Čo je menopauza?
Menopauza je normálna súčasť života rovnako ako puberta. Je to obdobie od poslednej menštruácie, avšak sprievodné príznaky sa môžu vyskytovať skôr. Sú spôsobené zmenou hladiny estrogénov a gestagénov.
Priemerný vek žien, keď majú poslednú menštruáciu, je okolo 50 rokov. Vekovú hranicu ovplyvňuje viacero faktorov.
"Závisí to od genetických predispozícií, životného štýlu, užívania hormónov, stravovania, fajčenia," upozorňuje gynekologička Dagmar Gavorníková a dodáva, že netreba zabúdať ani na to, že chirurgické odstránenie maternice a vaječníkov vedie k okamžitej menopauze bez ohľadu na vek.
Aké zdravotné ťažkosti so sebou môže priniesť?
- Klimakterický syndróm - návaly tepla, potenie, depresívne stavy, búšenie srdca, podráždenosť.
- Metabolický postmenopauzálny syndróm - zmeny metabolizmu tukov a kostí, zvýšené riziko srdcovocievnych ochorení a osteoporózy.
- Organický postmenopauzálny syndróm - zmeny na niektorých orgánoch, v dôsledku ktorých vznikajú napríklad urologické ťažkosti, stenčenie kože, suchosť pošvy a iné.
Gynekologička Dagmar Gavorníková tvrdí, že zdravotné ťažkosti, ktoré sa objavujú v období menopauzy, sú individuálne.
Navyše, nie všetky súvisia len s poklesom hormonálnej hladiny. Ženy, ktoré si udržiavajú zdravú hmotnosť, pravidelne sa hýbu a zdravo stravujú, mávajú menej príznakov a celkovo sa cítia lepšie ako tie, ktoré žijú nezdravo.
Fázy menopauzálneho obdobia
Premenopauza - obdobie predchádzajúce menopauze
Menopauza - posledná menštruácia, trvalé vymiznutie menštruácie z dôvodu straty hormonálnej aktivity vaječníkov
Perimenopauza - obdobie bezprostredne pred menopauzou a do jedného roku po menopauze
Postmenopauza - obdobie vyhasnutej funkcie vaječníkov, ktoré sa začína jeden rok po menopauze
Zmeny v menštruačnom krvácaní
V období premenopauzy dochádza zväčša k zmenám menštruačného krvácania. Menštruácia môže byť častejšia, silnejšia alebo naopak, menštruačný cyklus sa môže predlžovať.
V akých prípadoch je potrebná odborná liečba? "Najmä poruchy v zmysle silnejšieho a častejšieho krvácania treba liečiť, pretože môžu viesť k chudokrvnosti a tým k celkovému oslabeniu organizmu," hovorí gynekologička Dagmar Gavorníková.
Každopádne je vhodné pri každej zmene krvácania navštíviť gynekológa, aby ste mali stopercentnú istotu, či náhodou nejde o závažnejšie ochorenie.
Kedy užívať hormóny?
Hormonálna substitučná liečba je určená na riešenie subjektívnych problémov po čas menopauzálneho obdobia, ako sú návaly tepla, nespavosť, depresívne stavy, zmeny tlaku krvi, osteopénia, osteoporóza alebo iné zdravotné ťažkosti, ktoré výrazne znižujú kvalitu života ženy a nedajú sa zvládnuť iným spôsobom.
Pred začatím tejto liečby treba vykonať dôkladné gynekologické vyšetrenie vrátane vyšetrenia prsníkov.
Užívanie hormonálnych prípravkov by malo trvať len kratší čas, kým nie je možné zvládnuť dané príznaky. Nie je vhodné užívať ich dlhodobo ako prevenciu.
Hlavné kontraindikácie hormonálnej substitučnej liečby
Akútne ochorenie pečene
Nádory maternice
Nádory prsníka
Ťažká cukrovka
Hlboká žilová trombóza
Fytoestrogény a výživové doplnky
Mnohé ženy, ktoré nechcú alebo nemôžu zo zdravotných dôvodov užívať hormonálnu liečbu, majú možnosť výberu z prírodných zdrojov či z výživových doplnok.
Radí odborník:
K téme sa vyjadruje gynekologička Dagmar Gavorníková, Interklinik.sk
Vhodnou alternatívou pre ne sú fytoestrogény, prírodné látky s účinkom podobným estrogénu. "Ide o nesteroidné látky, z ktorých najvýznamnejšie skupiny tvoria izoflavóny, lignány a kumestany," vysvetľuje Dagmar Gavorníková.
Výživové doplnky s obsahom fytoestrogénov sú voľne dostupné v lekárňach. O ich užívaní je však vhodné poradiť sa najprv s lekárom. Na zmiernenie klimakterických ťažkostí je vhodný aj príjem antioxidantov, kalcia a vitamínu D.
Pri návaloch tepla pomáha šalvia lekárska. K prírodným zdrojom fytoestrogénov patri napríklad sója, listy z viniča, ďatelina lúčna, ľan siaty, ploštičník strapcovitý a dioskórea huňatá.
Pokles panvového dna
Pokles panvového dna a s ním súvisiaca inkontinencia, čiže samovoľný únik moču patria tiež k zdravotným ťažkostiam, ktoré sa objavujú v menopauzálnom období.
Prečo sa u niektorej ženy prejavia a u inej nie? "Závisí to od životného štýlu, fyzickej aktivity, stravovania," vysvetľuje Dagmar Gavorníková.
"Ženy väčšinou v tomto veku menej športujú, a tak dochádza k celkovému ochabnutiu svalstva vrátane svalstva panvového dna. "Tieto svaly pomáhajú kontrolovať ovládanie močového mechúra, a preto ich oslabenie môže mať za následok inkontinenciu."
Slabé svaly panvového dna môžu tiež hrať úlohu pri poklese močového mechúra či poklese maternice. Liečba závisí od stupňa závažnosti, každopádne ju treba konzultovať s lekárom.
Na posilňovanie svalov panvového dna existujú aj špeciálne cviky, ktoré sa dajú nájsť na internete. Účinné je napríklad Kegelovo cvičenie, ktoré vzniklo v 20. rokoch 19. storočia a pôvodne slúžilo na nápravu drobných anatomických odchýlok vzniknutých pri pôrode.