SME
Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

Vymeňte valček za striekaciu pištoľ

Striekanie nie je iba pre profesionálov, maľovanie bez štetky a bez valčeka vám ušetrí čas a zvládnu ho aj ženy.

(Zdroj: mg)

Maľovanie domácnosti je ako malá pohroma. Snažíme sa ho oddialiť, ako sa len dá. Ak sme však s prácou hotoví, všetci sa cítime akosi lepšie. Akoby farba prikryla nánosy prachu a prenikla príbytok vôňou čistoty. Všetko sa javí novšie, menej opotrebované a atraktívnejšie. To parfum vanúci z novej vrstvičky farby hypnotizuje našu myseľ.

Ak patríte k tým, ktorí odvrátia tvár, len čo zbadajú štetku, valček či maliarske náradie, mali by ste sa poobzerať po nových možnostiach.

Vďaka hobby striekacím zariadeniam a zdokonaleným farbám nezaberie maľovanie pripravenej miestnosti viac ako hodinu. Už netreba čakať na zasychanie vrstiev, všetko funguje úplne inak. Bez ohľadu na to, či maľujete stenu, alebo strop.

Turbína ženie farbu na stenu

Nalejete farbu do nádobky, naskrutkujete ju na striekaciu pištoľ a zasuniete do zásuvky. Vo chvíli, keď zatlačíte tlačidlo spúšte, rozozvučí sa turbína, ktorá ženie drobné kvapôčky farby na stenu alebo strop. Ani si nestihnete uvedomiť, čo sa deje, a odrazu stojíte na konci čerstvo namaľovanej steny. Opäť napĺňate zásobník a o chvíľu celá izba žiari novotou. Takéto rýchle maľovanie ste hádam ešte nezažili. Hoci to vyzerá na prvý pohľad ako sen, je to zážitok, ktorý vás možno čaká pri vašom najbližšom maľovaní.

Kde sa žiada vynoviť intenzívnu belosť stropu a steny žiadajú jednofarebný náter, ktorý ladí v modernom interiéri so strohým dizajnom nábytku, je striekanie ideálnou voľbou. Stačí len všetko pozakrývať fóliami, ohraničiť páskami a môžete sa pustiť po krátkej príprave do práce.

Odsúvanie nábytku do stredu miestnosti nie je kompromisom, ale štandardom. Dokonca nepotrebujete ani maliarsky rebrík alebo stoličku, aby ste dosiahli až na plafón.

Jednoduchšie, než sa zdá

Hoci sa všetko točí okolo technológie HVLP (vysoký objem pri malom tlaku), nemusíte listovať v encyklopédii, aby ste sa dozvedeli, čo je vo veci. Hobby striekacia pištoľ na maľovanie interiéru funguje bez kompresorov či inej výbavy. Všetko je v malom kufríku, ktorý uložíte na poličku, aby bol vždy pripravený na nové použitie.

Prvou časťou je turbína, ktorá sa na pohľad v ničom nelíši od fénu. Fúka silný prúd vzduchu, ktorý sa od motora mierne zahrieva. Má riedky filter, aby sa nezaniesla prachom, a záleží iba na predlžovačke, ako ďaleko od zásuvky sa dostanete. Buď funguje, alebo nie, nemá sa na nej čo pokaziť.

Farba sa nalieva do nádobky, ktorá jej pojme približne 1,8 litra. Do modernej, hustej disperzie stačí priliať iba desatinu vody, aby bola pripravená na striekanie. Netreba nič merať, nič počítať. Naberačkou naberiete hustú farbu do nádoby, zapichnete dnu mierku, dolejete vodu po najbližšiu voľnú rysku a zamiešate. Takéto množstvo vystačí na výdatné nastriekanie jednej steny, ktoré môže v mnohých prípadoch stačiť.

Podstata technológie sa ukrýva v striekacom nadstavci. Je z hrubého plastu a je v ňom iba jedna hadička a tryska. Práve on zabezpečí, aby sa farba dala do pohybu. Kým časť vzduchu z turbíny tlačí na hladinu hustej farby, aby stúpala širokou rúrkou nahor, zvyšná časť ju ženie cez trysku vpred, aby dopadla na strop alebo na stenu.

Žiadne namáčanie, valcovanie či rozotieranie. Stačí iba mieriť a farba lieta na stenu.

