský duch sa prejavil až neskôr“, vysvetľuje Angela.

SkryťVypnúť reklamu

Založili združenie, no nevedeli, čo ich čaká

Pracovať s občianskym združením sa učili od základov. Rozbehnutie združenia aj jeho chod súvisí s množstvom „papierovania“.

Veľa času trávil pár učením a hľadaním informácií. „Zistili sme, že to zaberá príliš veľa času a nemôže to byť len dobrovoľnícka práca. Preto sme medzi služby pridali kurz slovenského posunkového jazyka.

Vedeli sme, že v Bratislavskom kraji neexistuje podobný kvalitný kurz. Do portfólia sme postupne pridali e-learning, predaj rôznych DVD a publikácii s tematikou slovenského posunkového jazyka“, objasňuje Angela ich spoločné začiatky.

Súčasťou podnikania, ako to už v dnešnej modernej spoločnosti býva, bolo založenie internetovej stránky Myslim.sk a tiež Nepocujuci.sk a spolu s kolegami začali vydávať elektronický časopis Myslímnovinky.

SkryťVypnúť reklamu

„Na začiatku bol najťažší fakt, že sme vôbec nevedeli, čo nás čaká a museli sme sa vzdelávať sami. Šancu uspieť má len ten, kto je schopný a motivovaný zbierať informácie všade naokolo. A my sme boli“, hovoria manželia.

Michal bol vždy veľký optimista a upokojoval Angelu, aby vydržala pár rokov, kým sa to dostane do normálu. Zlepšenie sa dostavilo, ale nie také, v aké dúfali. „Stále je to svojim spôsobom boj“, smutne poznamenáva Angela.

angela s michalom v období tehotenstva

Práca sa od súkromia delí len ťažko

Na začiatku sa o práci bavili často, aj keď si to neuvedomovali. „Jedno ráno sme sa zobudili a uvedomili sme si, že práca je doma nekončiaca téma. Povedali sme si, že to takto nemôže fungovať.

Bolo to však ťažké, keďže pri štarte združenia sme pracovali najmä z domu. Sedeli sme zatvorení na ploche 60 m2 s otvorenými počítačmi a neustále sme preberali prácu. Bola som z toho čiastočne frustrovaná“, spomína Angela.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr začali robiť kurzy, zmenili priestory a veci sa tak menili k lepšiemu. Napriek tomu hovoria: „Téme „práca“ sme sa nevyhli. Museli sme sa naučiť koordinovať témy a nepreháňať to. V súčasnosti sa o práci naďalej bavíme, ale presunulo sa to na úroveň vzájomnej supervízie. Jeden na druhého dohliadame a radíme sa“.

Angela je momentálne na materskej dovolenke a združením sa zaoberá Michal spolu s kolegom. Ona im z domu pomáha s drobnou administratívou a stará sa o dvojičky. V najsilnejšom období boli v združení piati, no pre komplikácie s úradmi sa až doposiaľ stav znížil na troch ľudí, vrátane manželov Heftyovcov.

manželia heftyovci spoločne pri práci

Nie je to prechádzka ružovou záhradou

Manželia priznávajú, že podnikať nie je také jednoduché. Problém však nie je v ich vzťahu, ale inde.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Táto práca je v značnej miere o papierovaní a to zaberie dosť času. Proces vzniku projektov je zavalený katastrofálnym množstvom papierov“, vraví Angela a pokračuje, „Niekedy prichádzajú nečakané až šokujúce momenty, keď človek nevie situáciu rýchlo v hlave spracovať a vtedy je fajn, že to robíme spolu a vzájomne sa s Michalom podržíme, podporíme.

Najťažšia je asi neistota. Ak niečo nevyjde, týka sa to nás oboch. Musíme sa zmieriť aj s tým, že sa občas pohádame. To, že sme manželia predsa neznamená, že máme na všetko rovnaký názor.

