Každý z nás chce byť šťastný, milovaný, mať krásnu rodinu, partnera, o ktorého sa môže oprieť, harmonické zázemie. Realita však prináša v partnerských vzťahoch množstvo vzájomných nezhôd, povinností či prispôsobovania sa, ktoré nám nie je pochuti.
Stále niečo hľadáme, sme nespokojní, cítime sa nenaplnení, nepochopení a bez podpory partnera. Často si vytvoríme predstavu o vzťahu, do ktorej sa partner akosi nechce vtesnať a potom ho obviňujeme z vlastného pocitu nešťastia.
„Nikto nás neučí ako sa máme o vzťahy starať a budovať ich,“ hovorí psychologička Zdenka Némethová a vysvetľuje, „ľudia sa často veľmi snažia, no ich snaha neprináša očakávané výsledky. Potom nastupuje frustrácia a rezignácia.“
Vieme však vôbec, čo potrebujeme a čo potrebuje náš partner? Podľa psychologičky je najdôležitejším krokom správať sa k sebe vo vzťahu tak ako to potrebujeme, aby sme sa cítili šťastní a naplnení, „partneri sa často snažia dávať jeden druhému to, čo sami potrebujú.
Radí odborník
K téme sa vyjadruje psychologička Zdenka Némethová z Kliniky celostnej medicíny Medante, Medante.com
K tomu sme boli vychovávaní. Pričom však zabúdame na to, že sme úplne odlišní. Muž nebude potrebovať to, čo potrebuje žena a zase naopak.
V realite sa však deje to, že druhému dávame to, čo je pre nás prirodzené – žena dáva najavo mužovi lásku a on zase rešpekt. To, čo sa potrebujeme naučiť je presne naopak. Dávať žene lásku a mužovi rešpekt.“
Záškodník ego
Za množstvom problémov, ktoré nedokážeme riešiť stojí často naše ego. Jednoducho nechceme ustúpiť, lebo sa obávame, že stratíme vo vzťahu svoje miesto a akúsi „vládu“, ktorá je aj tak len nafúknutou bublinou.
Vo vzťahu nie sú vládcovia a poddaní a rešpekt si nevynútime. „Ego často vstupuje do vzťahu u mužov aj u žien. Je len na nás a na našej zodpovednosti, koľko priestoru mu dáme.
Môžeme sa ním nechať ovládať alebo s ním pracovať,“ vysvetľuje Zdenka Némethová. Pravdou však je, že na egu končí nezmyselne veľa vzťahov.
Doba je iná a muž, ktorý doma nepomáha, je bremeno
V minulosti bol zaužívaný model, ktorý v ostatnom čase prechádza bolestivými zmenami - žena sa stará o deti a domácnosť a muž zarába.
Lenže emancipácia a moderný spôsob života miešajú v tomto klišé karty a zamestnané ženy odmietajú pracovať na dve smeny – v práci a potom bez oddychu doma. Muži a najmä ich ego má problém participovať na „ženských prácach“.
Psychologička Zdenka Némethová sa v praxi vo väčšine prípadov stretáva s tým, že sa moderný muž snaží žene pomáhať a deliť si medzi seba aj domáce povinnosti, „týka sa to hlavne mladšej generácie do cca 45 rokov. Dnešný moderný muž si uvedomuje, že žena chodí do práce rovnako ako on. A ak chce mať spokojnú manželku po svojom boku, musí sa o to aj pričiniť. Tento trend vnímam, že je na vzostupe, no v realite ešte stále zaostáva“.
Zoznámte sa
Nájdite skutočný vzťah na dvaja.sme.sk, serióznej zoznamke od SME.sk.
Seriózne zoznámenie
Ak to tak nie je, žena sa s tým už len tak neuspokojí, „naopak moderná žena si často krát uvedomuje, že k spokojnosti muža nepotrebuje a pokiaľ jej muž nepomáha, vníma ho ako bremeno.
Potrebuje pri sebe rovnocenného partnera, ktorý nie je závislý od jej starostlivosti a vie prevziať zodpovednosť aj za domáce povinnosti,“ vysvetľuje odborníčka a dodáva, „dnes si už muži viac uvedomujú, že skôr alebo neskôr by sa v novom vzťahu dostali do podobnej situácie a nový vzťah by vyžadoval kopec energie a námahy, na ktorú nemajú často krát chuť a ani čas“.
Prax psychologičky prináša tiež prekvapivé zistenie, „v posledných rokoch mám takú skúsenosť, že ženy častejšie bývajú tie, ktoré už na vzťahu nechcú spolupracovať a muži sú tí, ktorí ho chcú zachrániť. Samozrejme, že situácia vo vzťahoch má širší kontext a nedá sa úplne zovšeobecňovať.“
Vzťah nie je len o pozitívnych a krásnych chvíľach ale najmä o každodennej tvrdej práci, partneri by si mali uvedomovať svoju úlohu a nepodliehať egu, pohodlnosti a ďalším záškodníkom ale hľadať vzájomné pochopenie a riešenia.