Komfort, ktorý zjednoduší prácu

Hoci sa jednotlivé modely striekacích pištolí líšia výkonom turbíny, existujú dva prvky, ktoré môžu striekanie zjednodušiť.

Prvým je predĺženie, ktoré je akousi rúrkou, čo zasuniete medzi turbínu a striekací nadstavec. V podkroví sa vďaka nemu dostanete k stene pod nízkou šikminou bez toho, aby ste si museli kľaknúť. Vo vysokej miestnosti naopak dosiahnete na strop bez toho, aby ste sa stavali na špičky. Ak ho potrebujete, namontujete ho na pištoľ. Ak nie, zostane ležať v polici.

Druhým bonusom je peristaltická pumpa, ktorá dokáže do striekacej pištole dopraviť farbu priamo z vedierka bez toho, aby ste ju museli po každej stene nalievať do zásobníka. To je výhodné nielen pri maľovaní veľkých miestností, ale aj pre tých so slabšími rukami.

Vďaka tomu, že farba je na zemi, držíte vo vzduchu o dve kilá záťaže menej. A to je skutočne rozdiel. Takáto pumpa je väčšinou súčasťou samotnej pištole a musíte ju použiť vždy. Nedá sa prikúpiť k tej, ktorú ste si možno objednali v minuloročnej sezóne.

Ak si práve kladiete otázku, ako hlboko musíte siahnuť do peňaženky, tak vás môžeme uistiť, že za 100 eur kúpite všetko, čo potrebujete. Wagner W550 či W610 sú voľbou istoty.

Príprava zaistí plynulosť

Ťažká interiérová farba sa pri striekaní nemení na jemnú hmlu, zachováva si formu drobných kvapôčok. Na zem preto padá iba to, čo sa neuchytí na strope alebo na stene. Krycie fólie sú preto tým najlepším spoločníkom pri príprave miestnosti. Aby ich však prúdiaci vzduch neodfukoval, nekupujte tie, na ktorých obale sa nedopátrate ani len výrobcu.

Siahnite po osvedčených fóliách, ktoré majú samolepiaci páskový okraj a sú nabité statickou elektrinou. Po rozvinutí sa pritiahnu k podlahe, oknu či ku stene natoľko, že ak ich priamo nepodfúknete, budú tam držať ako nalepené. Mnohé z nich majú formu pruhu so šírkou od 50 do 250 centimetrov. Tak prekryjete nielen obloky a dvere, ale zakryjete aj podlahu s istotou, že fólie sa v strede miestnosti prekryjú.

Zvyšok dotiahnete maliarskymi páskami. Zásuvky, vypínače, vodovodné batérie či čokoľvek, stojí v ceste, oviniete a vytvoríte ostrú líniu medzi maľovkou a okolitými plochami.

Nápisy Masq, Color Expert, Kana, Storch či Tesa sú zárukou, že pásky sa od vlhkej farby nenavlnia a fólie nebudú poletovať po miestnosti. Osvedčené pomôcky na zakrývanie pri maľovaní stoja iba o niekoľko centov viac ako tie z Číny, ktoré svojimi vlastnosťami takpovediac „zaspali dobu“. O to väčšiu radosť budete mať pri upratovaní, ktoré zaberie iba pár minút. Stiahnuť fólie a pásky, namotať do klbka a zahodiť.

Ako spojiť staré a nové

Spomínate si ešte na zdĺhavé oškrabávanie starých vrstiev farby zo steny, pretože tá najnovšia sa ihneď po nanesení začala odlupovať? Stará technológia hlinkových farieb je jednoducho taká. Moderné disperzie však možno na stenu naniesť vo viac ako dvoch desiatkach vrstiev bez toho, aby ste museli riešiť podobné problémy. Samozrejme, iba vtedy, ak nevynecháte najdôležitejší krok.

Je to penetrácia, ktorá spojí podklad s novou vrstvou farby takou silou, akoby tvorili jeden celok. Zjednodušene by sme mohli povedať, že je to farba bez pigmentu a plniva. Spojivo rozptýlené vo vode prenikne do najvrchnejších vrstiev starého náteru a vytvorí mostík, na ktorý sa nový náter naviaže plnou silou. Vždy sa musí riediť podľa návodu na balení a prípustná je iba jedna vrstva.

