Keď vidíme viac ako by sme mali
Ak trpíte zákalmi sklovca, vo svojom oku môžete vidieť poletujúce čiastočky, ktoré sa podobajú na malé mušky, bodky, chrobáčiky, pavúčiky či červíky.
Aj preto sa ľudovo nazývajú „očné mušky“. Objavujú sa najmä pri pohľade do svetla alebo na bielu plochu. Spozorovať ich môžete vo svojom oku, konkrétne sklovci, ktorý vypĺňa očnú dutinu.
Radí odborník:
Peter Žiak, očný chirurg, oftalmológ, medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA
Obsahuje približne 98 % vody, no nie sú v ňom žiadne bunky ani cievy. Práve preto môžu jeho chorobné zmeny ovplyvniť svojou prítomnosťou ostrosť videnia, ale tiež vyvolať vnímanie bodiek, mušiek, či rôznych pavučín a sadzí. Pri objavení takýchto útvarov však nemusíte mať strach.
Podľa oftalmológa Petra Žiaka mušky alebo „opacity v oku nie sú samé o sebe škodlivé alebo nebezpečné, ale spôsobujú pacientovi často subjektívne ťažkosti. Pacient má pocit, že vidí muchy, zhoršuje sa mu videnie najmä pri čítaní.“
Vo väčšine prípadov tieto „mušie krídla“ signalizujú zákaly sklovca. Tie môžu byť podľa Petra Žiaka „prvým príznakom vážnejšieho ochorenia, najmä ak sa ich počet za krátky čas zvýši.“
Príčiny sú rôzne
Štruktúra sklovca sa vekom mení. V detstve je hustá a postupom času a pribúdaním rokov sklovec zosychá a redne. Je preto prirodzené, že skupiny, u ktorých sa toto ochorenie objavuje najčastejšie, sú podľa oftalmológa ľudia po 50. roku života.
Ako tvrdí, „opacity najčastejšie vznikajú zmenou štruktúry sklovca, ktorú spôsobuje starnutie, ale na ich vznik môže mať vplyv aj krátkozrakosť alebo krvácanie do sklovca pri cukrovke či po úraze oka. Sklovec sa vekom stáva viac vláknitým, a práve to spôsobuje zákaly.
Dobrému videniu neprekážajú priamo vlákna v sklovci, vidíme len ich tieň, ktorý vrhajú na sietnicu.“ Prevencia, bohužiaľ, neexistuje.
Je to prirodzený proces, ktorý prebieha v oku a je možné s ním spokojne žiť, do určitého momentu, kedy vám útvary v oku začnú prekážať pri bežných činnostiach ako je čítanie, práca s počítačom či šoférovanie.
Za každých okolností však čo najviac šetrite svoj zrak a vyhýbajte sa úrazom oka, ktoré môžu mať práve takýto dôsledok.
Existuje viac typov zákalov
To, o aký zákal ide, zistíte, len ak ste odborník. Ak ste bežný človek, na prvý pohľad ochorenie a jeho závažnosť nerozoznáte.
Okrem očných mušiek môžu v sklovci vznikať aj ďalšie ochorenia či problémy ako zápaly, krvácanie a vzácne aj nádory. Preto je dôležitá prevencia. Ak pociťujete ťažkosti, navštívte očného lekára.
V prípade zákalov dokáže práve on diagnostikovať príčinu ich vzniku a charakter ochorenia. Peter Žiak objasňuje lekársky postup: „Príčinu zákalov dokážeme zistiť podrobným vyšetrením pomocou špeciálnych prístrojov vrátane ultrazvukového prístroja. V prípade podozrenia na zápalové príčiny je na mieste aj vyšetrenie krvi.“
Zákaly sa môžu odlišovať charakterom. „Môžu byť vláknité, chumáčovité alebo plachtovité. Od prípadu k prípadu sa mení aj ich lokalizácia. Objavovať sa môžu v predných, stredných alebo zadných úsekoch sklovca. Odlišujú sa tiež príčinou vzniku. Ide o degeneratívne zmeny, krvácanie či zápal a niektoré zákaly súvisia s tzv. zadným odlúčením sklovca,“ upresňuje Peter Žiak.
Chirurg: Pomôcť môže aj jednoduchý zákrok
K téme sa vyjadruje Peter Žiak, očný chirurg, oftalmológ, špecialista na operácie sivého zákalu, vnútroočné refrakčné výkony a excimerové refrakčné výkony a medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA
1. Kedy ide len o kozmetickú vadu a kedy o ochorenie? Vedia laici rozpoznať rozdiel?
O ochorenie sa jedná, ak zákaly progresívne pribúdajú a sú spojené aj s inými príznakmi ako napríklad blýskanie v oku, tmavý tieň pohybujúci sa z vonkajšej strany zorného poľa. Laik jednoznačne rozdiel nevie rozoznať. Všeobecne možno povedať, že ak je zákalov čoraz viac, je potrebné navštíviť očného lekára.
2. Čo robiť, ak si takéto útvary v oku všimneme?
Obvykle nič, je lepšie počkať a zistiť, či samé zmiznú. Ak sú veľké alebo pribúdajú, je potrebné navštíviť oftalmológa.
3. Ako je možné ich odstrániť?
Odstránenie je možné len u niektorých typov a lokalizácií zákalov. Ideálna je napríklad vitreolýza, ktorá je bezpečným a bezbolestným zákrokom v prípade, že sa robí správne. Malé riziko komplikácií je ale prítomné pri každom chirurgickom výkone na oku. Zákrok nie je bolestivý, je vhodnejší pre pacientov starších ako 40 rokov u ktorých bývajú prítomné častejšie typy zákalov vhodné pre tento typ liečby.
Foto: Fotolia.com, UVEA Mediklinik