Prečo nemôžem otehotnieť?
Dnes je bežné, že na internetových fórach sa mnoho mladších žien sťažuje, že nemôžu otehotnieť prirodzeným spôsobom.
Mesiac v nás
Dokumentárny film na TV SME
Diana Fabiánová je dokumentaristka, cestovateľka, mama, ale hlavne šťastná bytosť. Jej prvý dlhometrážny dokument o menštruácii s názvom Mesiac v nás si môžete pozrieť na TV SME.
Keď sa nedarí počať potomka niekoľko mesiacov či rok, obvykle vyhľadajú odbornú pomoc. Pri hľadaní príčin sú jedným z prvých krokov krvné testy, z ktorých zisťujú hormonálnu nerovnováhu v tele. Obvykle už v tomto štádiu sa zistí príčina.
Mnoho žien má totiž problém práve s pohlavnými hormónmi, ktoré sú v ich tele v disharmónii. Zabezpečujú v našom tele všetky funkcie, ktoré sú potrebné pre pravidelný mesačný cyklus a tiež na to, aby vajíčko správne dozrelo a bolo schopné oplodnenia. Hormonálne poruchy môžu byť rôzne.
Buď má ich nerovnováhu na svedomí štítna žľaza, alebo telo nadmerne produkuje prolaktín, ktorý potláča ovuláciu. Alebo môže ženské telo vyrábať vysoký podiel mužských hormónov, čomu sa hovorí hyperandrogenémia.
Nech je príčina akákoľvek, jedno je isté – hormonálna nerovnováha spôsobuje problémy s otehotnením, dokonca až neplodnosť. Ženy, ktoré trpia hormonálnou poruchou, však nemusia hádzať flintu do žita. V mnohých prípadoch už neraz pomohla hormonálna liečba.
Ženské pohlavné hormóny
Estrogény - z nich tri hlavné druhy sú estradiol, estriol a estrón. Vznikajú vo vaječníkoch a v placente. Malé množstvo estrogénov sa tvorí aj v nadobličkách, pečeni a prsníkoch.
Progesterón - tvorí sa vo vaječníkoch a počas tehotenstva v placente. V menšej miere vzniká aj v kôre nadobličiek.
Úspešnosť umelého oplodnenia
Niektoré centrá asistovanej reprodukcie na Slovensku udávajú na svojich stránkach štyridsaťpercentnú, iné päťdesiatpercentnú úspešnosť.
Štatistika, z ktorej by sa dali vyčítať presné údaje, neexistuje. Fakt je, že na plodnosť ženy pôsobia aj iné faktory ako hormonálna nerovnováha. Dôležitý je celkový zdravotný stav a v neposlednom rade aj vek ženy a zdravotný stav jej partnera.
Profesor Scott Nelson, predseda reproduktívnej a materskej medicíny z Glasgowskej univerzity, napríklad uvádza, že v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii je metóda umelého oplodnenia úspešná asi u tretiny žien pod 35 rokov, ale len u 10 % žien po štyridsiatke.
Predčasná menopauza
Vyhasnutie produkcie pohlavných hormónov vo vaječníkoch pred štyridsiatkou sa označuje ako predčasná menopazua.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ňou trpí len 0,9 až 3 % žien. Za skorým zlyhaním vaječníkov môže stáť chemoterapia, rádioterapia alebo autoimunitné ochorenia. Dôvodom môže byť aj chromozonálna porucha, ktorú vyvoláva abnormalita ženského chromozónu X.
Názor odborníka:
K téme sa vyjadruje gynekológ Peter Hrabčák
Hormonálnu nerovnováhu, ktorá sa prejavuje podobne ako predčasná menopauza a prináša so sebou klimakterické ťažkosti, ako sú návaly tepla alebo búšenie srdca, môže pred tridsiatkou vyvolať aj silný stres.
Ide o nový civilizačný fenomén, ktorý zatiaľ nie je štatisticky podchytený, ale gynekológovia sa s ním stretávajú čoraz častejšie.
Na dozrievanie vajíčok
Hormonálnu nerovnováhu u žien možno ovplyvniť užívaním syntetických hormónov. Ak chcú upraviť menštruačný cyklus alebo otehotnieť, odborníci preferujú dva lieky – Clostilbegyt a Duphaston.
Prvý liek – Clostilbegyt začne žena užívať tretí deň od začiatku menštruácie. Liek má telu pomôcť produkovať viac vajíčok a najmä väčších, ktoré dozrejú a sú schopné oplodnenia.
Ich správnou stimuláciou sa zvyšuje šanca na otehotnenie. Potom, približne na dvanásty deň, keď už je aktuálna ovulácia, sa nasadzuje ďalší liek – Duphaston.
Je to umelo vyrobený hormón – dydrogesterón, podobný progesterónu. Teda hormónu, ktorý je zodpovedný za chod druhej polovice cyklu.
Od ovulácie až po menštruáciu. Je dôležitý pre rast sliznice maternice, aby bola správne vyživená a oplodnené vajíčko sa správne uhniezdilo. Existuje mnoho prípadov, keď táto kombinácia liekov padla na úrodnú pôdu a po mesiacoch alebo rokoch sa žene podarilo otehotnieť.