Nedržte sa mýtu, že penetrácia musí byť od rovnakého výrobcu ako farba samotná. V Európe je iba niekoľko tovární, ktoré vyrábajú jej kľúčovú zložku - polymér - a jedna z nich je aj u nás na Slovensku - Duslo Šaľa. Takže nápis Duvilax na vedierku nie je nostalgickou spomienkou na minulú éru, ale garantom toho, že máte penetráciu priamo zo zdroja. Bez sprostredkovateľov, ktorí ju cestou nariedia viac, ako sa patrí.

Striekanie penetrácie pištoľou ide nesmierne rýchlo. Priamo pred očami vidíte, ako starý náter pod vplyvom vlhkosti tmavne. Kým sa opäť objavíte v rovnakom kúte, kde ste začali, všetko je už natoľko zatiahnuté, že sa môžete pustiť priamo do nanášania farby.

Výhodou striekania je, že nemusíte riešiť, či sa vám čosi bude lepiť späť na valček, alebo ťahať pod štetkou. Pištoľ ukladá kvapôčku na kvapôčku a tie po zatiahnutí nikdy nestekajú.

Majstrovská práca z rúk laikov

Nanášanie farby striekacou pištoľou nevyžaduje žiadny tréning, zručnosť ani skúsenosť. Keďže pištole nemajú prehnaný výkon a dávkovanie farby je tak akurát, nič na stene nesteká a ku každému vynechanému miestu sa môžete okamžite vrátiť.

Je to technológia navrhnutá pre laikov, ktorí už na prvýkrát dosiahnu úplne profesionálny vzhľad steny. Možno aj preto je táto technika na západ od nás obľúbená aj medzi ženami, ktoré dokážu s farebnými odtieňmi vyčariť v interiéri zázračnú atmosféru.
Platí tu jediné pravidlo, ktoré treba dodržať. Tryska musí smerovať vždy kolmo na stenu, podobne ako keď si svietite elektrickým lampášom. Takže čo ťah zhora nadol či sprava doľava, ruka prechádza celou dĺžkou steny.

Či už je podkladom sadrokartón, hladká stierka alebo zrnitá štruktúrovaná štuka, výsledok je úžasný. Drobné kvapôčky znásobia matný odlesk farby a vytvoria jednoliaty povrch. A to platí aj pre plafón, na ktorom vždy vidno každú nedokonalosť.

Na druhý nástrek sa nečaká

Pri obnove bielej maľby alebo pri svetlých pastelových farbách je jediný nástrek zvyčajne dostatočný na to, aby bolo krytie dokonalé. To síce zistíte až po dôkladnom preschnutí, prvá miestnosť vám však vždy ukáže, ako pochodíte v ostatných.

Kým odlepíte pásku a všetko pobalíte, farba ešte nestihne ani poriadne zaschnúť.

Najnovšie interiérové disperzie sú jednoducho navrhnuté tak, že časť svojej priesvitnosti stratia až po vyschnutí. Ešte pred niekoľkými rokmi to tak nebolo.

Sýte odtiene si však vyžadujú nastriekať dve vrstvy. To preto, že obsahujú menej plniva (ktoré je prirodzene bielej farby) a viac pigmentov. Vrstvičky sú tak o málo tenšie a priesvitnejšie. Hoci ste za takúto farbu namiešanú podľa vzorníka v predajni štedro zaplatili, inak to nejde. Výhodou však je, že striekanie vás ušetrí akéhokoľvek čakania.

Druhú vrstvu môžete nanášať priamo na vlhký podklad. Pravdou je, že nová vrstva farby sa na vlhký, zvädnutý podklad naviaže ešte intenzívnejšie ako na suchý, akoby vznikala jediná hrubšia vrstva, vzájomne popretkávaná do jediného celku. To by ste s valčekom nedokázali.

Čistenie je rýchle

Jedinou povinnosťou po každom striekaní je vyumývať nádobku a striekací nadstavec pištole. Rovnako ako to robievate s valčekmi či s iným maliarskym náradím. Určite ste si všimli, že horúca voda zvykne na drahších farbách narobiť pri umývaní viac škody ako úžitku. Polymér zgumovatie a už sa mu dolu priveľmi nechce. Ak však do studenej vody pridáte kvapku saponátu, všetko ide ako po masle.

