SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Na vajíčka netreba čakať do jari

Zimná znáška nemusí byť slabá, sliepkam stačí venovať viac pozornosti.

(Zdroj: Ilustračné - freeimages.com)

Domáce vajíčka dajú bábovke nevídanú ľahkosť a šťavnatosť, praženica z nich chutí výborne aj bez soli a ak príde na farbu a veľkosť ich žĺtkov, vždy je čo pochváliť. Hoci nutriční skeptici tvrdia, že sa v ničom nelíšia od tých zo supermarketu, gazdinky a milovníci dobrého jedla vedia svoje.

Nie je preto prekvapením, že kury sa vracajú späť do vidieckych dvorov. Opätovne ich začínajú chovať tí starší, čo sa zaprisahali, že už majú drobnochovu dosť a skúšajú to aj mladí, ktorí zbierajú prvé skúsenosti. Sliepky sú nenáročné, ale aby bola ich znáška štedrá, vyžadujú trochu starostlivosti a pozornosti.

Zimné mesiace nemusia byť hluché

Keď prídu krátke zimné dni, v kuríne akoby sa začali strácať vajíčka. Sliepky prestávajú niesť jedna po druhej, a hoci počasie nie je chladné, predsa len vajíčok je menej, ako by sme chceli.

Ak ste dosiaľ vinili z výpadkov prírodu, vedzte, že všetko môže byť inak. Bez toho, aby ste starý drevený kurín museli vymeniť za klimatizovanú halu so znáškovými klietkami.
Pohyb a slnko robia zázraky. Znudená kura, ktorá celé dni presedí na podlahe kurína, pretože sa bojí vykročiť do snehu, nemá chuť ani na šport, ani na znášanie vajíčok.

Potrebuje trochu postrčiť, aby sa z nudného vyčakávania na príchod jari pustila do pohybu. Kým starí gazdovia mali výborné skúsenosti s hlbokou podstielkou, tí modernejší to skúšajú s rôznymi hračkami z prírodných materiálov.

Ako rozprúdiť krv

Na začiatok stačí len vzbudiť pozornosť a záujem. Ak sa na podlahe z večera do rána objaví 40-centimetrová vrstva slamy a pliev, celý kŕdlik bude mať čo robiť, kým sa na každom mieste prehrabe až k zemi. Obzvlášť v prípade, ak z výbehu zmiznú válovčeky s obilím a budú si ho musieť trpezlivo hľadať a vyhrabávať zo slamy. To rozprúdi krv i tým najväčším lenivcom. A ak sa slama trúsi i popred dvierka do výbehu, pôjdu si ju poobzerať zo zvedavosti všetci.

Zaujme i staré jutové vrece visiace na šnúre, či šúľky kukurice, alebo jabĺčka, na ktoré možno dosiahnuť len s tou najväčšou námahou.

Od takejto zábavy je už iba na skok ku koridoru, ktorý vedie do opusteného skleníka či fóliovníka. Slnečný kúpeľ je ako balzam, ktorý naruší fádnosť krátkych zimných dní. Hoci teplota nemusí stúpať vysoko, každý skleník stojí na rozdiel od kurína na tom najvyhriatejšom mieste.

Už po prvom dni akoby sa hrebienky na hlavách začali vyfarbovať do sýtej červene a o niekoľko dní to cítiť aj na početnosti vajíčok v znáškových hniezdach.

Výživa pomôže prekonať chlad

Nie je tajomstvom, že obilie je chovateľom na vidieku predsa len bližšie ako vyvážená kŕmna zmes, vyladená na podmienky veľkochovu. Ráno šrot s kuchynskými zvyškami a k večeru obilie nemusia fungovať tak spoľahlivo, ako v letnej sezóne.

Každá zo sliepok musí zahriať najprv seba, aby prebytočnú energiu mohla investovať do výroby vajíčka. Tuky na žĺtok a bielkoviny na bielok sa nenaberú len tak zo vzduchu.

Do ranného šrotu patrí k teplej vode i kalíšok slnečnicového oleja, obilie bude výživnejšie, ak postojí pol dňa vo vode a ponecháme mu deň či dva času na naklíčenie. A aby sme nahradili chýbajúcu trávu, burinu a záhradkárske zvyšky, ideálna je sušená tráva spod trávnikovej kosačky, ktorú sme si cez leto presušili na chodníčkoch. Je omnoho jemnejšia ako senná rezanka a za jej intenzívnou vôňou a sýtozelenou farbou sa hltavo rozbehne každá zo sliepok.

Tí odvážnejší sa môžu pustiť aj do drožďovania šrotu. Je to, akoby ste chystali kysnuté cesto, ale bez miesenia. Kvasnice sa pri teplej peci začnú množiť v sparenom šrote a poslúžia ako živé bielkovinové krmivo. Príprava síce žiada niekoľko hodín čakania, ak to však raz skúsite, už to ide samo.

