Žena pociťuje túžbu po materstve bez ohľadu na to, či žije v heterosexuálnom alebo homosexuálnom vzťahu. Aspoň to dokazujú príklady lesbických párov, ktoré vychovávajú deti. Koľko ich na Slovensku je, nikto presne nevie, lebo na túto tému neexistuje žiadna štatistika ani výskum. Mnohé ženy, ktoré vychovávajú deti s partnerkou, skrývajú svoje súkromie, nechcú o ňom verejne hovoriť.
„Možno chcú chrániť deti, obávajú sa reakcií svojich rodičov, ktorí s tým nie sú vyrovnaní, alebo zamestnávateľa,“ hovorí Romana Schlesinger, výkonná riaditeľka občianskeho združenia Queer Leaders Forum, ktoré prevádzkuje poradensko-komunitné centrum pre LGBTI ľudí.

Zdá sa, že čím sú lesbické páry mladšie, tým častejšie uvažujú o dieťati. „Z vlastnej skúsenosti viem, že páry vo vekovej kategórii nad štyridsať rokov väčšinou vychovávajú len potomkov, ktoré má jedna z partneriek z predošlého heterosexuálneho manželstva,“ tvrdí Schlesingerová.
Je to tak zrejme preto, lebo v čase, keď boli tieto ženy mladšie, bolo jedinou možnosťou na založenie rodiny spolužitie s mužom. Oficiálne je to tak stále, slovenská legislatíva nedovoľuje založiť si rodinu dvom osobám rovnakého pohlavia. To však neznamená, že takéto rodiny neexistujú. Podľa Schlesingerovej prežíva mladá lesbická komunita na Slovensku niečo ako baby boom. Čoraz viac týchto žien sa vedome rozhoduje pre výchovu detí.
Ťažká cesta k otehotneniu
Takéto rozhodnutie je začiatkom komplikovanej tortúry, ktorú si ženy potrebujú plánovať aj niekoľko rokov dopredu. Homosexuálne páry nemôžu na Slovensku požiadať o adopciu ani podstúpiť umelé oplodnenie. Súkromná klinika asistovanej reprodukcie, ktorá by im to umožnila, by konala protiprávne.
Podľa Romany Schlesingerovej sa preto slovenské lesby obracajú na kliniky v zahraničí, najmä v Škandinávii a v Spojených štátoch. To, samozrejme, nie je lacná záležitosť. Najmä ak treba absolvovať viacero pokusov o umelé oplodnenie. Vo Veľkej Británii stojí napríklad oplodnenie od konkrétneho darcu alebo zo spermobanky od 500 do 1000 libier. K tomu si treba pripočítať náklady na dopravu a ubytovanie.
Krajín, kde možno otehotnieť legálne týmto spôsobom bez ohľadu na sexuálnu orientáciu, nie je na svete veľa. Patria k nim napríklad Belgicko, Dánsko, Fínsko, Holandsko, Španielsko, Švédsko, Veľká Británia a niektoré štáty USA.
Podstúpiť tortúru zdravotných vyšetrení a inseminácie v zahraničí je pre slovenské lesbické páry časovo aj finančne náročné, napriek tomu sa ich čoraz viac rozhoduje pre túto možnosť. „Veľkou výhodou je, že pri takomto počatí si môžete byť istá zdravotným stavom darcu spermií,“ vysvetľuje Romana Schlesinger. „Je to určite zodpovednejšie ako mať náhodný pohlavný styk s niekým, koho poriadne nepoznáte. Pravdu povediac, ženy, ktoré by sa rozhodli otehotnieť takýmto rizikovým spôsobom, ani nepoznám. Tie z nás, ktoré sa stanú matkami, to väčšinou dlho a zodpovedne plánujú.“