„Ak nebeháš, kým si zdravý, budeš behať, keď ochorieš. Žiadny liek ti nenahradí pohyb,“ tvrdil už rímsky básnik Horatius.
Lepšie, ako sa o pravdivosti tohto výroku presvedčiť na vlastnej koži, je chorobám predchádzať. Jednou z možností je chôdza, ktorá nám pomáha udržať si fyzické i psychické zdravie do vysokého veku, a tak prežiť plnohodnotný život.
Chôdza je pre nás najprirodzenejším druhom pohybu, a preto ju vo všeobecnosti považujú za bezpečnú aj pre ľudí, ktorí trpia obezitou či vážnejšími zdravotnými problémami.
Navyše, ak sa jej chceme venovať, nie sme limitovaní otváracími hodinami vo fitnescentre, špeciálnym športovým vybavením ani financiami.
Prečo sa mnohí z nás pravidelne hýbu?
Dôvodov je viacero. Niektorých k tomu donúti zdravotný stav, iní zatúžia po štíhlej postave a ďalší sa jednoducho potrebujú odreagovať po náročnom dni v práci.
Nájsť však vhodnú pohybovú aktivitu nie je vždy jednoduché. Popri skúšaní a hľadaní toho správneho cvičenia, ktoré by nás vnútorne napĺňalo a bolo prospešné zdraviu, zabúdame na chôdzu.
„Chôdza je pre človeka prirodzeným a zdravým spôsobom pohybu. Ľudské telo je na dlhodobú chôdzu adaptované nielen mechanicky, ale aj metabolicky, pretože presun chôdzou vytvára pohyb podobný kyvadlu, čo významne šetrí telu energiu.
Preto je vhodná ako jednoduchý a pritom veľmi efektívny spôsob udržania dobrého zdravotného stavu. Tým mám na mysli nielen stav pohybového systému, teda udržanie dostatočného rozsahu hybnosti a pohyblivosti svalov, väzov a kĺbov, ale všetkých telesných systémov, napríklad kardiovaskulárneho či dýchacieho. Chôdza zlepšuje aj hustotu kostí,“ vysvetľuje neurológ Martin Kucharík.
Pravidelné prechádzky sú teda prevenciou osteoporózy, ktorá sužuje mnoho ľudí vo vyššom veku a zvyšuje riziko vzniku zranenia.
Pozitív chôdze je však oveľa viac. Na popredných priečkach v rebríčku úmrtnosti sú kardiovaskulárne ochorenia, ktorých príčinou sú najmä vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu v krvi. Za ich vznikom je nielen nevyvážená strava a stres, ale i nedostatok pohybu.
Zaujímavú štúdiu uskutočnili odborníci z Lawrence Berkeley National Laboratory, Life Science Division v Berkley. V rámci štúdie porovnávali účinky behu a chôdze.
Zistili, že obe pohybové aktivity významne znižujú riziko vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu v krvi a cukrovky. Konkrétne uvádzajú, že napríklad beh znižuje riziko vzniku cukrovky o 12,1 percenta a chôdza o 12,3 percenta.
Prechádzky a chudnutie?
Mnohí si kladú otázku, či je chôdza vhodnou pohybovou aktivitou v rámci redukčného režimu.
„Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla zmeniť svoje telo. Upravila som stravovanie a každý večer som sa minimálne 30 minút venovala prechádzkam vo svižnom tempe,“ spomína si na obdobie chudnutia 45-ročná administratívna pracovníčka Mária.
Čo si o tom myslí odborník? „Optimálna a najzdravšia je rýchlejšia chôdza, ktorá patrí medzi aeróbne aktivity. Aj takto jednoducho môžeme zrýchliť metabolizmus a napomôcť spaľovanie tukov a zlepšenie fyzickej kondície,“ vysvetľuje Martin Kucharík.
Ak sa rozhodnete pre chôdzu ako vhodný druh pohybovej aktivity v rámci chudnutia, treba sa jej venovať pravidelne, vo vhodnej intenzite a dostatočne dlho. Stanoviť všeobecné pravidlá však nie je jednoduché.