Negatívne príznaky
Tak ako je jedna skupina odborníkov za užívanie syntetických hormónov, ďalšia bije na poplach a vraví, že umelé hormóny sú nezdravé.
Medzi vedľajšie účinky patria nekontrolovaný plač, smútok, zápcha, plynatosť. Pred začatím liečby treba dokonale poznať zdravotný stav ženy.
Najdôležitejšie je vylúčiť riziko tromboembolickej choroby, čo sa dá z rodinnej anamnézy alebo špeciálnym vyšetrením krvi na trombofilné mutácie.
Hormonálna liečba estrogénmi sa neznáša s fajčením, vhodné je v tele vylúčiť prítomnosť nádoru. Pri ochoreniach pečene treba byť tiež opatrný," upozorňuje gynekológ Peter Hrabčák.
Šesť tipov, ako získať hormonálnu rovnováhu
Pravidelný pohyb – je nesmierne dôležitý. Pomáha telu nielen po fyzickej stránke, ale najmä psychickej. Stres, málo pohybu a priveľa toxínov v tele majú na svedomí hormonálne výkyvy. Upravíme ich cvičením, behom či prechádzkami v prírode.
Úprava hmotnosti – štúdie dokazujú, že obéznejšie ženy majú viac negatívnych príznakov spojených s menopauzou. Je dôležité, aby si žena zachovávala správnu hmotnosť a dávala si aj z týchto dôvodov na to pozor.
Ľahká a pestrá strava – odporúča sa konzumovať hlavne jedlá rastlinného pôvodu. Pozor, v jedálnom lístku treba obmedzovať jednoduché cukry, bielu múku a nasýtené tuky.
Aktívny a uspokojivý sexuálny život – aj ten má vplyv na našu hormonálnu rovnováhu. Ženy, ktoré žijú spokojným sexuálnym životom, vyzerajú vďaka tomu vraj až o dvanásť rokov mladšie.
Pitný režim – je dôležitý nielen na detoxikáciu organizmu, ale má blahodárne účinky aj na náš hormonálny systém.
Šalvia lekárska – čaj z tejto bylinky je priam záchranou pri symptómoch spojených s menopauzou. Jeho pravidelné pitie znižuje návaly tepla, nadmerné potenie a výkyvy nálad.
Tri otázky pre odborníka
Odpovedá gynekológ Peter Hrabčák.
1. V akých prípadoch gynekológ predpisuje žene hormonálnu liečbu?
Gynekológ je odborník, ktorý sa denne stretáva s hormónmi a predpisuje ich ženám od detstva do pohlavnej dospelosti, cez reprodukčný vek až po postmenopauzálne obdobie. Hormonálna antikoncepcia umožnila rozvoj vedomostí o funkcii osi hypotalamus - hypofýza - vaječníky u žien a možnosti jej ovplyvnenia reprodukčnými hormónmi. Syntéza hormónov, a to nielen estrogénov a gestagénov, ale aj hypotalamických hormónov umožňuje liečiť ženy napríklad pri diagnóze endometriózy, pri stavoch spojených so zvýšenou produkciou mužských hormónov, pri terapii určitých foriem predčasnej puberty. Zvýšila aj úspechy pri asistovanej reprodukcii u žien, ktoré by bez hormonálnej liečby nikdy neotehotneli.
2. Ktoré ženské problémy sa dajú správne zvolenou hormonálnou liečbou vyriešiť?
Gonadotropné hormóny sa používajú na vyvolanie ovulácie u sterilných žien. Najprv sa používal ľudský menopauzálny gonadotropín, čiže zmes luteinizačného a folikulistimulačného hormónu, ktorý sa vyrábal z moču klimakterických žien. V súčasnosti sa pripravuje pomocou rekombinantnej deoxyribonukleovej kyseliny a nemá negatívne účinky na imunitný systém ženy. Podobne aj gestagénne hormóny používané či už ako súčasť hormonálnej antikoncepcie na úpravu cyklu, liečbu silného nepravidelného krvácania, sú niekedy svojím účinkom na ženský organizmus kvalitnejšie ako jej vlastné vaječníkové hormóny.
3. Aké sú príznaky, že liečba syntetickými hormónmi zaberá?
To, že liečba je úspešná, sa pri liečbe klimakterického syndrómu môžeme dozvedieť až o niekoľko týždňov či mesiacov. Cyklickou liečbou môžeme obnoviť napríklad menštruačný cyklus. Kontinuálnou estrogénovou liečbou vieme zlepšiť frekvenciu návalov, spánok, náladu, atrofické zmeny prejavujúce sa aj na koži. Najmä čo sa týka starnutia. Napríklad päťročná estrogénová substitučná liečba má za následok päťdesiatpercentné zníženie rizika karcinómu hrubého čreva a konečníka.
Foto: Fotolia.com, archív P. H.
Autor: Ľudmila Lukáčová