Najdôležitejší je však nepretržitý prístup k vode. Hoci by to malo v mrazivých dňoch znamenať, že napájačka bude vykurovaná. Dnes už netreba nič prácne vyrábať, všetko už kúpite hotové v chovateľských predajniach.

Dlhší deň nemusí stáť veľa

Aktívne sliepky v pohybe veľmi dobre reagujú na predĺženie dňa. Jedny spínacie hodiny a úsporná žiarovka v kuríne nemusia byť drahým luxusom. Umelé predlžovanie dňa síce nejde bok po boku s prírodou, zdá sa však, že sliepočkám to nijako neprekáža. Ak ich žiarovka prebudí o dve hodiny skôr ako vychádzajúce slnko, gazdiná to pocíti na znáške.

Prečo však vstávať skôr namiesto toho, aby boli dni dlhšie večer? Je omnoho jednoduchšie rozsvietiť žiarovku bez rozmyslu, ako pomaličky ju stmievať tak, aby kury s kohútom potrafili na svoje bidlá. Vypnutie svietenia z minúty na minútu by ich nadobro rozladilo a v kuríne by zavládol neporiadok.

Pri výbere úsporného svetelného zdroja si všimnite jeho odtieň. I pri nižšom svetelnom výkone prinesie žiarivka s teplým svetlom viac úžitku ako tá so studeným.

Možno ste o tom ešte nepočuli, ale modré farebné spektrum akoby bolo pre vtáctvo neviditeľné. Ak treba odchytiť niektorú zo sliepok, s LED lampášom s modrým svetlom v kuríne v noci nenastane žiadne znepokojenie. Hoci pri ruchu všetci otvoria oči, akoby naďalej boli v úplnej tme.

Majte oči otvorené

Niekedy sa stáva, že hoci robíte všetko pre pobavenie sliepok, predsa len vyskakujú zo znáškových hniezd a snažia sa tomuto osudovému miestu vyhnúť. Ak vezmete lupu a nazriete do kútov znáškových hniezd, objavíte tam drobné parazity, ktoré tam striehnu na svojho operenca.

Do chovu sa dostali od slobodného vtáctva, ktoré obzvlášť v zime nevynechá príležitosť hodovať na válovčekoch popri sliepkach. Či už sú to hrdličky, strnádky, alebo ktokoľvek iný, vo svojom perí prinesie návštevníkov. Tí strpčujú život kurám a ak nezasiahnete včas, premnožia sa tak, že v každej škáre ich budú celé kolónie.

V takomto prípade už obyčajná debnička s pieskom alebo popolom nestačí a treba pridať čosi na prilepšenie. V chovateľských predajniach nájdete prípravok Ekosip, ktorý funguje mechanickým spôsobom. Udusí parazity pri popelení sliepok. A tú zmenu na znáške zaručene spoznáte.

Tri sezóny a dosť

Hoci sliepky vo svojej službe starnú, predsa len tie staré majú čosi do seba. Ak ich neprekrmujete, z roka na rok znášajú čoraz väčšie vajíčka. Hoci ich je pomenej, na hmotnosti by ste zistili, že z nich nie je menej úžitku ako z tých mladších. To len početnosť nahradili objemom.

Nepísaným pravidlom však je, že pre dedinskú kuru sú súdené tri znáškové sezóny a potom šup do polievky. Niet kurčaťa, ktoré by v sebe ukrývalo toľko chuti, ako vynosená sliepka vo svojich najlepších rokoch.

Výmena kŕdlika však nemusí byť pre kuchyňu gazdinky bolestná a nemusí to vždy znamenať, že zo špajze sa vytratia veľké vajíčka a nahradia ich omnoho menšie – od mládok. Stačí len každý rok obmeniť tretinu z nich a tak je každá sezóna rovnaká, ako tie ostatné. Takto sa to robí od nepamäti a mali by sa o tom dozvedieť aj tí, ktorí s kurami len začínajú.

Nové nosnice hľadajte už teraz

Liahnutie je v plnom prúde a čochvíľa začnú hydinári zbierať objednávky na mládky pre tohtoročnú sezónu. Pre vás to znamená, že by ste si mali urobiť jasno v počte a hybride či plemene, s ktorým by ste to chceli vyskúšať v nasledujúcich troch sezónach.

Ponuka je pestrá a pomerne stabilná. Za najlepšie nosnice sa považujú ľahké, vysokoznáškové hybridy. Majú síce temperament a svedčí im väčší výbeh so zelenou pastvou, môžete od nich však počítať s vajíčkom takmer každý deň v roku. Znáška v počte 340 vajíčok za rok nie je ničím nezvyčajným. Majú malú spotrebu krmiva, po službe sú však vhodné už len do nedeľného vývaru.

