Miriam a Pavol Benčíkovci: Vieme sa na seba stopercentne spoľahnúť
Manželia Benčíkovci stoja za úspešnou spoločnosťou Bencik Culinary Group so sieťou reštaurácií. Pre ich prácu je charakteristická vlastná zainteresovanosť na všetkých aspektoch podnikania, osobný vzťah k zákazníkom a dôraz na špičkovú kvalitu.
Pavol manželku postupne presviedčal, aby svoje skúsenosti z reklamy a marketingu venovala gastronómii a spoločnému biznisu, podľa Miriam prišlo rozhodnutie pracovať spolu pozvoľna, počas jej druhej materskej dovolenky.
„Zamestnanie v korporácii som potom vymenila nastálo za prácu v rodinnej firme.“
Koľko času trávia spolu súkromne a pracovne? „Túto otázku nám často kladú naši priatelia a známi, ale paradoxne v práci sa vidíme minimálne. Každý z nás má svoje úlohy a povinnosti, mnohokrát sa stretneme až doma,“ približuje každodenné fungovanie Pavol a dodáva: „Ako rodina s deťmi trávime spolu takmer všetok voľný čas a veľa cestujeme.“
Náročné vo vzťahoch, keď manželia spolu pracujú, býva oddeliť prácu a súkromie, „v práci nemáme čas preberať súkromné veci.
Naopak, doma sa o práci rozprávame často, keďže nás to baví a radi vymýšľame nové veci. Najviac dobrých nápadov vzniká už tradične v aute,“ prezrádza Miriam.
Súhra v súkromí ešte nemusí znamenať, že aj v práci to ide bez problémov. Pavol približuje aj ťažšie chvíle: „Obaja sme v biznise perfekcionisti a chceme vždy čo najlepší výsledok. No a niekedy to nejde.“
Podľa neho je najlepšie na spoločnom podnikaní s manželkou možnosť stopercentne sa na seba spoľahnúť. A v čom spočíva tajomstvo úspechu manželov podľa Miriam? „V našom prípade ide o kombináciu toho, čo vieme a v čom sme dobrí. Vzájomne sa dopĺňame a to je asi najdôležitejšie.“
Nonna a Miroslav Futrikaničovci: Zdieľame spolu radosť i únavu
Manželia Futrikaničovci spolu podnikajú od roku 1997. Ich spoločnosť SK-TEX sa zaoberá recykláciou textilu, výrobou ekologických izolačných materiálov a vývojom nových izolačných a stavebných materiálov a technológií.
Rozhodnutie pre spoločné podnikanie prišlo podľa Miroslava samo od seba: „Pracoval som v zahraničnej spoločnosti a keď sme sa v roku 1997 rozhodli vytvoriť sesterskú spoločnosť na Slovensku, prirodzenou voľbou bolo spoľahnúť sa na životného partnera.
Keďže manželka bola po materskej dovolenke a je cudzinka, pracovných príležitosti s voľným pracovným časom, ktorý by umožňoval aj starostlivosť o dve deti, nebolo veľa, a tak ponuku stať sa spolumajiteľom a konateľom novej spoločnosti prijala.“
Ako manželia aj spoločníci trávia spolu 24 hodín denne, „práca a súkromie sa prelínajú, v podstate sme stále spolu, ak nerátam čas vo výrobnej prevádzke v Senici a na služobných cestách,“ opisuje spoločný život Nonna.
S takýmto fungovaním sú však spokojní, „Prekonali sme rôzne fázy vývoja spoločnosti a vieme, čo jeden od druhého máme čakať a čo je v živote dôležité. Problémy sú na to, aby sa riešili,“ prezrádza tajomstvo úspešného spoločného podnikania Miroslav.
Nonna oceňuje, že spolu môžu znášať pozitívne aj negatívne, „máme možnosť byť spolu a zdieľať radosť i únavu.“
Foto: Matej Fabianek