„Je to individuálne podľa toho, koľko chce človek schudnúť, aký je jeho zdravotný stav. Podstatnú rolu zohráva i pohlavie, vek, hmotnosť, aktuálna fyzická kondícia a podobne.
Môžem však uviesť príklad. Pre 35-ročnú ženu, ktorá má sedavé zamestnanie, výšku 170 centimetrov a hmotnosť 80 kilogramov a v minulosti mala prácu s vysokou manuálnou záťažou, je dostačujúca chôdza 5-krát týždenne 45 minút v rovnakej vytrvalostnej intenzite, čo je 60 percent zo svojho maxima chôdze,“ radí výživový poradca Libor Javro.
Je desaťtisíc krokov denne kľúčom k zdraviu a vitalite?
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča urobiť denne 10 000 krokov. Je to len cifra, alebo má táto rada reálny základ?
„V súčasnosti má väčšina z nás sedavé zamestnanie. Počas pracovného času telo zaťažíme len minimom pohybu, ktorý, samozrejme, nášmu organizmu chýba.
Údaj 10 000 krokov denne zodpovedá vzdialenosti zhruba 5 - 10 kilometrov a to prejde počas dňa len málokto. Je to však vhodný a reálny cieľ. Je mnoho pacientov, ktorí sa týmto spôsobom zbavili nadváhy, vysokého krvného tlaku či cukrovky,“ hovorí zo skúseností lekár.
Zároveň dodáva, že nie je jednoduché toto odporúčanie dodržať, a preto je zdraviu prospešné i jeho čiastočné naplnenie. „Už dva kilometre možno prejsť rezkou chôdzou za menej ako polhodinu. Ak sa to niekomu zdá naraz veľa, môže si polhodinu rozdeliť na tri desaťminútové úseky, na ktoré si počas dňa nájde čas skutočne každý,“ dodáva odborník.
Prechádzky v zime
Zimné prechádzky majú nielen neuveriteľné čaro, ale v porovnaní s pohybom v interiéri aj mnoho ďalších výhod.
Počas zimných mesiacov sa vonku zdržiavame menej, v dôsledku čoho organizmu chýba vitamín D. Déčko je kľúčové nielen pre zdravé kosti, ale aj imunitný systém a dobrú náladu. Dostatočné množstvo tejto živiny možno telu zabezpečiť práve pravidelnými prechádzkami počas dňa.
Nehovoriac o tom, že počas tmavých a chladných dní sme náchylnejší na depresie a úzkosti. Predchádzať im možno i pravidelnou chôdzou, pri ktorej sa uvoľňujú hormóny šťastia.
To však nie je všetko. Odborníci z Appalachian State University zistili, že už 30 minút chôdze denne stimuluje biele krvinky a vôbec celkové fungovanie imunitného systému, ktorý je v zime často oslabený.
Chcete spáliť viac kalórií a schudnúť? V tom prípade sú zimné prechádzky vhodnou voľbou. Chôdza po snehu je náročnejšia, čiže organizmus musí vydať viac energie. Spaľovanie kalórií možno podporiť aj chôdzou do kopca a severskou chôdzou, pri ktorej sú viac zapojené horné končatiny.
Hlavné prínosy chôdze v kocke
posilňuje kardiovaskulárny systém
znižuje riziko vzniku civilizačných ochorení, ako napríklad infarktu, mŕtvice, cukrovky, nadváhy, obezity atď.
pomáha pri udržiavaní zdravej hmotnosti
zlepšuje náladu, pomáha lepšie zvládať stres, je prevenciou depresie a úzkosti
dodáva energiu a zlepšuje kondíciu
zlepšuje kognitívne funkcie mozgu
Tipy, ako sa viac venovať chôdzi
namiesto výťahu využívajte schody
minimálne 1 - 2 razy týždenne sa vyberte do práce peši
v rámci pracovnej prestávky sa poprechádzajte
vezmite svojho psieho miláčika na potulky po okolí
ak využívate služby hromadnej dopravy, vystúpte o zastávku skôr
zaraďte prechádzky s rodinou do víkendového plánu
Foto: Fotolia.com
Autor: Miroslava Miková