Poloťažké hybridy majú síce vyššie nároky na kŕmenie, sú však pokojné a uspokoja sa aj s menším výbehom. Hoci je ich znáška iba o málo nižšia, každá z kúr je mäsovou konzervou. Kedykoľvek sa rozhodnete naplniť pekáč, viete, že máte kde ich chodiť brať. Zvyčajne sú to kury ustrojené, ktoré pôsobia atraktívne. Nejeden návštevník dvora na nich rád nechá oči.

Hydinárske hybridy však nie sú jedinou voľbou. Ak sa vám páči pomyslenie na kvočku, ktorej kuriatka budú po odchove stáť zato, mali by ste sa orientovať na drobnochovateľov, ktorí sa zaoberajú chovom ustálených plemien. Nie je to síce cesta k objednávke, ktorá bude splnená na vaše želanie ako v obchode, je to však voľba na pováženie. Nie že by hybridná kura nedokázala vysedieť z vajíčok kuriatka, ale jej genetické predpoklady spôsobia, že ich vlastnosti budú nevyrovnané. Akoby každé z kurčiat bolo od inej matky – jedno na znášku, iné na mäso.

Za pováženie stoja i zdrobnené plemená, ktoré nenarobia škodu ani vtedy, ak im ponecháte výbeh do celého dvora. Milflérky majú na nohách z peria papučky, takže sa nesnažia krátiť chvíle hrabaním v zemi. Znášajú síce malé vajíčka, žĺtok v nich však tvorí až polovicu objemu. Ak z nich spravíte praženicu, akoby bola zo samých žĺtkov. A to je veru dobrota. Veľmi populárne sú aj zdrobnené velsumky, ktoré aj napriek svojmu útlemu vzrastu znášajú vajíčka porovnateľné s ktoroukoľvek mládkou. Ani tie vo dvore nenarobia mnoho škody a úžitku z nich je viac, ako od vás pýtajú pri starostlivosti.

Ku každému kŕdliku sliepok sa, samozrejme, pýta aj kohútik. Nielen pre svoju krásu a ranný budíček, ale aj pre poriadok, ktorý dokáže nastoliť v ich hierarchii. Zvoláva ich ku kŕmeniu, chráni pred predátormi a stará sa o to, aby v kuríne nebol „bordel“ ako v holubníku.

(mg)

Namiesto kurína voliéra či klietka

Aj v tom najmenšom dvore sa nájde kútik, ktorý sa môže stať zdrojom chutných vajíčok.

Čo by ste povedali na tie prepeličie? Ak vám v dome nechýba pivnica či hospodárska miestnosť, do ktorej v zimných mesiacoch neprenikne chlad, môžete to skúsiť. V znáške vajíčok sú skutočnými rekordérkami. Kým sliepka znáša vajíčka, ktoré sa vyrovnajú približne trom percentám jej hmotnosti, pri prepeličke je to neuveriteľných 8,5 percenta.

V počte vajíčok nezaostávajú za vysokoznáškovými hybridmi sliepok a v domácnosti ich môžete upotrebiť bez akýchkoľvek obmedzení. Len s počítaním to bude inak. Ak poviete, že ste si dali na raňajky praženicu z 20 vajíčok, nebude to až tak veľa, ako by sa laikovi mohlo na prvý pohľad zdať.

Starostlivosť o prepeličky sa v ničom nelíši od tej, ktorú vyžadujú sliepky. Len ustajnenie je odlišné. Ak sa rozhodnete pre znáškovú klietku s roštom na skupinový odchov, budete to mať úplne bez starostí. Ak vybudujete na letné mesiace voliérku, môže sa z nej stať atraktívna dekorácia dvora, z ktorej je veľký úžitok.

Prepelice sú dnes dostupné po celom Slovensku a vedzte, že vajíčkami sa to nekončí. Každú z nich možno v kuchyni upotrebiť rovnako ako inú hydinu.

(mg)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 5. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 6. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 4. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 5. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 6. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 10. QSI International School of Bratislava
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 968
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 070
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 164
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 810
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 795
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 732
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 336
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 309
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 130
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 103
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judita a Tomáš

Na jej verzii nesedeli nože, rany ani stopy krvi.


3 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Už niekoľko týždňov ide o najsledovanejší seriál.


a 2 ďalší 3 h

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Takto môžete zdravo maškrtiť večer pri televízore
 2. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 3. Martina Paulenová: Noci s bábätkom
 4. Symptomedica: Krvácanie do tráviaceho traktu môže byť smrteľne nebezpečné.
 5. Unicef Slovensko: Čo nám hovorí najnovšia správa UNICEF o psychickom zdraví detí a mladých ľudí
 6. Martina Paulenová: Čo robia dvaja rodičia s dvoma deťmi na spoločnej materskej dovolenke?
 7. SKU: Príbeh pedagogičky, ktorá chcela pracovať v školstve
 8. Michael Achberger: Zdravý životný štýl, vďaka ktorému priberáte
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 458
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 7 020
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 927
 4. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 662
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 552
 6. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 351
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 190
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 564
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Zatvoriť reklamu