Je dobrým zvykom pri každej manipulácii s farbou vo vedierku utierať jeho veko a bočné strany, aby na nich farba nezasychala. Pretože ak sa vyschnutá nalúpe vždy do vedierka, nasrdí to nielen pri maľovaní valčekom, ale aj pri striekaní. Poznáte to ďobanie prstom do steny, aby hrčka nekazila dobrý dojem. Pri striekaní je to podobné. Tok farby na chvíľku spomalí a potom vyprskne väčšia dávka spolu so zaschnutou hrudkou.

Môžete si vybrať akúkoľvek farbu

Ak si odmyslíme širokú škálu vopred namiešaných odtieňov a ďalšiu takmer nekonečnú vo vejári vzorníka, farby sa vzájomne predsa len líšia svojimi vlastnosťami, čo sa premieta aj do ich ceny.

Tie najlacnejšie možno tónovať iba do jemných pastelov a príliš neobstoja pri dravých detských hrách. Postupne sa ošúchajú a tie najlacnejšie aj vyblednú.

Kvalitnejšie nátery majú vyššiu oteru vzdornosť za sucha a dokážu na seba naviazať väčšie množstvo pigmentu. Preto ich možno tónovať aj do sýtych odtieňov, ktoré nerobia škvrny a neblednú. Tam, kde sa žiada vysoká odolnosť a sýtosť, vyplatí sa priplatiť.

Tie najdokonalejšie nátery sú odolné voči oteru aj za mokra a nezlyhajú ani v kúpeľni, kde na ne pri každom sprchovaní útočí para. Nezlúpnu sa a nestratia svoj hodvábny mat. Niektoré z nich sú navyše obohatené o zložky, ktoré umožňujú ich čistenie a umývania za mokra.

Ak chcete takýto náter vynoviť a prinavrátiť mu jeho sviežosť, jednoducho ho prestriekate vodou so saponátom. Všetok prach je zrazu preč a farba vyzerá, akoby ste ju naniesli iba včera. Pravdou však je, že sa horšie pretierajú novou vrstvou ako ostatné.

Pri striekaní si nevšimnete žiadny rozdiel, všetky sa správajú rovnako. Ak by ste však na ne šli valčekom, s tými lacnejšími sa unavíte omnoho viac ako s drahšími. Majú odlišnú receptúru, ktorá znásobuje ich hustotu.

(mg)

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu
 2. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 4. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 5. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 6. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 7. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 8. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 9. Nestarnú, ale dozrievajú
 10. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 1. Firma BONATO oddlžila svojich klientov v sume 100 000 000 Eur
 2. Ako manažovať 16 miliónov dielov denne?
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 5. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 6. Slávnostné otvorenie VIVO! Bratislava už o tri týždne
 7. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu
 8. Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku
 9. Slováci sú chlebovým národom
 10. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 1. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 12 668
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 12 169
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 11 140
 4. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 9 809
 5. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 8 926
 6. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 8 571
 7. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 7 758
 8. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 721
 9. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 7 236
 10. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 7 069

Téma: Víkend


Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Starý metalista Harabin

Škoda, že nehrajú niečo pôvodné, len coververzie, ale Vlasť je skvelý názov pre deadmetalovú kapelu.

Autorská strana Michala Havrana

Kočner pochopil, čo je štát (píše Michal Havran)

A potom sa pokúsil ním stať.

Marian Kočner na súde.

Čo dnes robí Bubeníková z Gorily? Stala sa developerkou

Šéfka FNM rozbehla kariéru v realitnom biznise.

Anna Bubeníková, bývalá šéfka Fondu národného majetku.

Andruskó uzavrel dohodu o vine a treste, jeho výšku neprezradili

Dohoda je uzavretá len v trestnej veci Kuciakovej vraždy.

Polícia odváža Zoltána Andruskóa z Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku.

Neprehliadnite tiež

Čo vás čaká v najbližšom magazíne smeŽeny?

Prečítajte si rozhovor s tenistkou Dominikou Cibulkovou.

Bezlepkové mega čokoládové brownies s cuketou
Alexandria Ocasio-Cortez

Postup na gélové nechty. Ako na to a aké sú trendy?

Poradíme, ako vám umelé nechty vydržia dlhšie.

Ilustračné foto