Problémy, hlavne z psychickej stránky však treba prekonať do 24 hodín, lebo musíme fungovať efektívne ďalej. V práci aj súkromí. Snažíme sa vždy vychladnúť, s čistou hlavou si to vydiskutovať a nájsť kompromisy“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už na začiatku si úlohy rozdelili, aby efektívne fungovali a zladili svoje sily. Michal si vzal na starosti financie, rozpočty a faktúry. Angela zabezpečovala chod projektov, administráciu a zmluvy.

Manželia však priznávajú, že ich hendikep, môže byť naozaj komplikáciou. „Komplikácie vyplývajú zo zmenenej životnej situácie, ktorú prináša hluchota. Môže to viesť k nedorozumeniam v komunikácií s klientom alebo počujúcim. Ako podnikateľský subjekt sme menej flexibilní a dostupní, keďže nemáme možnosť telefonovať“, vysvetľuje nepočujúci pár.

počas práce v združení

Privítali by pomoc zvonka

Budúcnosť združenia, žiaľ, nevidia manželia Heftyovci ružovo. „Po desiatich rokoch fungovania nám je najviac ľúto, že sa tak výrazne znížil počet zamestnancov.

Niektorí by sa radi vrátili, ale po úradnej stránke to nie je možné. Sú však aj ďalšie dôvody, ktoré nám kazia peknú vyhliadku do budúcna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako neziskový sektor nemáme dostatočné možnosti financovania zo strany štátu. Súčasná vláda nám skomplikovala život aj novelami zákonov, na základe ktorých sme museli znížiť počet zamestnancov a zrušila tiež príspevky na mzdy zamestnancov so zdravotným postihnutím v rámci fungovania chránených pracovísk“, sťažuje sa na aktuálnu situáciu Angela.

No je tu aj ďalší problém, s ktorým bojujú a ktorý vôbec nepredvídali. „Snažíme sa vytvárať zaujímavé projekty a aktivity, no bojujeme s nezáujmom. Na jednej strane prevláda názor, že na Slovensku sa v tejto oblasti nič nedeje, no ak niečo zorganizujeme, zapojí sa len minimum ľudí. Demotivuje nás to. Aj my potrebujeme vidieť, že to, čo robíme má zmysel“, vysvetľujú Heftyovci.

Problémov na Slovensku v rámci komunity nepočujúcich vidia viac. Za najväčší považujú nedostatok kvalifikovaných ľudí na prácu s nepočujúcimi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

s prezidentom slovenskej republiky andrejom kiskom

Spoločné podnikanie skúša silu vzťahu Michala a Angely

Angela nezapiera, že sa hádajú. No snažia sa nachádzať kompromisy, pretože vedia, že musia a chcú ďalej spoločne žiť a pracovať.

Aj oni majú niekoľko nepísaných pravidiel, ktorých sa držia a ktoré robia ich partnerstvo silným. V čom je teda to „kúzlo“?

„Prvoradá je dôvera, na základe čoho sú manželia schopní spoločne fungovať. Dôležitá je tiež schopnosť pohotovo riešiť problémy spoločnými silami, dohodnúť sa a diskutovať. Spoločné podnikanie nie je priestor na sebeckosť. Robíte to pre tím, pracujete na dosiahnutí spoločného cieľa, preto musia byť partneri rovnocenní a mali by si vážiť prácu toho druhého.

Práca však nie je všetko. Treba jej dokázať povedať aj nie, nebaviť sa o nej, nechať si priestor na súkromie. Spoločné podnikanie je aj o tom, že ste neustále spolu. Najlepšie je, ak si každý nájde voľnočasovú aktivitu, kde partner nie je, aby mal vyhradený čas len pre seba“, vysvetľujú spoločne a Angela dopĺňa, „Obaja si tiež musia uvedomiť, že nie je možné fungovať vo všetkom každý deň na 100 %.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý z nás má niekoľko rolí. Som žena, manželka, kuchárka, upratovačka, podnikateľka. No niekedy musí jedna vec ustúpiť na úkor druhej, menej dôležité veci idú bokom. Aby partnerstvo a podnikanie fungovali, musia si to uvedomiť obaja.

Foto: archív M. a A. H., Lubie Sutton

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 430
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 596
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 366
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 420
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 022
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 599
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 074
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu